– Som et lille kuriosum kunne Corner rent faktisk have været FCK-spiller i dag. Sidste sommer, da Andreas var rykket ud af Serie A med Parma, var et skifte uundgåeligt. Der var kontakt med FCK, som var interesseret, men syntes handlen ville blive for dyr. Og det var jo suverænt deres valg.
– For mig er det sjovt at tænke på, når menigmand i dag stadig mener klubben mangler en rigtig 9’er. Uden at afsløre for meget om snakken for et år siden, vil jeg dog sige at transferen fra Parma til den københavnske hovedstad havde været billigere end det, man kunne læse, at angriberen fra den belgiske liga kostede.
– Jeg forsøgte at argumentere med, at alene salg af Daramy og Wind snildt ville kunne finansiere en Cornelius-handel med godt overskud. I tilgift havde FCK fået en international klasseangriber i sin bedste alder (28 år) og i forvejen elsket af fans.
Sådan skrev Andreas Cornelius' agent Per Steffensen i sidste uge på Facebook, og dermed gjorde han det altså klart, at den danske landsholdsspiller, der aktuelt tørner ud for de tyrkiske mestre fra Trabzonspor, kunne være skiftet til FCK sidste sommer.
FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen trækker en smule på skuldrene, når han konfronteres med den udmelding fra agenten.
– Det er lidt en vild melding, men det, jeg kan sige, er, at i det øjeblik, Cornelius vil være FCK-spiller, og vi kan finde økonomien til det, står han også her på 10'eren (FC Københavns træningsanlæg, red.), siger Peter Christiansen til Copenhagen Sundays.
Når Andreas Cornelius ikke er FCK-spiller den dag i dag, er en afgørende faktor naturligvis, at den danske hovedstadsklub ikke kan matche den løn, angriberen hæver i Trabzonspor.
– Jeg tror godt, at folk ved, hvad dygtige spillere tjener i Tyrkiet, og jeg gider ikke komme ind på økonomien i det her. Jeg kan sige, at i første omgang er det udenfor vores rækkevidde, siger Peter Christiansen.
Andreas Cornelius har kontrakt med Trabzonspor frem til sommeren 2025.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Tottenham henter forsvarsspiller
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
MEDIE