Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

I syv minutters overtid blev Noah Nartey helten for Brøndby med målet til 4-3 mod Randers' ti mand.



Indtil 97. minut lignede det, at Brøndby for anden kamp i træk måtte nøjes med uafgjort. Så sendte indskiftede Noah Nartey et fladt langskud ind, fik stadion til at få amok og rykkede Brøndby helt ind i Superligaens guldkamp.

Med sejren på 4-3 over Randers i et medrivende drama, hvor kronjyderne midtvejs i anden halvleg blev reduceret til ti mand, er Brøndby nu kun et point efter FC København og tre efter FC Midtjylland.

Begge de klubber har dog en kamp til gode. Randers ligger nummer fire med fem point op til Brøndby i mesterskabsspillet.

Brøndbys bagkæde var dårligt afstemt i kampens indledning, og det straffede gæsterne hurtigt.

Efter bare fire minutter gled Randers igennem, og inde foran mål fik Sean Klaiber hårdt presset prikket bolden i eget net.

Kronjyderne var klart bedst i det første kvarter. Stille og roligt fandt Frederik Birks tropper fodfæste. Nicolai Vallys og Yuito Suzuki blev mere og mere involveret, og pludselig sad hjemmeholdet på det hele.

Efter en længere periode med dominans kom belønningen ti minutter før pause. Et godt opspil endte hos topscorer Mathias Kvistgaarden, som med en tåhyler fik udlignet.

Glæden blev kort. Første gang i nærmest 25 minutter, Randers var i nærheden af Brøndby-feltet, tog den tidligere Brøndby-spiller Mathias Greve chancen fra kanten af feltet og passerede Patrick Pentz.

En kold dukkert for Brøndby, som dog i sidste sekund før pause sendte en endnu koldere spand vand i hovedet på gæsterne.

Oliver Olsen undervurderede Suzukis hurtighed og kom i stedet til at prikke bolden ind foran eget mål i en duel. Her stod Kvistgaarden klar med sin anden udligning på ti minutter.

Første halvleg var voldsomt underholdende, men begge hold havde mere i posen.

Efter en lige start på anden halvleg var det efter en times spil Brøndbys tur til at komme i front. Yuito Suzuki blev nedlagt i feltet efter et flot opspil, og fra pletten eksekverede han selv.

Det blev startskuddet til fem vilde minutter. To minutter efter 3-2-målet kanonerede Nikolas Dyhr bolden ind til 3-3 i modsatte ende med et tordendrøn.

Randers var effektive, når selv små chancer bød sig. Kronjyderne havde 0,27 i expected goals, da man på måltavlen stod noteret for tre træffere.

Tre minutter efter udligningen dummede angriber Norman Campbell sig. Han gik unødvendigt hårdt ind i en duel og ramte en modstander med armen i ansigtet. Det gav det andet gule kort og dermed marchordre samt et stort overtag til Brøndby.

De blågule pressede og pressede i resten af opgøret, men Randers forsvarede sig med næb og klør.

Det så ud til at sikre dem et hårdt tilkæmpet point, indtil Noah Nartey med et fladt, velplaceret skud fik Brøndby Stadion til at eksplodere i jubel.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby-fans med opfordring

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Morten Bruun med dyster spådom

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Jubler over ny Brøndby-chef

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Nu dukker første historie op



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Håber på FC København-exit

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Benhård Brian Riemer-melding

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

I svime over Morten Hjulmand

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Nu forklarer Noah Nartey

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Liverpool vender dobbeltopgøret

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

– Ikke for debutanter!

Stjerner rammer eksklusiv klub

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel