Højlund og Atalanta leverede tandløs indsats

Napoli slog fortjent Atalanta med 2-0 og er tilbage på guldkurs efter nederlag i sidste weekend.



Napoli styrer mod mesterskabet i Serie A, og lørdag slukkede syditalienerne det håb, der måske var opstået hos rivalerne, efter at det suveræne tophold tabte i sidste weekend for første gang i lang tid.

Mod Atalanta kom Napoli nemlig tilbage på guldkurs. Det gik ud over Joakim Mæhle, Rasmus Højlund og resten af Atalanta, der blev slået med 2-0.

Sejren var ganske fortjent. Napoli dominerede fra start, men fik dog først prikket hul på målbylden efter en times spil.

Med de tre point og Inters nederlag fredag har Napoli nu et forspring på 18 point i toppen af tabellen. Det kan komme ned på 17, hvis Lazio vinder senere lørdag aften.

Der resterer 12 runder, så intet er endnu afgjort, men der skal efterhånden et monumentalt kollaps til, hvis ikke mesterskabet skal ende i Napoli for første gang i 33 år.

Atalanta ligger nummer seks og har nu tabt tre af sine seneste fire kampe. Lørdag rundede Bergamo-holdet en måned uden sejre i ligaen.

Napoli havde kontrollen i første halvleg. Hjemmeholdet var mest på bolden og kredsede om Atalantas felt.

Gæsterne var dog godt organiseret i defensiven, og Napoli gik oftest i stå. Når det endelig blev til afslutninger for Napoli, var det i de fleste tilfælde ufarligt.

Et par minutter før pausen brændte det på i Atalantas felt, men Juan Musso i Atalantas mål fik afværget Matteo Politanos afslutning.

Atalanta levede mest på omstillingsmuligheder, men når de opstod, blev det sjældent til ret meget.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg, og efter et kvarter måtte Mæhle og co. give fortabt over for Khvica Kvaratskhelias magi.

Det georgiske stjerneskud fik bolden lidt udenfor feltet, lavede et par skudfinter, der gjorde det meste af Atalanta-rundtosset, og bankede så kuglen op i nettaget.

Med et lille kvarter tilbage af den ordinære spilletid virkede kampen til at blive afgjort. Amir Rrahmani steg til vejrs efter et hjørnespark og headede bolden ind til 2-0.

Atalanta var aldrig i nærheden af at lave et comeback i slutminutterne.

/ritzau/





Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Spår stor transferaktivitet i FC København

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken overvejede at sige op



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’