Mustapha Bundu vil gerne tilbage til Danmark

Mustapha Bundu taler varmt om Danmark og især AGF. Offensivspilleren er meget åben for et Superliga-comeback i fremtiden.



Mustapha Bundu tørner til dagligt ud for Plymouth Argyle i Englands næstbedste række, og her høster han mange store oplevelser.

Klubben var tidligere på sæsonen under ledelse af Wayne Rooney, og Plymouth har desuden gang i et sandt FA Cup-eventyr efter sensationelle sejre over Brentford og ikke mindst ellers ustoppelige Liverpool.

Så Mustapha Bundu har nok at se til, men han finder tid i kalenderen til at følge intenst med i AGF, som han har spillet over 100 kampe for.

– Jeg følger stadig AGF tæt, og jeg taler med flere af dem, der er i klubben. Gift Links er min rigtig gode ven, og ham taler jeg meget med. AGF dræber ligaen i øjeblikket, og jeg håber, de vinder mesterskabet i denne sæson. Jeg var i Parken i sidste sæson til pokalfinalen mod Silkeborg – det var desværre ikke nogen god dag for os AGF-fans, siger Bundu til Viaplay Sport News.

Bundu, der fyldte 28 år fredag, taler med stor passion i stemmen om AGF, og det er tydeligt, at han stadig følger den århusianske Superliga-klub meget tæt.

Et oplagt tanke er naturligvis, om vi nogensinde igen for offensivspilleren at se i Superligaen? Hvis det sker, er AGF selvsagt det oplagte bud for Bundu, der også har en fortid i FC København.

– Jeg har et godt forhold til AGF, og hvis de banker på min dør, vil jeg altid lytte. Jeg vil ikke sige, jeg er færdig med at spille i Danmark, for jeg vil gerne tilbage, men jeg ved ikke hvornår. Hvis alt falder i hak, vil det være en no-brainer for mig, siger han.

På den private front danner Mustapha Bundu par med Flemmig Povlsens datter, og det gør Danmark til noget helt særligt for offensivspilleren fra Sierra Leone.

– Danmark vil altid være hjem for mig, og jeg har fulgt den danske liga alle de steder, jeg har været, siden jeg smuttede, siger han.

Mustapha Bundu har kontraktudløb i Plymouth Argyle til sommer, og dermed skal den tidligere Superliga-profil snart have afklaret fremtiden.

Du kan se hele interviewet med Mustapha Bundu i videoen i toppen af artiklen.



Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Nu kommenterer han FC København-historie

Aldrig set før

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Brendan Rodgers i chokskifte

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Målmand håber på Brøndby-transfer

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Lukas Lerager tæt på denne klub

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Hænger Chido Obi ud

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Vanvittig kamp for Manchester United

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

Vildt skifte i Superligaen?

Har Brøndby-spiller på blokken

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Julebold? Køb billetter til Premier League

Konkurrent hylder Vingegaard

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL

Få mandagsmål i Glasgow

– Jeg brænder indvendigt

Froholdt afslører svær tid i FCK

Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’

FCK og FCM i bowlen: Her er pokalsemifinalerne