Indtil 97. minut lignede det, at Brøndby for anden kamp i træk måtte nøjes med uafgjort. Så sendte indskiftede Noah Nartey et fladt langskud ind, fik stadion til at få amok og rykkede Brøndby helt ind i Superligaens guldkamp.
Med sejren på 4-3 over Randers i et medrivende drama, hvor kronjyderne midtvejs i anden halvleg blev reduceret til ti mand, er Brøndby nu kun et point efter FC København og tre efter FC Midtjylland.
Begge de klubber har dog en kamp til gode. Randers ligger nummer fire med fem point op til Brøndby i mesterskabsspillet.
Brøndbys bagkæde var dårligt afstemt i kampens indledning, og det straffede gæsterne hurtigt.
Efter bare fire minutter gled Randers igennem, og inde foran mål fik Sean Klaiber hårdt presset prikket bolden i eget net.
Kronjyderne var klart bedst i det første kvarter. Stille og roligt fandt Frederik Birks tropper fodfæste. Nicolai Vallys og Yuito Suzuki blev mere og mere involveret, og pludselig sad hjemmeholdet på det hele.
Efter en længere periode med dominans kom belønningen ti minutter før pause. Et godt opspil endte hos topscorer Mathias Kvistgaarden, som med en tåhyler fik udlignet.
Glæden blev kort. Første gang i nærmest 25 minutter, Randers var i nærheden af Brøndby-feltet, tog den tidligere Brøndby-spiller Mathias Greve chancen fra kanten af feltet og passerede Patrick Pentz.
En kold dukkert for Brøndby, som dog i sidste sekund før pause sendte en endnu koldere spand vand i hovedet på gæsterne.
Oliver Olsen undervurderede Suzukis hurtighed og kom i stedet til at prikke bolden ind foran eget mål i en duel. Her stod Kvistgaarden klar med sin anden udligning på ti minutter.
Første halvleg var voldsomt underholdende, men begge hold havde mere i posen.
Efter en lige start på anden halvleg var det efter en times spil Brøndbys tur til at komme i front. Yuito Suzuki blev nedlagt i feltet efter et flot opspil, og fra pletten eksekverede han selv.
Det blev startskuddet til fem vilde minutter. To minutter efter 3-2-målet kanonerede Nikolas Dyhr bolden ind til 3-3 i modsatte ende med et tordendrøn.
Randers var effektive, når selv små chancer bød sig. Kronjyderne havde 0,27 i expected goals, da man på måltavlen stod noteret for tre træffere.
Tre minutter efter udligningen dummede angriber Norman Campbell sig. Han gik unødvendigt hårdt ind i en duel og ramte en modstander med armen i ansigtet. Det gav det andet gule kort og dermed marchordre samt et stort overtag til Brøndby.
De blågule pressede og pressede i resten af opgøret, men Randers forsvarede sig med næb og klør.
Det så ud til at sikre dem et hårdt tilkæmpet point, indtil Noah Nartey med et fladt, velplaceret skud fik Brøndby Stadion til at eksplodere i jubel.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Afviser kæmpebud
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG