Neestrup: Det har jeg ingen kommentar til

Jacob Neestrup ville efter kampen ikke udtale sig om en situation, hvor han ellers under kampen ville have rødt kort til Oliver Sonne.



Silkeborg (Tipsbladet) : Der var drama for alle pengene, da Silkeborg IF og FC København søndag aften spillede 2-2 i Superligaens sidste kamp inden landsholdspausen.

I kampens hede opstod der flere intense situationer, og i en af dem væltede Silkeborgs højreback Oliver Sonne en FCK-spiller inde i eget felt. I den forbindelse kunne man på TV 2 høre, at Neestrup ved trænerbænken skulle have udbrudt.

– Der er gigantisk rødt kort.

Derfor blev Jacob Neestrup efter kampen spurgt ind til situationen, hvor han ville have haft Oliver Sonne smidt ud.

– Det har jeg ingen kommentar til. Jeg ved godt, hvorfor du spørger, men jeg gider ikke svare på det, for så ved jeg godt, hvordan det ser ud i morgen,” udtalte Jacob Neestrup, da han blev spurgt om situationen.

FCK’s cheftræner var ellers fint tilfreds efter kampen med, at han havde set sit hold vende kampen fra et truende nederlag til at få et enkelt point med hjem fra en svær udebane.

– Det er et helvedes hold at komme bagud til på den bane, og noget af det, de er ekstremt undervurderet til, er at forsvare lavt, hvor de kan være meget svære at åbne op.

– Kampen udviklede sig på samme måde, som den har gjort mange gange før herovre. Vores chancer kom i anden halvleg, men desværre efter et rigtig dårligt udgangspunkt. Der manglede saft og kraft i første halvleg, men det burde have været 0-0 ved pausen.

Det var især fra bænken, at Jacob Neestrup ændrede kampen.

– Vi holdt fast i det oplæg, vi havde givet spillerne i pausen, og vi bad dem om at blive ved med at tro på det. Vi blev bare nødt til at bringe mere aggressivitet i presset.

– Jeg ændrer ikke noget, jeg skifter bare ud. Det er de spillere, der kommer ind, som er med til at ændre det. Så den ros skal jeg ikke have, den skal du give til spillerne.

Efter aftenens resultat ligger FC København på Superligaens andenplads, tre point efter FC Midtjylland.





Brøndby IF og Feyenoord er i dialog




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko



LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Norge og Elfenbenskysten

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

‘Han ryger 100 procent!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Kryptisk transfermelding

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Frankrig – Sverige

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Zorniger fremhæver transfervindue

USA – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt