Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

I syv minutters overtid blev Noah Nartey helten for Brøndby med målet til 4-3 mod Randers' ti mand.



Indtil 97. minut lignede det, at Brøndby for anden kamp i træk måtte nøjes med uafgjort. Så sendte indskiftede Noah Nartey et fladt langskud ind, fik stadion til at få amok og rykkede Brøndby helt ind i Superligaens guldkamp.

Med sejren på 4-3 over Randers i et medrivende drama, hvor kronjyderne midtvejs i anden halvleg blev reduceret til ti mand, er Brøndby nu kun et point efter FC København og tre efter FC Midtjylland.

Begge de klubber har dog en kamp til gode. Randers ligger nummer fire med fem point op til Brøndby i mesterskabsspillet.

Brøndbys bagkæde var dårligt afstemt i kampens indledning, og det straffede gæsterne hurtigt.

Efter bare fire minutter gled Randers igennem, og inde foran mål fik Sean Klaiber hårdt presset prikket bolden i eget net.

Kronjyderne var klart bedst i det første kvarter. Stille og roligt fandt Frederik Birks tropper fodfæste. Nicolai Vallys og Yuito Suzuki blev mere og mere involveret, og pludselig sad hjemmeholdet på det hele.

Efter en længere periode med dominans kom belønningen ti minutter før pause. Et godt opspil endte hos topscorer Mathias Kvistgaarden, som med en tåhyler fik udlignet.

Glæden blev kort. Første gang i nærmest 25 minutter, Randers var i nærheden af Brøndby-feltet, tog den tidligere Brøndby-spiller Mathias Greve chancen fra kanten af feltet og passerede Patrick Pentz.

En kold dukkert for Brøndby, som dog i sidste sekund før pause sendte en endnu koldere spand vand i hovedet på gæsterne.

Oliver Olsen undervurderede Suzukis hurtighed og kom i stedet til at prikke bolden ind foran eget mål i en duel. Her stod Kvistgaarden klar med sin anden udligning på ti minutter.

Første halvleg var voldsomt underholdende, men begge hold havde mere i posen.

Efter en lige start på anden halvleg var det efter en times spil Brøndbys tur til at komme i front. Yuito Suzuki blev nedlagt i feltet efter et flot opspil, og fra pletten eksekverede han selv.

Det blev startskuddet til fem vilde minutter. To minutter efter 3-2-målet kanonerede Nikolas Dyhr bolden ind til 3-3 i modsatte ende med et tordendrøn.

Randers var effektive, når selv små chancer bød sig. Kronjyderne havde 0,27 i expected goals, da man på måltavlen stod noteret for tre træffere.

Tre minutter efter udligningen dummede angriber Norman Campbell sig. Han gik unødvendigt hårdt ind i en duel og ramte en modstander med armen i ansigtet. Det gav det andet gule kort og dermed marchordre samt et stort overtag til Brøndby.

De blågule pressede og pressede i resten af opgøret, men Randers forsvarede sig med næb og klør.

Det så ud til at sikre dem et hårdt tilkæmpet point, indtil Noah Nartey med et fladt, velplaceret skud fik Brøndby Stadion til at eksplodere i jubel.

/ritzau/





TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’




LIVE

LIVE: Han er tilbage

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Blev informeret om mulig fyring onsdag

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

AGF-fans raser over Superliga-klub

Her kan du se Liverpool mod Tottenham



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

OB – FC København

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Vild spådom om FC Midtjylland

Sønderjyske – AGF

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Brøndby IF – Viborg FF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Silkeborg IF – Vejle Boldklub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer spår FCM-nedtur

United overvejer disse fem managers

Peter Kjær: Her er min bekymring

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Liverpool – Tottenham

Markant transfermelding om Højlund

Farzam: En gave for FC København

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler