Napoli styrer mod mesterskabet i Serie A, og lørdag slukkede syditalienerne det håb, der måske var opstået hos rivalerne, efter at det suveræne tophold tabte i sidste weekend for første gang i lang tid.
Mod Atalanta kom Napoli nemlig tilbage på guldkurs. Det gik ud over Joakim Mæhle, Rasmus Højlund og resten af Atalanta, der blev slået med 2-0.
Sejren var ganske fortjent. Napoli dominerede fra start, men fik dog først prikket hul på målbylden efter en times spil.
Med de tre point og Inters nederlag fredag har Napoli nu et forspring på 18 point i toppen af tabellen. Det kan komme ned på 17, hvis Lazio vinder senere lørdag aften.
Der resterer 12 runder, så intet er endnu afgjort, men der skal efterhånden et monumentalt kollaps til, hvis ikke mesterskabet skal ende i Napoli for første gang i 33 år.
Atalanta ligger nummer seks og har nu tabt tre af sine seneste fire kampe. Lørdag rundede Bergamo-holdet en måned uden sejre i ligaen.
Napoli havde kontrollen i første halvleg. Hjemmeholdet var mest på bolden og kredsede om Atalantas felt.
Gæsterne var dog godt organiseret i defensiven, og Napoli gik oftest i stå. Når det endelig blev til afslutninger for Napoli, var det i de fleste tilfælde ufarligt.
Et par minutter før pausen brændte det på i Atalantas felt, men Juan Musso i Atalantas mål fik afværget Matteo Politanos afslutning.
Atalanta levede mest på omstillingsmuligheder, men når de opstod, blev det sjældent til ret meget.
Kampbilledet fortsatte i anden halvleg, og efter et kvarter måtte Mæhle og co. give fortabt over for Khvica Kvaratskhelias magi.
Det georgiske stjerneskud fik bolden lidt udenfor feltet, lavede et par skudfinter, der gjorde det meste af Atalanta-rundtosset, og bankede så kuglen op i nettaget.
Med et lille kvarter tilbage af den ordinære spilletid virkede kampen til at blive afgjort. Amir Rrahmani steg til vejrs efter et hjørnespark og headede bolden ind til 2-0.
Atalanta var aldrig i nærheden af at lave et comeback i slutminutterne.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Knuser transferrekord
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT