Morten stjæler Kelds hotel

A-landsholdet dropper Vedbæk til fordel for Helsingør. Foreløbig som en test



Hotel Marienlyst og Helsingør stadion har lige haft besøg af de russiske UEFA Cup-vindere fra Zenit St. Petersborg, og til august flytter Morten Olsen ind med sit A-landshold før venskabskampen mod europamestrene fra Spanien og før de første VM-kampe i september. Det meddeleler DBU.

Morten Olsens ønske om at teste faciliteterne i Helsingør skubber samtidig Keld Bordinggaards U/21-landshold ud, så de må nøjes med at anvende A-holdets gamle residens i Vedbæk før EM-kval.kampen i Finland til september.

U/21-landsholdet benyttede Helsingør som base før holdet flyttede til Aalborg fra starten af den igangværende EM-kval. A-landsholdet har flere gange været på gæstevisit på træningsbanerne i Helsingør, og nu vil Morten Olsen også prøve det nærliggende hotel.

– Vi har i mine år som landstræner mødt stor velvilje fra både Hotel Marina og Rudersdal Kommune, når det gælder vores ønsker til kvaliteten på hotellet og træningsbanen. Personalet på Hotel Marina er nærmest som en familie for os, og vi har en rigtig god dialog og et godt samarbejde med kommunens folk om banen. Men vi skal også være åbne for forandringer på denne front. Derfor vil vi prøve noget nyt, og tester Hotel Marienlyst og Helsingør Stadion af som basecamp før vores kamp mod Spanien i august og i dagene op til afrejsen til VM-kvalifikationskampene mod Ungarn og Portugal i september, siger Morten Olsen til dbu.dk.

Hotel Marina og banerne i Vedbæk har ellers været base for A-landsholdet i mere end 25 år.





Mikel Arteta LIVE

LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

FCK lurer på landsholdsspiller

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Kultklub jagtede Brøndby-flop

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

– Det var virkelig pinligt

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Et markant problem for Silkeborg

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Martin Jørgensen lander nyt job

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’