– Nathan Trott gør nogle mærkelige ting

David Boysen er ikke videre imponeret over FC Københavns nye keeper. Det siger han i Verdens Lækreste Superliga.



Endnu en Superliga-runde er i bogen, og endnu en gang var den spækket med mål, drama og god underholdning.

Det hele vendes i Verdens Lækreste Superliga, der er Tipsbladets ugentlige show om Danmarks bedste række, hvor vært Mie Spangsberg er flankeret af Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen og ekspert David Boysen.

Her uddeles der både ros og kritik.

Og David Boysen retter sin kritik mod FC Københavns målmand, Nathan Trott, der leverede et stort drop i deleren mod Silkeborg IF søndag aften.

– Der er nogle, der mener, at han har haft en opadgående kurve eller har stået fint nok. Det mener jeg ikke. Han har sikkert været okay, men jeg synes, han gør nogle mærkelige ting, siger David Boysen og tilføjer:

– Han kommer mærkeligt ud på mange indlæg. Han bevæger sig ud i nogle ting – også mod Vejle sidst – hvor han er langt ude af målet. Så er der et gigantisk drop i går.

– Jeg synes ikke, at han skaber den ro, FCK har behov for nede bagi.

Allan Olsen er heller ikke blæst bagover af målmanden, der kom til FC København fra West Ham i sommer, efter at han i to år imponerede som lejesvend i Vejle Boldklub.

– Det er da rigtigt, at han ikke er den, der redder point til FCK, og sådan en målmand har selv et tophold brug for. Jeg synes jo stadig ikke, at han er FC Københavns største problem. Men han har ikke taget det hele med storm, og det bliver spændende at se, hvor han står, når Tipsbladets målmandspris, Det Gyldne Bur, skal uddeles, siger Tipsbladets chefredaktør.

I Verdens Lækreste Superliga er der desuden stor ros til Jakob Kehlet og Clement Bischoff, mens FC Midtjyllands forsvarsspiller Ousmane Diao får kritik.

Se hele programmet i videoafspilleren øverst i artiklen. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Vil smadre transferrekord

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Elfenbenskysten

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Vigtigt nyt for ‘AC’

Holland – Sverige

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøler sender Mexico videre

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Zanka ville spille gratis for FC København

Flere Superliga-kamp rykkes