Neestrup: ‘Han er gået fuldstændig under radaren’

Jacob Neestrup storroser 18-årig.



I efteråret startede han inde i seks ligakampe for FC København, men med to startpladser til at starte foråret er der tilsyneladende udsigt til flere startpladser for Victor Froholdt. 

Den 18-årige midtbanespiller startede inde mod FC Heidenheim i Conference League i sidste uge, og mandag aften starter han igen inde i “løvernes” kamp mod Randers FC.  Begge gange ved siden af Thomas Delaney.

Og forud for mandagens Superliga-kamp storroser cheftræner Jacob Neestrup også Victor Froholdt.  

– En rigtig, rigtig stærk ung spiller, som, må jeg sige, er gået fuldstændig under radaren af samtlige fodboldeksperter, der dækker den danske Superliga, siger Jacob Neestrup i optakten på TV 2 Sport X og tilføjer: 

– Han har lidt over 40 kampe for FC København, og han har typisk spillet nogle af de kampe med allermest på spil. Da vi står i lort til halsen og skal spille et derby mod Brøndby i Parken, der går han bare ind. 

– Victor er central midtbanespiller og tabte måske lidt i starten, hvor vi lavede et formationsskifte fra 4-3-3 til en 4-4-2 eller 4-2-3-1, fordi hans bedste position måske er 8er. Men jeg synes, at ham og Thomas har lignet et rigtig stærkt par i opstarten, og de kan give noget balance, duelspil og presintensitet. Jeg synes også, at Victor er en dygtig spiller på bolden, for han kan aflevere, drible og drive bolden forbi pres.

– Det er en spiller, vi forventer os meget af, og jeg er overbevist om, at han bliver meget interessant at følge, både for FC Københavns fans og for almene fans af dansk fodbold. 

Victor Froholdt, 18 år, har i sine 40 førsteholdskampe for FC København noteret sig for seks mål og to assister. I sommer forlængede han sin aftale, så han nu er på kontrakt hos “løverne” indtil sommeren 2028. 





Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på




Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

FC Midtjylland – Viborg FF

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn