Musiktema: Når AGF løber på banen

Tipsbladet bringer i den kommende tid en gennemgang af alle 12 SAS Liga-klubbers musikalske ritualer. Lyt til dem her!



Når AGF løber på banen: Bamse/Thomas Helmig – AGF-sangen

– Den kom til i midten af 90’erne, hvor tilskuerbølgen satte ind. Det var nok der i 1996. Bamse var AGF-ambassadør og Helmig kom jo også rigtig tit på stadion, så de blev opfordret til at lave noget. Det kom der AGF-sangen ud af, fortæller Steffen Olesen, daværende formand for amatørafdelingen i AGF, til tipsbladet.dk.

Andre sangritualer

Før kampen: Gnags – Lav Sol Over Aarhus

Efter AGF-scoring: Strauss – Radetzky Marchen

– I 1996 var det blevet ganske populært i Bundesligaen at spille en melodi efter en scoring til hjemmeholdet, så sammen med den daværende stadionspeaker, Carsten, satte vi os for at finde en melodi. Så var det, at jeg kom i tanke om, at når de spillede Radetzky-marchen i Wien, så sad alle og klappede med. Det passede jo rigtig godt på det vi prøvede at finde, fortæller Olesen.

Radetzky-marchen blev faktisk taget af programmet i 2005, men kom tilbage efter kun en fire fem kampe på grund af for mange klager.

– Lav sol over Aarhus kom ved lidt af et tilfælde. Det var tilbage i slutningen af 80’erne, hvor man kun havde lidt musik med i speakerboksen. Så efter en sensommerkamp, hvor AGF havde spillet fantastisk og solen, der ved aftenstid, hang flot hen over stadion, satte Carsten (stadionspeaker, red.) sangen på. Det gik op i en højere enhed og siden har den hængt ved, fortæller Olesen til tipsbladet.dk.

Lyt til sangene i YouTube-klippene ude til højre. Den øverste er, når AGF løber på banen, mens den anden er Radetzky-marchen med de klappende østrigere.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

AGF-scoop: Hijackede transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Portugal – Kroatien

De køber ham for 740 mio.

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

USA – Bosnien-Hercegovina

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dårligt nyt for Isaksen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM