Mortensen har haft kort samtale: Spørg klubben

Det er endnu uvist, hvad der skal ske med Patrick Mortensen og AGF's samarbejde, når deres kontrakt udløber 30. juni næste år.



ÅRHUS (Tipsbladet): Han har scoret et væld af mål for AGF og fået flere af de rigeste klubber i Superligaen til at ærgre sig over, at de ikke købte Mortensen fri af Sarpsborg tilbage i 2019.

I denne sæson scorer Patrick Mortensen fortsat regelmæssigt for et succesrigt AGF-hold, der før seneste spillerunde sneg sig op på en førsteplads i ligaen på bedre målscore end FC København og FC Midtjylland.

Men Patrick Mortensens kontraktudløb til sommer begynder også at rumstere stadigt højere, for hvad vil angriberen, og hvad vil AGF?

Cheftræner Uwe Rösler spiller 'Paddy' fast, men om det også fortsætter efter 32. spillerunde i denne sæson ved vi endnu ikke.

– Det svar er, at efter det kom frem, havde vi en kort samtale. Hvad der blev sagt, det holder jeg mellem mig og klubben. Hvis I har yderligere spørgsmål, er Stig [Inge Bjørnebye] behjælpelig med det, siger Patrick Mortensen.

Så I har ikke sat en dato for en kop kaffe, når de sidste kampe er spillet?
– Nej, det har vi ikke snakket om. Mit fokus er 100 procent på søndag, hvor vi skal have tre point, og så kommer der to rigtig vigtige kampe derefter. Så det er mit fokus, og hvis der er mere, må I spørge klubben, siger AGF-angriberen.

Patrick Mortensen har tidligere i karrieren spillet i Fremad Amager, Brøndby IF og Lyngby, før det virkelig store gennembrud kom i Sarpsborg.

Angriberen forlængede senest sin kontrakt i september 2023, hvor der blev lagt et år på aftalen.

AGF's sidste opgaver i 2024 er en kamp mod Silkeborg IF på søndag og to pokal-kvartfinaler mod Brøndby IF, som 'GF slog for et år siden på vejen mod pokalfinalen.







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Fem bud på Brøndbys nye træner

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Forhandler med storklub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Værste i 16 år

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC København kan få Jens Stage-millioner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM