Neestrup afslører: Det har jeg sagt til spillerne

FC København-træneren har rost sine spillere for præstationen mod Bayern München, men vil helst ikke fremhæve enkelte spillere.



Tipsbladet i Parken.

FC København var så tæt på at hente point mod Bayern München tirsdag aften efter en kamp, hvor “løverne” langt henad vejen spillede lige op med de tyske mestre og endda også kom foran via Lukas Lerager.

Men FCK ender med at stå tomhændet tilbage, uden et eneste point.

I omklædningsrummet var det dog ikke en skideballe, FC København-spillerne fik fra cheftræner Jacob Neestrup efterfølgende. Tværtimod. Det fortæller han i mixed zone efter kampen. 

– Jeg har sagt, at de gjorde alt, hvad de kunne og skulle, og jeg kan ikke rose dem nok for den præstation, de satte sammen. Jeg kan ikke rose flere af spillerne nok individuelt for den måde, de går ind og løfter det kollektivt i dag. Der er så mange, der er så gode i en så svær kamp. Det er jeg meget, meget tilfreds med, siger Jacob Neestrup til den fremmødte presse.

FC København-træneren vil dog helt ikke fremhæve særlige spillere.

– Nej, det, synes jeg, ville være tarveligt. Jeg synes eddermame, der er mange, der er gode i dag.

Spurgt direkte ind til Diogo Goncalves’ præstation på midtbanen, fremhæver Neestrup dog et par stykker.

– Diogo var fremragende. Jeg synes også, at det var helt rigtigt at bruge Claesson som 9er. Det var også imponerende, at “Pete” (Peter Ankersen, red.) leverer sådan en præstation. Alle inde på den bane gør, hvad de kan og skal for, at vi kan få et point eller tre, siger han.

Og selvom det ikke blev til point mod Bayern München, kan Jacob Neestrup glæde sig over, at FC København gjorde god reklame for sig selv og dansk fodbold.

– Det er også vigtigt, at vi viser dansk fodbold frem. Som FC Nordsjælland også gør på torsdag. Selvfølgelig skal vi også have nogle point, men vi skal også vise os frem fra vores bedste side. Det er også sådan, vi over tid tiltrækker dygtige spillere på. Det er, når de kan se os spille sådan en kamp mod Bayern, Dortmund eller Manchester City. Det er fandeme også vigtigt, lyder det fra FC København-bossen.

FC København står med ét point efter to runder af Champions Leagues gruppespil. Den 24. oktober skal de møde Manchester United på Old Trafford.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

‘Det er ufatteligt imponerende’

Spændende transfermelding om Maxsø

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Skamroses af Thomas Nørgaard

‘Det var verdens undergang’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’