Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’

Musa Juwara vil videre fra Vejle Boldklub til sommer og bekræfter, at han i vinter fik tilbud fra mexicanske FC Juarez, ligesom andre klubber har forsøgt at hente ham. Gambieren tror på, at han kan spille for alle hold i Superligaen.



Musa Juwara skal skifte klub til sommer – lige meget om Vejle Boldklub overlever i Superligaen eller ej.

Det er i hvert fald målet, forklarer han i et interview med Tipsbladet. 

– For mig er det vigtigste, at jeg har været her i halvandet år, og jeg har scoret seks mål og lavet 12 assister i min tid her, så jeg hjalp klubben til at overleve i sidste sæson, og fansene kan lide mig, siger Musa Juwara og tilføjer: 

– I denne sæson har de solgt klubben, og andre trænere er kommet til, og jeg er ikke i deres planer. Alle vil spille, og når træneren har andre, han foretrækker, så er det tid til at kigge på andre muligheder. Jeg vil videre til sommer. Det ville være godt for mig og familien, slår han fast.

Den 23-årige offensivspiller fra Gambia kom til Vejle Boldklub på en fri transfer fra Bologna og har kontrakt med Superliga-klubben frem til 2026.

I marts kunne Tipsbladet afsløre, at den mexicanske klub FC Juarez allerede i vinter var i dialog med Vejle Boldklub om at hente ham, men en transfer blev ikke til noget.

I dag bekræfter han mexicanernes tilnærmelser.

– Jeg fik et tilbud fra FC Juarez, og der har også været andre klubber, som prøvede at hente mig, men jeg besluttede mig for at blive i Superligaen. Nu virker det, som om træneren har andre planer, og så giver det mening for alle, at jeg søger væk.

– Jeg gør alt for klubben og giver mig fuldt ud, men det er op til træneren at give mig spilletid, og jeg kan ikke sætte mig selv ind. Men jeg er helt fit og bliver ved med at yde en helhjertet indsats på træningsbanen, forklarer den gambiske spiller, der ikke var udtaget, da Vejle i forrige runde mødte Silkeborg, mens han mandag kom ind fem minutter før tid i sejren over AaB.

Den manglende spilletid har fået Musa Juwara til at evaluere på situationen med Vejles midlertidige træner Steffen Kielstrup.

– Jeg har talt med træneren flere gange og spurgt, hvorfor jeg ikke spiller, og han har sagt sin mening – de andre passer bedre til hans spillestil. Nu er der fire kampe tilbage, så må vi se, hvad der sker, og hvis jeg er med, så er jeg klar til enhver tid. Men jeg har også talt med ledelsen, og de ved, at jeg gerne vil skifte klub til sommer.

Musa Juwara har i Danmark optrådt for Vejle Boldklub og OB, og det kan sagtens tænkes, at en tredje dansk klub kan blive hans næste arbejdsgiver.

– Hvis jeg finder en klub i Danmark, som kan lide mig, så spillestilen passer til mig, så vil jeg gerne blive her, ellers tager jeg til udlandet. Men jeg er åben for danske klubber, og jeg tror på, at jeg kan spille på alle hold i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Danske klubber scorer millioner på VM

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Monsterbud på vej



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Afslører dansk toptræners millionløn