Musa Juwara skal skifte klub til sommer – lige meget om Vejle Boldklub overlever i Superligaen eller ej.
Det er i hvert fald målet, forklarer han i et interview med Tipsbladet.
– For mig er det vigtigste, at jeg har været her i halvandet år, og jeg har scoret seks mål og lavet 12 assister i min tid her, så jeg hjalp klubben til at overleve i sidste sæson, og fansene kan lide mig, siger Musa Juwara og tilføjer:
– I denne sæson har de solgt klubben, og andre trænere er kommet til, og jeg er ikke i deres planer. Alle vil spille, og når træneren har andre, han foretrækker, så er det tid til at kigge på andre muligheder. Jeg vil videre til sommer. Det ville være godt for mig og familien, slår han fast.
Den 23-årige offensivspiller fra Gambia kom til Vejle Boldklub på en fri transfer fra Bologna og har kontrakt med Superliga-klubben frem til 2026.

I dag bekræfter han mexicanernes tilnærmelser.
– Jeg fik et tilbud fra FC Juarez, og der har også været andre klubber, som prøvede at hente mig, men jeg besluttede mig for at blive i Superligaen. Nu virker det, som om træneren har andre planer, og så giver det mening for alle, at jeg søger væk.
– Jeg gør alt for klubben og giver mig fuldt ud, men det er op til træneren at give mig spilletid, og jeg kan ikke sætte mig selv ind. Men jeg er helt fit og bliver ved med at yde en helhjertet indsats på træningsbanen, forklarer den gambiske spiller, der ikke var udtaget, da Vejle i forrige runde mødte Silkeborg, mens han mandag kom ind fem minutter før tid i sejren over AaB.
Den manglende spilletid har fået Musa Juwara til at evaluere på situationen med Vejles midlertidige træner Steffen Kielstrup.
– Jeg har talt med træneren flere gange og spurgt, hvorfor jeg ikke spiller, og han har sagt sin mening – de andre passer bedre til hans spillestil. Nu er der fire kampe tilbage, så må vi se, hvad der sker, og hvis jeg er med, så er jeg klar til enhver tid. Men jeg har også talt med ledelsen, og de ved, at jeg gerne vil skifte klub til sommer.
Musa Juwara har i Danmark optrådt for Vejle Boldklub og OB, og det kan sagtens tænkes, at en tredje dansk klub kan blive hans næste arbejdsgiver.
– Hvis jeg finder en klub i Danmark, som kan lide mig, så spillestilen passer til mig, så vil jeg gerne blive her, ellers tager jeg til udlandet. Men jeg er åben for danske klubber, og jeg tror på, at jeg kan spille på alle hold i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Kasper Schmeichel stopper karrieren
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
MEDIE