Neestrup: Gav ikke modstanderne den respekt

Jacob Neestrup må også erkende, at det var svært at holde styr på Frederik Tingager.



FC København tabte søndag med 1-2 på hjemmebane mod AGF, hvor det var to næsten identiske hjørnespark, som førte til de to aarhusianske scoringer. Efter kampen var de to situationer også svære at komme uden om for FCK-cheftræner Jacob Neestrup.

Det stod klart i et interview med Viaplay, som kan ses i videoen i toppen af artiklen, hvor han kom ind på, hvad der gik skævt for dem.

– Jeg konstaterer, at vi ikke sparker bolden i kassen, og det sidste, vi skal gøre, det er at begynde at sige, at det er ham oppe i himlen, der ikke lige var med os i dag eller at vi var lidt uheldige eller noget. Det er bare for dårligt, at de ikke ryger i kassen. Det er en manglende kynisme, som vi også så i Viborg forleden, hvor vi også har bolden så massivt, som vi har, siger han og fortsætter:

– Hvis først vi begynder at stå her og sige, at det også var ufortjent, og det var feje hold og de andre spiller den på hjørnespark ind til en, der er to meter, så kommer vi jo ikke videre.Jeg synes, at vi taber i dag på to meget, meget skuffende situationer i første halvleg, hvor vi ikke giver modstanderne den respekt, lyder det fra Neestrup.

Han peger desuden på, at han da gerne så, at deres zone-spillere headede bolden væk – og at deres markeringer var bedre, men der var lige en på AGF-holdet, som de havde svært ved at kontrollere.

– Vi må konstatere, at lige præcis ham Tingager… Med en god serv, så er han svær. Det må vi også bare sige, at det er. Det gør de dygtigt. Jeg vil ikke tage noget fra AGF. De kommer her og er udehold i Parken. Top-kyniske. Det er ligesom, når vi render rundt på Allianz Arena uden at sammenligne så direkte, fortæller Neestrup og tilføjer:

– Det har jeg stor respekt for, og derfor vinder de fortjent 2-1. Og så kan vi snakke om, at vi har bolden 72 procent, og vi har 11-12 giga chancer, men det bare ikke godt nok – og det ikke godt nok at komme bagud på den måde, forklarer FCK-træneren.

Jacob Neestrup var da også en, der blev nævnt i Tipsbladets dom efter kampen. Læs mere om det her.



FC København scorer 16 millioner kroner

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Bekræftet: Færdig

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Belønnes af FC København

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Stor ros til FC Midtjylland

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

I spil til stort job

Vanvittig Victor Froholdt-historie

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’