Hotel Marienlyst og Helsingør stadion har lige haft besøg af de russiske UEFA Cup-vindere fra Zenit St. Petersborg, og til august flytter Morten Olsen ind med sit A-landshold før venskabskampen mod europamestrene fra Spanien og før de første VM-kampe i september. Det meddeleler DBU.
Morten Olsens ønske om at teste faciliteterne i Helsingør skubber samtidig Keld Bordinggaards U/21-landshold ud, så de må nøjes med at anvende A-holdets gamle residens i Vedbæk før EM-kval.kampen i Finland til september.
U/21-landsholdet benyttede Helsingør som base før holdet flyttede til Aalborg fra starten af den igangværende EM-kval. A-landsholdet har flere gange været på gæstevisit på træningsbanerne i Helsingør, og nu vil Morten Olsen også prøve det nærliggende hotel.
– Vi har i mine år som landstræner mødt stor velvilje fra både Hotel Marina og Rudersdal Kommune, når det gælder vores ønsker til kvaliteten på hotellet og træningsbanen. Personalet på Hotel Marina er nærmest som en familie for os, og vi har en rigtig god dialog og et godt samarbejde med kommunens folk om banen. Men vi skal også være åbne for forandringer på denne front. Derfor vil vi prøve noget nyt, og tester Hotel Marienlyst og Helsingør Stadion af som basecamp før vores kamp mod Spanien i august og i dagene op til afrejsen til VM-kvalifikationskampene mod Ungarn og Portugal i september, siger Morten Olsen til dbu.dk.
Hotel Marina og banerne i Vedbæk har ellers været base for A-landsholdet i mere end 25 år.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Afvist – Brøndby undrer sig
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bo Svensson skriver Superliga-historie
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds