Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

I syv minutters overtid blev Noah Nartey helten for Brøndby med målet til 4-3 mod Randers' ti mand.



Indtil 97. minut lignede det, at Brøndby for anden kamp i træk måtte nøjes med uafgjort. Så sendte indskiftede Noah Nartey et fladt langskud ind, fik stadion til at få amok og rykkede Brøndby helt ind i Superligaens guldkamp.

Med sejren på 4-3 over Randers i et medrivende drama, hvor kronjyderne midtvejs i anden halvleg blev reduceret til ti mand, er Brøndby nu kun et point efter FC København og tre efter FC Midtjylland.

Begge de klubber har dog en kamp til gode. Randers ligger nummer fire med fem point op til Brøndby i mesterskabsspillet.

Brøndbys bagkæde var dårligt afstemt i kampens indledning, og det straffede gæsterne hurtigt.

Efter bare fire minutter gled Randers igennem, og inde foran mål fik Sean Klaiber hårdt presset prikket bolden i eget net.

Kronjyderne var klart bedst i det første kvarter. Stille og roligt fandt Frederik Birks tropper fodfæste. Nicolai Vallys og Yuito Suzuki blev mere og mere involveret, og pludselig sad hjemmeholdet på det hele.

Efter en længere periode med dominans kom belønningen ti minutter før pause. Et godt opspil endte hos topscorer Mathias Kvistgaarden, som med en tåhyler fik udlignet.

Glæden blev kort. Første gang i nærmest 25 minutter, Randers var i nærheden af Brøndby-feltet, tog den tidligere Brøndby-spiller Mathias Greve chancen fra kanten af feltet og passerede Patrick Pentz.

En kold dukkert for Brøndby, som dog i sidste sekund før pause sendte en endnu koldere spand vand i hovedet på gæsterne.

Oliver Olsen undervurderede Suzukis hurtighed og kom i stedet til at prikke bolden ind foran eget mål i en duel. Her stod Kvistgaarden klar med sin anden udligning på ti minutter.

Første halvleg var voldsomt underholdende, men begge hold havde mere i posen.

Efter en lige start på anden halvleg var det efter en times spil Brøndbys tur til at komme i front. Yuito Suzuki blev nedlagt i feltet efter et flot opspil, og fra pletten eksekverede han selv.

Det blev startskuddet til fem vilde minutter. To minutter efter 3-2-målet kanonerede Nikolas Dyhr bolden ind til 3-3 i modsatte ende med et tordendrøn.

Randers var effektive, når selv små chancer bød sig. Kronjyderne havde 0,27 i expected goals, da man på måltavlen stod noteret for tre træffere.

Tre minutter efter udligningen dummede angriber Norman Campbell sig. Han gik unødvendigt hårdt ind i en duel og ramte en modstander med armen i ansigtet. Det gav det andet gule kort og dermed marchordre samt et stort overtag til Brøndby.

De blågule pressede og pressede i resten af opgøret, men Randers forsvarede sig med næb og klør.

Det så ud til at sikre dem et hårdt tilkæmpet point, indtil Noah Nartey med et fladt, velplaceret skud fik Brøndby Stadion til at eksplodere i jubel.

/ritzau/





– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

FC København interesseret i denne angriber

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Vild med ny Eriksen-løsning

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Peger på mulig gave til FCK

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Brøndbys store karantænemareridt

FC København tager vild sejr i Champions League

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Trist Kvistgaarden-melding

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Køber sig ind i dansk klub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

FCM-stjerne færdig for i år

De vil hente Andreas Maxsø

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Rigtig dårlig melding

Revser stjerner: ‘Skidt!’

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Lothar Matthaüs storroser dansker

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement