Mourinho frygter stjernefravær før pokalfinale

Tottenhams Harry Kane gik haltende og hovedrystende fra banen fredag efter at have scoret to mål mod Everton.



I Tottenham venter man ængsteligt på at blive klogere på sværhedsgraden af en ankelskade, som Harry Kane pådrog sig i 2-2-kampen mod Everton fredag.

Til allersidst i kampen humpede en hovedrystende Kane af banen efter at have scoret begge mål for Tottenham.

Og med kun ni dage til Liga Cup-finalen mod Manchester City var det et særdeles bekymrende syn for Tottenham-manager José Mourinho.

Harry Kane har en historik med ankelskader.

– Jeg ved ikke særlig meget. Jeg har ikke rigtigt noget at sige. Jeg vil ikke være optimistisk på den naive måde. På nuværende tidspunkt ved jeg ingenting. I morgen vil vi have flere oplysninger, siger Mourinho sent fredag aften.

– Når sådan en som ham går fra banen, er det ikke for ingenting. Den næste kamp er på onsdag (mod Southampton) og den næste om søndagen (Liga Cup-finalen), så lad os se og lad os være positive, tilføjer den portugisiske manager.

– Vi føler alle den samme frygt for, at noget skal forhindre ham i at spille onsdag og i særdeleshed næste søndag, men vi må vente og se.

Manager for det engelske landshold Gareth Southgate er formentlig også spændt på at høre nyt om den 27-årige stjerneangribers skade forud for EM, der begynder i juni.

Med fredagens to mål har Kane nu scoret 21 mål i 30 kampe for Tottenham i indeværende Premier League-sæson.

Tottenham forbliver på en syvendeplads med 50 point. Det er fem point færre end West Ham, der ligger på den vigtige fjerdeplads, der sikrer adgang til Champions League.

/ritzau/Reuters





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter Alexander Drexel

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job