– Når Cornelius vil til FCK, så henter vi ham

FC Københavns sportsdirektør fastslår, at så snart det er muligt at hente Andreas Cornelius retur, gør man det.



–  Som et lille kuriosum kunne Corner rent faktisk have været FCK-spiller i dag. Sidste sommer, da Andreas var rykket ud af Serie A med Parma, var et skifte uundgåeligt. Der var kontakt med FCK, som var interesseret, men syntes handlen ville blive for dyr. Og det var jo suverænt deres valg.

– For mig er det sjovt at tænke på, når menigmand i dag stadig mener klubben mangler en rigtig 9’er. Uden at afsløre for meget om snakken for et år siden, vil jeg dog sige at transferen fra Parma til den københavnske hovedstad havde været billigere end det, man kunne læse, at angriberen fra den belgiske liga kostede.

– Jeg forsøgte at argumentere med, at alene salg af Daramy og Wind snildt ville kunne finansiere en Cornelius-handel med godt overskud. I tilgift havde FCK fået en international klasseangriber i sin bedste alder (28 år) og i forvejen elsket af fans.

Sådan skrev Andreas Cornelius' agent Per Steffensen i sidste uge på Facebook, og dermed gjorde han det altså klart, at den danske landsholdsspiller, der aktuelt tørner ud for de tyrkiske mestre fra Trabzonspor, kunne være skiftet til FCK sidste sommer. 

FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen trækker en smule på skuldrene, når han konfronteres med den udmelding fra agenten.

– Det er lidt en vild melding, men det, jeg kan sige, er, at i det øjeblik, Cornelius vil være FCK-spiller, og vi kan finde økonomien til det, står han også her på 10'eren (FC Københavns træningsanlæg, red.), siger Peter Christiansen til Copenhagen Sundays.

Når Andreas Cornelius ikke er FCK-spiller den dag i dag, er en afgørende faktor naturligvis, at den danske hovedstadsklub ikke kan matche den løn, angriberen hæver i Trabzonspor.

– Jeg tror godt, at folk ved, hvad dygtige spillere tjener i Tyrkiet, og jeg gider ikke komme ind på økonomien i det her. Jeg kan sige, at i første omgang er det udenfor vores rækkevidde, siger Peter Christiansen. 

Andreas Cornelius har kontrakt med Trabzonspor frem til sommeren 2025. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Meldes på vej mod nyt skifte

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Peter Schmeichel taget på sengen

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Bach Bak i svime over Uhre

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Raser over Rasmus Højlund-episode

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Går langt ned i løn

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Dansk bomber med vildt mål i England

Mohamed Daramy vender tilbage

Mareridt for FC Augsburg

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg