FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det var de færreste, som havde set den komme, at Oliver Provstgaard stadig ville være Vejle-spiller efter transfervinduets afslutning, men det er ikke desto mindre tilfældet.
Et skifte til Serie A-klubben Lecce var ellers usædvanlig tæt på, men den store transfer glippede på målstregen, hvilket Tipsbladet kunne afsløre dagen efter Deadline Day.
Ifølge Tipsbladets oplysninger havde Vejle godkendt Lecces bud, og Provstgaards kontrakt var også på plads, da klubben afblæste handlen uden at give en forklaring.
Provstgaards tidligere holdkammerat, Nathan Trott, der nu står på mål i FC København, har godt fulgt med i transfersagaen vedrørende den dygtige stopper, og han føler med U21-landsholdsspilleren.
– Han fortjener at skifte, men sådan noget sker i fodbold. Nogle gange er det ikke op til spilleren, og desværre var han involveret i sådan en situation. Mentalt er han stærk, og nu fortsætter han i Vejle, og jeg er sikker på, at han bliver en vigtig spiller, som han altid er, siger Trott til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg er sikker på, at han nok skal få sit skifte i fremtiden. Mentalt er han stærk, og han er en stor dreng. Han skal nok klare sig.

FCK-keeperen kender Provstgaard bedre end de fleste, og de to havde et glimrende samarbejde i Vejles overlevelsessæson senest. Han mener da også, at Provstgaard fortjener et skifte til en større adresse.
– Han kan spille på et meget højere niveau. Han er en helt særlig forsvarsspiller. Han var meget vigtig for Vejle i sidste sæson, og han hjalp os med at blive, forklarer Trott.
Provstgaard har senest været afsted med det danske landshold, men kan se frem til at møde Viborg på søndag. Han var ikke med mod Lyngby inden landsholdsterminen på grund af skiftet, men det er bestemt ikke utænkeligt, at han stryger direkte ind på holdet igen.
Så kan Vejle nyde ham noget tid endnu – i hvert fald indtil januar, hvor transfervinduet åbner igen.
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Medie med Kamil Grabara-afsløring
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Landstræner uenig med Ronaldo
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
Clement Bischoff på tavlen
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
Chok i OB – siger op efter seks dage
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie