Højlund og Atalanta leverede tandløs indsats

Napoli slog fortjent Atalanta med 2-0 og er tilbage på guldkurs efter nederlag i sidste weekend.



Napoli styrer mod mesterskabet i Serie A, og lørdag slukkede syditalienerne det håb, der måske var opstået hos rivalerne, efter at det suveræne tophold tabte i sidste weekend for første gang i lang tid.

Mod Atalanta kom Napoli nemlig tilbage på guldkurs. Det gik ud over Joakim Mæhle, Rasmus Højlund og resten af Atalanta, der blev slået med 2-0.

Sejren var ganske fortjent. Napoli dominerede fra start, men fik dog først prikket hul på målbylden efter en times spil.

Med de tre point og Inters nederlag fredag har Napoli nu et forspring på 18 point i toppen af tabellen. Det kan komme ned på 17, hvis Lazio vinder senere lørdag aften.

Der resterer 12 runder, så intet er endnu afgjort, men der skal efterhånden et monumentalt kollaps til, hvis ikke mesterskabet skal ende i Napoli for første gang i 33 år.

Atalanta ligger nummer seks og har nu tabt tre af sine seneste fire kampe. Lørdag rundede Bergamo-holdet en måned uden sejre i ligaen.

Napoli havde kontrollen i første halvleg. Hjemmeholdet var mest på bolden og kredsede om Atalantas felt.

Gæsterne var dog godt organiseret i defensiven, og Napoli gik oftest i stå. Når det endelig blev til afslutninger for Napoli, var det i de fleste tilfælde ufarligt.

Et par minutter før pausen brændte det på i Atalantas felt, men Juan Musso i Atalantas mål fik afværget Matteo Politanos afslutning.

Atalanta levede mest på omstillingsmuligheder, men når de opstod, blev det sjældent til ret meget.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg, og efter et kvarter måtte Mæhle og co. give fortabt over for Khvica Kvaratskhelias magi.

Det georgiske stjerneskud fik bolden lidt udenfor feltet, lavede et par skudfinter, der gjorde det meste af Atalanta-rundtosset, og bankede så kuglen op i nettaget.

Med et lille kvarter tilbage af den ordinære spilletid virkede kampen til at blive afgjort. Amir Rrahmani steg til vejrs efter et hjørnespark og headede bolden ind til 2-0.

Atalanta var aldrig i nærheden af at lave et comeback i slutminutterne.

/ritzau/





Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

LIVE: FCK smider sejren

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN taber i Europa-comeback

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

‘FC København er Danmarks gigant’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’