Mesterklasse: Napoli basker Torino 4-0

Napolis gyldne duo sikrede søndag holdet en 4-0-sejr på udebane mod midterholdet Torino.



Napoli tog søndag endnu et skridt mod klubbens tredje mesterskab, da det ude blev til 4-0 over midterholdet Torino.

Igen-igen strålede holdets offensivstjerner Victor Osimhen og Khvicha Kvaratskhelia. De har efter i alt tre scoringer i Torino tilsammen lavet 33 mål og 14 assist i Serie A i denne sæson.

Den nigerianske skarpretter pandede efter ni minutter polske Piotr Zielinskis hjørnespark i kassen, og den georgiske dribler øgede efter 35 minutter til 2-0 på et straffespark, som han selv havde fremtvunget.

I starten af anden halvleg headede Osimhen et indlæg fra venstre i nettet til 3-0, og dermed var spændingen endegyldigt punkteret.

Midtbanespilleren Tanguy Ndombele bidrog siden til festen med en nem scoring til slutresultatet efter en erobring af Osimhen og oplæg af Kvaratskhelia.

Med sejren har Napoli nu 71 point for 27 kampe. Nærmeste forfølger er Lazio med 52 point for 27 kampe, efter at holdet søndag vandt et som altid ophidset derby mod Roma med 1-0 på mål af Mattia Zaccagni i anden halvleg.

Roma fik forsvarsspilleren Roger Ibanez smidt ud efter en halv time, og efter slutfløjt fik også Romas Bryan Cristante og Lazios Adam Marusic røde kort efter et sammenstød.

Inter havde senere søndag aften chancen for at overhale Lazio, men holdet fra Milano tabte 0-1 på eget græs til Juventus.

Inter formåede ikke at svare igen, efter at gæsternes Filip Kostic havde sparket Juventus i front midtvejs i første halvleg.

Dermed forbliver Inter på 50 point på ligaens tredjeplads, mens Juventus har 41 point på syvendepladsen.

Napoli, der vandt sit seneste mesterskab med Diego Maradona på holdet i 1990, er også fremragende kørende i Champions League. Her venter i april to kvartfinaler mod Simon Kjærs AC Milan.

/ritzau/






Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Teaser for ny AGF-aftale

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Lewandowski forlader FC Barcelona

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Arsenal – Burnley

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

AGF sluttede af med et brag