– De største nedrykningsfavoritter i historien

Lars Jacobsen er ikke bange for at sige, at der aldrig har været et hold tidligere, som har været større favoritter til at rykke ud af Superligaen, som Vejle er det nu.



Vejle er efterhånden blevet eksperter i forfærdelige sæsonindledninger. 

I sidste sæson gik man de første seks runder med lutter nederlag, men i denne sæson har klubben overgået sig selv med nederlag i de første otte spillerunder. 

Nul point og en målscore på 5-22 er facit hos Superligaens absolutte prügelknape, og man forstår, hvis klubbens fans bider neglene ned i øjeblikket over udsigten til en nedrykning. Det bør man i hvert fald nok være indstillet på, for der har aldrig været en større favorit til at rykke ud af ligaen, siger TV 2-ekspert Lars Jacobsen i stationens mandagsproram Totalfodbold.

– Man kan ende med klovnenæse, hvis man står og rykker folk ud allerede nu. Men skal vi ikke sige det sådan, at når de står med nul point, efter de har spillet 25 procent af alle kampene, så må de være de største favoritter i historien til at rykke ud. Så jeg vil godt vove pelsen. 

– Det er ikke kun på grund af starten. Det er også på grund af alle de ting, der sker. De spillere, de har mistet, og de spillere, der ikke er kommet ind. Det bliver svært for Vejle, det her, siger han. 

Hans medekspert Mads Junker mener også, at det ser vanskeligt ud, men vil ikke udelukke, at de også er i Superligaen til næste sæson, fordi man – ligesom samme tid sidste år – "kun" har fem point op til anden side af stregen. 

Derfor kræver det altså blot et par sejre for Vejle, før man får rettet skuden, men med det som man har vist indtil nu for sæsonen, så ser den mission vanskelig ud. 

Man får dog muligheden på søndag ude mod oprykkerne fra Sønderjyske, som er netop fem point foran Vejle.





LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Superligaen dropper det

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

De 10 største stjerner, der misser VM

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?