Tipsbladet i Parken.
FC København var så tæt på at hente point mod Bayern München tirsdag aften efter en kamp, hvor “løverne” langt henad vejen spillede lige op med de tyske mestre og endda også kom foran via Lukas Lerager.
Men FCK ender med at stå tomhændet tilbage, uden et eneste point.
I omklædningsrummet var det dog ikke en skideballe, FC København-spillerne fik fra cheftræner Jacob Neestrup efterfølgende. Tværtimod. Det fortæller han i mixed zone efter kampen.
– Jeg har sagt, at de gjorde alt, hvad de kunne og skulle, og jeg kan ikke rose dem nok for den præstation, de satte sammen. Jeg kan ikke rose flere af spillerne nok individuelt for den måde, de går ind og løfter det kollektivt i dag. Der er så mange, der er så gode i en så svær kamp. Det er jeg meget, meget tilfreds med, siger Jacob Neestrup til den fremmødte presse.
FC København-træneren vil dog helt ikke fremhæve særlige spillere.
– Nej, det, synes jeg, ville være tarveligt. Jeg synes eddermame, der er mange, der er gode i dag.
Spurgt direkte ind til Diogo Goncalves’ præstation på midtbanen, fremhæver Neestrup dog et par stykker.
– Diogo var fremragende. Jeg synes også, at det var helt rigtigt at bruge Claesson som 9er. Det var også imponerende, at “Pete” (Peter Ankersen, red.) leverer sådan en præstation. Alle inde på den bane gør, hvad de kan og skal for, at vi kan få et point eller tre, siger han.
Og selvom det ikke blev til point mod Bayern München, kan Jacob Neestrup glæde sig over, at FC København gjorde god reklame for sig selv og dansk fodbold.
– Det er også vigtigt, at vi viser dansk fodbold frem. Som FC Nordsjælland også gør på torsdag. Selvfølgelig skal vi også have nogle point, men vi skal også vise os frem fra vores bedste side. Det er også sådan, vi over tid tiltrækker dygtige spillere på. Det er, når de kan se os spille sådan en kamp mod Bayern, Dortmund eller Manchester City. Det er fandeme også vigtigt, lyder det fra FC København-bossen.
FC København står med ét point efter to runder af Champions Leagues gruppespil. Den 24. oktober skal de møde Manchester United på Old Trafford.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Supercomputer: Her er VM-finalen
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
Afslører: FCK ringede aldrig
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
VM-spiller får fem karantænedage
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Chokskifte på vej?
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT