(Tipsbladet i Haderslev) Christian Sørensen blev torsdag solgt fra FC København til FC Midtjylland i en transfer, der er ekstrem sjælden, fordi de to topklubber i Danmark yderst sjældent handler spillere hos hinanden.
I den forbindelse har tv-eksperten Stig Tøfting kaldt det for amatøragtigt af FC København at lade Christian Sørensen skifte til en direkte konkurrent.
Jacob Neestrup forklarer, at han respekterer differentierede holdninger, men forstår ikke Stig Tøftings ordvalg.
– Diskussionen er fin. Det ville også være mærkeligt andet, men jeg synes også, at det lyder som om – med al ære og respekt – at vi har solgt Elyounoussi eller Achouri eller Falk osv. til Midtjylland. Det har vi ikke, indleder Jacob Neestrup, inden han svarer på, hvad Stig Tøfting har sagt:
– Jeg har respekt for de forskellige holdninger, men jeg synes, at det er lige i overkanten at kalde det for amatøragtigt, men nu bliver der også skudt fra højre og venstre, og det er fair nok. Vi tager bare alle de kugler, der måtte komme.
– Men jeg står bag den beslutning, jeg har kendt Christian i mange år, og derfor har vi sagt tingene til hinanden up front, senest på træningslejren, hvor vi var enige i, at vi skulle finde en anden dansk klub til Christian, det fandt vi.
– At det så blev Midtjylland til sidst, det er, hvad det er, men for mig handler det om, at planen, vi har for FC København, er det absolut vigtigste, og så faldt det så i hak med, at han tog til FC Midtjylland.
Jacob Neestrup lægger dog ikke skjul på, at han havde ønsket en anden destination for spilleren, han har haft under sine vinger i både Viborg og FC Midtjylland.
– Havde jeg gerne set, at han var havnet i en anden klub, ja, selvfølgelig havde jeg det. Men han ville væk og til Midtjylland. Og når en FC København-spiller siger til cheftræneren: ‘Jeg kan rigtig godt tænke mig at spille for FC Midtjylland’, så synes jeg bare, at man skal gøre det.
Samtidig afviser han, at det ville være sket med en stamspiller fra sit hold.
– Jeg kunne ikke forestille mig, at en nøglespiller i FC København ville sige til cheftræneren, at han ville spille for FC Midtjylland.
Historien om Christian Sørensens skifte til FC Midtjylland har fyldt meget. Også for meget, hvis man spørger Jacob Neestrup.
Situationen var også den, at alt imens Christian Sørensen – i hvert fald her i begyndelsen – er sikker på at få spilletid i FC Midtjylland, der har to skader på venstre back, så kunne den 32-årige spiller i sin nye klub også få en treårig aftale mod de kun halvandet år, der var tilbage i hovedstadsklubben.
– Jeg synes, at sagen har fået en voldsom opmærksomhed. Det må jeg sige. Jeg kan godt forstå, at det er kontroversielt og sådan noget, men altså, slap nu af.
– Der er solgt en spiller fra FC København til FC Midtjylland efter gensidig aftale med mig og spilleren om, at han skulle finde noget nyt. Han ville væk. Så hvor meget får vi tilbage, hvis den spiller var blevet? Det er jo sådanne nuancer, som er med i det her, forklarer Jacob Neestrup og lukker døren efter Christian Sørensen pænt.
– Han har gjort et stort stykke arbejde rigtig, rigtig flot gennem næsten to sæsoner for FC København, og respekt for det i øvrigt.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
OPTAKT
OB – FC København
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
Alexander Lind revser Superliga-profil
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
TOPNYHED
Stort slag for FC København
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
OB straffer angriber
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
