Neestrup: ‘Han er gået fuldstændig under radaren’

Jacob Neestrup storroser 18-årig.



I efteråret startede han inde i seks ligakampe for FC København, men med to startpladser til at starte foråret er der tilsyneladende udsigt til flere startpladser for Victor Froholdt. 

Den 18-årige midtbanespiller startede inde mod FC Heidenheim i Conference League i sidste uge, og mandag aften starter han igen inde i “løvernes” kamp mod Randers FC.  Begge gange ved siden af Thomas Delaney.

Og forud for mandagens Superliga-kamp storroser cheftræner Jacob Neestrup også Victor Froholdt.  

– En rigtig, rigtig stærk ung spiller, som, må jeg sige, er gået fuldstændig under radaren af samtlige fodboldeksperter, der dækker den danske Superliga, siger Jacob Neestrup i optakten på TV 2 Sport X og tilføjer: 

– Han har lidt over 40 kampe for FC København, og han har typisk spillet nogle af de kampe med allermest på spil. Da vi står i lort til halsen og skal spille et derby mod Brøndby i Parken, der går han bare ind. 

– Victor er central midtbanespiller og tabte måske lidt i starten, hvor vi lavede et formationsskifte fra 4-3-3 til en 4-4-2 eller 4-2-3-1, fordi hans bedste position måske er 8er. Men jeg synes, at ham og Thomas har lignet et rigtig stærkt par i opstarten, og de kan give noget balance, duelspil og presintensitet. Jeg synes også, at Victor er en dygtig spiller på bolden, for han kan aflevere, drible og drive bolden forbi pres.

– Det er en spiller, vi forventer os meget af, og jeg er overbevist om, at han bliver meget interessant at følge, både for FC Københavns fans og for almene fans af dansk fodbold. 

Victor Froholdt, 18 år, har i sine 40 førsteholdskampe for FC København noteret sig for seks mål og to assister. I sommer forlængede han sin aftale, så han nu er på kontrakt hos “løverne” indtil sommeren 2028. 





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Fem bud på Brøndbys nye træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

De er tilbage i Premier League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Liverpool – Brentford

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM