Silkeborg (Tipsbladet) : Der var drama for alle pengene, da Silkeborg IF og FC København søndag aften spillede 2-2 i Superligaens sidste kamp inden landsholdspausen.
I kampens hede opstod der flere intense situationer, og i en af dem væltede Silkeborgs højreback Oliver Sonne en FCK-spiller inde i eget felt. I den forbindelse kunne man på TV 2 høre, at Neestrup ved trænerbænken skulle have udbrudt.
– Der er gigantisk rødt kort.
Derfor blev Jacob Neestrup efter kampen spurgt ind til situationen, hvor han ville have haft Oliver Sonne smidt ud.
– Det har jeg ingen kommentar til. Jeg ved godt, hvorfor du spørger, men jeg gider ikke svare på det, for så ved jeg godt, hvordan det ser ud i morgen,” udtalte Jacob Neestrup, da han blev spurgt om situationen.
FCK’s cheftræner var ellers fint tilfreds efter kampen med, at han havde set sit hold vende kampen fra et truende nederlag til at få et enkelt point med hjem fra en svær udebane.
– Det er et helvedes hold at komme bagud til på den bane, og noget af det, de er ekstremt undervurderet til, er at forsvare lavt, hvor de kan være meget svære at åbne op.
– Kampen udviklede sig på samme måde, som den har gjort mange gange før herovre. Vores chancer kom i anden halvleg, men desværre efter et rigtig dårligt udgangspunkt. Der manglede saft og kraft i første halvleg, men det burde have været 0-0 ved pausen.
Det var især fra bænken, at Jacob Neestrup ændrede kampen.
– Vi holdt fast i det oplæg, vi havde givet spillerne i pausen, og vi bad dem om at blive ved med at tro på det. Vi blev bare nødt til at bringe mere aggressivitet i presset.
– Jeg ændrer ikke noget, jeg skifter bare ud. Det er de spillere, der kommer ind, som er med til at ændre det. Så den ros skal jeg ikke have, den skal du give til spillerne.
Efter aftenens resultat ligger FC København på Superligaens andenplads, tre point efter FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
MEDIE
Forhandler med storklub
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Konge benåder fængslede fans efter AFCON
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER