Napoli tog søndag endnu et skridt mod klubbens tredje mesterskab, da det ude blev til 4-0 over midterholdet Torino.
Igen-igen strålede holdets offensivstjerner Victor Osimhen og Khvicha Kvaratskhelia. De har efter i alt tre scoringer i Torino tilsammen lavet 33 mål og 14 assist i Serie A i denne sæson.
Den nigerianske skarpretter pandede efter ni minutter polske Piotr Zielinskis hjørnespark i kassen, og den georgiske dribler øgede efter 35 minutter til 2-0 på et straffespark, som han selv havde fremtvunget.
I starten af anden halvleg headede Osimhen et indlæg fra venstre i nettet til 3-0, og dermed var spændingen endegyldigt punkteret.
Midtbanespilleren Tanguy Ndombele bidrog siden til festen med en nem scoring til slutresultatet efter en erobring af Osimhen og oplæg af Kvaratskhelia.
Med sejren har Napoli nu 71 point for 27 kampe. Nærmeste forfølger er Lazio med 52 point for 27 kampe, efter at holdet søndag vandt et som altid ophidset derby mod Roma med 1-0 på mål af Mattia Zaccagni i anden halvleg.
Roma fik forsvarsspilleren Roger Ibanez smidt ud efter en halv time, og efter slutfløjt fik også Romas Bryan Cristante og Lazios Adam Marusic røde kort efter et sammenstød.
Inter havde senere søndag aften chancen for at overhale Lazio, men holdet fra Milano tabte 0-1 på eget græs til Juventus.
Inter formåede ikke at svare igen, efter at gæsternes Filip Kostic havde sparket Juventus i front midtvejs i første halvleg.
Dermed forbliver Inter på 50 point på ligaens tredjeplads, mens Juventus har 41 point på syvendepladsen.
Napoli, der vandt sit seneste mesterskab med Diego Maradona på holdet i 1990, er også fremragende kørende i Champions League. Her venter i april to kvartfinaler mod Simon Kjærs AC Milan.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Overraskende skifte lurer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
HELT VILDT