(Tipsbladet i Haderslev) Christian Sørensen blev torsdag solgt fra FC København til FC Midtjylland i en transfer, der er ekstrem sjælden, fordi de to topklubber i Danmark yderst sjældent handler spillere hos hinanden.
I den forbindelse har tv-eksperten Stig Tøfting kaldt det for amatøragtigt af FC København at lade Christian Sørensen skifte til en direkte konkurrent.
Jacob Neestrup forklarer, at han respekterer differentierede holdninger, men forstår ikke Stig Tøftings ordvalg.
– Diskussionen er fin. Det ville også være mærkeligt andet, men jeg synes også, at det lyder som om – med al ære og respekt – at vi har solgt Elyounoussi eller Achouri eller Falk osv. til Midtjylland. Det har vi ikke, indleder Jacob Neestrup, inden han svarer på, hvad Stig Tøfting har sagt:
– Jeg har respekt for de forskellige holdninger, men jeg synes, at det er lige i overkanten at kalde det for amatøragtigt, men nu bliver der også skudt fra højre og venstre, og det er fair nok. Vi tager bare alle de kugler, der måtte komme.
– Men jeg står bag den beslutning, jeg har kendt Christian i mange år, og derfor har vi sagt tingene til hinanden up front, senest på træningslejren, hvor vi var enige i, at vi skulle finde en anden dansk klub til Christian, det fandt vi.
– At det så blev Midtjylland til sidst, det er, hvad det er, men for mig handler det om, at planen, vi har for FC København, er det absolut vigtigste, og så faldt det så i hak med, at han tog til FC Midtjylland.
Jacob Neestrup lægger dog ikke skjul på, at han havde ønsket en anden destination for spilleren, han har haft under sine vinger i både Viborg og FC Midtjylland.
– Havde jeg gerne set, at han var havnet i en anden klub, ja, selvfølgelig havde jeg det. Men han ville væk og til Midtjylland. Og når en FC København-spiller siger til cheftræneren: ‘Jeg kan rigtig godt tænke mig at spille for FC Midtjylland’, så synes jeg bare, at man skal gøre det.
Samtidig afviser han, at det ville være sket med en stamspiller fra sit hold.
– Jeg kunne ikke forestille mig, at en nøglespiller i FC København ville sige til cheftræneren, at han ville spille for FC Midtjylland.
Historien om Christian Sørensens skifte til FC Midtjylland har fyldt meget. Også for meget, hvis man spørger Jacob Neestrup.
Situationen var også den, at alt imens Christian Sørensen – i hvert fald her i begyndelsen – er sikker på at få spilletid i FC Midtjylland, der har to skader på venstre back, så kunne den 32-årige spiller i sin nye klub også få en treårig aftale mod de kun halvandet år, der var tilbage i hovedstadsklubben.
– Jeg synes, at sagen har fået en voldsom opmærksomhed. Det må jeg sige. Jeg kan godt forstå, at det er kontroversielt og sådan noget, men altså, slap nu af.
– Der er solgt en spiller fra FC København til FC Midtjylland efter gensidig aftale med mig og spilleren om, at han skulle finde noget nyt. Han ville væk. Så hvor meget får vi tilbage, hvis den spiller var blevet? Det er jo sådanne nuancer, som er med i det her, forklarer Jacob Neestrup og lukker døren efter Christian Sørensen pænt.
– Han har gjort et stort stykke arbejde rigtig, rigtig flot gennem næsten to sæsoner for FC København, og respekt for det i øvrigt.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
Moukoko vækker opsigt i udlandet
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
Færdig i Manchester City
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER