Mykland er blevet gymnastiklærer

Erik Mykland er en af de mest farverige personer i Superliga-historien. I dag spenderer den tidligere FCK-stjerne Erik Mykland tiden som gymnastiklærer på Haugerød Skole i Oslo.



Tirsdag aften mødes Danmark og Norge i et brag af en EM-kvalifikationskamp i Parken. Mødet mellem de to nabolande giver en god anledning til at mindes de nordmænd, der gennem årene har givet kulør til den danske Superliga – og få har været så farverige som Erik Mykland.

Den klejne tekniske midtbanespiller kom til FC København i januar 2002, og hurtigt blev han en populær herre blandt klubbens fans. Både på grund af sit spil og sit gemyt. Udenfor banen gjorde han sig bemærket med en druktur af karat på Nørrebro-diskoteket Rust, og generelt var Mykland en af de spillere, der ikke altid havde lige let ved med at holde sig på dydens smalle sti.

Rent sportsligt startede Myland godt i FCK, men han blev hurtigt ramt af de skader, der i sidste ende medførte et karrierestop i 2004 i en alder af 32 år. Siden gjorde “Myggen”, som han kaldtes comeback i to norske klubber uden nogen nævneværdig succes. Han lagde derfor støvlerne på hylden igen to år, men meget få kampe.

Efter Erik Mylands aktive karriere var afsluttet blev han ekspert på norsk tv. Under VM sidste var “Myggen” således fodboldekspert på norsk TV 2, men han trak sig fra jobbet midt under turneringen. Siden har der været stille om den karismatiske nordmand.

Derfor satte det norske medie fvn.no sig for, at finde ud af, hvad den i dag 40-årige Erik Mykland nu får tiden til at gå med. Og det lykkedes. Mykland er i dag gymnastiklærer på Haugerud Skole i Oslo.

– Han træner vores skolehold. Derudover står han for fodbolden i gymnastiktimerne. Han er superfin med ungerne, der synes det er sjovt og inspirerende, at han træner dem, fortæller rektor Trond Nilsen.

Erik Mykland har, udover FC København, spillet for klubber som 1860 München og Panathinaikos.





Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’




LIVE

LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

FC Midtjylland – AGF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’