Mykland er blevet gymnastiklærer

Erik Mykland er en af de mest farverige personer i Superliga-historien. I dag spenderer den tidligere FCK-stjerne Erik Mykland tiden som gymnastiklærer på Haugerød Skole i Oslo.



Tirsdag aften mødes Danmark og Norge i et brag af en EM-kvalifikationskamp i Parken. Mødet mellem de to nabolande giver en god anledning til at mindes de nordmænd, der gennem årene har givet kulør til den danske Superliga – og få har været så farverige som Erik Mykland.

Den klejne tekniske midtbanespiller kom til FC København i januar 2002, og hurtigt blev han en populær herre blandt klubbens fans. Både på grund af sit spil og sit gemyt. Udenfor banen gjorde han sig bemærket med en druktur af karat på Nørrebro-diskoteket Rust, og generelt var Mykland en af de spillere, der ikke altid havde lige let ved med at holde sig på dydens smalle sti.

Rent sportsligt startede Myland godt i FCK, men han blev hurtigt ramt af de skader, der i sidste ende medførte et karrierestop i 2004 i en alder af 32 år. Siden gjorde “Myggen”, som han kaldtes comeback i to norske klubber uden nogen nævneværdig succes. Han lagde derfor støvlerne på hylden igen to år, men meget få kampe.

Efter Erik Mylands aktive karriere var afsluttet blev han ekspert på norsk tv. Under VM sidste var “Myggen” således fodboldekspert på norsk TV 2, men han trak sig fra jobbet midt under turneringen. Siden har der været stille om den karismatiske nordmand.

Derfor satte det norske medie fvn.no sig for, at finde ud af, hvad den i dag 40-årige Erik Mykland nu får tiden til at gå med. Og det lykkedes. Mykland er i dag gymnastiklærer på Haugerud Skole i Oslo.

– Han træner vores skolehold. Derudover står han for fodbolden i gymnastiktimerne. Han er superfin med ungerne, der synes det er sjovt og inspirerende, at han træner dem, fortæller rektor Trond Nilsen.

Erik Mykland har, udover FC København, spillet for klubber som 1860 München og Panathinaikos.





Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise




LIVE

VM-LIVE: Lynmål

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Her er FCM’s Europa League-modstander

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Portugal – DR Congo

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

De lurer på Kjærgaard

Denne klub drømmer om Højbjerg

Brøndby henter keeper – her er planen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter