Højlund og Atalanta leverede tandløs indsats

Napoli slog fortjent Atalanta med 2-0 og er tilbage på guldkurs efter nederlag i sidste weekend.



Napoli styrer mod mesterskabet i Serie A, og lørdag slukkede syditalienerne det håb, der måske var opstået hos rivalerne, efter at det suveræne tophold tabte i sidste weekend for første gang i lang tid.

Mod Atalanta kom Napoli nemlig tilbage på guldkurs. Det gik ud over Joakim Mæhle, Rasmus Højlund og resten af Atalanta, der blev slået med 2-0.

Sejren var ganske fortjent. Napoli dominerede fra start, men fik dog først prikket hul på målbylden efter en times spil.

Med de tre point og Inters nederlag fredag har Napoli nu et forspring på 18 point i toppen af tabellen. Det kan komme ned på 17, hvis Lazio vinder senere lørdag aften.

Der resterer 12 runder, så intet er endnu afgjort, men der skal efterhånden et monumentalt kollaps til, hvis ikke mesterskabet skal ende i Napoli for første gang i 33 år.

Atalanta ligger nummer seks og har nu tabt tre af sine seneste fire kampe. Lørdag rundede Bergamo-holdet en måned uden sejre i ligaen.

Napoli havde kontrollen i første halvleg. Hjemmeholdet var mest på bolden og kredsede om Atalantas felt.

Gæsterne var dog godt organiseret i defensiven, og Napoli gik oftest i stå. Når det endelig blev til afslutninger for Napoli, var det i de fleste tilfælde ufarligt.

Et par minutter før pausen brændte det på i Atalantas felt, men Juan Musso i Atalantas mål fik afværget Matteo Politanos afslutning.

Atalanta levede mest på omstillingsmuligheder, men når de opstod, blev det sjældent til ret meget.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg, og efter et kvarter måtte Mæhle og co. give fortabt over for Khvica Kvaratskhelias magi.

Det georgiske stjerneskud fik bolden lidt udenfor feltet, lavede et par skudfinter, der gjorde det meste af Atalanta-rundtosset, og bankede så kuglen op i nettaget.

Med et lille kvarter tilbage af den ordinære spilletid virkede kampen til at blive afgjort. Amir Rrahmani steg til vejrs efter et hjørnespark og headede bolden ind til 2-0.

Atalanta var aldrig i nærheden af at lave et comeback i slutminutterne.

/ritzau/





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

‘Det vil være en stor ting i FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Køb, køb, køb!

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

AC Horsens – FC Nordsjælland

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen