Mesterklasse: Napoli basker Torino 4-0

Napolis gyldne duo sikrede søndag holdet en 4-0-sejr på udebane mod midterholdet Torino.



Napoli tog søndag endnu et skridt mod klubbens tredje mesterskab, da det ude blev til 4-0 over midterholdet Torino.

Igen-igen strålede holdets offensivstjerner Victor Osimhen og Khvicha Kvaratskhelia. De har efter i alt tre scoringer i Torino tilsammen lavet 33 mål og 14 assist i Serie A i denne sæson.

Den nigerianske skarpretter pandede efter ni minutter polske Piotr Zielinskis hjørnespark i kassen, og den georgiske dribler øgede efter 35 minutter til 2-0 på et straffespark, som han selv havde fremtvunget.

I starten af anden halvleg headede Osimhen et indlæg fra venstre i nettet til 3-0, og dermed var spændingen endegyldigt punkteret.

Midtbanespilleren Tanguy Ndombele bidrog siden til festen med en nem scoring til slutresultatet efter en erobring af Osimhen og oplæg af Kvaratskhelia.

Med sejren har Napoli nu 71 point for 27 kampe. Nærmeste forfølger er Lazio med 52 point for 27 kampe, efter at holdet søndag vandt et som altid ophidset derby mod Roma med 1-0 på mål af Mattia Zaccagni i anden halvleg.

Roma fik forsvarsspilleren Roger Ibanez smidt ud efter en halv time, og efter slutfløjt fik også Romas Bryan Cristante og Lazios Adam Marusic røde kort efter et sammenstød.

Inter havde senere søndag aften chancen for at overhale Lazio, men holdet fra Milano tabte 0-1 på eget græs til Juventus.

Inter formåede ikke at svare igen, efter at gæsternes Filip Kostic havde sparket Juventus i front midtvejs i første halvleg.

Dermed forbliver Inter på 50 point på ligaens tredjeplads, mens Juventus har 41 point på syvendepladsen.

Napoli, der vandt sit seneste mesterskab med Diego Maradona på holdet i 1990, er også fremragende kørende i Champions League. Her venter i april to kvartfinaler mod Simon Kjærs AC Milan.

/ritzau/






Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Medier sender ham hjem til AGF

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De lurer på Vejle-profil

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Barcelona-stjerne får stor hæder

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Kæmper om det samme trænerjob

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Manchester United afbryder forhandlingerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk