Nartey gav Jesper Sørensen en livline i Brøndby

Brøndby overnatter i top seks efter en 1-0-sejr over AaB på et flot mål af Noah Nartey.



(Tipsbladet på Brøndby Stadion)

Brøndby – AaB 1-0 (1-0)

1-0 Noah Nartey (34.)

Clement Bischoff (udvisning 90.)

Kampens bedste:

Brøndby:

Han er tilbage! Noah Nartey var på denne black friday igen at finde i Brøndby startopstilling for første gang i 10 Superliga-kampe, og han kvitterede ved at give den pressede cheftræner Jesper Sørensen en livline i klubben med et meget flot mål. Det er ikke ensbetydende med, at de dårlige præstationer i dette efterår er glemt, når Jesper Sørensen skal vejes af Brøndbys ledelse i den kommende tid, men Noah Nartey gav ham da en forlænget arm. Selv om midtbanespilleren har været fraprioriteret af Jesper Sørensen, lige fra det øjeblik stortalentet forlængede sin kontrakt med de blågule.

Bedre svar på tiltale kunne Noah Nartey ikke give end at være matchvinder og kampens bedste spiller. Blev udskiftet til stående ovationer.

AaB:

Der er én stjerne hos aalborgenserne, og det er anfører Mathias Jørgensen, som stort set var eneste trussel mod Brøndby. Til gengæld var det en konstant trussel i den side, hvor han udnyttede, at en velspillende Clement Bischoff var ekstremt offensiv og efterlod Vanlerberghe alene med AaB-profilen. Belgieren fik også et gult kort i et forsøg på at standse ham, men Mathias Jørgensen fik udnyttet hurtigheden og sendte også flere skud på kassen, men der var for meget vinkel på.

Kampens værste:

Kasper Jørgensen havde en svær aften på Brøndby Stadion, hvor Clement Bischoff især i første halvleg kom igennem igen og igen. Den unge Brøndby-spiller havde det næsten for nemt og gjorde, som det passede ham, og havde Nicolai Vallys eksempelvis haft lidt mere held i afslutningerne, var AaB blevet straffet meget hårdere.

Kampens detalje:

Det var bemærkelsesværdigt at se Sydsiden være helt tom for fans, og det skabte en spøjs stemning blandt de godt 12.000 fans, at de stemningsskabende fans stod tre forskellige steder på stadion og sang hver deres sange. Men de fik sejren og dermed en dejlig aften for dem i årets sidste Superliga-kamp på Brøndby Stadion.





‘Det var verdens undergang’




LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Thomas Frank: De vinder VM

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Derfor trækker FC København-transfer ud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Begejstret for Jacob Neestrup

Transferbombe i Manchester United

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg