Neestrup ærgrer sig: Røvhamrende irriterende!

FC København-træneren er noget ærgerlig over, at et af klubbens store talenter måtte udgå relativt hurtigt i testkampen mod Silkeborg.



FC København havde flere problemer på angriberpositionen i sidste sæson, fordi Andreas Cornelius var så skadesplaget. 

En af de spillere, som klubben håber kan overtage taktstokken i fremtiden, er islændingen Orri Oskarsson, der som ungdomsspiller bankede mål i kassen efter behov. Den unge skarpretter viste da også målnæsen fint frem i foråret, hvor han var udlejet til Sønderjyske i NordicBet Ligaen.

Oskarsson er dog tilbage hos de danske mestre, hvor han her i opstarten skal vise, hvorfor han er værd at satse på for Jacob Neestrup. Det fik onsdag en rigtig dårlig start, da han blev skadet i sæsonens første testkamp. Han kolliderede med Silkeborgs målmand  efter blot få minutter på banen, og så måtte han lade sig udskifte med en skade. Noget, som irriterede Jacob Neestrup på det kraftigste efter kampen.

– Han fik et slag. Pisse ærgerligt, men ikke farligt. Det er røvhamrende irriterende, så det er synd for ham, men sådan det er, lyder Neestrups reaktion over episoden. Det lyder dog på ham, som om at der ikke er tale om noget alvorligt.

En spiller, som til gengæld imponerede, da han blev skiftet ind, var Emil Højlund. Den unge FCK'er sendte udligningen til 1-1 i kassen, da han tørt huggede bolden i mål udenfor feltet. 

Emil Højlund er Rasmus Højlunds lillebror, og mod Silkeborg var både han og brormand Oscar Højlund på banen – alt imens Rasmus Højlund stod og så på sammen med de fremmødte tilskuere. 

Jacob Neestrup kunne glæde sig over, at Emil Højlund kom på måltavlen, men han lader sig ikke rive med af, at Højlund-klanen bliver ved med at være en ting i FCK.

– Jeg er jo helt med på historien med hans storebror. Men jeg er glad for Emil, og jeg er glad for Oscar, men de konkurrerer på lige fod med alle de andre unge, som ikke har en storebror, der spiller for Atalanta. Men det er dejligt at se, siger Neestrup, inden han vender blikket mod Emil Højlund.

– Han har haft et svært forløb de sidste par måneder med nogle irriterende skader, så er det jo altid ekstra dejligt, når han får mulighed for at sparke bolden i kassen. 

– Jeg vil ikke begynde at kommentere på, hvad han kan og ikke kan. Det er en dygtig ung spiller med stort potentiale, ligesom mange andre. Men jeg vil ikke begynde, bare fordi at det er en Højlund. Men det er en spiller, vi er glade for, og som vi tror meget på, siger han.

– Kamil overlever nok
I målet kunne Jacob Neestrup se 17-årige Andreas Dithmer stå på kassen i alle 90 minutter. Det slap den unge keeper ganske fint fra, og det noterede Neestrup også.

– En talentfuld målmand. Det er en svær position at være ung på i forhold til seniorfodbold. Det var godt at kunne give ham 90 minutter mod et godt hold. Han er sikker på langskud, har en god redning på en friløber i anden halvleg og var fornuftig med fødderne.

Er det også for at se, om han er klar til at være en potentiel andenmålmand? 

– Jeg vil ikke begynde at gå i den nummerordning. Men vi skal jo teste vores spillere af og se, hvad de kan. Kamil (Grabara) overlever nok, at han ikke spiller denne her kamp, fortæller cheftræneren til Tipsbladet.

Han påpeger, at Kamil Grabara ikke stod på mål, fordi at han gerne ville se Dithmer i samtlige 90 minutter. Hakon Haraldsson var ligeledes ikke på banen, og begrundelsen er, at islændingen får sig en pause, for han har været med landsholdet. Derudover passer staben på Diogo Goncalves, der heller ikke deltog i kampen.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

– Det er lort!

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Brøndby IF – Sønderjyske



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Victor Froholdt bliver matchvinder



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Hylder Mads Hermansen

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Neestrup afslører reprimande

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Det har jeg ikke set før i Superligaen

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Sune Smith-Nielsen færdig

Han afløser Sune Smith lige nu

Suspenderes efter racisme-anklager

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Formand freder Jacob Neestrup

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”