Neestrup har ét “men” ved ny spiller

Pantelis Hatzidiakos er klar til at blive smidt i kamp for FC København, men han mangler kamptræning, indrømmer Jacob Neestrup.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik på de sidste minutter af Deadline Day fuldført midtstopper-kabalen, da man lejede græske Pantelis Hatzidiakos i Cagliari.

Den 27-årige græske landsholdsspiller kommer med en masse erfaring fra særligt den hollandske Eredivisie. Sidste sommer skiftede han til Cagliari, hvor han primært var backup, og den rolle tog han med sig ind i denne sæson.

Så det er derfor en mand, der er stødt til København, som mangler kamptræning. Man skal faktisk helt tilbage til slutningen af april, hvor han sidst spillede en betydende kamp, og det er noget, der skal ændres på snart, håber cheftræner Jacob Neestrup.

Han havde derfor også håbet, at Pantelis Hatzidiakos havde fået nogle tiltrængte minutter under den seneste landsholdssamling, hvor han så begge af Grækenlands opgør fra bænken.

– Jeg må indrømme, at jeg havde håbet, at den græske landstræner havde sat ham på banen, for han har akut brug for spilletid. Det er det eneste ”men”, jeg har med ham. "Panter" som spiller er rolig, en leder, har stor erfaring fra en topklub i den hollandske liga hvor han har taget stort lederskab og ansvar gennem mange år.

273168

Pantelis Hatzidiakos har – desværre for FC København – været vant til at have udskiftningsvest på det seneste stykke tid. Foto: Alamy

Neestrup kalder ham for mere hollænder end græker, så der ikke er nogle tilvænningsproblemer i forhold til, at han nu befinder sig i Skandinavien. Derudover siger han, at han ikke har nogle problemer med at kaste ham ind fra start, hvis han føler for det.

FCK-træneren giver heller ikke ikke meget for dem, der siger, det er en nødløsning, fordi Hatzidiakos blev hentet til allersidst i transfervinduet.

– Det var en spiller, vi var meget opmærksomme på allerede for 15 måneder siden, så vi kender ham godt. Det er ikke bare en eller anden hovsa-løsning. Så har man ikke sat sig godt nok ind i den spiller.

– Men det er en udfordring, at han ikke har spillet en kompetitiv kamp i lang tid. Han har spillet træningskampe for Cagliari, men det er lang tid siden, han har spillet om point, slutter Jacob Neestrup.

Pantelis Hatzidiakos fik 90 minutter i en testkamp for Grækenland tilbage i juni før EM. I sidste sæson spillede han 15 kampe for Cagliari.





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Tæt på at sende millioner til FC København



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Her er FCM’s trup til Europa League-brag



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Fem bud på David Nielsens afløser

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Sænker prisen mod Midtjylland

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

23 røde kort i vanvidskamp

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Tottenham-træner forsvarer udskiftning