DBU har netop for anden gang afvist Slagelse BI’s anmodning om at få lov til at benytte navnet FC Sjælland til klubbens ambitiøse overbygnings-projekt.
– Der var egentlig ikke en egentlig diskussion om emnet, da Slagelse ikke havde fremlagt nye oplysninger eller argumenter i sagen. DBU mener stadigvæk ikke, at navnet FC Sjælland er geografisk repræsentativt for en overbygning, der kun består af én klub fra én by, siger Lars Berendt til TIPS-Bladet.
Slagelse er dog langt fra den eneste klub, der har leget med tanken om et bredt favnende navneskifte.
I 2. divisionsklubben Holbæk leger man med planer om en overbygning, der skal have navnet FC Nordvest.
– Vi fokuserer på, at vi med vores geografiske placering er Nordvestsjælland. Vi er en afgrænset region på landkortet, hvor Holbæk er det lokale fyrtårn. Derfor tror vi på, at vi lov til navneskiftet af DBU, og vi sender snart vores ansøgning ind. Hvis DBU så er uenig med os, må vi jo finde på et andet navn, siger formand for Holbæk Bold- og Idrætsforening, Anders Kloppenborg til TIPS-Bladet.
I Silkeborg registrerede man i 1999 navnene FC Jylland og FC Østjylland hos Erhvervs- og selskabsstyrelsen. Bestyrelsesformand Kent Madsen siger til TIPS-Bladet, at det var FC Midtjyllands ‘navnve-kup’, der fik alarmklokkerne til at ringe.
– Det var en ren defensiv handling fra vores side. Hvis nogen skulle hedde FC Midtjylland, skulle det være os, men vi ville ikke risikere, at andre klubber pludselig tog navn efter vores placering. Der har aldrig været nogen plan om, at Silkeborg IF skulle fusioneres, overbygges eller skifte navn.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Brian Riemer peger på tre årsager
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER