(Tipsbladet på Brøndby Stadion)
Brøndby – AaB 1-0 (1-0)
1-0 Noah Nartey (34.)
Clement Bischoff (udvisning 90.)
Kampens bedste:
Brøndby:
Han er tilbage! Noah Nartey var på denne black friday igen at finde i Brøndby startopstilling for første gang i 10 Superliga-kampe, og han kvitterede ved at give den pressede cheftræner Jesper Sørensen en livline i klubben med et meget flot mål. Det er ikke ensbetydende med, at de dårlige præstationer i dette efterår er glemt, når Jesper Sørensen skal vejes af Brøndbys ledelse i den kommende tid, men Noah Nartey gav ham da en forlænget arm. Selv om midtbanespilleren har været fraprioriteret af Jesper Sørensen, lige fra det øjeblik stortalentet forlængede sin kontrakt med de blågule.
Bedre svar på tiltale kunne Noah Nartey ikke give end at være matchvinder og kampens bedste spiller. Blev udskiftet til stående ovationer.
AaB:
Der er én stjerne hos aalborgenserne, og det er anfører Mathias Jørgensen, som stort set var eneste trussel mod Brøndby. Til gengæld var det en konstant trussel i den side, hvor han udnyttede, at en velspillende Clement Bischoff var ekstremt offensiv og efterlod Vanlerberghe alene med AaB-profilen. Belgieren fik også et gult kort i et forsøg på at standse ham, men Mathias Jørgensen fik udnyttet hurtigheden og sendte også flere skud på kassen, men der var for meget vinkel på.
Kampens værste:
Kasper Jørgensen havde en svær aften på Brøndby Stadion, hvor Clement Bischoff især i første halvleg kom igennem igen og igen. Den unge Brøndby-spiller havde det næsten for nemt og gjorde, som det passede ham, og havde Nicolai Vallys eksempelvis haft lidt mere held i afslutningerne, var AaB blevet straffet meget hårdere.
Kampens detalje:
Det var bemærkelsesværdigt at se Sydsiden være helt tom for fans, og det skabte en spøjs stemning blandt de godt 12.000 fans, at de stemningsskabende fans stod tre forskellige steder på stadion og sang hver deres sange. Men de fik sejren og dermed en dejlig aften for dem i årets sidste Superliga-kamp på Brøndby Stadion.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
OPTAKT
FC København – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
OPTAKT