Nartey gav Jesper Sørensen en livline i Brøndby

Brøndby overnatter i top seks efter en 1-0-sejr over AaB på et flot mål af Noah Nartey.



(Tipsbladet på Brøndby Stadion)

Brøndby – AaB 1-0 (1-0)

1-0 Noah Nartey (34.)

Clement Bischoff (udvisning 90.)

Kampens bedste:

Brøndby:

Han er tilbage! Noah Nartey var på denne black friday igen at finde i Brøndby startopstilling for første gang i 10 Superliga-kampe, og han kvitterede ved at give den pressede cheftræner Jesper Sørensen en livline i klubben med et meget flot mål. Det er ikke ensbetydende med, at de dårlige præstationer i dette efterår er glemt, når Jesper Sørensen skal vejes af Brøndbys ledelse i den kommende tid, men Noah Nartey gav ham da en forlænget arm. Selv om midtbanespilleren har været fraprioriteret af Jesper Sørensen, lige fra det øjeblik stortalentet forlængede sin kontrakt med de blågule.

Bedre svar på tiltale kunne Noah Nartey ikke give end at være matchvinder og kampens bedste spiller. Blev udskiftet til stående ovationer.

AaB:

Der er én stjerne hos aalborgenserne, og det er anfører Mathias Jørgensen, som stort set var eneste trussel mod Brøndby. Til gengæld var det en konstant trussel i den side, hvor han udnyttede, at en velspillende Clement Bischoff var ekstremt offensiv og efterlod Vanlerberghe alene med AaB-profilen. Belgieren fik også et gult kort i et forsøg på at standse ham, men Mathias Jørgensen fik udnyttet hurtigheden og sendte også flere skud på kassen, men der var for meget vinkel på.

Kampens værste:

Kasper Jørgensen havde en svær aften på Brøndby Stadion, hvor Clement Bischoff især i første halvleg kom igennem igen og igen. Den unge Brøndby-spiller havde det næsten for nemt og gjorde, som det passede ham, og havde Nicolai Vallys eksempelvis haft lidt mere held i afslutningerne, var AaB blevet straffet meget hårdere.

Kampens detalje:

Det var bemærkelsesværdigt at se Sydsiden være helt tom for fans, og det skabte en spøjs stemning blandt de godt 12.000 fans, at de stemningsskabende fans stod tre forskellige steder på stadion og sang hver deres sange. Men de fik sejren og dermed en dejlig aften for dem i årets sidste Superliga-kamp på Brøndby Stadion.





De burde drømme om denne Brøndby-spiller




LIVE

TransferLIVE: Superliga-stjerner efterudtaget

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Kasper Hjulmand fyret

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Benhård kritik af Danmark

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Vildt transferrygte skydes ned

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Der er al mulig grund til bekymring

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster