FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det var de færreste, som havde set den komme, at Oliver Provstgaard stadig ville være Vejle-spiller efter transfervinduets afslutning, men det er ikke desto mindre tilfældet.
Et skifte til Serie A-klubben Lecce var ellers usædvanlig tæt på, men den store transfer glippede på målstregen, hvilket Tipsbladet kunne afsløre dagen efter Deadline Day.
Ifølge Tipsbladets oplysninger havde Vejle godkendt Lecces bud, og Provstgaards kontrakt var også på plads, da klubben afblæste handlen uden at give en forklaring.
Provstgaards tidligere holdkammerat, Nathan Trott, der nu står på mål i FC København, har godt fulgt med i transfersagaen vedrørende den dygtige stopper, og han føler med U21-landsholdsspilleren.
– Han fortjener at skifte, men sådan noget sker i fodbold. Nogle gange er det ikke op til spilleren, og desværre var han involveret i sådan en situation. Mentalt er han stærk, og nu fortsætter han i Vejle, og jeg er sikker på, at han bliver en vigtig spiller, som han altid er, siger Trott til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg er sikker på, at han nok skal få sit skifte i fremtiden. Mentalt er han stærk, og han er en stor dreng. Han skal nok klare sig.

FCK-keeperen kender Provstgaard bedre end de fleste, og de to havde et glimrende samarbejde i Vejles overlevelsessæson senest. Han mener da også, at Provstgaard fortjener et skifte til en større adresse.
– Han kan spille på et meget højere niveau. Han er en helt særlig forsvarsspiller. Han var meget vigtig for Vejle i sidste sæson, og han hjalp os med at blive, forklarer Trott.
Provstgaard har senest været afsted med det danske landshold, men kan se frem til at møde Viborg på søndag. Han var ikke med mod Lyngby inden landsholdsterminen på grund af skiftet, men det er bestemt ikke utænkeligt, at han stryger direkte ind på holdet igen.
Så kan Vejle nyde ham noget tid endnu – i hvert fald indtil januar, hvor transfervinduet åbner igen.
LIVE
LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
10. gang i træk
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’