Giver grønt lys til vindblæst Superliga-premiere

Vejrforholdene skal bringe spillernes sikkerhed i fare, før stormen Otto kan få udsat forårspremieren.



Intet tyder på, at stormen Otto fører til en aflysning af fredagens forårspremiere i Superligaen mellem AaB og AGF i Aalborg.

Det siger Thomas Bælum, der foruden at være administrerende direktør og fungerende sportschef i AaB fredag også bærer titlen som klubmeteorolog.

– Som vejret ser ud nu, er der ikke noget til hinder for, at vi skal spille fodbold.

– Der er flere parter inde over at skulle træffe en beslutning om en eventuel aflysning. Kommunen ejer stadion og skal sige god for, at vi kan spille derinde, og de har givet grønt lys.

– Så er der myndighederne i form af politiet og Beredskabsstyrelsen, og de har også givet grønt lys til, at folk kan komme hen til stadion, der er ikke noget udgangsforbud, siger Thomas Bælum fredag formiddag.

Stormen ventes at tage til i Nordjylland sidst på eftermiddagen. Superligakampen begynder klokken 19. Inden kampstart skal dommer Sandi Putros og hans team endegyldigt vurdere, om vejrforholdene fører til en aflysning.

– Der er Divisionsforeningen og dommerne, der skal vurdere, om det er forsvarligt for spillerne at spille kampen, og om spillet tager så meget skade, at kampen ikke bør gennemføres.

– Den beslutning bliver først endegyldigt truffet op til kampstart, men lige nu er der grønt lys, siger Thomas Bælum.

Der er solgt over 11.000 billetter til opgøret, og AaB-bossen føler sig overbevist om, at tilskuerne ikke går forgæves.

– Hvis vi tager middelvinden, så ventes der at blive tale om hård kuling og 18-20 sekundmeter, og der er før spillet superligakampe under de vindforhold, siger Thomas Bælum.

AGF-truppen rejser – som til alle andre udekampe – afsted til spillebyen i god tid og indlogerer sig på et hotel. Derfor er aarhusianerne ikke påvirket af de eventuelle trafikale gener, som vejret måtte medføre.

/ritzau/





Han bliver ny cheftræner i Silkeborg




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter talent

Succestræner forlader Premier League-klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

‘Det er slut’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Optakt: Mexico – Sydafrika

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

OB jagter tidligere Superliga-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Storklub har kontaktet Brøndby

Afslører: Storklub missede Højlund

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Bud på 1,12 milliard afvist