Neestrup afslører: Det har jeg sagt til spillerne

FC København-træneren har rost sine spillere for præstationen mod Bayern München, men vil helst ikke fremhæve enkelte spillere.



Tipsbladet i Parken.

FC København var så tæt på at hente point mod Bayern München tirsdag aften efter en kamp, hvor “løverne” langt henad vejen spillede lige op med de tyske mestre og endda også kom foran via Lukas Lerager.

Men FCK ender med at stå tomhændet tilbage, uden et eneste point.

I omklædningsrummet var det dog ikke en skideballe, FC København-spillerne fik fra cheftræner Jacob Neestrup efterfølgende. Tværtimod. Det fortæller han i mixed zone efter kampen. 

– Jeg har sagt, at de gjorde alt, hvad de kunne og skulle, og jeg kan ikke rose dem nok for den præstation, de satte sammen. Jeg kan ikke rose flere af spillerne nok individuelt for den måde, de går ind og løfter det kollektivt i dag. Der er så mange, der er så gode i en så svær kamp. Det er jeg meget, meget tilfreds med, siger Jacob Neestrup til den fremmødte presse.

FC København-træneren vil dog helt ikke fremhæve særlige spillere.

– Nej, det, synes jeg, ville være tarveligt. Jeg synes eddermame, der er mange, der er gode i dag.

Spurgt direkte ind til Diogo Goncalves’ præstation på midtbanen, fremhæver Neestrup dog et par stykker.

– Diogo var fremragende. Jeg synes også, at det var helt rigtigt at bruge Claesson som 9er. Det var også imponerende, at “Pete” (Peter Ankersen, red.) leverer sådan en præstation. Alle inde på den bane gør, hvad de kan og skal for, at vi kan få et point eller tre, siger han.

Og selvom det ikke blev til point mod Bayern München, kan Jacob Neestrup glæde sig over, at FC København gjorde god reklame for sig selv og dansk fodbold.

– Det er også vigtigt, at vi viser dansk fodbold frem. Som FC Nordsjælland også gør på torsdag. Selvfølgelig skal vi også have nogle point, men vi skal også vise os frem fra vores bedste side. Det er også sådan, vi over tid tiltrækker dygtige spillere på. Det er, når de kan se os spille sådan en kamp mod Bayern, Dortmund eller Manchester City. Det er fandeme også vigtigt, lyder det fra FC København-bossen.

FC København står med ét point efter to runder af Champions Leagues gruppespil. Den 24. oktober skal de møde Manchester United på Old Trafford.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Lewandowski forlader FC Barcelona

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Salah sender særlig besked

FC Midtjylland – Brøndby IF

Froholdt med vild hæder i Portugal

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF – Viborg FF

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC København – Randers FC

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

De overvejer Christian Eriksen

Ny offensiv transfer i FCN?

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Manchester City vinder FA Cup

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

FC Nordsjælland køber offensiv profil

FC Fredericia – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard