(Tipsbladet på Brøndby Stadion)
Brøndby – AaB 1-0 (1-0)
1-0 Noah Nartey (34.)
Clement Bischoff (udvisning 90.)
Kampens bedste:
Brøndby:
Han er tilbage! Noah Nartey var på denne black friday igen at finde i Brøndby startopstilling for første gang i 10 Superliga-kampe, og han kvitterede ved at give den pressede cheftræner Jesper Sørensen en livline i klubben med et meget flot mål. Det er ikke ensbetydende med, at de dårlige præstationer i dette efterår er glemt, når Jesper Sørensen skal vejes af Brøndbys ledelse i den kommende tid, men Noah Nartey gav ham da en forlænget arm. Selv om midtbanespilleren har været fraprioriteret af Jesper Sørensen, lige fra det øjeblik stortalentet forlængede sin kontrakt med de blågule.
Bedre svar på tiltale kunne Noah Nartey ikke give end at være matchvinder og kampens bedste spiller. Blev udskiftet til stående ovationer.
AaB:
Der er én stjerne hos aalborgenserne, og det er anfører Mathias Jørgensen, som stort set var eneste trussel mod Brøndby. Til gengæld var det en konstant trussel i den side, hvor han udnyttede, at en velspillende Clement Bischoff var ekstremt offensiv og efterlod Vanlerberghe alene med AaB-profilen. Belgieren fik også et gult kort i et forsøg på at standse ham, men Mathias Jørgensen fik udnyttet hurtigheden og sendte også flere skud på kassen, men der var for meget vinkel på.
Kampens værste:
Kasper Jørgensen havde en svær aften på Brøndby Stadion, hvor Clement Bischoff især i første halvleg kom igennem igen og igen. Den unge Brøndby-spiller havde det næsten for nemt og gjorde, som det passede ham, og havde Nicolai Vallys eksempelvis haft lidt mere held i afslutningerne, var AaB blevet straffet meget hårdere.
Kampens detalje:
Det var bemærkelsesværdigt at se Sydsiden være helt tom for fans, og det skabte en spøjs stemning blandt de godt 12.000 fans, at de stemningsskabende fans stod tre forskellige steder på stadion og sang hver deres sange. Men de fik sejren og dermed en dejlig aften for dem i årets sidste Superliga-kamp på Brøndby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
Deadline overskredet: FC København melder ud
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Argentina – Algeriet
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Frankrig – Senegal
Her er Tunesiens nye VM-træner
OPTAKT
Irak – Norge
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE