Navnekrig i dansk fodbold

Slagelse må ikke hedde FC Sjælland. Holbæk vil hedde FC Nordvest, og Silkeborg ejer retten til navnene FC Jylland og FC Østjylland. Navnekrigen er brudt ud.



DBU har netop for anden gang afvist Slagelse BI’s anmodning om at få lov til at benytte navnet FC Sjælland til klubbens ambitiøse overbygnings-projekt.

– Der var egentlig ikke en egentlig diskussion om emnet, da Slagelse ikke havde fremlagt nye oplysninger eller argumenter i sagen. DBU mener stadigvæk ikke, at navnet FC Sjælland er geografisk repræsentativt for en overbygning, der kun består af én klub fra én by, siger Lars Berendt til TIPS-Bladet.

Slagelse er dog langt fra den eneste klub, der har leget med tanken om et bredt favnende navneskifte.

I 2. divisionsklubben Holbæk leger man med planer om en overbygning, der skal have navnet FC Nordvest.

– Vi fokuserer på, at vi med vores geografiske placering er Nordvestsjælland. Vi er en afgrænset region på landkortet, hvor Holbæk er det lokale fyrtårn. Derfor tror vi på, at vi lov til navneskiftet af DBU, og vi sender snart vores ansøgning ind. Hvis DBU så er uenig med os, må vi jo finde på et andet navn, siger formand for Holbæk Bold- og Idrætsforening, Anders Kloppenborg til TIPS-Bladet.

I Silkeborg registrerede man i 1999 navnene FC Jylland og FC Østjylland hos Erhvervs- og selskabsstyrelsen. Bestyrelsesformand Kent Madsen siger til TIPS-Bladet, at det var FC Midtjyllands ‘navnve-kup’, der fik alarmklokkerne til at ringe.

– Det var en ren defensiv handling fra vores side. Hvis nogen skulle hedde FC Midtjylland, skulle det være os, men vi ville ikke risikere, at andre klubber pludselig tog navn efter vores placering. Der har aldrig været nogen plan om, at Silkeborg IF skulle fusioneres, overbygges eller skifte navn.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Supercomputer: Her er VM-finalen

AaB dæmper superligaforventninger

Norge – Frankrig

Uruguay – Spanien

Kroatien – Ghana

Afslører: FCK ringede aldrig

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er enige med Mathias Jensen

Senegal – Irak