Tipsbladet i Parken.
FC København var så tæt på at hente point mod Bayern München tirsdag aften efter en kamp, hvor “løverne” langt henad vejen spillede lige op med de tyske mestre og endda også kom foran via Lukas Lerager.
Men FCK ender med at stå tomhændet tilbage, uden et eneste point.
I omklædningsrummet var det dog ikke en skideballe, FC København-spillerne fik fra cheftræner Jacob Neestrup efterfølgende. Tværtimod. Det fortæller han i mixed zone efter kampen.
– Jeg har sagt, at de gjorde alt, hvad de kunne og skulle, og jeg kan ikke rose dem nok for den præstation, de satte sammen. Jeg kan ikke rose flere af spillerne nok individuelt for den måde, de går ind og løfter det kollektivt i dag. Der er så mange, der er så gode i en så svær kamp. Det er jeg meget, meget tilfreds med, siger Jacob Neestrup til den fremmødte presse.
FC København-træneren vil dog helt ikke fremhæve særlige spillere.
– Nej, det, synes jeg, ville være tarveligt. Jeg synes eddermame, der er mange, der er gode i dag.
Spurgt direkte ind til Diogo Goncalves’ præstation på midtbanen, fremhæver Neestrup dog et par stykker.
– Diogo var fremragende. Jeg synes også, at det var helt rigtigt at bruge Claesson som 9er. Det var også imponerende, at “Pete” (Peter Ankersen, red.) leverer sådan en præstation. Alle inde på den bane gør, hvad de kan og skal for, at vi kan få et point eller tre, siger han.
Og selvom det ikke blev til point mod Bayern München, kan Jacob Neestrup glæde sig over, at FC København gjorde god reklame for sig selv og dansk fodbold.
– Det er også vigtigt, at vi viser dansk fodbold frem. Som FC Nordsjælland også gør på torsdag. Selvfølgelig skal vi også have nogle point, men vi skal også vise os frem fra vores bedste side. Det er også sådan, vi over tid tiltrækker dygtige spillere på. Det er, når de kan se os spille sådan en kamp mod Bayern, Dortmund eller Manchester City. Det er fandeme også vigtigt, lyder det fra FC København-bossen.
FC København står med ét point efter to runder af Champions Leagues gruppespil. Den 24. oktober skal de møde Manchester United på Old Trafford.
LIVE
Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Her kan du se de danske hold i Europa
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
OPTAKT
Viborg FF – OB
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
MEDIE