Mourinho frygter stjernefravær før pokalfinale

Tottenhams Harry Kane gik haltende og hovedrystende fra banen fredag efter at have scoret to mål mod Everton.



I Tottenham venter man ængsteligt på at blive klogere på sværhedsgraden af en ankelskade, som Harry Kane pådrog sig i 2-2-kampen mod Everton fredag.

Til allersidst i kampen humpede en hovedrystende Kane af banen efter at have scoret begge mål for Tottenham.

Og med kun ni dage til Liga Cup-finalen mod Manchester City var det et særdeles bekymrende syn for Tottenham-manager José Mourinho.

Harry Kane har en historik med ankelskader.

– Jeg ved ikke særlig meget. Jeg har ikke rigtigt noget at sige. Jeg vil ikke være optimistisk på den naive måde. På nuværende tidspunkt ved jeg ingenting. I morgen vil vi have flere oplysninger, siger Mourinho sent fredag aften.

– Når sådan en som ham går fra banen, er det ikke for ingenting. Den næste kamp er på onsdag (mod Southampton) og den næste om søndagen (Liga Cup-finalen), så lad os se og lad os være positive, tilføjer den portugisiske manager.

– Vi føler alle den samme frygt for, at noget skal forhindre ham i at spille onsdag og i særdeleshed næste søndag, men vi må vente og se.

Manager for det engelske landshold Gareth Southgate er formentlig også spændt på at høre nyt om den 27-årige stjerneangribers skade forud for EM, der begynder i juni.

Med fredagens to mål har Kane nu scoret 21 mål i 30 kampe for Tottenham i indeværende Premier League-sæson.

Tottenham forbliver på en syvendeplads med 50 point. Det er fem point færre end West Ham, der ligger på den vigtige fjerdeplads, der sikrer adgang til Champions League.

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

Jagter dansk landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Det vil være en skandale’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Superliga-retur?

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Sætter klar målsætning

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Diant Ramaj skal videre

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Han er ny landstræner for Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent