Neestrup: ‘Han er gået fuldstændig under radaren’

Jacob Neestrup storroser 18-årig.



I efteråret startede han inde i seks ligakampe for FC København, men med to startpladser til at starte foråret er der tilsyneladende udsigt til flere startpladser for Victor Froholdt. 

Den 18-årige midtbanespiller startede inde mod FC Heidenheim i Conference League i sidste uge, og mandag aften starter han igen inde i “løvernes” kamp mod Randers FC.  Begge gange ved siden af Thomas Delaney.

Og forud for mandagens Superliga-kamp storroser cheftræner Jacob Neestrup også Victor Froholdt.  

– En rigtig, rigtig stærk ung spiller, som, må jeg sige, er gået fuldstændig under radaren af samtlige fodboldeksperter, der dækker den danske Superliga, siger Jacob Neestrup i optakten på TV 2 Sport X og tilføjer: 

– Han har lidt over 40 kampe for FC København, og han har typisk spillet nogle af de kampe med allermest på spil. Da vi står i lort til halsen og skal spille et derby mod Brøndby i Parken, der går han bare ind. 

– Victor er central midtbanespiller og tabte måske lidt i starten, hvor vi lavede et formationsskifte fra 4-3-3 til en 4-4-2 eller 4-2-3-1, fordi hans bedste position måske er 8er. Men jeg synes, at ham og Thomas har lignet et rigtig stærkt par i opstarten, og de kan give noget balance, duelspil og presintensitet. Jeg synes også, at Victor er en dygtig spiller på bolden, for han kan aflevere, drible og drive bolden forbi pres.

– Det er en spiller, vi forventer os meget af, og jeg er overbevist om, at han bliver meget interessant at følge, både for FC Københavns fans og for almene fans af dansk fodbold. 

Victor Froholdt, 18 år, har i sine 40 førsteholdskampe for FC København noteret sig for seks mål og to assister. I sommer forlængede han sin aftale, så han nu er på kontrakt hos “løverne” indtil sommeren 2028. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er interesseret i Christian Eriksen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

De vil gerne have Jens Jønsson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er færdige i 1. division

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen