Vejle er efterhånden blevet eksperter i forfærdelige sæsonindledninger.
I sidste sæson gik man de første seks runder med lutter nederlag, men i denne sæson har klubben overgået sig selv med nederlag i de første otte spillerunder.
Nul point og en målscore på 5-22 er facit hos Superligaens absolutte prügelknape, og man forstår, hvis klubbens fans bider neglene ned i øjeblikket over udsigten til en nedrykning. Det bør man i hvert fald nok være indstillet på, for der har aldrig været en større favorit til at rykke ud af ligaen, siger TV 2-ekspert Lars Jacobsen i stationens mandagsproram Totalfodbold.
– Man kan ende med klovnenæse, hvis man står og rykker folk ud allerede nu. Men skal vi ikke sige det sådan, at når de står med nul point, efter de har spillet 25 procent af alle kampene, så må de være de største favoritter i historien til at rykke ud. Så jeg vil godt vove pelsen.
– Det er ikke kun på grund af starten. Det er også på grund af alle de ting, der sker. De spillere, de har mistet, og de spillere, der ikke er kommet ind. Det bliver svært for Vejle, det her, siger han.
Hans medekspert Mads Junker mener også, at det ser vanskeligt ud, men vil ikke udelukke, at de også er i Superligaen til næste sæson, fordi man – ligesom samme tid sidste år – "kun" har fem point op til anden side af stregen.
Derfor kræver det altså blot et par sejre for Vejle, før man får rettet skuden, men med det som man har vist indtil nu for sæsonen, så ser den mission vanskelig ud.
Man får dog muligheden på søndag ude mod oprykkerne fra Sønderjyske, som er netop fem point foran Vejle.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil