– De største nedrykningsfavoritter i historien

Lars Jacobsen er ikke bange for at sige, at der aldrig har været et hold tidligere, som har været større favoritter til at rykke ud af Superligaen, som Vejle er det nu.



Vejle er efterhånden blevet eksperter i forfærdelige sæsonindledninger. 

I sidste sæson gik man de første seks runder med lutter nederlag, men i denne sæson har klubben overgået sig selv med nederlag i de første otte spillerunder. 

Nul point og en målscore på 5-22 er facit hos Superligaens absolutte prügelknape, og man forstår, hvis klubbens fans bider neglene ned i øjeblikket over udsigten til en nedrykning. Det bør man i hvert fald nok være indstillet på, for der har aldrig været en større favorit til at rykke ud af ligaen, siger TV 2-ekspert Lars Jacobsen i stationens mandagsproram Totalfodbold.

– Man kan ende med klovnenæse, hvis man står og rykker folk ud allerede nu. Men skal vi ikke sige det sådan, at når de står med nul point, efter de har spillet 25 procent af alle kampene, så må de være de største favoritter i historien til at rykke ud. Så jeg vil godt vove pelsen. 

– Det er ikke kun på grund af starten. Det er også på grund af alle de ting, der sker. De spillere, de har mistet, og de spillere, der ikke er kommet ind. Det bliver svært for Vejle, det her, siger han. 

Hans medekspert Mads Junker mener også, at det ser vanskeligt ud, men vil ikke udelukke, at de også er i Superligaen til næste sæson, fordi man – ligesom samme tid sidste år – "kun" har fem point op til anden side af stregen. 

Derfor kræver det altså blot et par sejre for Vejle, før man får rettet skuden, men med det som man har vist indtil nu for sæsonen, så ser den mission vanskelig ud. 

Man får dog muligheden på søndag ude mod oprykkerne fra Sønderjyske, som er netop fem point foran Vejle.





LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansker på blokken i ny storklub

Klapper i om stor Superliga-transfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Storklub forhørte sig på FCK-boss



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

‘Det er et angreb på FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Brasilien – Norge

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er prisen på Aral Simsir

Paraguay – Frankrig

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Stort FCK-talent er blevet solgt

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby tæt på Superliga-profil

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi