Mourinho frygter stjernefravær før pokalfinale

Tottenhams Harry Kane gik haltende og hovedrystende fra banen fredag efter at have scoret to mål mod Everton.



I Tottenham venter man ængsteligt på at blive klogere på sværhedsgraden af en ankelskade, som Harry Kane pådrog sig i 2-2-kampen mod Everton fredag.

Til allersidst i kampen humpede en hovedrystende Kane af banen efter at have scoret begge mål for Tottenham.

Og med kun ni dage til Liga Cup-finalen mod Manchester City var det et særdeles bekymrende syn for Tottenham-manager José Mourinho.

Harry Kane har en historik med ankelskader.

– Jeg ved ikke særlig meget. Jeg har ikke rigtigt noget at sige. Jeg vil ikke være optimistisk på den naive måde. På nuværende tidspunkt ved jeg ingenting. I morgen vil vi have flere oplysninger, siger Mourinho sent fredag aften.

– Når sådan en som ham går fra banen, er det ikke for ingenting. Den næste kamp er på onsdag (mod Southampton) og den næste om søndagen (Liga Cup-finalen), så lad os se og lad os være positive, tilføjer den portugisiske manager.

– Vi føler alle den samme frygt for, at noget skal forhindre ham i at spille onsdag og i særdeleshed næste søndag, men vi må vente og se.

Manager for det engelske landshold Gareth Southgate er formentlig også spændt på at høre nyt om den 27-årige stjerneangribers skade forud for EM, der begynder i juni.

Med fredagens to mål har Kane nu scoret 21 mål i 30 kampe for Tottenham i indeværende Premier League-sæson.

Tottenham forbliver på en syvendeplads med 50 point. Det er fem point færre end West Ham, der ligger på den vigtige fjerdeplads, der sikrer adgang til Champions League.

/ritzau/Reuters





Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Stort dansk flop sat til salg

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Revser Alexander Zorniger

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’



LIVE

TransferLIVE: FCK-træner ‘fastholder udtalelser’

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM-transfer i fare



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kontant dom over Elyounoussi

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Mohamed Salah skriver under med denne klub

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

OB vil have tidligere Superliga-profil

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Henter Mads Junker

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

En sort plet på hans eftermæle

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl