Neestrup: Gav ikke modstanderne den respekt

Jacob Neestrup må også erkende, at det var svært at holde styr på Frederik Tingager.



FC København tabte søndag med 1-2 på hjemmebane mod AGF, hvor det var to næsten identiske hjørnespark, som førte til de to aarhusianske scoringer. Efter kampen var de to situationer også svære at komme uden om for FCK-cheftræner Jacob Neestrup.

Det stod klart i et interview med Viaplay, som kan ses i videoen i toppen af artiklen, hvor han kom ind på, hvad der gik skævt for dem.

– Jeg konstaterer, at vi ikke sparker bolden i kassen, og det sidste, vi skal gøre, det er at begynde at sige, at det er ham oppe i himlen, der ikke lige var med os i dag eller at vi var lidt uheldige eller noget. Det er bare for dårligt, at de ikke ryger i kassen. Det er en manglende kynisme, som vi også så i Viborg forleden, hvor vi også har bolden så massivt, som vi har, siger han og fortsætter:

– Hvis først vi begynder at stå her og sige, at det også var ufortjent, og det var feje hold og de andre spiller den på hjørnespark ind til en, der er to meter, så kommer vi jo ikke videre.Jeg synes, at vi taber i dag på to meget, meget skuffende situationer i første halvleg, hvor vi ikke giver modstanderne den respekt, lyder det fra Neestrup.

Han peger desuden på, at han da gerne så, at deres zone-spillere headede bolden væk – og at deres markeringer var bedre, men der var lige en på AGF-holdet, som de havde svært ved at kontrollere.

– Vi må konstatere, at lige præcis ham Tingager… Med en god serv, så er han svær. Det må vi også bare sige, at det er. Det gør de dygtigt. Jeg vil ikke tage noget fra AGF. De kommer her og er udehold i Parken. Top-kyniske. Det er ligesom, når vi render rundt på Allianz Arena uden at sammenligne så direkte, fortæller Neestrup og tilføjer:

– Det har jeg stor respekt for, og derfor vinder de fortjent 2-1. Og så kan vi snakke om, at vi har bolden 72 procent, og vi har 11-12 giga chancer, men det bare ikke godt nok – og det ikke godt nok at komme bagud på den måde, forklarer FCK-træneren.

Jacob Neestrup var da også en, der blev nævnt i Tipsbladets dom efter kampen. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil ikke juble i Parken

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

Superliga-LIVE: Svensson giver Superliga-debut

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

FC København – Lyngby BK



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afslører Brøndbys transferplaner

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De vinder Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama