Mustapha Bundu vil gerne tilbage til Danmark

Mustapha Bundu taler varmt om Danmark og især AGF. Offensivspilleren er meget åben for et Superliga-comeback i fremtiden.



Mustapha Bundu tørner til dagligt ud for Plymouth Argyle i Englands næstbedste række, og her høster han mange store oplevelser.

Klubben var tidligere på sæsonen under ledelse af Wayne Rooney, og Plymouth har desuden gang i et sandt FA Cup-eventyr efter sensationelle sejre over Brentford og ikke mindst ellers ustoppelige Liverpool.

Så Mustapha Bundu har nok at se til, men han finder tid i kalenderen til at følge intenst med i AGF, som han har spillet over 100 kampe for.

– Jeg følger stadig AGF tæt, og jeg taler med flere af dem, der er i klubben. Gift Links er min rigtig gode ven, og ham taler jeg meget med. AGF dræber ligaen i øjeblikket, og jeg håber, de vinder mesterskabet i denne sæson. Jeg var i Parken i sidste sæson til pokalfinalen mod Silkeborg – det var desværre ikke nogen god dag for os AGF-fans, siger Bundu til Viaplay Sport News.

Bundu, der fyldte 28 år fredag, taler med stor passion i stemmen om AGF, og det er tydeligt, at han stadig følger den århusianske Superliga-klub meget tæt.

Et oplagt tanke er naturligvis, om vi nogensinde igen for offensivspilleren at se i Superligaen? Hvis det sker, er AGF selvsagt det oplagte bud for Bundu, der også har en fortid i FC København.

– Jeg har et godt forhold til AGF, og hvis de banker på min dør, vil jeg altid lytte. Jeg vil ikke sige, jeg er færdig med at spille i Danmark, for jeg vil gerne tilbage, men jeg ved ikke hvornår. Hvis alt falder i hak, vil det være en no-brainer for mig, siger han.

På den private front danner Mustapha Bundu par med Flemmig Povlsens datter, og det gør Danmark til noget helt særligt for offensivspilleren fra Sierra Leone.

– Danmark vil altid være hjem for mig, og jeg har fulgt den danske liga alle de steder, jeg har været, siden jeg smuttede, siger han.

Mustapha Bundu har kontraktudløb i Plymouth Argyle til sommer, og dermed skal den tidligere Superliga-profil snart have afklaret fremtiden.

Du kan se hele interviewet med Mustapha Bundu i videoen i toppen af artiklen.





Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Fortryder Chido Obi-beslutning

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

I spil til stort job

Voldsomt transferønske til FCK

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Lerager taler ud om FCK-brud

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Brøndby straffet – får stor bøde

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City