Neestrup forstår ikke Tøftings amatør-kommentar

Cheftræner for FC København, Jacob Neestrup, respekterer forskellige holdninger, men mener, at Stig Tøftings ordvalg om Christian Sørensen-salget var i overkanten.



(Tipsbladet i Haderslev) Christian Sørensen blev torsdag solgt fra FC København til FC Midtjylland i en transfer, der er ekstrem sjælden, fordi de to topklubber i Danmark yderst sjældent handler spillere hos hinanden. 

I den forbindelse har tv-eksperten Stig Tøfting kaldt det for amatøragtigt af FC København at lade Christian Sørensen skifte til en direkte konkurrent.

Jacob Neestrup forklarer, at han respekterer differentierede holdninger, men forstår ikke Stig Tøftings ordvalg. 

– Diskussionen er fin. Det ville også være mærkeligt andet, men jeg synes også, at det lyder som om – med al ære og respekt – at vi har solgt Elyounoussi eller Achouri eller Falk osv. til Midtjylland. Det har vi ikke, indleder Jacob Neestrup, inden han svarer på, hvad Stig Tøfting har sagt: 

– Jeg har respekt for de forskellige holdninger, men jeg synes, at det er lige i overkanten at kalde det for amatøragtigt, men nu bliver der også skudt fra højre og venstre, og det er fair nok. Vi tager bare alle de kugler, der måtte komme.

– Men jeg står bag den beslutning, jeg har kendt Christian i mange år, og derfor har vi sagt tingene til hinanden up front, senest på træningslejren, hvor vi var enige i, at vi skulle finde en anden dansk klub til Christian, det fandt vi.

– At det så blev Midtjylland til sidst, det er, hvad det er, men for mig handler det om, at planen, vi har for FC København, er det absolut vigtigste, og så faldt det så i hak med, at han tog til FC Midtjylland.

Jacob Neestrup lægger dog ikke skjul på, at han havde ønsket en anden destination for spilleren, han har haft under sine vinger i både Viborg og FC Midtjylland. 

– Havde jeg gerne set, at han var havnet i en anden klub, ja, selvfølgelig havde jeg det. Men han ville væk og til Midtjylland. Og når en FC København-spiller siger til cheftræneren: ‘Jeg kan rigtig godt tænke mig at spille for FC Midtjylland’, så synes jeg bare, at man skal gøre det.

Samtidig afviser han, at det ville være sket med en stamspiller fra sit hold. 

– Jeg kunne ikke forestille mig, at en nøglespiller i FC København ville sige til cheftræneren, at han ville spille for FC Midtjylland.

Historien om Christian Sørensens skifte til FC Midtjylland har fyldt meget. Også for meget, hvis man spørger Jacob Neestrup.

Situationen var også den, at alt imens Christian Sørensen – i hvert fald her i begyndelsen – er sikker på at få spilletid i FC Midtjylland, der har to skader på venstre back, så kunne den 32-årige spiller i sin nye klub også få en treårig aftale mod de kun halvandet år, der var tilbage i hovedstadsklubben. 

– Jeg synes, at sagen har fået en voldsom opmærksomhed. Det må jeg sige. Jeg kan godt forstå, at det er kontroversielt og sådan noget, men altså, slap nu af.

– Der er solgt en spiller fra FC København til FC Midtjylland efter gensidig aftale med mig og spilleren om, at han skulle finde noget nyt. Han ville væk. Så hvor meget får vi tilbage, hvis den spiller var blevet? Det er jo sådanne nuancer, som er med i det her, forklarer Jacob Neestrup og lukker døren efter Christian Sørensen pænt. 

– Han har gjort et stort stykke arbejde rigtig, rigtig flot gennem næsten to sæsoner for FC København, og respekt for det i øvrigt.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Overvejer at rive kontrakten i stykker



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

OB – FC København



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Tidligere FCK-talent skifter

Alexander Lind revser Superliga-profil

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Tottenham Hotspur – Arsenal

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Stort slag for FC København

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

OB straffer angriber

AGF-profil overvejer karrierestop

Cooper afslører: Han starter inde

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Høgh hyldes af UEFA

Man Utd-stjerne hylder Amorim

– Pinligt for rigtig mange at se

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

– Stemningen i FCK er håbløs!

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann