Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

I syv minutters overtid blev Noah Nartey helten for Brøndby med målet til 4-3 mod Randers' ti mand.



Indtil 97. minut lignede det, at Brøndby for anden kamp i træk måtte nøjes med uafgjort. Så sendte indskiftede Noah Nartey et fladt langskud ind, fik stadion til at få amok og rykkede Brøndby helt ind i Superligaens guldkamp.

Med sejren på 4-3 over Randers i et medrivende drama, hvor kronjyderne midtvejs i anden halvleg blev reduceret til ti mand, er Brøndby nu kun et point efter FC København og tre efter FC Midtjylland.

Begge de klubber har dog en kamp til gode. Randers ligger nummer fire med fem point op til Brøndby i mesterskabsspillet.

Brøndbys bagkæde var dårligt afstemt i kampens indledning, og det straffede gæsterne hurtigt.

Efter bare fire minutter gled Randers igennem, og inde foran mål fik Sean Klaiber hårdt presset prikket bolden i eget net.

Kronjyderne var klart bedst i det første kvarter. Stille og roligt fandt Frederik Birks tropper fodfæste. Nicolai Vallys og Yuito Suzuki blev mere og mere involveret, og pludselig sad hjemmeholdet på det hele.

Efter en længere periode med dominans kom belønningen ti minutter før pause. Et godt opspil endte hos topscorer Mathias Kvistgaarden, som med en tåhyler fik udlignet.

Glæden blev kort. Første gang i nærmest 25 minutter, Randers var i nærheden af Brøndby-feltet, tog den tidligere Brøndby-spiller Mathias Greve chancen fra kanten af feltet og passerede Patrick Pentz.

En kold dukkert for Brøndby, som dog i sidste sekund før pause sendte en endnu koldere spand vand i hovedet på gæsterne.

Oliver Olsen undervurderede Suzukis hurtighed og kom i stedet til at prikke bolden ind foran eget mål i en duel. Her stod Kvistgaarden klar med sin anden udligning på ti minutter.

Første halvleg var voldsomt underholdende, men begge hold havde mere i posen.

Efter en lige start på anden halvleg var det efter en times spil Brøndbys tur til at komme i front. Yuito Suzuki blev nedlagt i feltet efter et flot opspil, og fra pletten eksekverede han selv.

Det blev startskuddet til fem vilde minutter. To minutter efter 3-2-målet kanonerede Nikolas Dyhr bolden ind til 3-3 i modsatte ende med et tordendrøn.

Randers var effektive, når selv små chancer bød sig. Kronjyderne havde 0,27 i expected goals, da man på måltavlen stod noteret for tre træffere.

Tre minutter efter udligningen dummede angriber Norman Campbell sig. Han gik unødvendigt hårdt ind i en duel og ramte en modstander med armen i ansigtet. Det gav det andet gule kort og dermed marchordre samt et stort overtag til Brøndby.

De blågule pressede og pressede i resten af opgøret, men Randers forsvarede sig med næb og klør.

Det så ud til at sikre dem et hårdt tilkæmpet point, indtil Noah Nartey med et fladt, velplaceret skud fik Brøndby Stadion til at eksplodere i jubel.

/ritzau/



Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Randers FC og OB spiller uafgjort

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Brøndby straffet – får stor bøde

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Lars Friis får ikke stort job

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Andreas Christensen i chokskifte?

Superliga-legende stråler som 41-årig

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester