Navnekrig i dansk fodbold

Slagelse må ikke hedde FC Sjælland. Holbæk vil hedde FC Nordvest, og Silkeborg ejer retten til navnene FC Jylland og FC Østjylland. Navnekrigen er brudt ud.



DBU har netop for anden gang afvist Slagelse BI’s anmodning om at få lov til at benytte navnet FC Sjælland til klubbens ambitiøse overbygnings-projekt.

– Der var egentlig ikke en egentlig diskussion om emnet, da Slagelse ikke havde fremlagt nye oplysninger eller argumenter i sagen. DBU mener stadigvæk ikke, at navnet FC Sjælland er geografisk repræsentativt for en overbygning, der kun består af én klub fra én by, siger Lars Berendt til TIPS-Bladet.

Slagelse er dog langt fra den eneste klub, der har leget med tanken om et bredt favnende navneskifte.

I 2. divisionsklubben Holbæk leger man med planer om en overbygning, der skal have navnet FC Nordvest.

– Vi fokuserer på, at vi med vores geografiske placering er Nordvestsjælland. Vi er en afgrænset region på landkortet, hvor Holbæk er det lokale fyrtårn. Derfor tror vi på, at vi lov til navneskiftet af DBU, og vi sender snart vores ansøgning ind. Hvis DBU så er uenig med os, må vi jo finde på et andet navn, siger formand for Holbæk Bold- og Idrætsforening, Anders Kloppenborg til TIPS-Bladet.

I Silkeborg registrerede man i 1999 navnene FC Jylland og FC Østjylland hos Erhvervs- og selskabsstyrelsen. Bestyrelsesformand Kent Madsen siger til TIPS-Bladet, at det var FC Midtjyllands ‘navnve-kup’, der fik alarmklokkerne til at ringe.

– Det var en ren defensiv handling fra vores side. Hvis nogen skulle hedde FC Midtjylland, skulle det være os, men vi ville ikke risikere, at andre klubber pludselig tog navn efter vores placering. Der har aldrig været nogen plan om, at Silkeborg IF skulle fusioneres, overbygges eller skifte navn.





LIVE

Superliga-LIVE: De viser FC Nordsjælland-kamp

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Tillykke, AGF – en stjerne er født!



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Dansk angriber sat til salg



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Jubler over store FC København-nyheder

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

FCM-transfer i fare

OB vil have tidligere Superliga-profil

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

‘Et af de største danske resultater’

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne