FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik på de sidste minutter af Deadline Day fuldført midtstopper-kabalen, da man lejede græske Pantelis Hatzidiakos i Cagliari.
Den 27-årige græske landsholdsspiller kommer med en masse erfaring fra særligt den hollandske Eredivisie. Sidste sommer skiftede han til Cagliari, hvor han primært var backup, og den rolle tog han med sig ind i denne sæson.
Så det er derfor en mand, der er stødt til København, som mangler kamptræning. Man skal faktisk helt tilbage til slutningen af april, hvor han sidst spillede en betydende kamp, og det er noget, der skal ændres på snart, håber cheftræner Jacob Neestrup.
Han havde derfor også håbet, at Pantelis Hatzidiakos havde fået nogle tiltrængte minutter under den seneste landsholdssamling, hvor han så begge af Grækenlands opgør fra bænken.
– Jeg må indrømme, at jeg havde håbet, at den græske landstræner havde sat ham på banen, for han har akut brug for spilletid. Det er det eneste ”men”, jeg har med ham. "Panter" som spiller er rolig, en leder, har stor erfaring fra en topklub i den hollandske liga hvor han har taget stort lederskab og ansvar gennem mange år.

Neestrup kalder ham for mere hollænder end græker, så der ikke er nogle tilvænningsproblemer i forhold til, at han nu befinder sig i Skandinavien. Derudover siger han, at han ikke har nogle problemer med at kaste ham ind fra start, hvis han føler for det.
FCK-træneren giver heller ikke ikke meget for dem, der siger, det er en nødløsning, fordi Hatzidiakos blev hentet til allersidst i transfervinduet.
– Det var en spiller, vi var meget opmærksomme på allerede for 15 måneder siden, så vi kender ham godt. Det er ikke bare en eller anden hovsa-løsning. Så har man ikke sat sig godt nok ind i den spiller.
– Men det er en udfordring, at han ikke har spillet en kompetitiv kamp i lang tid. Han har spillet træningskampe for Cagliari, men det er lang tid siden, han har spillet om point, slutter Jacob Neestrup.
Pantelis Hatzidiakos fik 90 minutter i en testkamp for Grækenland tilbage i juni før EM. I sidste sæson spillede han 15 kampe for Cagliari.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’