Navnekrig i dansk fodbold

Slagelse må ikke hedde FC Sjælland. Holbæk vil hedde FC Nordvest, og Silkeborg ejer retten til navnene FC Jylland og FC Østjylland. Navnekrigen er brudt ud.



DBU har netop for anden gang afvist Slagelse BI’s anmodning om at få lov til at benytte navnet FC Sjælland til klubbens ambitiøse overbygnings-projekt.

– Der var egentlig ikke en egentlig diskussion om emnet, da Slagelse ikke havde fremlagt nye oplysninger eller argumenter i sagen. DBU mener stadigvæk ikke, at navnet FC Sjælland er geografisk repræsentativt for en overbygning, der kun består af én klub fra én by, siger Lars Berendt til TIPS-Bladet.

Slagelse er dog langt fra den eneste klub, der har leget med tanken om et bredt favnende navneskifte.

I 2. divisionsklubben Holbæk leger man med planer om en overbygning, der skal have navnet FC Nordvest.

– Vi fokuserer på, at vi med vores geografiske placering er Nordvestsjælland. Vi er en afgrænset region på landkortet, hvor Holbæk er det lokale fyrtårn. Derfor tror vi på, at vi lov til navneskiftet af DBU, og vi sender snart vores ansøgning ind. Hvis DBU så er uenig med os, må vi jo finde på et andet navn, siger formand for Holbæk Bold- og Idrætsforening, Anders Kloppenborg til TIPS-Bladet.

I Silkeborg registrerede man i 1999 navnene FC Jylland og FC Østjylland hos Erhvervs- og selskabsstyrelsen. Bestyrelsesformand Kent Madsen siger til TIPS-Bladet, at det var FC Midtjyllands ‘navnve-kup’, der fik alarmklokkerne til at ringe.

– Det var en ren defensiv handling fra vores side. Hvis nogen skulle hedde FC Midtjylland, skulle det være os, men vi ville ikke risikere, at andre klubber pludselig tog navn efter vores placering. Der har aldrig været nogen plan om, at Silkeborg IF skulle fusioneres, overbygges eller skifte navn.



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

I svime over Oscar Schwartau

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Johannes Hoff Thorup er på listen

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Marokko er blevet fodboldens mekka

Her vil Asien kopiere Europa

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

De er herbstmeister

Barcelona rykker fra

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Intet aftryk!