I efteråret startede han inde i seks ligakampe for FC København, men med to startpladser til at starte foråret er der tilsyneladende udsigt til flere startpladser for Victor Froholdt.
Den 18-årige midtbanespiller startede inde mod FC Heidenheim i Conference League i sidste uge, og mandag aften starter han igen inde i “løvernes” kamp mod Randers FC. Begge gange ved siden af Thomas Delaney.
Og forud for mandagens Superliga-kamp storroser cheftræner Jacob Neestrup også Victor Froholdt.
– En rigtig, rigtig stærk ung spiller, som, må jeg sige, er gået fuldstændig under radaren af samtlige fodboldeksperter, der dækker den danske Superliga, siger Jacob Neestrup i optakten på TV 2 Sport X og tilføjer:
– Han har lidt over 40 kampe for FC København, og han har typisk spillet nogle af de kampe med allermest på spil. Da vi står i lort til halsen og skal spille et derby mod Brøndby i Parken, der går han bare ind.
– Victor er central midtbanespiller og tabte måske lidt i starten, hvor vi lavede et formationsskifte fra 4-3-3 til en 4-4-2 eller 4-2-3-1, fordi hans bedste position måske er 8er. Men jeg synes, at ham og Thomas har lignet et rigtig stærkt par i opstarten, og de kan give noget balance, duelspil og presintensitet. Jeg synes også, at Victor er en dygtig spiller på bolden, for han kan aflevere, drible og drive bolden forbi pres.
– Det er en spiller, vi forventer os meget af, og jeg er overbevist om, at han bliver meget interessant at følge, både for FC Københavns fans og for almene fans af dansk fodbold.
Victor Froholdt, 18 år, har i sine 40 førsteholdskampe for FC København noteret sig for seks mål og to assister. I sommer forlængede han sin aftale, så han nu er på kontrakt hos “løverne” indtil sommeren 2028.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT