Giver grønt lys til vindblæst Superliga-premiere

Vejrforholdene skal bringe spillernes sikkerhed i fare, før stormen Otto kan få udsat forårspremieren.



Intet tyder på, at stormen Otto fører til en aflysning af fredagens forårspremiere i Superligaen mellem AaB og AGF i Aalborg.

Det siger Thomas Bælum, der foruden at være administrerende direktør og fungerende sportschef i AaB fredag også bærer titlen som klubmeteorolog.

– Som vejret ser ud nu, er der ikke noget til hinder for, at vi skal spille fodbold.

– Der er flere parter inde over at skulle træffe en beslutning om en eventuel aflysning. Kommunen ejer stadion og skal sige god for, at vi kan spille derinde, og de har givet grønt lys.

– Så er der myndighederne i form af politiet og Beredskabsstyrelsen, og de har også givet grønt lys til, at folk kan komme hen til stadion, der er ikke noget udgangsforbud, siger Thomas Bælum fredag formiddag.

Stormen ventes at tage til i Nordjylland sidst på eftermiddagen. Superligakampen begynder klokken 19. Inden kampstart skal dommer Sandi Putros og hans team endegyldigt vurdere, om vejrforholdene fører til en aflysning.

– Der er Divisionsforeningen og dommerne, der skal vurdere, om det er forsvarligt for spillerne at spille kampen, og om spillet tager så meget skade, at kampen ikke bør gennemføres.

– Den beslutning bliver først endegyldigt truffet op til kampstart, men lige nu er der grønt lys, siger Thomas Bælum.

Der er solgt over 11.000 billetter til opgøret, og AaB-bossen føler sig overbevist om, at tilskuerne ikke går forgæves.

– Hvis vi tager middelvinden, så ventes der at blive tale om hård kuling og 18-20 sekundmeter, og der er før spillet superligakampe under de vindforhold, siger Thomas Bælum.

AGF-truppen rejser – som til alle andre udekampe – afsted til spillebyen i god tid og indlogerer sig på et hotel. Derfor er aarhusianerne ikke påvirket af de eventuelle trafikale gener, som vejret måtte medføre.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK smider sejren

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FCN taber i Europa-comeback

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

FC København – Lyngby BK

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

AGF – Brøndby IF

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Viborg FF – OB

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Randers FC – Silkeborg IF

Sønderjyske – FC Midtjylland