Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’

Musa Juwara vil videre fra Vejle Boldklub til sommer og bekræfter, at han i vinter fik tilbud fra mexicanske FC Juarez, ligesom andre klubber har forsøgt at hente ham. Gambieren tror på, at han kan spille for alle hold i Superligaen.



Musa Juwara skal skifte klub til sommer – lige meget om Vejle Boldklub overlever i Superligaen eller ej.

Det er i hvert fald målet, forklarer han i et interview med Tipsbladet. 

– For mig er det vigtigste, at jeg har været her i halvandet år, og jeg har scoret seks mål og lavet 12 assister i min tid her, så jeg hjalp klubben til at overleve i sidste sæson, og fansene kan lide mig, siger Musa Juwara og tilføjer: 

– I denne sæson har de solgt klubben, og andre trænere er kommet til, og jeg er ikke i deres planer. Alle vil spille, og når træneren har andre, han foretrækker, så er det tid til at kigge på andre muligheder. Jeg vil videre til sommer. Det ville være godt for mig og familien, slår han fast.

Den 23-årige offensivspiller fra Gambia kom til Vejle Boldklub på en fri transfer fra Bologna og har kontrakt med Superliga-klubben frem til 2026.

I marts kunne Tipsbladet afsløre, at den mexicanske klub FC Juarez allerede i vinter var i dialog med Vejle Boldklub om at hente ham, men en transfer blev ikke til noget.

I dag bekræfter han mexicanernes tilnærmelser.

– Jeg fik et tilbud fra FC Juarez, og der har også været andre klubber, som prøvede at hente mig, men jeg besluttede mig for at blive i Superligaen. Nu virker det, som om træneren har andre planer, og så giver det mening for alle, at jeg søger væk.

– Jeg gør alt for klubben og giver mig fuldt ud, men det er op til træneren at give mig spilletid, og jeg kan ikke sætte mig selv ind. Men jeg er helt fit og bliver ved med at yde en helhjertet indsats på træningsbanen, forklarer den gambiske spiller, der ikke var udtaget, da Vejle i forrige runde mødte Silkeborg, mens han mandag kom ind fem minutter før tid i sejren over AaB.

Den manglende spilletid har fået Musa Juwara til at evaluere på situationen med Vejles midlertidige træner Steffen Kielstrup.

– Jeg har talt med træneren flere gange og spurgt, hvorfor jeg ikke spiller, og han har sagt sin mening – de andre passer bedre til hans spillestil. Nu er der fire kampe tilbage, så må vi se, hvad der sker, og hvis jeg er med, så er jeg klar til enhver tid. Men jeg har også talt med ledelsen, og de ved, at jeg gerne vil skifte klub til sommer.

Musa Juwara har i Danmark optrådt for Vejle Boldklub og OB, og det kan sagtens tænkes, at en tredje dansk klub kan blive hans næste arbejdsgiver.

– Hvis jeg finder en klub i Danmark, som kan lide mig, så spillestilen passer til mig, så vil jeg gerne blive her, ellers tager jeg til udlandet. Men jeg er åben for danske klubber, og jeg tror på, at jeg kan spille på alle hold i Superligaen.



Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det har man nok aldrig set før

Her kan du se VM-lodtrækningen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Jonas Wind er i København

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

– Det var vanvittigt brutalt!

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

Rigmand vild med FC København-aftale

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Stor derby-bøde til FC København

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Froholdt får kæmpe hæder

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Dybt skuffet og trist

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?