Mykland er blevet gymnastiklærer

Erik Mykland er en af de mest farverige personer i Superliga-historien. I dag spenderer den tidligere FCK-stjerne Erik Mykland tiden som gymnastiklærer på Haugerød Skole i Oslo.



Tirsdag aften mødes Danmark og Norge i et brag af en EM-kvalifikationskamp i Parken. Mødet mellem de to nabolande giver en god anledning til at mindes de nordmænd, der gennem årene har givet kulør til den danske Superliga – og få har været så farverige som Erik Mykland.

Den klejne tekniske midtbanespiller kom til FC København i januar 2002, og hurtigt blev han en populær herre blandt klubbens fans. Både på grund af sit spil og sit gemyt. Udenfor banen gjorde han sig bemærket med en druktur af karat på Nørrebro-diskoteket Rust, og generelt var Mykland en af de spillere, der ikke altid havde lige let ved med at holde sig på dydens smalle sti.

Rent sportsligt startede Myland godt i FCK, men han blev hurtigt ramt af de skader, der i sidste ende medførte et karrierestop i 2004 i en alder af 32 år. Siden gjorde “Myggen”, som han kaldtes comeback i to norske klubber uden nogen nævneværdig succes. Han lagde derfor støvlerne på hylden igen to år, men meget få kampe.

Efter Erik Mylands aktive karriere var afsluttet blev han ekspert på norsk tv. Under VM sidste var “Myggen” således fodboldekspert på norsk TV 2, men han trak sig fra jobbet midt under turneringen. Siden har der været stille om den karismatiske nordmand.

Derfor satte det norske medie fvn.no sig for, at finde ud af, hvad den i dag 40-årige Erik Mykland nu får tiden til at gå med. Og det lykkedes. Mykland er i dag gymnastiklærer på Haugerud Skole i Oslo.

– Han træner vores skolehold. Derudover står han for fodbolden i gymnastiktimerne. Han er superfin med ungerne, der synes det er sjovt og inspirerende, at han træner dem, fortæller rektor Trond Nilsen.

Erik Mykland har, udover FC København, spillet for klubber som 1860 München og Panathinaikos.



Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

I svime over Oscar Schwartau

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Her vil Asien kopiere Europa

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Store navne kan forlade Brøndby IF

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Det kommer til at trække ud

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

To danskere færdige i norsk klub

– Når jeg var alene, græd jeg

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Intet aftryk!

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Marokko er blevet fodboldens mekka

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Salah har undskyldt