Indtil 97. minut lignede det, at Brøndby for anden kamp i træk måtte nøjes med uafgjort. Så sendte indskiftede Noah Nartey et fladt langskud ind, fik stadion til at få amok og rykkede Brøndby helt ind i Superligaens guldkamp.
Med sejren på 4-3 over Randers i et medrivende drama, hvor kronjyderne midtvejs i anden halvleg blev reduceret til ti mand, er Brøndby nu kun et point efter FC København og tre efter FC Midtjylland.
Begge de klubber har dog en kamp til gode. Randers ligger nummer fire med fem point op til Brøndby i mesterskabsspillet.
Brøndbys bagkæde var dårligt afstemt i kampens indledning, og det straffede gæsterne hurtigt.
Efter bare fire minutter gled Randers igennem, og inde foran mål fik Sean Klaiber hårdt presset prikket bolden i eget net.
Kronjyderne var klart bedst i det første kvarter. Stille og roligt fandt Frederik Birks tropper fodfæste. Nicolai Vallys og Yuito Suzuki blev mere og mere involveret, og pludselig sad hjemmeholdet på det hele.
Efter en længere periode med dominans kom belønningen ti minutter før pause. Et godt opspil endte hos topscorer Mathias Kvistgaarden, som med en tåhyler fik udlignet.
Glæden blev kort. Første gang i nærmest 25 minutter, Randers var i nærheden af Brøndby-feltet, tog den tidligere Brøndby-spiller Mathias Greve chancen fra kanten af feltet og passerede Patrick Pentz.
En kold dukkert for Brøndby, som dog i sidste sekund før pause sendte en endnu koldere spand vand i hovedet på gæsterne.
Oliver Olsen undervurderede Suzukis hurtighed og kom i stedet til at prikke bolden ind foran eget mål i en duel. Her stod Kvistgaarden klar med sin anden udligning på ti minutter.
Første halvleg var voldsomt underholdende, men begge hold havde mere i posen.
Efter en lige start på anden halvleg var det efter en times spil Brøndbys tur til at komme i front. Yuito Suzuki blev nedlagt i feltet efter et flot opspil, og fra pletten eksekverede han selv.
Det blev startskuddet til fem vilde minutter. To minutter efter 3-2-målet kanonerede Nikolas Dyhr bolden ind til 3-3 i modsatte ende med et tordendrøn.
Randers var effektive, når selv små chancer bød sig. Kronjyderne havde 0,27 i expected goals, da man på måltavlen stod noteret for tre træffere.
Tre minutter efter udligningen dummede angriber Norman Campbell sig. Han gik unødvendigt hårdt ind i en duel og ramte en modstander med armen i ansigtet. Det gav det andet gule kort og dermed marchordre samt et stort overtag til Brøndby.
De blågule pressede og pressede i resten af opgøret, men Randers forsvarede sig med næb og klør.
Det så ud til at sikre dem et hårdt tilkæmpet point, indtil Noah Nartey med et fladt, velplaceret skud fik Brøndby Stadion til at eksplodere i jubel.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Han skal nok få flere kampe end mig’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
Danske stjerner kan være fortid
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Kæmpe nyhed i udlandet
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE