Intet tyder på, at stormen Otto fører til en aflysning af fredagens forårspremiere i Superligaen mellem AaB og AGF i Aalborg.
Det siger Thomas Bælum, der foruden at være administrerende direktør og fungerende sportschef i AaB fredag også bærer titlen som klubmeteorolog.
– Som vejret ser ud nu, er der ikke noget til hinder for, at vi skal spille fodbold.
– Der er flere parter inde over at skulle træffe en beslutning om en eventuel aflysning. Kommunen ejer stadion og skal sige god for, at vi kan spille derinde, og de har givet grønt lys.
– Så er der myndighederne i form af politiet og Beredskabsstyrelsen, og de har også givet grønt lys til, at folk kan komme hen til stadion, der er ikke noget udgangsforbud, siger Thomas Bælum fredag formiddag.
Stormen ventes at tage til i Nordjylland sidst på eftermiddagen. Superligakampen begynder klokken 19. Inden kampstart skal dommer Sandi Putros og hans team endegyldigt vurdere, om vejrforholdene fører til en aflysning.
– Der er Divisionsforeningen og dommerne, der skal vurdere, om det er forsvarligt for spillerne at spille kampen, og om spillet tager så meget skade, at kampen ikke bør gennemføres.
– Den beslutning bliver først endegyldigt truffet op til kampstart, men lige nu er der grønt lys, siger Thomas Bælum.
Der er solgt over 11.000 billetter til opgøret, og AaB-bossen føler sig overbevist om, at tilskuerne ikke går forgæves.
– Hvis vi tager middelvinden, så ventes der at blive tale om hård kuling og 18-20 sekundmeter, og der er før spillet superligakampe under de vindforhold, siger Thomas Bælum.
AGF-truppen rejser – som til alle andre udekampe – afsted til spillebyen i god tid og indlogerer sig på et hotel. Derfor er aarhusianerne ikke påvirket af de eventuelle trafikale gener, som vejret måtte medføre.
/ritzau/
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
‘Der vil være interesse, når man spiller som jeg’
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Manchester United – Nottingham Forest
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
TIPSBLADET SPECIAL