Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’

Musa Juwara vil videre fra Vejle Boldklub til sommer og bekræfter, at han i vinter fik tilbud fra mexicanske FC Juarez, ligesom andre klubber har forsøgt at hente ham. Gambieren tror på, at han kan spille for alle hold i Superligaen.



Musa Juwara skal skifte klub til sommer – lige meget om Vejle Boldklub overlever i Superligaen eller ej.

Det er i hvert fald målet, forklarer han i et interview med Tipsbladet. 

– For mig er det vigtigste, at jeg har været her i halvandet år, og jeg har scoret seks mål og lavet 12 assister i min tid her, så jeg hjalp klubben til at overleve i sidste sæson, og fansene kan lide mig, siger Musa Juwara og tilføjer: 

– I denne sæson har de solgt klubben, og andre trænere er kommet til, og jeg er ikke i deres planer. Alle vil spille, og når træneren har andre, han foretrækker, så er det tid til at kigge på andre muligheder. Jeg vil videre til sommer. Det ville være godt for mig og familien, slår han fast.

Den 23-årige offensivspiller fra Gambia kom til Vejle Boldklub på en fri transfer fra Bologna og har kontrakt med Superliga-klubben frem til 2026.

I marts kunne Tipsbladet afsløre, at den mexicanske klub FC Juarez allerede i vinter var i dialog med Vejle Boldklub om at hente ham, men en transfer blev ikke til noget.

I dag bekræfter han mexicanernes tilnærmelser.

– Jeg fik et tilbud fra FC Juarez, og der har også været andre klubber, som prøvede at hente mig, men jeg besluttede mig for at blive i Superligaen. Nu virker det, som om træneren har andre planer, og så giver det mening for alle, at jeg søger væk.

– Jeg gør alt for klubben og giver mig fuldt ud, men det er op til træneren at give mig spilletid, og jeg kan ikke sætte mig selv ind. Men jeg er helt fit og bliver ved med at yde en helhjertet indsats på træningsbanen, forklarer den gambiske spiller, der ikke var udtaget, da Vejle i forrige runde mødte Silkeborg, mens han mandag kom ind fem minutter før tid i sejren over AaB.

Den manglende spilletid har fået Musa Juwara til at evaluere på situationen med Vejles midlertidige træner Steffen Kielstrup.

– Jeg har talt med træneren flere gange og spurgt, hvorfor jeg ikke spiller, og han har sagt sin mening – de andre passer bedre til hans spillestil. Nu er der fire kampe tilbage, så må vi se, hvad der sker, og hvis jeg er med, så er jeg klar til enhver tid. Men jeg har også talt med ledelsen, og de ved, at jeg gerne vil skifte klub til sommer.

Musa Juwara har i Danmark optrådt for Vejle Boldklub og OB, og det kan sagtens tænkes, at en tredje dansk klub kan blive hans næste arbejdsgiver.

– Hvis jeg finder en klub i Danmark, som kan lide mig, så spillestilen passer til mig, så vil jeg gerne blive her, ellers tager jeg til udlandet. Men jeg er åben for danske klubber, og jeg tror på, at jeg kan spille på alle hold i Superligaen.





Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker




LIVE

TransferLIVE: SL-klub tæt på stor profil

Vilde scener – 135 var mødt op

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Uventet transferdrejning

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Har droppet stor dansk transfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Scorer heftig lønstigning

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superligaen er knækket

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Arbejder på Brøndby-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Knuser transferrekord