Hestene fra Randers FC er galt afmarcheret i øjeblikket.
Kronjyderne, der har været i top seks tre sæsoner i træk, har fået en skrækkelig sæsonstart, og søndag kollapsede det fuldstændig, da FC Nordsjælland klædte Rasmus Bertelsen tropper af til skindet og vandt 5-0.
Dermed står Randers FC tilbage uden en eneste sejr i de første fem kampe, og tager man sidste sæson med i ligningen, er det ti kampe med nul sejre. Det er uholdbart, og kronjyderne skal se at få stoppet blødningen i en fart, fastslår Tipsbladets kommentator Stig Tøfting, der ikke er helt overrasket over udviklingen i Randers.
– Jeg har hele tiden sagt, at Randers FC er et hold, jeg er usikker på i denne sæson, siger han.
– Randers har de seneste sæsoner været kendetegnet ved en god målmand, to gode midtstoppere, en stærk central midtbane, offensive backs og altid to angribere i feltet. Derudover var de altid svære at slå under Thomasberg, og når de tabte, var det ofte kun med et enkelt mål. Det fundament virker rystet i øjeblikket
Manden med det overordnede ansvar er naturligvis cheftræner Rasmus Bertelsen.
– Rasmus Bertelsen er en træner, der kender klubben rigtig godt, og jeg vil ikke sige, at han er en dårlig træner, men det er bare ikke altid sådan, at det fungerer optimalt, når man forfremmer en assistenttræner. Men som jeg altid siger, så bærer spillerne også et kæmpe ansvar. Det er dem, der skal præstere på banen, og i øjeblikket oplever jeg, at flere af de rutinerede spillere ikke leverer.
– Et eksempel er det forsvarsspil, Björn Kopplin diskede op med ved Jeppe Tverskovs mål i går. Det er alt, alt for sløset. Han skal jo være i stand til at cleare bolden langt bedre, fastslår "Tøffe".
Man kan naturligvis ikke komme uden om, at det har været et voldsomt handicap for Randers at miste Lasse Berg Johnsen, som var én af Superligaens bedste midtbanespillere. Kronjyderne landede i sidste uge en afløser i form af svenske John Björkengren, der debuterede søndag mod FC Nordsjælland – og lavede selvmål.
– Det er fint nok, at Randers nu kan sige, de har hentet en afløser for Lasse Berg Johnsen, men det skal jo også være en spiller med kvalitet. Det er naturligvis for tidligt at vurdere, men lykken er ikke gjort, bare fordi Randers kan sige, at de nu har en afløser på plads.
– Hvis nu Messi stopper med at spille, og man sender Stig Tøfting til Miami, har de også hentet en afløser på papiret, men det nytter ikke noget. Det handler om kvaliteten på afløseren.
Ny formation på vej?
Randers FC har været et 4-4-2-mandskab i efterhånden en del sæsoner, og det har overordnet set være en succesopskrift, men måske er tiden inde til at revurdere formationen, mener Stig Tøfting.
– Man bør overveje at prøve noget andet – i hvert fald i en periode. I min verden kunne Randers sagtens gå over til at spille med tre midtstoppere, hvis klubben er enig i, at det er der, problemerne er størst i øjeblikket. Man så Brøndby gøre noget lignende i sidste sæson, og det havde god effekt på resultaterne på den korte bane.
Har du flere gode råd til Randers FC?
– Lad være med at ryste på hånden. Randers FC skal tro på, at det, de gør på træningsbanen, bærer frugt. Det er jo én af fodboldens største floskler, at man træner godt. Det hører vi hele tiden – også fra kriseramte klubber. Men det er bare det, man er nødt til at fokusere på og acceptere, at det går op og ned i fodbold, lyder det fra Stig Tøfting.
Rundens top:
Uden en skadet Marcus Ingvartsen og få dage efter en hård udekamp i Rumænien går FC Nordsjælland på banen og banker Randers FC med 5-0 på udebane. Dermed har FCN fire sejre i fire kampe og en målscore på 15-3. Fremragende af Johannes Hoff Thorup og Co. i Farum!
Rundens flop:
Rundens flop vil jeg i denne uge omdøbe til "rundens klap der gik ned". Det er helt håbløst, at Kolbeinn Finnsson får sit andet gule kort for at sparke bolden væk i en helt ufarlig situation efter 49 minutter. Islændingen solgte sine holdkammerater fuldstændig, og så tabte Lyngby 0-3 i Brøndby. Jeg håber, Finnsson diskede op med en undskyldning i omklædningsrummet efter kampen.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
I svime over Højlund
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Medie peger på FC København
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
INTERVIEW