Silkeborg (Tipsbladet) : Der var drama for alle pengene, da Silkeborg IF og FC København søndag aften spillede 2-2 i Superligaens sidste kamp inden landsholdspausen.
I kampens hede opstod der flere intense situationer, og i en af dem væltede Silkeborgs højreback Oliver Sonne en FCK-spiller inde i eget felt. I den forbindelse kunne man på TV 2 høre, at Neestrup ved trænerbænken skulle have udbrudt.
– Der er gigantisk rødt kort.
Derfor blev Jacob Neestrup efter kampen spurgt ind til situationen, hvor han ville have haft Oliver Sonne smidt ud.
– Det har jeg ingen kommentar til. Jeg ved godt, hvorfor du spørger, men jeg gider ikke svare på det, for så ved jeg godt, hvordan det ser ud i morgen,” udtalte Jacob Neestrup, da han blev spurgt om situationen.
FCK’s cheftræner var ellers fint tilfreds efter kampen med, at han havde set sit hold vende kampen fra et truende nederlag til at få et enkelt point med hjem fra en svær udebane.
– Det er et helvedes hold at komme bagud til på den bane, og noget af det, de er ekstremt undervurderet til, er at forsvare lavt, hvor de kan være meget svære at åbne op.
– Kampen udviklede sig på samme måde, som den har gjort mange gange før herovre. Vores chancer kom i anden halvleg, men desværre efter et rigtig dårligt udgangspunkt. Der manglede saft og kraft i første halvleg, men det burde have været 0-0 ved pausen.
Det var især fra bænken, at Jacob Neestrup ændrede kampen.
– Vi holdt fast i det oplæg, vi havde givet spillerne i pausen, og vi bad dem om at blive ved med at tro på det. Vi blev bare nødt til at bringe mere aggressivitet i presset.
– Jeg ændrer ikke noget, jeg skifter bare ud. Det er de spillere, der kommer ind, som er med til at ændre det. Så den ros skal jeg ikke have, den skal du give til spillerne.
Efter aftenens resultat ligger FC København på Superligaens andenplads, tre point efter FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
OPTAKT