Neestrup: Det har jeg ingen kommentar til

Jacob Neestrup ville efter kampen ikke udtale sig om en situation, hvor han ellers under kampen ville have rødt kort til Oliver Sonne.



Silkeborg (Tipsbladet) : Der var drama for alle pengene, da Silkeborg IF og FC København søndag aften spillede 2-2 i Superligaens sidste kamp inden landsholdspausen.

I kampens hede opstod der flere intense situationer, og i en af dem væltede Silkeborgs højreback Oliver Sonne en FCK-spiller inde i eget felt. I den forbindelse kunne man på TV 2 høre, at Neestrup ved trænerbænken skulle have udbrudt.

– Der er gigantisk rødt kort.

Derfor blev Jacob Neestrup efter kampen spurgt ind til situationen, hvor han ville have haft Oliver Sonne smidt ud.

– Det har jeg ingen kommentar til. Jeg ved godt, hvorfor du spørger, men jeg gider ikke svare på det, for så ved jeg godt, hvordan det ser ud i morgen,” udtalte Jacob Neestrup, da han blev spurgt om situationen.

FCK’s cheftræner var ellers fint tilfreds efter kampen med, at han havde set sit hold vende kampen fra et truende nederlag til at få et enkelt point med hjem fra en svær udebane.

– Det er et helvedes hold at komme bagud til på den bane, og noget af det, de er ekstremt undervurderet til, er at forsvare lavt, hvor de kan være meget svære at åbne op.

– Kampen udviklede sig på samme måde, som den har gjort mange gange før herovre. Vores chancer kom i anden halvleg, men desværre efter et rigtig dårligt udgangspunkt. Der manglede saft og kraft i første halvleg, men det burde have været 0-0 ved pausen.

Det var især fra bænken, at Jacob Neestrup ændrede kampen.

– Vi holdt fast i det oplæg, vi havde givet spillerne i pausen, og vi bad dem om at blive ved med at tro på det. Vi blev bare nødt til at bringe mere aggressivitet i presset.

– Jeg ændrer ikke noget, jeg skifter bare ud. Det er de spillere, der kommer ind, som er med til at ændre det. Så den ros skal jeg ikke have, den skal du give til spillerne.

Efter aftenens resultat ligger FC København på Superligaens andenplads, tre point efter FC Midtjylland.



Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Voldsomt transferønske til FCK

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Superliga-legende stråler som 41-årig

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Vender hjem til AaB

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind