Neestrup forstår ikke Tøftings amatør-kommentar

Cheftræner for FC København, Jacob Neestrup, respekterer forskellige holdninger, men mener, at Stig Tøftings ordvalg om Christian Sørensen-salget var i overkanten.



(Tipsbladet i Haderslev) Christian Sørensen blev torsdag solgt fra FC København til FC Midtjylland i en transfer, der er ekstrem sjælden, fordi de to topklubber i Danmark yderst sjældent handler spillere hos hinanden. 

I den forbindelse har tv-eksperten Stig Tøfting kaldt det for amatøragtigt af FC København at lade Christian Sørensen skifte til en direkte konkurrent.

Jacob Neestrup forklarer, at han respekterer differentierede holdninger, men forstår ikke Stig Tøftings ordvalg. 

– Diskussionen er fin. Det ville også være mærkeligt andet, men jeg synes også, at det lyder som om – med al ære og respekt – at vi har solgt Elyounoussi eller Achouri eller Falk osv. til Midtjylland. Det har vi ikke, indleder Jacob Neestrup, inden han svarer på, hvad Stig Tøfting har sagt: 

– Jeg har respekt for de forskellige holdninger, men jeg synes, at det er lige i overkanten at kalde det for amatøragtigt, men nu bliver der også skudt fra højre og venstre, og det er fair nok. Vi tager bare alle de kugler, der måtte komme.

– Men jeg står bag den beslutning, jeg har kendt Christian i mange år, og derfor har vi sagt tingene til hinanden up front, senest på træningslejren, hvor vi var enige i, at vi skulle finde en anden dansk klub til Christian, det fandt vi.

– At det så blev Midtjylland til sidst, det er, hvad det er, men for mig handler det om, at planen, vi har for FC København, er det absolut vigtigste, og så faldt det så i hak med, at han tog til FC Midtjylland.

Jacob Neestrup lægger dog ikke skjul på, at han havde ønsket en anden destination for spilleren, han har haft under sine vinger i både Viborg og FC Midtjylland. 

– Havde jeg gerne set, at han var havnet i en anden klub, ja, selvfølgelig havde jeg det. Men han ville væk og til Midtjylland. Og når en FC København-spiller siger til cheftræneren: ‘Jeg kan rigtig godt tænke mig at spille for FC Midtjylland’, så synes jeg bare, at man skal gøre det.

Samtidig afviser han, at det ville være sket med en stamspiller fra sit hold. 

– Jeg kunne ikke forestille mig, at en nøglespiller i FC København ville sige til cheftræneren, at han ville spille for FC Midtjylland.

Historien om Christian Sørensens skifte til FC Midtjylland har fyldt meget. Også for meget, hvis man spørger Jacob Neestrup.

Situationen var også den, at alt imens Christian Sørensen – i hvert fald her i begyndelsen – er sikker på at få spilletid i FC Midtjylland, der har to skader på venstre back, så kunne den 32-årige spiller i sin nye klub også få en treårig aftale mod de kun halvandet år, der var tilbage i hovedstadsklubben. 

– Jeg synes, at sagen har fået en voldsom opmærksomhed. Det må jeg sige. Jeg kan godt forstå, at det er kontroversielt og sådan noget, men altså, slap nu af.

– Der er solgt en spiller fra FC København til FC Midtjylland efter gensidig aftale med mig og spilleren om, at han skulle finde noget nyt. Han ville væk. Så hvor meget får vi tilbage, hvis den spiller var blevet? Det er jo sådanne nuancer, som er med i det her, forklarer Jacob Neestrup og lukker døren efter Christian Sørensen pænt. 

– Han har gjort et stort stykke arbejde rigtig, rigtig flot gennem næsten to sæsoner for FC København, og respekt for det i øvrigt.



Truer med at skride – de skylder ham kassen!

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Hård kritik af FC København-stjerne

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brøndby bekræfter salg

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Brendan Rodgers i chokskifte

Aldrig set før

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Målmand håber på Brøndby-transfer

– Overdrevet og unuanceret

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Han er verdens bedste fodboldspiller

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Nu kommenterer han FC København-historie

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales