Neestrup: ‘Han er gået fuldstændig under radaren’

Jacob Neestrup storroser 18-årig.



I efteråret startede han inde i seks ligakampe for FC København, men med to startpladser til at starte foråret er der tilsyneladende udsigt til flere startpladser for Victor Froholdt. 

Den 18-årige midtbanespiller startede inde mod FC Heidenheim i Conference League i sidste uge, og mandag aften starter han igen inde i “løvernes” kamp mod Randers FC.  Begge gange ved siden af Thomas Delaney.

Og forud for mandagens Superliga-kamp storroser cheftræner Jacob Neestrup også Victor Froholdt.  

– En rigtig, rigtig stærk ung spiller, som, må jeg sige, er gået fuldstændig under radaren af samtlige fodboldeksperter, der dækker den danske Superliga, siger Jacob Neestrup i optakten på TV 2 Sport X og tilføjer: 

– Han har lidt over 40 kampe for FC København, og han har typisk spillet nogle af de kampe med allermest på spil. Da vi står i lort til halsen og skal spille et derby mod Brøndby i Parken, der går han bare ind. 

– Victor er central midtbanespiller og tabte måske lidt i starten, hvor vi lavede et formationsskifte fra 4-3-3 til en 4-4-2 eller 4-2-3-1, fordi hans bedste position måske er 8er. Men jeg synes, at ham og Thomas har lignet et rigtig stærkt par i opstarten, og de kan give noget balance, duelspil og presintensitet. Jeg synes også, at Victor er en dygtig spiller på bolden, for han kan aflevere, drible og drive bolden forbi pres.

– Det er en spiller, vi forventer os meget af, og jeg er overbevist om, at han bliver meget interessant at følge, både for FC Københavns fans og for almene fans af dansk fodbold. 

Victor Froholdt, 18 år, har i sine 40 førsteholdskampe for FC København noteret sig for seks mål og to assister. I sommer forlængede han sin aftale, så han nu er på kontrakt hos “løverne” indtil sommeren 2028. 





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Serie A-klubber jagter Randers-profil

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Stor klub bekræfter interesse for dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK