Neestrup: ‘Han er gået fuldstændig under radaren’

Jacob Neestrup storroser 18-årig.



I efteråret startede han inde i seks ligakampe for FC København, men med to startpladser til at starte foråret er der tilsyneladende udsigt til flere startpladser for Victor Froholdt. 

Den 18-årige midtbanespiller startede inde mod FC Heidenheim i Conference League i sidste uge, og mandag aften starter han igen inde i “løvernes” kamp mod Randers FC.  Begge gange ved siden af Thomas Delaney.

Og forud for mandagens Superliga-kamp storroser cheftræner Jacob Neestrup også Victor Froholdt.  

– En rigtig, rigtig stærk ung spiller, som, må jeg sige, er gået fuldstændig under radaren af samtlige fodboldeksperter, der dækker den danske Superliga, siger Jacob Neestrup i optakten på TV 2 Sport X og tilføjer: 

– Han har lidt over 40 kampe for FC København, og han har typisk spillet nogle af de kampe med allermest på spil. Da vi står i lort til halsen og skal spille et derby mod Brøndby i Parken, der går han bare ind. 

– Victor er central midtbanespiller og tabte måske lidt i starten, hvor vi lavede et formationsskifte fra 4-3-3 til en 4-4-2 eller 4-2-3-1, fordi hans bedste position måske er 8er. Men jeg synes, at ham og Thomas har lignet et rigtig stærkt par i opstarten, og de kan give noget balance, duelspil og presintensitet. Jeg synes også, at Victor er en dygtig spiller på bolden, for han kan aflevere, drible og drive bolden forbi pres.

– Det er en spiller, vi forventer os meget af, og jeg er overbevist om, at han bliver meget interessant at følge, både for FC Københavns fans og for almene fans af dansk fodbold. 

Victor Froholdt, 18 år, har i sine 40 førsteholdskampe for FC København noteret sig for seks mål og to assister. I sommer forlængede han sin aftale, så han nu er på kontrakt hos “løverne” indtil sommeren 2028. 







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kalder tronskifte i Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links