Musa Juwara skal skifte klub til sommer – lige meget om Vejle Boldklub overlever i Superligaen eller ej.
Det er i hvert fald målet, forklarer han i et interview med Tipsbladet.
– For mig er det vigtigste, at jeg har været her i halvandet år, og jeg har scoret seks mål og lavet 12 assister i min tid her, så jeg hjalp klubben til at overleve i sidste sæson, og fansene kan lide mig, siger Musa Juwara og tilføjer:
– I denne sæson har de solgt klubben, og andre trænere er kommet til, og jeg er ikke i deres planer. Alle vil spille, og når træneren har andre, han foretrækker, så er det tid til at kigge på andre muligheder. Jeg vil videre til sommer. Det ville være godt for mig og familien, slår han fast.
Den 23-årige offensivspiller fra Gambia kom til Vejle Boldklub på en fri transfer fra Bologna og har kontrakt med Superliga-klubben frem til 2026.

I dag bekræfter han mexicanernes tilnærmelser.
– Jeg fik et tilbud fra FC Juarez, og der har også været andre klubber, som prøvede at hente mig, men jeg besluttede mig for at blive i Superligaen. Nu virker det, som om træneren har andre planer, og så giver det mening for alle, at jeg søger væk.
– Jeg gør alt for klubben og giver mig fuldt ud, men det er op til træneren at give mig spilletid, og jeg kan ikke sætte mig selv ind. Men jeg er helt fit og bliver ved med at yde en helhjertet indsats på træningsbanen, forklarer den gambiske spiller, der ikke var udtaget, da Vejle i forrige runde mødte Silkeborg, mens han mandag kom ind fem minutter før tid i sejren over AaB.
Den manglende spilletid har fået Musa Juwara til at evaluere på situationen med Vejles midlertidige træner Steffen Kielstrup.
– Jeg har talt med træneren flere gange og spurgt, hvorfor jeg ikke spiller, og han har sagt sin mening – de andre passer bedre til hans spillestil. Nu er der fire kampe tilbage, så må vi se, hvad der sker, og hvis jeg er med, så er jeg klar til enhver tid. Men jeg har også talt med ledelsen, og de ved, at jeg gerne vil skifte klub til sommer.
Musa Juwara har i Danmark optrådt for Vejle Boldklub og OB, og det kan sagtens tænkes, at en tredje dansk klub kan blive hans næste arbejdsgiver.
– Hvis jeg finder en klub i Danmark, som kan lide mig, så spillestilen passer til mig, så vil jeg gerne blive her, ellers tager jeg til udlandet. Men jeg er åben for danske klubber, og jeg tror på, at jeg kan spille på alle hold i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
England – Argentina
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
Frankrig – Spanien
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
EKSKLUSIVT