Mustapha Bundu vil gerne tilbage til Danmark

Mustapha Bundu taler varmt om Danmark og især AGF. Offensivspilleren er meget åben for et Superliga-comeback i fremtiden.



Mustapha Bundu tørner til dagligt ud for Plymouth Argyle i Englands næstbedste række, og her høster han mange store oplevelser.

Klubben var tidligere på sæsonen under ledelse af Wayne Rooney, og Plymouth har desuden gang i et sandt FA Cup-eventyr efter sensationelle sejre over Brentford og ikke mindst ellers ustoppelige Liverpool.

Så Mustapha Bundu har nok at se til, men han finder tid i kalenderen til at følge intenst med i AGF, som han har spillet over 100 kampe for.

– Jeg følger stadig AGF tæt, og jeg taler med flere af dem, der er i klubben. Gift Links er min rigtig gode ven, og ham taler jeg meget med. AGF dræber ligaen i øjeblikket, og jeg håber, de vinder mesterskabet i denne sæson. Jeg var i Parken i sidste sæson til pokalfinalen mod Silkeborg – det var desværre ikke nogen god dag for os AGF-fans, siger Bundu til Viaplay Sport News.

Bundu, der fyldte 28 år fredag, taler med stor passion i stemmen om AGF, og det er tydeligt, at han stadig følger den århusianske Superliga-klub meget tæt.

Et oplagt tanke er naturligvis, om vi nogensinde igen for offensivspilleren at se i Superligaen? Hvis det sker, er AGF selvsagt det oplagte bud for Bundu, der også har en fortid i FC København.

– Jeg har et godt forhold til AGF, og hvis de banker på min dør, vil jeg altid lytte. Jeg vil ikke sige, jeg er færdig med at spille i Danmark, for jeg vil gerne tilbage, men jeg ved ikke hvornår. Hvis alt falder i hak, vil det være en no-brainer for mig, siger han.

På den private front danner Mustapha Bundu par med Flemmig Povlsens datter, og det gør Danmark til noget helt særligt for offensivspilleren fra Sierra Leone.

– Danmark vil altid være hjem for mig, og jeg har fulgt den danske liga alle de steder, jeg har været, siden jeg smuttede, siger han.

Mustapha Bundu har kontraktudløb i Plymouth Argyle til sommer, og dermed skal den tidligere Superliga-profil snart have afklaret fremtiden.

Du kan se hele interviewet med Mustapha Bundu i videoen i toppen af artiklen.





Nu er der nyt om Eriksens fremtid




LIVE

TransferLIVE: Bekræfter forhandlinger

AGF – Vejle Boldklub

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

‘En fantastisk situation’

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Sønderjyske – Brøndby IF

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Nedtur for Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

LIVE: FCK – OB

FC København – OB

Vilde Roony matchvinder med panenka

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Kaos truer: Politiet advarer

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

FC Nordsjælland – Viborg FF

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Drama – chokfyring i Premier League? 

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

‘Sæt ham af!’



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København udtager German Onugkha

FC Fredericia – Randers FC

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

I tårer – køber FC Københavns sommerflirt

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Giver status på Daramy – her er planen

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

Gravesen med klar opfordring til FCK

0,1 procent

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Brøndby præsenterer ny spiller

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Får landsholdskarantæne