Endnu en Superliga-runde er i bogen, og endnu en gang var den spækket med mål, drama og god underholdning.
Det hele vendes i Verdens Lækreste Superliga, der er Tipsbladets ugentlige show om Danmarks bedste række, hvor vært Mie Spangsberg er flankeret af Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen og ekspert David Boysen.
Her uddeles der både ros og kritik.
Og David Boysen retter sin kritik mod FC Københavns målmand, Nathan Trott, der leverede et stort drop i deleren mod Silkeborg IF søndag aften.
– Der er nogle, der mener, at han har haft en opadgående kurve eller har stået fint nok. Det mener jeg ikke. Han har sikkert været okay, men jeg synes, han gør nogle mærkelige ting, siger David Boysen og tilføjer:
– Han kommer mærkeligt ud på mange indlæg. Han bevæger sig ud i nogle ting – også mod Vejle sidst – hvor han er langt ude af målet. Så er der et gigantisk drop i går.
– Jeg synes ikke, at han skaber den ro, FCK har behov for nede bagi.
Allan Olsen er heller ikke blæst bagover af målmanden, der kom til FC København fra West Ham i sommer, efter at han i to år imponerede som lejesvend i Vejle Boldklub.
– Det er da rigtigt, at han ikke er den, der redder point til FCK, og sådan en målmand har selv et tophold brug for. Jeg synes jo stadig ikke, at han er FC Københavns største problem. Men han har ikke taget det hele med storm, og det bliver spændende at se, hvor han står, når Tipsbladets målmandspris, Det Gyldne Bur, skal uddeles, siger Tipsbladets chefredaktør.
I Verdens Lækreste Superliga er der desuden stor ros til Jakob Kehlet og Clement Bischoff, mens FC Midtjyllands forsvarsspiller Ousmane Diao får kritik.
Se hele programmet i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
OPTAKT