Neestrup afslører: Det har jeg sagt til spillerne

FC København-træneren har rost sine spillere for præstationen mod Bayern München, men vil helst ikke fremhæve enkelte spillere.



Tipsbladet i Parken.

FC København var så tæt på at hente point mod Bayern München tirsdag aften efter en kamp, hvor “løverne” langt henad vejen spillede lige op med de tyske mestre og endda også kom foran via Lukas Lerager.

Men FCK ender med at stå tomhændet tilbage, uden et eneste point.

I omklædningsrummet var det dog ikke en skideballe, FC København-spillerne fik fra cheftræner Jacob Neestrup efterfølgende. Tværtimod. Det fortæller han i mixed zone efter kampen. 

– Jeg har sagt, at de gjorde alt, hvad de kunne og skulle, og jeg kan ikke rose dem nok for den præstation, de satte sammen. Jeg kan ikke rose flere af spillerne nok individuelt for den måde, de går ind og løfter det kollektivt i dag. Der er så mange, der er så gode i en så svær kamp. Det er jeg meget, meget tilfreds med, siger Jacob Neestrup til den fremmødte presse.

FC København-træneren vil dog helt ikke fremhæve særlige spillere.

– Nej, det, synes jeg, ville være tarveligt. Jeg synes eddermame, der er mange, der er gode i dag.

Spurgt direkte ind til Diogo Goncalves’ præstation på midtbanen, fremhæver Neestrup dog et par stykker.

– Diogo var fremragende. Jeg synes også, at det var helt rigtigt at bruge Claesson som 9er. Det var også imponerende, at “Pete” (Peter Ankersen, red.) leverer sådan en præstation. Alle inde på den bane gør, hvad de kan og skal for, at vi kan få et point eller tre, siger han.

Og selvom det ikke blev til point mod Bayern München, kan Jacob Neestrup glæde sig over, at FC København gjorde god reklame for sig selv og dansk fodbold.

– Det er også vigtigt, at vi viser dansk fodbold frem. Som FC Nordsjælland også gør på torsdag. Selvfølgelig skal vi også have nogle point, men vi skal også vise os frem fra vores bedste side. Det er også sådan, vi over tid tiltrækker dygtige spillere på. Det er, når de kan se os spille sådan en kamp mod Bayern, Dortmund eller Manchester City. Det er fandeme også vigtigt, lyder det fra FC København-bossen.

FC København står med ét point efter to runder af Champions Leagues gruppespil. Den 24. oktober skal de møde Manchester United på Old Trafford.





Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Belgien – Senegal

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Norge og Elfenbenskysten

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Afsløring: Kolding køber stor profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

‘Han ryger 100 procent!’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Kryptisk transfermelding

Frankrig – Sverige

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

USA – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afviste Premier League-klubber

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul