Mourinho frygter stjernefravær før pokalfinale

Tottenhams Harry Kane gik haltende og hovedrystende fra banen fredag efter at have scoret to mål mod Everton.



I Tottenham venter man ængsteligt på at blive klogere på sværhedsgraden af en ankelskade, som Harry Kane pådrog sig i 2-2-kampen mod Everton fredag.

Til allersidst i kampen humpede en hovedrystende Kane af banen efter at have scoret begge mål for Tottenham.

Og med kun ni dage til Liga Cup-finalen mod Manchester City var det et særdeles bekymrende syn for Tottenham-manager José Mourinho.

Harry Kane har en historik med ankelskader.

– Jeg ved ikke særlig meget. Jeg har ikke rigtigt noget at sige. Jeg vil ikke være optimistisk på den naive måde. På nuværende tidspunkt ved jeg ingenting. I morgen vil vi have flere oplysninger, siger Mourinho sent fredag aften.

– Når sådan en som ham går fra banen, er det ikke for ingenting. Den næste kamp er på onsdag (mod Southampton) og den næste om søndagen (Liga Cup-finalen), så lad os se og lad os være positive, tilføjer den portugisiske manager.

– Vi føler alle den samme frygt for, at noget skal forhindre ham i at spille onsdag og i særdeleshed næste søndag, men vi må vente og se.

Manager for det engelske landshold Gareth Southgate er formentlig også spændt på at høre nyt om den 27-årige stjerneangribers skade forud for EM, der begynder i juni.

Med fredagens to mål har Kane nu scoret 21 mål i 30 kampe for Tottenham i indeværende Premier League-sæson.

Tottenham forbliver på en syvendeplads med 50 point. Det er fem point færre end West Ham, der ligger på den vigtige fjerdeplads, der sikrer adgang til Champions League.

/ritzau/Reuters





Klar besked om AGF




LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

AGF i Europa: De venter i næste runde

Franco Baresi er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

‘En trøstepræmie af en turnering’

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

De vil have Jelert

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Er de også færdige i OB?

Hvor er I vilde, AGF!

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vildt Superliga-rygte afvises

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas