– Som et lille kuriosum kunne Corner rent faktisk have været FCK-spiller i dag. Sidste sommer, da Andreas var rykket ud af Serie A med Parma, var et skifte uundgåeligt. Der var kontakt med FCK, som var interesseret, men syntes handlen ville blive for dyr. Og det var jo suverænt deres valg.
– For mig er det sjovt at tænke på, når menigmand i dag stadig mener klubben mangler en rigtig 9’er. Uden at afsløre for meget om snakken for et år siden, vil jeg dog sige at transferen fra Parma til den københavnske hovedstad havde været billigere end det, man kunne læse, at angriberen fra den belgiske liga kostede.
– Jeg forsøgte at argumentere med, at alene salg af Daramy og Wind snildt ville kunne finansiere en Cornelius-handel med godt overskud. I tilgift havde FCK fået en international klasseangriber i sin bedste alder (28 år) og i forvejen elsket af fans.
Sådan skrev Andreas Cornelius' agent Per Steffensen i sidste uge på Facebook, og dermed gjorde han det altså klart, at den danske landsholdsspiller, der aktuelt tørner ud for de tyrkiske mestre fra Trabzonspor, kunne være skiftet til FCK sidste sommer.
FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen trækker en smule på skuldrene, når han konfronteres med den udmelding fra agenten.
– Det er lidt en vild melding, men det, jeg kan sige, er, at i det øjeblik, Cornelius vil være FCK-spiller, og vi kan finde økonomien til det, står han også her på 10'eren (FC Københavns træningsanlæg, red.), siger Peter Christiansen til Copenhagen Sundays.
Når Andreas Cornelius ikke er FCK-spiller den dag i dag, er en afgørende faktor naturligvis, at den danske hovedstadsklub ikke kan matche den løn, angriberen hæver i Trabzonspor.
– Jeg tror godt, at folk ved, hvad dygtige spillere tjener i Tyrkiet, og jeg gider ikke komme ind på økonomien i det her. Jeg kan sige, at i første omgang er det udenfor vores rækkevidde, siger Peter Christiansen.
Andreas Cornelius har kontrakt med Trabzonspor frem til sommeren 2025.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT