FREDERIKSBERG (Tipsbladet): – Vi skal starte med at erkende, at det er en ekstraordinær pinlig statistik.
Så resolut lød det fra Jacob Neestrup, da snakken ved torsdagens træning faldt på FC Københavns kedelige udebanestatistik i Herning.
Vi skal helt tilbage til marts 2022 for at finde FCK’s seneste sejr på MCH Arena. Faktisk har FC København ikke vundet en Superliga-kamp over FC Midtjylland i over to år.
Det er lidt af et Herning-kompleks, som københavnerne har udviklet de seneste år, og det er slet ikke godt nok, ifølge træner Jacob Neestrup.
– Vi skal starte med at erkende, at det er en ekstraordinær pinlig statistik, vi har haft i mange, mange år i Herning.
– Vi skal over og være på dupperne, som jeg også syntes, vi var sidst, da vi var i Herning. Det var rigtig, rigtig god kamp generelt og også en god præstation fra vores side, hvor vi spillede 2-2 i en lige topkamp i Herning.
– Men vi skal over og spille med et fysisk udtryk – både med og uden bold – og så skal vi også hvile i de styrker, som det her hold har, og som de kommer til at blive bedre til undervejs, men vi skal ’face’, at det har været alt ringe i alt for mange sæsoner på udebane i Herning.
Er der en forklaring på, hvorfor det er svært lige der?
– Selvfølgelig er der en forklaring på det, men hvis jeg havde hele svaret på det, så havde jeg gjort noget ved det i forrige sæson, og der endte vi desværre ikke med at knække koden, men det skal vi prøve på nu, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.
Havde FC København præsteret bedre mod FC Midtjylland, havde det, selvsagt, set helt anderledes ud i sidste sæsons Superliga-tabel.
– Det er så vigtigt, at du kan snakke om fra nu til juleaften, hvad vi kunne have gjort bedre og dårligere, og hvorfor vi ikke vandt Superligaen sidste år, men vi kan også koge det ind til, at ét ud af 12 mulige point i Superligaen mod FC Midtjylland er der, hvor forskellen lå, og havde vi været bedre der, så havde vi vundet Superligaen.
– Så havde der dog stadig været mange andre ting, der skulle have været bedre, men det er der, guldet ligger, så derfor er det en vigtig kamp, siger Jacob Neestrup.
Et helt nyt hold
Der har været en kæmpe udskiftning på FCK-holdet denne sommer, hvor flere bærende spillere har forladt klubben, mens nye er kommet til.
Det kan være med til at nedbryde FC Midtjylland-komplekset, siger Neestrup:
– Det er helt fair at tage udgangspunkt i det, og man kan sige, at der er en Delaney tilbage, som havde en fremragende statistik derovre, så han har heller ikke være en del af det, så jeg er meget enig i den betragtning. Det fylder noget hos jer (journalister, red.), det fylder noget hos fans og det fylder noget hos mig, forklarer FCK-træneren.
Kampen mellem FC Midtjylland og FC København spilles lørdag klokken 18.00, og den kan følges live på Tipsbladet.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
Lamine Yamal med karrierens første
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
OPTAKT
Sønderjyske – OB
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
Liverpool – West Ham United
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
Bayern München besejrer Dortmund i drama
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER