Fodboldkampen mellem Juventus og Napoli i Serie A søndag aften i Torino blev ikke fløjtet i gang.
Juventus havde oplyst sin startopstilling til kampen, men gæsterne fra Napoli mødte ikke frem, skriver flere nyhedsbureauer.
Ifølge det svenske nyhedsbureau TT betyder det, at Juventus vinder kampen 3-0 på en skrivebordsafgørelse.
Baggrunden for, at Napolis spillere ikke mødte frem, er ifølge Reuters, at lokale myndigheder havde beordret Napoli-truppen til at blive hjemme i selvisolation på grund af smitte med coronavirus i truppen de seneste dage.
Serie A havde afvist at aflyse kampens gennemførelse søndag aften, og derfor mødte Juventus frem på sin hjemmebane i Torino med sin spillertrup, selv om der ikke var skyggen af Napoli-spillere.
En talsmand fra Napoli bekræftede til Reuters, at hele Napolis hold var hjemme i selvisolation, hvilket var beordret af de lokale sundhedsmyndigheder (ASL).
Tidligere afviste Serie A at droppe kampen, da man mener, at ASL i sin beslutning ikke har inddraget den sundhedsprotokol, der er indgået mellem sundheds- og sportsmyndighederne i Italien på den ene side og fodboldverdenen i Italien.
Den protokol siger, at hvis spillere i en fodboldtrup bliver testet positive for coronavirus, så kan resten af truppen stadig træne og spille kampe, hvis de øvrige spillere i truppen leverer negative test.
Scenariet søndag aften i Torino kom ikke helt ud af det blå, da italienske medier allerede lørdag berettede, at Napoli-truppens afrejse til Torino var blevet stoppet af lokale myndigheder.
Napoli mødte i sidste weekend Genoa, som siden har meldt om adskillige covid-19-tilfælde.
To Napoli-spillere, Elif Elmas og Piotr Zielinski, er efterfølgende blevet testet positive for coronavirusset.
Juventus-truppen har også været sendt i isolation op til kampen, efter at to personer omkring holdet blev testet positive.
Lørdag blev kampen mellem Genoa og Torino udskudt på grund af masseudbruddet hos hjemmeholdet.
I alt 17 spillere blevet testet positive i klubben. Tidligere har Genoa meddelt, at danskerne Lasse Schöne og Lukas Lerager er blandt de smittede.
Foruden de 17 spillere har fem personer fra staben afleveret en positiv coronatest.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Ståle Solbakken overvejede at sige op
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
