Mourinho frygter stjernefravær før pokalfinale

Tottenhams Harry Kane gik haltende og hovedrystende fra banen fredag efter at have scoret to mål mod Everton.



I Tottenham venter man ængsteligt på at blive klogere på sværhedsgraden af en ankelskade, som Harry Kane pådrog sig i 2-2-kampen mod Everton fredag.

Til allersidst i kampen humpede en hovedrystende Kane af banen efter at have scoret begge mål for Tottenham.

Og med kun ni dage til Liga Cup-finalen mod Manchester City var det et særdeles bekymrende syn for Tottenham-manager José Mourinho.

Harry Kane har en historik med ankelskader.

– Jeg ved ikke særlig meget. Jeg har ikke rigtigt noget at sige. Jeg vil ikke være optimistisk på den naive måde. På nuværende tidspunkt ved jeg ingenting. I morgen vil vi have flere oplysninger, siger Mourinho sent fredag aften.

– Når sådan en som ham går fra banen, er det ikke for ingenting. Den næste kamp er på onsdag (mod Southampton) og den næste om søndagen (Liga Cup-finalen), så lad os se og lad os være positive, tilføjer den portugisiske manager.

– Vi føler alle den samme frygt for, at noget skal forhindre ham i at spille onsdag og i særdeleshed næste søndag, men vi må vente og se.

Manager for det engelske landshold Gareth Southgate er formentlig også spændt på at høre nyt om den 27-årige stjerneangribers skade forud for EM, der begynder i juni.

Med fredagens to mål har Kane nu scoret 21 mål i 30 kampe for Tottenham i indeværende Premier League-sæson.

Tottenham forbliver på en syvendeplads med 50 point. Det er fem point færre end West Ham, der ligger på den vigtige fjerdeplads, der sikrer adgang til Champions League.

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Randers FC – Silkeborg IF

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Udeladt – kan slet ikke spille

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

AC Horsens – FC Nordsjælland

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Sønderjyske – FC Midtjylland

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’