DBU har netop for anden gang afvist Slagelse BI’s anmodning om at få lov til at benytte navnet FC Sjælland til klubbens ambitiøse overbygnings-projekt.
– Der var egentlig ikke en egentlig diskussion om emnet, da Slagelse ikke havde fremlagt nye oplysninger eller argumenter i sagen. DBU mener stadigvæk ikke, at navnet FC Sjælland er geografisk repræsentativt for en overbygning, der kun består af én klub fra én by, siger Lars Berendt til TIPS-Bladet.
Slagelse er dog langt fra den eneste klub, der har leget med tanken om et bredt favnende navneskifte.
I 2. divisionsklubben Holbæk leger man med planer om en overbygning, der skal have navnet FC Nordvest.
– Vi fokuserer på, at vi med vores geografiske placering er Nordvestsjælland. Vi er en afgrænset region på landkortet, hvor Holbæk er det lokale fyrtårn. Derfor tror vi på, at vi lov til navneskiftet af DBU, og vi sender snart vores ansøgning ind. Hvis DBU så er uenig med os, må vi jo finde på et andet navn, siger formand for Holbæk Bold- og Idrætsforening, Anders Kloppenborg til TIPS-Bladet.
I Silkeborg registrerede man i 1999 navnene FC Jylland og FC Østjylland hos Erhvervs- og selskabsstyrelsen. Bestyrelsesformand Kent Madsen siger til TIPS-Bladet, at det var FC Midtjyllands ‘navnve-kup’, der fik alarmklokkerne til at ringe.
– Det var en ren defensiv handling fra vores side. Hvis nogen skulle hedde FC Midtjylland, skulle det være os, men vi ville ikke risikere, at andre klubber pludselig tog navn efter vores placering. Der har aldrig været nogen plan om, at Silkeborg IF skulle fusioneres, overbygges eller skifte navn.
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
FANKLUBBEN
Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT