– De største nedrykningsfavoritter i historien

Lars Jacobsen er ikke bange for at sige, at der aldrig har været et hold tidligere, som har været større favoritter til at rykke ud af Superligaen, som Vejle er det nu.



Vejle er efterhånden blevet eksperter i forfærdelige sæsonindledninger. 

I sidste sæson gik man de første seks runder med lutter nederlag, men i denne sæson har klubben overgået sig selv med nederlag i de første otte spillerunder. 

Nul point og en målscore på 5-22 er facit hos Superligaens absolutte prügelknape, og man forstår, hvis klubbens fans bider neglene ned i øjeblikket over udsigten til en nedrykning. Det bør man i hvert fald nok være indstillet på, for der har aldrig været en større favorit til at rykke ud af ligaen, siger TV 2-ekspert Lars Jacobsen i stationens mandagsproram Totalfodbold.

– Man kan ende med klovnenæse, hvis man står og rykker folk ud allerede nu. Men skal vi ikke sige det sådan, at når de står med nul point, efter de har spillet 25 procent af alle kampene, så må de være de største favoritter i historien til at rykke ud. Så jeg vil godt vove pelsen. 

– Det er ikke kun på grund af starten. Det er også på grund af alle de ting, der sker. De spillere, de har mistet, og de spillere, der ikke er kommet ind. Det bliver svært for Vejle, det her, siger han. 

Hans medekspert Mads Junker mener også, at det ser vanskeligt ud, men vil ikke udelukke, at de også er i Superligaen til næste sæson, fordi man – ligesom samme tid sidste år – "kun" har fem point op til anden side af stregen. 

Derfor kræver det altså blot et par sejre for Vejle, før man får rettet skuden, men med det som man har vist indtil nu for sæsonen, så ser den mission vanskelig ud. 

Man får dog muligheden på søndag ude mod oprykkerne fra Sønderjyske, som er netop fem point foran Vejle.






Napoli-chok på vej




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Lyon forhandler med dansk profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Godt nyt for Jess Thorup

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Vil hente FC Midtjylland-profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Snart sker det