Hestene fra Randers FC er galt afmarcheret i øjeblikket.
Kronjyderne, der har været i top seks tre sæsoner i træk, har fået en skrækkelig sæsonstart, og søndag kollapsede det fuldstændig, da FC Nordsjælland klædte Rasmus Bertelsen tropper af til skindet og vandt 5-0.
Dermed står Randers FC tilbage uden en eneste sejr i de første fem kampe, og tager man sidste sæson med i ligningen, er det ti kampe med nul sejre. Det er uholdbart, og kronjyderne skal se at få stoppet blødningen i en fart, fastslår Tipsbladets kommentator Stig Tøfting, der ikke er helt overrasket over udviklingen i Randers.
– Jeg har hele tiden sagt, at Randers FC er et hold, jeg er usikker på i denne sæson, siger han.
– Randers har de seneste sæsoner været kendetegnet ved en god målmand, to gode midtstoppere, en stærk central midtbane, offensive backs og altid to angribere i feltet. Derudover var de altid svære at slå under Thomasberg, og når de tabte, var det ofte kun med et enkelt mål. Det fundament virker rystet i øjeblikket
Manden med det overordnede ansvar er naturligvis cheftræner Rasmus Bertelsen.
– Rasmus Bertelsen er en træner, der kender klubben rigtig godt, og jeg vil ikke sige, at han er en dårlig træner, men det er bare ikke altid sådan, at det fungerer optimalt, når man forfremmer en assistenttræner. Men som jeg altid siger, så bærer spillerne også et kæmpe ansvar. Det er dem, der skal præstere på banen, og i øjeblikket oplever jeg, at flere af de rutinerede spillere ikke leverer.
– Et eksempel er det forsvarsspil, Björn Kopplin diskede op med ved Jeppe Tverskovs mål i går. Det er alt, alt for sløset. Han skal jo være i stand til at cleare bolden langt bedre, fastslår "Tøffe".
Man kan naturligvis ikke komme uden om, at det har været et voldsomt handicap for Randers at miste Lasse Berg Johnsen, som var én af Superligaens bedste midtbanespillere. Kronjyderne landede i sidste uge en afløser i form af svenske John Björkengren, der debuterede søndag mod FC Nordsjælland – og lavede selvmål.
– Det er fint nok, at Randers nu kan sige, de har hentet en afløser for Lasse Berg Johnsen, men det skal jo også være en spiller med kvalitet. Det er naturligvis for tidligt at vurdere, men lykken er ikke gjort, bare fordi Randers kan sige, at de nu har en afløser på plads.
– Hvis nu Messi stopper med at spille, og man sender Stig Tøfting til Miami, har de også hentet en afløser på papiret, men det nytter ikke noget. Det handler om kvaliteten på afløseren.
Ny formation på vej?
Randers FC har været et 4-4-2-mandskab i efterhånden en del sæsoner, og det har overordnet set være en succesopskrift, men måske er tiden inde til at revurdere formationen, mener Stig Tøfting.
– Man bør overveje at prøve noget andet – i hvert fald i en periode. I min verden kunne Randers sagtens gå over til at spille med tre midtstoppere, hvis klubben er enig i, at det er der, problemerne er størst i øjeblikket. Man så Brøndby gøre noget lignende i sidste sæson, og det havde god effekt på resultaterne på den korte bane.
Har du flere gode råd til Randers FC?
– Lad være med at ryste på hånden. Randers FC skal tro på, at det, de gør på træningsbanen, bærer frugt. Det er jo én af fodboldens største floskler, at man træner godt. Det hører vi hele tiden – også fra kriseramte klubber. Men det er bare det, man er nødt til at fokusere på og acceptere, at det går op og ned i fodbold, lyder det fra Stig Tøfting.
Rundens top:
Uden en skadet Marcus Ingvartsen og få dage efter en hård udekamp i Rumænien går FC Nordsjælland på banen og banker Randers FC med 5-0 på udebane. Dermed har FCN fire sejre i fire kampe og en målscore på 15-3. Fremragende af Johannes Hoff Thorup og Co. i Farum!
Rundens flop:
Rundens flop vil jeg i denne uge omdøbe til "rundens klap der gik ned". Det er helt håbløst, at Kolbeinn Finnsson får sit andet gule kort for at sparke bolden væk i en helt ufarlig situation efter 49 minutter. Islændingen solgte sine holdkammerater fuldstændig, og så tabte Lyngby 0-3 i Brøndby. Jeg håber, Finnsson diskede op med en undskyldning i omklædningsrummet efter kampen.
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
FCK-boss kan snart præsentere noget
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
Mareridt for FC Augsburg
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
NYHEDER