Mustapha Bundu vil gerne tilbage til Danmark

Mustapha Bundu taler varmt om Danmark og især AGF. Offensivspilleren er meget åben for et Superliga-comeback i fremtiden.



Mustapha Bundu tørner til dagligt ud for Plymouth Argyle i Englands næstbedste række, og her høster han mange store oplevelser.

Klubben var tidligere på sæsonen under ledelse af Wayne Rooney, og Plymouth har desuden gang i et sandt FA Cup-eventyr efter sensationelle sejre over Brentford og ikke mindst ellers ustoppelige Liverpool.

Så Mustapha Bundu har nok at se til, men han finder tid i kalenderen til at følge intenst med i AGF, som han har spillet over 100 kampe for.

– Jeg følger stadig AGF tæt, og jeg taler med flere af dem, der er i klubben. Gift Links er min rigtig gode ven, og ham taler jeg meget med. AGF dræber ligaen i øjeblikket, og jeg håber, de vinder mesterskabet i denne sæson. Jeg var i Parken i sidste sæson til pokalfinalen mod Silkeborg – det var desværre ikke nogen god dag for os AGF-fans, siger Bundu til Viaplay Sport News.

Bundu, der fyldte 28 år fredag, taler med stor passion i stemmen om AGF, og det er tydeligt, at han stadig følger den århusianske Superliga-klub meget tæt.

Et oplagt tanke er naturligvis, om vi nogensinde igen for offensivspilleren at se i Superligaen? Hvis det sker, er AGF selvsagt det oplagte bud for Bundu, der også har en fortid i FC København.

– Jeg har et godt forhold til AGF, og hvis de banker på min dør, vil jeg altid lytte. Jeg vil ikke sige, jeg er færdig med at spille i Danmark, for jeg vil gerne tilbage, men jeg ved ikke hvornår. Hvis alt falder i hak, vil det være en no-brainer for mig, siger han.

På den private front danner Mustapha Bundu par med Flemmig Povlsens datter, og det gør Danmark til noget helt særligt for offensivspilleren fra Sierra Leone.

– Danmark vil altid være hjem for mig, og jeg har fulgt den danske liga alle de steder, jeg har været, siden jeg smuttede, siger han.

Mustapha Bundu har kontraktudløb i Plymouth Argyle til sommer, og dermed skal den tidligere Superliga-profil snart have afklaret fremtiden.

Du kan se hele interviewet med Mustapha Bundu i videoen i toppen af artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Bekræfter kæmpebud

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Næste sæson skal vi i Europa

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

Han vender hjem til FC København

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

De vil gerne have Jens Jønsson



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Historisk finale! Han er verdens bedste