FC København havde flere problemer på angriberpositionen i sidste sæson, fordi Andreas Cornelius var så skadesplaget.
En af de spillere, som klubben håber kan overtage taktstokken i fremtiden, er islændingen Orri Oskarsson, der som ungdomsspiller bankede mål i kassen efter behov. Den unge skarpretter viste da også målnæsen fint frem i foråret, hvor han var udlejet til Sønderjyske i NordicBet Ligaen.
Oskarsson er dog tilbage hos de danske mestre, hvor han her i opstarten skal vise, hvorfor han er værd at satse på for Jacob Neestrup. Det fik onsdag en rigtig dårlig start, da han blev skadet i sæsonens første testkamp. Han kolliderede med Silkeborgs målmand efter blot få minutter på banen, og så måtte han lade sig udskifte med en skade. Noget, som irriterede Jacob Neestrup på det kraftigste efter kampen.
– Han fik et slag. Pisse ærgerligt, men ikke farligt. Det er røvhamrende irriterende, så det er synd for ham, men sådan det er, lyder Neestrups reaktion over episoden. Det lyder dog på ham, som om at der ikke er tale om noget alvorligt.
En spiller, som til gengæld imponerede, da han blev skiftet ind, var Emil Højlund. Den unge FCK'er sendte udligningen til 1-1 i kassen, da han tørt huggede bolden i mål udenfor feltet.
Emil Højlund er Rasmus Højlunds lillebror, og mod Silkeborg var både han og brormand Oscar Højlund på banen – alt imens Rasmus Højlund stod og så på sammen med de fremmødte tilskuere.
Jacob Neestrup kunne glæde sig over, at Emil Højlund kom på måltavlen, men han lader sig ikke rive med af, at Højlund-klanen bliver ved med at være en ting i FCK.
– Jeg er jo helt med på historien med hans storebror. Men jeg er glad for Emil, og jeg er glad for Oscar, men de konkurrerer på lige fod med alle de andre unge, som ikke har en storebror, der spiller for Atalanta. Men det er dejligt at se, siger Neestrup, inden han vender blikket mod Emil Højlund.
– Han har haft et svært forløb de sidste par måneder med nogle irriterende skader, så er det jo altid ekstra dejligt, når han får mulighed for at sparke bolden i kassen.
– Jeg vil ikke begynde at kommentere på, hvad han kan og ikke kan. Det er en dygtig ung spiller med stort potentiale, ligesom mange andre. Men jeg vil ikke begynde, bare fordi at det er en Højlund. Men det er en spiller, vi er glade for, og som vi tror meget på, siger han.
– Kamil overlever nok
I målet kunne Jacob Neestrup se 17-årige Andreas Dithmer stå på kassen i alle 90 minutter. Det slap den unge keeper ganske fint fra, og det noterede Neestrup også.
– En talentfuld målmand. Det er en svær position at være ung på i forhold til seniorfodbold. Det var godt at kunne give ham 90 minutter mod et godt hold. Han er sikker på langskud, har en god redning på en friløber i anden halvleg og var fornuftig med fødderne.
Er det også for at se, om han er klar til at være en potentiel andenmålmand?
– Jeg vil ikke begynde at gå i den nummerordning. Men vi skal jo teste vores spillere af og se, hvad de kan. Kamil (Grabara) overlever nok, at han ikke spiller denne her kamp, fortæller cheftræneren til Tipsbladet.
Han påpeger, at Kamil Grabara ikke stod på mål, fordi at han gerne ville se Dithmer i samtlige 90 minutter. Hakon Haraldsson var ligeledes ikke på banen, og begrundelsen er, at islændingen får sig en pause, for han har været med landsholdet. Derudover passer staben på Diogo Goncalves, der heller ikke deltog i kampen.
LIVE
LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Bayern slår rekord i ny storsejr
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT