FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik på de sidste minutter af Deadline Day fuldført midtstopper-kabalen, da man lejede græske Pantelis Hatzidiakos i Cagliari.
Den 27-årige græske landsholdsspiller kommer med en masse erfaring fra særligt den hollandske Eredivisie. Sidste sommer skiftede han til Cagliari, hvor han primært var backup, og den rolle tog han med sig ind i denne sæson.
Så det er derfor en mand, der er stødt til København, som mangler kamptræning. Man skal faktisk helt tilbage til slutningen af april, hvor han sidst spillede en betydende kamp, og det er noget, der skal ændres på snart, håber cheftræner Jacob Neestrup.
Han havde derfor også håbet, at Pantelis Hatzidiakos havde fået nogle tiltrængte minutter under den seneste landsholdssamling, hvor han så begge af Grækenlands opgør fra bænken.
– Jeg må indrømme, at jeg havde håbet, at den græske landstræner havde sat ham på banen, for han har akut brug for spilletid. Det er det eneste ”men”, jeg har med ham. "Panter" som spiller er rolig, en leder, har stor erfaring fra en topklub i den hollandske liga hvor han har taget stort lederskab og ansvar gennem mange år.

Neestrup kalder ham for mere hollænder end græker, så der ikke er nogle tilvænningsproblemer i forhold til, at han nu befinder sig i Skandinavien. Derudover siger han, at han ikke har nogle problemer med at kaste ham ind fra start, hvis han føler for det.
FCK-træneren giver heller ikke ikke meget for dem, der siger, det er en nødløsning, fordi Hatzidiakos blev hentet til allersidst i transfervinduet.
– Det var en spiller, vi var meget opmærksomme på allerede for 15 måneder siden, så vi kender ham godt. Det er ikke bare en eller anden hovsa-løsning. Så har man ikke sat sig godt nok ind i den spiller.
– Men det er en udfordring, at han ikke har spillet en kompetitiv kamp i lang tid. Han har spillet træningskampe for Cagliari, men det er lang tid siden, han har spillet om point, slutter Jacob Neestrup.
Pantelis Hatzidiakos fik 90 minutter i en testkamp for Grækenland tilbage i juni før EM. I sidste sæson spillede han 15 kampe for Cagliari.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
STORT INTERVIEW