Nathan Trott føler med Vejle-spiller

Nathan Trott er ærgerlig på Oliver Provstgaards vegne efter et skifte til Lecce i sidste øjeblik, men han er sikker på, at det bare er et spørgsmål om tid, før forsvarsspilleren får sit store skifte.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det var de færreste, som havde set den komme, at Oliver Provstgaard stadig ville være Vejle-spiller efter transfervinduets afslutning, men det er ikke desto mindre tilfældet. 

Et skifte til Serie A-klubben Lecce var ellers usædvanlig tæt på, men den store transfer glippede på målstregen, hvilket Tipsbladet kunne afsløre dagen efter Deadline Day. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger havde Vejle godkendt Lecces bud, og Provstgaards kontrakt var også på plads, da klubben afblæste handlen uden at give en forklaring. 

Provstgaards tidligere holdkammerat, Nathan Trott, der nu står på mål i FC København, har godt fulgt med i transfersagaen vedrørende den dygtige stopper, og han føler med U21-landsholdsspilleren.

– Han fortjener at skifte, men sådan noget sker i fodbold. Nogle gange er det ikke op til spilleren, og desværre var han involveret i sådan en situation. Mentalt er han stærk, og nu fortsætter han i Vejle, og jeg er sikker på, at han bliver en vigtig spiller, som han altid er, siger Trott til Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg er sikker på, at han nok skal få sit skifte i fremtiden. Mentalt er han stærk, og han er en stor dreng. Han skal nok klare sig.

273420

Oliver Provstgaard må vente lidt tid, før hans udlandsskifte bliver en realitet. Foto: Alamy

FCK-keeperen kender Provstgaard bedre end de fleste, og de to havde et glimrende samarbejde i Vejles overlevelsessæson senest. Han mener da også, at Provstgaard fortjener et skifte til en større adresse.

– Han kan spille på et meget højere niveau. Han er en helt særlig forsvarsspiller. Han var meget vigtig for Vejle i sidste sæson, og han hjalp os med at blive, forklarer Trott.

Provstgaard har senest været afsted med det danske landshold, men kan se frem til at møde Viborg på søndag. Han var ikke med mod Lyngby inden landsholdsterminen på grund af skiftet, men det er bestemt ikke utænkeligt, at han stryger direkte ind på holdet igen. 

Så kan Vejle nyde ham noget tid endnu – i hvert fald indtil januar, hvor transfervinduet åbner igen.





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Flere ændringer på vej i FC København  



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Hylder Mads Hermansen

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

‘Schmedes er under pres’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Victor Froholdt bliver matchvinder

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

– Det er lort!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Neestrup afslører reprimande

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Han afløser Sune Smith lige nu

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Brøndby IF – Sønderjyske

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Formand freder Jacob Neestrup

Sune Smith-Nielsen færdig

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF