Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’

Musa Juwara vil videre fra Vejle Boldklub til sommer og bekræfter, at han i vinter fik tilbud fra mexicanske FC Juarez, ligesom andre klubber har forsøgt at hente ham. Gambieren tror på, at han kan spille for alle hold i Superligaen.



Musa Juwara skal skifte klub til sommer – lige meget om Vejle Boldklub overlever i Superligaen eller ej.

Det er i hvert fald målet, forklarer han i et interview med Tipsbladet. 

– For mig er det vigtigste, at jeg har været her i halvandet år, og jeg har scoret seks mål og lavet 12 assister i min tid her, så jeg hjalp klubben til at overleve i sidste sæson, og fansene kan lide mig, siger Musa Juwara og tilføjer: 

– I denne sæson har de solgt klubben, og andre trænere er kommet til, og jeg er ikke i deres planer. Alle vil spille, og når træneren har andre, han foretrækker, så er det tid til at kigge på andre muligheder. Jeg vil videre til sommer. Det ville være godt for mig og familien, slår han fast.

Den 23-årige offensivspiller fra Gambia kom til Vejle Boldklub på en fri transfer fra Bologna og har kontrakt med Superliga-klubben frem til 2026.

I marts kunne Tipsbladet afsløre, at den mexicanske klub FC Juarez allerede i vinter var i dialog med Vejle Boldklub om at hente ham, men en transfer blev ikke til noget.

I dag bekræfter han mexicanernes tilnærmelser.

– Jeg fik et tilbud fra FC Juarez, og der har også været andre klubber, som prøvede at hente mig, men jeg besluttede mig for at blive i Superligaen. Nu virker det, som om træneren har andre planer, og så giver det mening for alle, at jeg søger væk.

– Jeg gør alt for klubben og giver mig fuldt ud, men det er op til træneren at give mig spilletid, og jeg kan ikke sætte mig selv ind. Men jeg er helt fit og bliver ved med at yde en helhjertet indsats på træningsbanen, forklarer den gambiske spiller, der ikke var udtaget, da Vejle i forrige runde mødte Silkeborg, mens han mandag kom ind fem minutter før tid i sejren over AaB.

Den manglende spilletid har fået Musa Juwara til at evaluere på situationen med Vejles midlertidige træner Steffen Kielstrup.

– Jeg har talt med træneren flere gange og spurgt, hvorfor jeg ikke spiller, og han har sagt sin mening – de andre passer bedre til hans spillestil. Nu er der fire kampe tilbage, så må vi se, hvad der sker, og hvis jeg er med, så er jeg klar til enhver tid. Men jeg har også talt med ledelsen, og de ved, at jeg gerne vil skifte klub til sommer.

Musa Juwara har i Danmark optrådt for Vejle Boldklub og OB, og det kan sagtens tænkes, at en tredje dansk klub kan blive hans næste arbejdsgiver.

– Hvis jeg finder en klub i Danmark, som kan lide mig, så spillestilen passer til mig, så vil jeg gerne blive her, ellers tager jeg til udlandet. Men jeg er åben for danske klubber, og jeg tror på, at jeg kan spille på alle hold i Superligaen.






Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’




LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Dybt forundret over Superliga-flop

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Schweiz sender Colombia ud af VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor nedtur for Superliga-komet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

VM-spiller alvorligt skadet

Medier jubler over USA’s nedtur

Medie: FCK-spiller enig med ny klub