Endnu en Superliga-runde er i bogen, og endnu en gang var den spækket med mål, drama og god underholdning.
Det hele vendes i Verdens Lækreste Superliga, der er Tipsbladets ugentlige show om Danmarks bedste række, hvor vært Mie Spangsberg er flankeret af Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen og ekspert David Boysen.
Her uddeles der både ros og kritik.
Og David Boysen retter sin kritik mod FC Københavns målmand, Nathan Trott, der leverede et stort drop i deleren mod Silkeborg IF søndag aften.
– Der er nogle, der mener, at han har haft en opadgående kurve eller har stået fint nok. Det mener jeg ikke. Han har sikkert været okay, men jeg synes, han gør nogle mærkelige ting, siger David Boysen og tilføjer:
– Han kommer mærkeligt ud på mange indlæg. Han bevæger sig ud i nogle ting – også mod Vejle sidst – hvor han er langt ude af målet. Så er der et gigantisk drop i går.
– Jeg synes ikke, at han skaber den ro, FCK har behov for nede bagi.
Allan Olsen er heller ikke blæst bagover af målmanden, der kom til FC København fra West Ham i sommer, efter at han i to år imponerede som lejesvend i Vejle Boldklub.
– Det er da rigtigt, at han ikke er den, der redder point til FCK, og sådan en målmand har selv et tophold brug for. Jeg synes jo stadig ikke, at han er FC Københavns største problem. Men han har ikke taget det hele med storm, og det bliver spændende at se, hvor han står, når Tipsbladets målmandspris, Det Gyldne Bur, skal uddeles, siger Tipsbladets chefredaktør.
I Verdens Lækreste Superliga er der desuden stor ros til Jakob Kehlet og Clement Bischoff, mens FC Midtjyllands forsvarsspiller Ousmane Diao får kritik.
Se hele programmet i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
OPTAKT
Spanien – Østrig
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
England – DR Congo
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER