Neestrup: Det har jeg ingen kommentar til

Jacob Neestrup ville efter kampen ikke udtale sig om en situation, hvor han ellers under kampen ville have rødt kort til Oliver Sonne.



Silkeborg (Tipsbladet) : Der var drama for alle pengene, da Silkeborg IF og FC København søndag aften spillede 2-2 i Superligaens sidste kamp inden landsholdspausen.

I kampens hede opstod der flere intense situationer, og i en af dem væltede Silkeborgs højreback Oliver Sonne en FCK-spiller inde i eget felt. I den forbindelse kunne man på TV 2 høre, at Neestrup ved trænerbænken skulle have udbrudt.

– Der er gigantisk rødt kort.

Derfor blev Jacob Neestrup efter kampen spurgt ind til situationen, hvor han ville have haft Oliver Sonne smidt ud.

– Det har jeg ingen kommentar til. Jeg ved godt, hvorfor du spørger, men jeg gider ikke svare på det, for så ved jeg godt, hvordan det ser ud i morgen,” udtalte Jacob Neestrup, da han blev spurgt om situationen.

FCK’s cheftræner var ellers fint tilfreds efter kampen med, at han havde set sit hold vende kampen fra et truende nederlag til at få et enkelt point med hjem fra en svær udebane.

– Det er et helvedes hold at komme bagud til på den bane, og noget af det, de er ekstremt undervurderet til, er at forsvare lavt, hvor de kan være meget svære at åbne op.

– Kampen udviklede sig på samme måde, som den har gjort mange gange før herovre. Vores chancer kom i anden halvleg, men desværre efter et rigtig dårligt udgangspunkt. Der manglede saft og kraft i første halvleg, men det burde have været 0-0 ved pausen.

Det var især fra bænken, at Jacob Neestrup ændrede kampen.

– Vi holdt fast i det oplæg, vi havde givet spillerne i pausen, og vi bad dem om at blive ved med at tro på det. Vi blev bare nødt til at bringe mere aggressivitet i presset.

– Jeg ændrer ikke noget, jeg skifter bare ud. Det er de spillere, der kommer ind, som er med til at ændre det. Så den ros skal jeg ikke have, den skal du give til spillerne.

Efter aftenens resultat ligger FC København på Superligaens andenplads, tre point efter FC Midtjylland.



Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Manchester United rasende

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Brøndby bekræfter salg

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Hård kritik af FC København-stjerne

– Overdrevet og unuanceret

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Aldrig set før

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Nu kommenterer han FC København-historie

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Han er verdens bedste fodboldspiller

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende