(Tipsbladet i Haderslev) Christian Sørensen blev torsdag solgt fra FC København til FC Midtjylland i en transfer, der er ekstrem sjælden, fordi de to topklubber i Danmark yderst sjældent handler spillere hos hinanden.
I den forbindelse har tv-eksperten Stig Tøfting kaldt det for amatøragtigt af FC København at lade Christian Sørensen skifte til en direkte konkurrent.
Jacob Neestrup forklarer, at han respekterer differentierede holdninger, men forstår ikke Stig Tøftings ordvalg.
– Diskussionen er fin. Det ville også være mærkeligt andet, men jeg synes også, at det lyder som om – med al ære og respekt – at vi har solgt Elyounoussi eller Achouri eller Falk osv. til Midtjylland. Det har vi ikke, indleder Jacob Neestrup, inden han svarer på, hvad Stig Tøfting har sagt:
– Jeg har respekt for de forskellige holdninger, men jeg synes, at det er lige i overkanten at kalde det for amatøragtigt, men nu bliver der også skudt fra højre og venstre, og det er fair nok. Vi tager bare alle de kugler, der måtte komme.
– Men jeg står bag den beslutning, jeg har kendt Christian i mange år, og derfor har vi sagt tingene til hinanden up front, senest på træningslejren, hvor vi var enige i, at vi skulle finde en anden dansk klub til Christian, det fandt vi.
– At det så blev Midtjylland til sidst, det er, hvad det er, men for mig handler det om, at planen, vi har for FC København, er det absolut vigtigste, og så faldt det så i hak med, at han tog til FC Midtjylland.
Jacob Neestrup lægger dog ikke skjul på, at han havde ønsket en anden destination for spilleren, han har haft under sine vinger i både Viborg og FC Midtjylland.
– Havde jeg gerne set, at han var havnet i en anden klub, ja, selvfølgelig havde jeg det. Men han ville væk og til Midtjylland. Og når en FC København-spiller siger til cheftræneren: ‘Jeg kan rigtig godt tænke mig at spille for FC Midtjylland’, så synes jeg bare, at man skal gøre det.
Samtidig afviser han, at det ville være sket med en stamspiller fra sit hold.
– Jeg kunne ikke forestille mig, at en nøglespiller i FC København ville sige til cheftræneren, at han ville spille for FC Midtjylland.
Historien om Christian Sørensens skifte til FC Midtjylland har fyldt meget. Også for meget, hvis man spørger Jacob Neestrup.
Situationen var også den, at alt imens Christian Sørensen – i hvert fald her i begyndelsen – er sikker på at få spilletid i FC Midtjylland, der har to skader på venstre back, så kunne den 32-årige spiller i sin nye klub også få en treårig aftale mod de kun halvandet år, der var tilbage i hovedstadsklubben.
– Jeg synes, at sagen har fået en voldsom opmærksomhed. Det må jeg sige. Jeg kan godt forstå, at det er kontroversielt og sådan noget, men altså, slap nu af.
– Der er solgt en spiller fra FC København til FC Midtjylland efter gensidig aftale med mig og spilleren om, at han skulle finde noget nyt. Han ville væk. Så hvor meget får vi tilbage, hvis den spiller var blevet? Det er jo sådanne nuancer, som er med i det her, forklarer Jacob Neestrup og lukker døren efter Christian Sørensen pænt.
– Han har gjort et stort stykke arbejde rigtig, rigtig flot gennem næsten to sæsoner for FC København, og respekt for det i øvrigt.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
Superstjerne er tilbage for Barcelona
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
Lyngby går alene i front
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
