Nathan Trott føler med Vejle-spiller

Nathan Trott er ærgerlig på Oliver Provstgaards vegne efter et skifte til Lecce i sidste øjeblik, men han er sikker på, at det bare er et spørgsmål om tid, før forsvarsspilleren får sit store skifte.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det var de færreste, som havde set den komme, at Oliver Provstgaard stadig ville være Vejle-spiller efter transfervinduets afslutning, men det er ikke desto mindre tilfældet. 

Et skifte til Serie A-klubben Lecce var ellers usædvanlig tæt på, men den store transfer glippede på målstregen, hvilket Tipsbladet kunne afsløre dagen efter Deadline Day. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger havde Vejle godkendt Lecces bud, og Provstgaards kontrakt var også på plads, da klubben afblæste handlen uden at give en forklaring. 

Provstgaards tidligere holdkammerat, Nathan Trott, der nu står på mål i FC København, har godt fulgt med i transfersagaen vedrørende den dygtige stopper, og han føler med U21-landsholdsspilleren.

– Han fortjener at skifte, men sådan noget sker i fodbold. Nogle gange er det ikke op til spilleren, og desværre var han involveret i sådan en situation. Mentalt er han stærk, og nu fortsætter han i Vejle, og jeg er sikker på, at han bliver en vigtig spiller, som han altid er, siger Trott til Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg er sikker på, at han nok skal få sit skifte i fremtiden. Mentalt er han stærk, og han er en stor dreng. Han skal nok klare sig.

273420

Oliver Provstgaard må vente lidt tid, før hans udlandsskifte bliver en realitet. Foto: Alamy

FCK-keeperen kender Provstgaard bedre end de fleste, og de to havde et glimrende samarbejde i Vejles overlevelsessæson senest. Han mener da også, at Provstgaard fortjener et skifte til en større adresse.

– Han kan spille på et meget højere niveau. Han er en helt særlig forsvarsspiller. Han var meget vigtig for Vejle i sidste sæson, og han hjalp os med at blive, forklarer Trott.

Provstgaard har senest været afsted med det danske landshold, men kan se frem til at møde Viborg på søndag. Han var ikke med mod Lyngby inden landsholdsterminen på grund af skiftet, men det er bestemt ikke utænkeligt, at han stryger direkte ind på holdet igen. 

Så kan Vejle nyde ham noget tid endnu – i hvert fald indtil januar, hvor transfervinduet åbner igen.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Succestræner forlader Premier League-klub

‘Det er slut’

Storklub har kontaktet Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Peger på ham som ny Superliga-træner

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

OB jagter tidligere Superliga-profil

Bud på 1,12 milliard afvist