Navnekrig i dansk fodbold

Slagelse må ikke hedde FC Sjælland. Holbæk vil hedde FC Nordvest, og Silkeborg ejer retten til navnene FC Jylland og FC Østjylland. Navnekrigen er brudt ud.



DBU har netop for anden gang afvist Slagelse BI’s anmodning om at få lov til at benytte navnet FC Sjælland til klubbens ambitiøse overbygnings-projekt.

– Der var egentlig ikke en egentlig diskussion om emnet, da Slagelse ikke havde fremlagt nye oplysninger eller argumenter i sagen. DBU mener stadigvæk ikke, at navnet FC Sjælland er geografisk repræsentativt for en overbygning, der kun består af én klub fra én by, siger Lars Berendt til TIPS-Bladet.

Slagelse er dog langt fra den eneste klub, der har leget med tanken om et bredt favnende navneskifte.

I 2. divisionsklubben Holbæk leger man med planer om en overbygning, der skal have navnet FC Nordvest.

– Vi fokuserer på, at vi med vores geografiske placering er Nordvestsjælland. Vi er en afgrænset region på landkortet, hvor Holbæk er det lokale fyrtårn. Derfor tror vi på, at vi lov til navneskiftet af DBU, og vi sender snart vores ansøgning ind. Hvis DBU så er uenig med os, må vi jo finde på et andet navn, siger formand for Holbæk Bold- og Idrætsforening, Anders Kloppenborg til TIPS-Bladet.

I Silkeborg registrerede man i 1999 navnene FC Jylland og FC Østjylland hos Erhvervs- og selskabsstyrelsen. Bestyrelsesformand Kent Madsen siger til TIPS-Bladet, at det var FC Midtjyllands ‘navnve-kup’, der fik alarmklokkerne til at ringe.

– Det var en ren defensiv handling fra vores side. Hvis nogen skulle hedde FC Midtjylland, skulle det være os, men vi ville ikke risikere, at andre klubber pludselig tog navn efter vores placering. Der har aldrig været nogen plan om, at Silkeborg IF skulle fusioneres, overbygges eller skifte navn.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

FC Nordsjælland – Randers FC

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

AaB spiller sig på førstepladsen

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nærmer sig vild FCK-præstation

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Her er FC Københavns pris på William Clem

De vil have Jelert

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FC Midtjylland – AC Horsens



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring