Intet tyder på, at stormen Otto fører til en aflysning af fredagens forårspremiere i Superligaen mellem AaB og AGF i Aalborg.
Det siger Thomas Bælum, der foruden at være administrerende direktør og fungerende sportschef i AaB fredag også bærer titlen som klubmeteorolog.
– Som vejret ser ud nu, er der ikke noget til hinder for, at vi skal spille fodbold.
– Der er flere parter inde over at skulle træffe en beslutning om en eventuel aflysning. Kommunen ejer stadion og skal sige god for, at vi kan spille derinde, og de har givet grønt lys.
– Så er der myndighederne i form af politiet og Beredskabsstyrelsen, og de har også givet grønt lys til, at folk kan komme hen til stadion, der er ikke noget udgangsforbud, siger Thomas Bælum fredag formiddag.
Stormen ventes at tage til i Nordjylland sidst på eftermiddagen. Superligakampen begynder klokken 19. Inden kampstart skal dommer Sandi Putros og hans team endegyldigt vurdere, om vejrforholdene fører til en aflysning.
– Der er Divisionsforeningen og dommerne, der skal vurdere, om det er forsvarligt for spillerne at spille kampen, og om spillet tager så meget skade, at kampen ikke bør gennemføres.
– Den beslutning bliver først endegyldigt truffet op til kampstart, men lige nu er der grønt lys, siger Thomas Bælum.
Der er solgt over 11.000 billetter til opgøret, og AaB-bossen føler sig overbevist om, at tilskuerne ikke går forgæves.
– Hvis vi tager middelvinden, så ventes der at blive tale om hård kuling og 18-20 sekundmeter, og der er før spillet superligakampe under de vindforhold, siger Thomas Bælum.
AGF-truppen rejser – som til alle andre udekampe – afsted til spillebyen i god tid og indlogerer sig på et hotel. Derfor er aarhusianerne ikke påvirket af de eventuelle trafikale gener, som vejret måtte medføre.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
Stor profil ude af Frankrig-brag
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
Forlanger mere af sin sprudlende offensiv
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT