Vejle er efterhånden blevet eksperter i forfærdelige sæsonindledninger.
I sidste sæson gik man de første seks runder med lutter nederlag, men i denne sæson har klubben overgået sig selv med nederlag i de første otte spillerunder.
Nul point og en målscore på 5-22 er facit hos Superligaens absolutte prügelknape, og man forstår, hvis klubbens fans bider neglene ned i øjeblikket over udsigten til en nedrykning. Det bør man i hvert fald nok være indstillet på, for der har aldrig været en større favorit til at rykke ud af ligaen, siger TV 2-ekspert Lars Jacobsen i stationens mandagsproram Totalfodbold.
– Man kan ende med klovnenæse, hvis man står og rykker folk ud allerede nu. Men skal vi ikke sige det sådan, at når de står med nul point, efter de har spillet 25 procent af alle kampene, så må de være de største favoritter i historien til at rykke ud. Så jeg vil godt vove pelsen.
– Det er ikke kun på grund af starten. Det er også på grund af alle de ting, der sker. De spillere, de har mistet, og de spillere, der ikke er kommet ind. Det bliver svært for Vejle, det her, siger han.
Hans medekspert Mads Junker mener også, at det ser vanskeligt ud, men vil ikke udelukke, at de også er i Superligaen til næste sæson, fordi man – ligesom samme tid sidste år – "kun" har fem point op til anden side af stregen.
Derfor kræver det altså blot et par sejre for Vejle, før man får rettet skuden, men med det som man har vist indtil nu for sæsonen, så ser den mission vanskelig ud.
Man får dog muligheden på søndag ude mod oprykkerne fra Sønderjyske, som er netop fem point foran Vejle.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER