Neestrup: En ekstraordinær pinlig statistik

Jacob Neestrup kalder det pinligt, at FCK har været så dårlige mod FC Midtjylland i de seneste sæsoner.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): – Vi skal starte med at erkende, at det er en ekstraordinær pinlig statistik.

Så resolut lød det fra Jacob Neestrup, da snakken ved torsdagens træning faldt på FC Københavns kedelige udebanestatistik i Herning.

Vi skal helt tilbage til marts 2022 for at finde FCK’s seneste sejr på MCH Arena. Faktisk har FC København ikke vundet en Superliga-kamp over FC Midtjylland i over to år.

Det er lidt af et Herning-kompleks, som københavnerne har udviklet de seneste år, og det er slet ikke godt nok, ifølge træner Jacob Neestrup.

– Vi skal starte med at erkende, at det er en ekstraordinær pinlig statistik, vi har haft i mange, mange år i Herning.

– Vi skal over og være på dupperne, som jeg også syntes, vi var sidst, da vi var i Herning. Det var rigtig, rigtig god kamp generelt og også en god præstation fra vores side, hvor vi spillede 2-2 i en lige topkamp i Herning.

– Men vi skal over og spille med et fysisk udtryk – både med og uden bold – og så skal vi også hvile i de styrker, som det her hold har, og som de kommer til at blive bedre til undervejs, men vi skal ’face’, at det har været alt ringe i alt for mange sæsoner på udebane i Herning.

Er der en forklaring på, hvorfor det er svært lige der?

– Selvfølgelig er der en forklaring på det, men hvis jeg havde hele svaret på det, så havde jeg gjort noget ved det i forrige sæson, og der endte vi desværre ikke med at knække koden, men det skal vi prøve på nu, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.

Havde FC København præsteret bedre mod FC Midtjylland, havde det, selvsagt, set helt anderledes ud i sidste sæsons Superliga-tabel.

– Det er så vigtigt, at du kan snakke om fra nu til juleaften, hvad vi kunne have gjort bedre og dårligere, og hvorfor vi ikke vandt Superligaen sidste år, men vi kan også koge det ind til, at ét ud af 12 mulige point i Superligaen mod FC Midtjylland er der, hvor forskellen lå, og havde vi været bedre der, så havde vi vundet Superligaen.

– Så havde der dog stadig været mange andre ting, der skulle have været bedre, men det er der, guldet ligger, så derfor er det en vigtig kamp, siger Jacob Neestrup.

Et helt nyt hold
Der har været en kæmpe udskiftning på FCK-holdet denne sommer, hvor flere bærende spillere har forladt klubben, mens nye er kommet til.

Det kan være med til at nedbryde FC Midtjylland-komplekset, siger Neestrup:

– Det er helt fair at tage udgangspunkt i det, og man kan sige, at der er en Delaney tilbage, som havde en fremragende statistik derovre, så han har heller ikke være en del af det, så jeg er meget enig i den betragtning. Det fylder noget hos jer (journalister, red.), det fylder noget hos fans og det fylder noget hos mig, forklarer FCK-træneren.

Kampen mellem FC Midtjylland og FC København spilles lørdag klokken 18.00, og den kan følges live på Tipsbladet.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Ivan Toney klar på choktransfer

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Han vinder Ballon d’Or!

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Brøndby IF – Sønderjyske

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Helt vild med Brøndby-profil

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Fremhæver stort Brøndby-talent

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP