FREDERIKBSERG (Tipsbladet): Sidste uges topbrag i Herning startede godt for FC København, og “løverne” kom da også foran efter en halv times spil via et straffespark af Kevin Diks.
I sidste ende sluttede opgøret dog som en mavepuster for FC København, for FC Midtjylland scorede i det 69. og 79. minut og endte med at tage alle tre point.
Siden har der været ros af “løvernes” præstation i første halvleg, men også hård kritik af deres anden halvleg i opgøret. Den skarpe opdeling er cheftræner i FC København, Jacob Neestrup, imidlertid ikke helt enig i.
– Jeg ved ikke, om jeg er enig med jer. Det bliver sat alt for sort-hvidt op. Det er helt forkert set, at man sætter det op i første og anden halvleg, for vi er klart bedst, indtil vi scorer til 1-0. Vores dårligste periode er netop i første halvleg. Det er de ti minutter frem mod pausen. Det første kvarter efter pausen er det en helt lige kamp. Vi scorer til 2-0 og er to centimeter fra at være foran 2-0.
– Det tror jeg, folk glemmer. Efter det mål er vi det dårligste hold igen, indtil de scorer til 2-1.
– Så jeg synes, det er alt for sort-hvidt med, at vi var bedst i første halvleg, og de var bedst i første halvleg, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den fremmødte presse fredag formiddag og tilføjer:
– Vi tager det med (fra kampen), at vi mod Brøndby og mod FC Midtjylland har set mere solide ud, vi har set mindre åbne og sårbare ud, men vi har kun fået tre point. Det er selvfølgelig ikke godt nok, hvis du vil ligge helt til tops, som vi ikke gør lige nu.
FC København-træneren sætter også ord på, hvordan dagene efter FC Midtjylland-kampen har været.
– Du skal videre. Det skal man jo. Det har været en god uge, men de første to dage var efter et nederlag, hvor vi godt ved, at vi kunne have fået noget med derfra, hvis vi havde været dygtigere i visse faser og sekvenser af kampen. Men livet går videre, siger Jacob Neestrup.
Midtbaneprofilen Lukas Lerager er enig i, at FC København kunne have fået mere med fra opgøret.
– Når du har de chancer, du har i første halvleg, skal vi være bedre til at dræbe kampene og få kontrollen bagefter, for der var mange store muligheder for at gøre det, siger han.
FC København skal i aktion igen mandag, når oprykkerne fra AaB gæster Parken.
LIVE
TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
Knuser transferrekord
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
EKSKLUSIVT