Navnekrig i dansk fodbold

Slagelse må ikke hedde FC Sjælland. Holbæk vil hedde FC Nordvest, og Silkeborg ejer retten til navnene FC Jylland og FC Østjylland. Navnekrigen er brudt ud.



DBU har netop for anden gang afvist Slagelse BI’s anmodning om at få lov til at benytte navnet FC Sjælland til klubbens ambitiøse overbygnings-projekt.

– Der var egentlig ikke en egentlig diskussion om emnet, da Slagelse ikke havde fremlagt nye oplysninger eller argumenter i sagen. DBU mener stadigvæk ikke, at navnet FC Sjælland er geografisk repræsentativt for en overbygning, der kun består af én klub fra én by, siger Lars Berendt til TIPS-Bladet.

Slagelse er dog langt fra den eneste klub, der har leget med tanken om et bredt favnende navneskifte.

I 2. divisionsklubben Holbæk leger man med planer om en overbygning, der skal have navnet FC Nordvest.

– Vi fokuserer på, at vi med vores geografiske placering er Nordvestsjælland. Vi er en afgrænset region på landkortet, hvor Holbæk er det lokale fyrtårn. Derfor tror vi på, at vi lov til navneskiftet af DBU, og vi sender snart vores ansøgning ind. Hvis DBU så er uenig med os, må vi jo finde på et andet navn, siger formand for Holbæk Bold- og Idrætsforening, Anders Kloppenborg til TIPS-Bladet.

I Silkeborg registrerede man i 1999 navnene FC Jylland og FC Østjylland hos Erhvervs- og selskabsstyrelsen. Bestyrelsesformand Kent Madsen siger til TIPS-Bladet, at det var FC Midtjyllands ‘navnve-kup’, der fik alarmklokkerne til at ringe.

– Det var en ren defensiv handling fra vores side. Hvis nogen skulle hedde FC Midtjylland, skulle det være os, men vi ville ikke risikere, at andre klubber pludselig tog navn efter vores placering. Der har aldrig været nogen plan om, at Silkeborg IF skulle fusioneres, overbygges eller skifte navn.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Portugal – Kroatien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Steve Cooper med stor beslutning

Australien – Egypten

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer