Neestrup blåstemper Cornelius: ‘Tjek hans pointsnit’

FCK-træner Jacob Neestrup ser gerne, at Andreas Cornelius scorer lidt flere mål, men han hæfter sig ved angriberens betydning for holdet.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er entydigt positivt set med FC København-briller, at Andreas Cornelius virker til at have lagt skadeshelvedet bag sig og nu optræder i en forfatning, hvor man kan regne med ham.

Nu mangler angriberen bare at få gang i målscoringen.

Mål har det knebet med i denne sæson, hvor det kun er blevet til to kasser i 16 kampe. Samtidig er det dog heller ikke fordi, at Andreas Cornelius ligefrem vælter sig i chancer. Det kan naturligvis også være en konsekvens af, at han ikke bliver sat godt nok op af holdkammeraterne.

Jacob Neestrup, køber du præmissen, hvis jeg siger, at I mangler at få sat Andreas Cornelius godt nok i scene?

– Ja, det gør jeg 100 procent. Det er fair nok, og vi vil jo også gerne have, at han skal score flere mål, siger FC København-træneren.

For man har jo en tendens til at bedømme angribere ud fra antallet af scoringer, men når snakken falder på Andreas Cornelius, er det værd at have et bredere perspektiv, fastslår Neestrup.

– Det vigtigste er bare at holde sig for øje, det pointsnit han har. Prøv at kigge på hans pointsnit de seneste to år. Det er jo det, han kan – også på en dårlig dag, hvor han holder mange beskæftiget. Sådan var det også forleden (mod FC Nordsjælland, red.). Han var jo ikke god i den kamp, men han gør nogle andre ting i spillet, der skaber rum.

– Hvis du kigger over de seneste to år, hvor han har været inde og ude af holdet, så står det klart, at når han er på banen, ender vi typisk med et godt resultat. Det er ikke tilfældigt, fastslår Neestrup.

I denne sæson har FC København tabt to kampe med Andreas Cornelius som deltager – han startede ikke inde i nogle af dem.








LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’