Nartey gav Jesper Sørensen en livline i Brøndby

Brøndby overnatter i top seks efter en 1-0-sejr over AaB på et flot mål af Noah Nartey.



(Tipsbladet på Brøndby Stadion)

Brøndby – AaB 1-0 (1-0)

1-0 Noah Nartey (34.)

Clement Bischoff (udvisning 90.)

Kampens bedste:

Brøndby:

Han er tilbage! Noah Nartey var på denne black friday igen at finde i Brøndby startopstilling for første gang i 10 Superliga-kampe, og han kvitterede ved at give den pressede cheftræner Jesper Sørensen en livline i klubben med et meget flot mål. Det er ikke ensbetydende med, at de dårlige præstationer i dette efterår er glemt, når Jesper Sørensen skal vejes af Brøndbys ledelse i den kommende tid, men Noah Nartey gav ham da en forlænget arm. Selv om midtbanespilleren har været fraprioriteret af Jesper Sørensen, lige fra det øjeblik stortalentet forlængede sin kontrakt med de blågule.

Bedre svar på tiltale kunne Noah Nartey ikke give end at være matchvinder og kampens bedste spiller. Blev udskiftet til stående ovationer.

AaB:

Der er én stjerne hos aalborgenserne, og det er anfører Mathias Jørgensen, som stort set var eneste trussel mod Brøndby. Til gengæld var det en konstant trussel i den side, hvor han udnyttede, at en velspillende Clement Bischoff var ekstremt offensiv og efterlod Vanlerberghe alene med AaB-profilen. Belgieren fik også et gult kort i et forsøg på at standse ham, men Mathias Jørgensen fik udnyttet hurtigheden og sendte også flere skud på kassen, men der var for meget vinkel på.

Kampens værste:

Kasper Jørgensen havde en svær aften på Brøndby Stadion, hvor Clement Bischoff især i første halvleg kom igennem igen og igen. Den unge Brøndby-spiller havde det næsten for nemt og gjorde, som det passede ham, og havde Nicolai Vallys eksempelvis haft lidt mere held i afslutningerne, var AaB blevet straffet meget hårdere.

Kampens detalje:

Det var bemærkelsesværdigt at se Sydsiden være helt tom for fans, og det skabte en spøjs stemning blandt de godt 12.000 fans, at de stemningsskabende fans stod tre forskellige steder på stadion og sang hver deres sange. Men de fik sejren og dermed en dejlig aften for dem i årets sidste Superliga-kamp på Brøndby Stadion.





Eksperter raser: Hvad med Messi?




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

– Schwartau-handel giver ingen mening

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



Mikael Anderson AGF Superligaen LIVE

TransferLIVE: Bekræfter han Superliga-køb her?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Her kan man se La Liga fremover

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rooney: Her er Englands store problem

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Steve Cooper med stor beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Spanien – Østrig

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

PL-træner blev fyret over E-mail



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub