Napoli tog søndag endnu et skridt mod klubbens tredje mesterskab, da det ude blev til 4-0 over midterholdet Torino.
Igen-igen strålede holdets offensivstjerner Victor Osimhen og Khvicha Kvaratskhelia. De har efter i alt tre scoringer i Torino tilsammen lavet 33 mål og 14 assist i Serie A i denne sæson.
Den nigerianske skarpretter pandede efter ni minutter polske Piotr Zielinskis hjørnespark i kassen, og den georgiske dribler øgede efter 35 minutter til 2-0 på et straffespark, som han selv havde fremtvunget.
I starten af anden halvleg headede Osimhen et indlæg fra venstre i nettet til 3-0, og dermed var spændingen endegyldigt punkteret.
Midtbanespilleren Tanguy Ndombele bidrog siden til festen med en nem scoring til slutresultatet efter en erobring af Osimhen og oplæg af Kvaratskhelia.
Med sejren har Napoli nu 71 point for 27 kampe. Nærmeste forfølger er Lazio med 52 point for 27 kampe, efter at holdet søndag vandt et som altid ophidset derby mod Roma med 1-0 på mål af Mattia Zaccagni i anden halvleg.
Roma fik forsvarsspilleren Roger Ibanez smidt ud efter en halv time, og efter slutfløjt fik også Romas Bryan Cristante og Lazios Adam Marusic røde kort efter et sammenstød.
Inter havde senere søndag aften chancen for at overhale Lazio, men holdet fra Milano tabte 0-1 på eget græs til Juventus.
Inter formåede ikke at svare igen, efter at gæsternes Filip Kostic havde sparket Juventus i front midtvejs i første halvleg.
Dermed forbliver Inter på 50 point på ligaens tredjeplads, mens Juventus har 41 point på syvendepladsen.
Napoli, der vandt sit seneste mesterskab med Diego Maradona på holdet i 1990, er også fremragende kørende i Champions League. Her venter i april to kvartfinaler mod Simon Kjærs AC Milan.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han afviser Tottenham
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE