Giver grønt lys til vindblæst Superliga-premiere

Vejrforholdene skal bringe spillernes sikkerhed i fare, før stormen Otto kan få udsat forårspremieren.



Intet tyder på, at stormen Otto fører til en aflysning af fredagens forårspremiere i Superligaen mellem AaB og AGF i Aalborg.

Det siger Thomas Bælum, der foruden at være administrerende direktør og fungerende sportschef i AaB fredag også bærer titlen som klubmeteorolog.

– Som vejret ser ud nu, er der ikke noget til hinder for, at vi skal spille fodbold.

– Der er flere parter inde over at skulle træffe en beslutning om en eventuel aflysning. Kommunen ejer stadion og skal sige god for, at vi kan spille derinde, og de har givet grønt lys.

– Så er der myndighederne i form af politiet og Beredskabsstyrelsen, og de har også givet grønt lys til, at folk kan komme hen til stadion, der er ikke noget udgangsforbud, siger Thomas Bælum fredag formiddag.

Stormen ventes at tage til i Nordjylland sidst på eftermiddagen. Superligakampen begynder klokken 19. Inden kampstart skal dommer Sandi Putros og hans team endegyldigt vurdere, om vejrforholdene fører til en aflysning.

– Der er Divisionsforeningen og dommerne, der skal vurdere, om det er forsvarligt for spillerne at spille kampen, og om spillet tager så meget skade, at kampen ikke bør gennemføres.

– Den beslutning bliver først endegyldigt truffet op til kampstart, men lige nu er der grønt lys, siger Thomas Bælum.

Der er solgt over 11.000 billetter til opgøret, og AaB-bossen føler sig overbevist om, at tilskuerne ikke går forgæves.

– Hvis vi tager middelvinden, så ventes der at blive tale om hård kuling og 18-20 sekundmeter, og der er før spillet superligakampe under de vindforhold, siger Thomas Bælum.

AGF-truppen rejser – som til alle andre udekampe – afsted til spillebyen i god tid og indlogerer sig på et hotel. Derfor er aarhusianerne ikke påvirket af de eventuelle trafikale gener, som vejret måtte medføre.

/ritzau/





Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Polsk succestræner rygtes til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Mæhle kan hentes for spotpris

Forlader AGF – her er hans nye klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Erik ten Hag jagter dansker

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Roony vil væk

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

PSG – Arsenal