Nathan Trott: Mit forhold til Neestrup er slut

I et stort interview med Tipsbladet fortæller Nathan Trott om sit ødelagte forhold til Jacob Neestrup.



Forventningerne og ambitionerne var store, da FC København i West Ham hentede Nathan Trott, der i de foregående sæsoner havde været en af Superligaens bedste målmænd i Vejle.  

Men det gik hverken som Nathan Trott eller FC København havde håbet.  

Trott startede som fast mand i buret i 2024/2025-sæsonen, men efter nogle dyre fejl besluttede Jacob Neestrup, at unge Theo Sander skulle have chancen mellem stængerne.  

Sander viste sig heller ikke at være det rette valg, og derfor blev Diant Ramaj hentet til FC København i starten af 2025.  

Siden har Nathan Trott kun fået enkelte indhop, og i sommer skiftede han til Cardiff på en lejeaftale med købsoption.  

I et stort interview med Tipsbladet fortæller Nathan Trott om sin tid i FC København, hvor en hård samtale med Jacob Neestrup blev skelsættende for hans fremtid i klubben, som han ikke kan se sig selv tage tilbage til.  

– Jeg havde en rigtig god start i de første par måneder, men personligt har det været en hård tid. På banen lavede jeg nogle fejl, som nok har kostet nogle point, og efterfølgende røg jeg ind og ud af holdet.  

– Anden halvdel af sæsonen var meget svingende, og det er svært at spille op til ens bedste, når man ryger ind og ud af holdet, og tingene skifter hele tiden. Der var også nogle ting uden for banen, som ikke gjorde tingene bedre, så det var en hård tid, men jeg nød virkelig klubben, fansene og især mine holdkammerater, som hjalp mig meget.  

Artiklen fortsætter under billedet..

Foto: Alamy

FC København sagde offentligt, at de var på jagt efter en ny førstekeeper. Hvordan var det for dig?  

– Det sagde de meget tydeligt i offentligheden, og det var ikke rart. Den måde, de håndterede det uden for banen, var ikke den bedste måde. Ikke at jeg blev såret, men det gik bare op for mig, hvordan de så mig, siger Nathan Trott og fortsætter:  

– De gjorde, hvad de fandt bedst for at få klubben til at vinde trofæer, så jeg tager det ikke alt for personligt, men jeg er ikke enig i den måde, de håndterede det på, men sådan noget kan ske i fodbold.  

Hvad savnede du fra FC København og den måde, de håndterede tingene uden for banen?  

– De kunne godt have kommunikeret bedre. Jeg vil ikke gå i detaljer med de ting, der blev sagt, men der blev sagt nogle ting, og mit forhold til træneren sluttede efter noget, han sagde til mig. Efter det var der ingen vej tilbage.  

Hvordan føler du dig behandlet af FC København?  

– Jeg vil ikke have for ondt af mig selv, for jeg nød virkelig at spille der. Men anden halvdel af sæsonen var hård, især de ting, der blev sagt til mig, og de ting, jeg hørte, der foregik i kulissen.  

– Som spiller vil man have, at ens træner er der for én, og at han bakker én op og giver selvtillid. Men da tingene ikke gik vores vej, og det ikke gik godt, blev jeg brugt som syndebukken. Jeg var den eneste, der blev erstattet i vinter-transfervinduet, og der stod det klart for mig, at de ville have mig væk hurtigst muligt, siger Nathan Trott.

Artiklen fortsætter under billedet…

Foto: Alamy

Så du savnede mere støtte fra Jacob Neestrup og flere chancer på banen?  

– Jeg ville gerne have haft mere tillid. Man går ikke fra at være Superligaens bedste målmand til slet ikke at kunne spille i Superligaen.  

– Jeg havde brug for mere tid, for jeg havde lige skrevet under på en længere kontrakt, og jeg havde virkelig glædet mig til at være fremtidens målmand, for jeg elsker virkelig byen, klubben og fansene.  

– Jeg ville gerne bevise mig selv efter vinterpausen, hvor vi havde mere tid til at tænke over tingene, så jeg synes, jeg fortjente mere tillid, men de trykkede på den røde knap, da det ikke gik godt.  

Fortryder du, at du skiftede til FC København?  

– Nej, slet ikke. Jeg er glad for, at jeg tog dertil. Det er den største klub i Skandinavien, og jeg er glad for de relationer, jeg har fået til mine holdkammerater, for de har hjulpet mig igennem de svære perioder i sæsonen.  

– Sådan noget her kan ske i fodbold, så jeg kommer aldrig til at fortryde, at jeg skiftede til FC København, selvom sæsonen var hård. Jeg har en masse gode minder derfra – blandt andet at vi vandt The Double, og det tog en masse hårdt arbejde at komme dertil.  

Hvordan er din dialog med FC København lige nu?  

– Jeg snakker med Kim (Christensen, red.) ret ofte. Han skriver altid og lykønsker mig, når det går godt. Vi har et godt forhold, så ham snakker jeg med i nogle af weekenderne, hvor vi lige skrives ved, og han er glad for, at det går mig godt. 

Nathan Trott har spillet 30 kampe for FC København. Om det bliver til flere i fremtiden, må tiden vise.  

Jacob Neestrup svarer på kritikken

Til Tipsbladet har FC København-træner Jacob Neestrup givet et skriftligt svar på den kritik Nathan Trott har af sin tid i klubben.

-Vi er glade for, at det går godt for Nathan Trott i League One, og at han har fået en god start. Vi har forståelse for at det aldrig er en rar besked at modtage, når man får at vide, at man ikke skal forvente spilletid. Det er hverken første eller sidste gang, at dette sker i F.C. København, siger Jacob Neestrup og fortsætter:

– Nathan fik som den første at vide, at vi ville kigge os om efter en ny målmand, og vi ville være meget ærlige omkring det i vores kommunikation eksternt, da rygter ofte opstår i medierne. Fokus vil altid være på at sætte det bedste hold, og vælge de spillere som kan levere de resultater som klubben har brug for. Her blev Nathan valgt fra, og Diant Ramaj valgt til og det var en af mange elementer, som var med til at give os et meget flot forår som sikrede os the double. Vi ønsker forsat Nathan held og lykke i Cardiff, afslutter Neestrup.





Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!


Fyret efter forfærdelig stime

Drømmetransfer? Hold da op – vil være god for FCK

De overvejer at købe meget mere Brøndby

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Dansk stjerne til AGF? ‘Ja, vi har et øje på ham’

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’

Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul

Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’

– Billedet kan blive forringet

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Frank mødt af massive buh-råb

Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

AGF-styrmand er ude resten af 2025

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

– Det er en katastrofe!

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Klubboss overrasket over Eriksens agent

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

Krisen kradser for Bo Henriksen

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Brian Riemer tvunget til ændring

Overlegent! Steve Cooper må elske ham

Giver status på Wahid Faghir

Froholdt i stor hovedrolle

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Det er useriøst, FCK!

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub

Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur

Verdens ældste drukner i helseby

Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte

Brøndby gør topkampen helt åben

– Det gør bare så ondt

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren