Neestrup har ét “men” ved ny spiller

Pantelis Hatzidiakos er klar til at blive smidt i kamp for FC København, men han mangler kamptræning, indrømmer Jacob Neestrup.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik på de sidste minutter af Deadline Day fuldført midtstopper-kabalen, da man lejede græske Pantelis Hatzidiakos i Cagliari.

Den 27-årige græske landsholdsspiller kommer med en masse erfaring fra særligt den hollandske Eredivisie. Sidste sommer skiftede han til Cagliari, hvor han primært var backup, og den rolle tog han med sig ind i denne sæson.

Så det er derfor en mand, der er stødt til København, som mangler kamptræning. Man skal faktisk helt tilbage til slutningen af april, hvor han sidst spillede en betydende kamp, og det er noget, der skal ændres på snart, håber cheftræner Jacob Neestrup.

Han havde derfor også håbet, at Pantelis Hatzidiakos havde fået nogle tiltrængte minutter under den seneste landsholdssamling, hvor han så begge af Grækenlands opgør fra bænken.

– Jeg må indrømme, at jeg havde håbet, at den græske landstræner havde sat ham på banen, for han har akut brug for spilletid. Det er det eneste ”men”, jeg har med ham. "Panter" som spiller er rolig, en leder, har stor erfaring fra en topklub i den hollandske liga hvor han har taget stort lederskab og ansvar gennem mange år.

273168

Pantelis Hatzidiakos har – desværre for FC København – været vant til at have udskiftningsvest på det seneste stykke tid. Foto: Alamy

Neestrup kalder ham for mere hollænder end græker, så der ikke er nogle tilvænningsproblemer i forhold til, at han nu befinder sig i Skandinavien. Derudover siger han, at han ikke har nogle problemer med at kaste ham ind fra start, hvis han føler for det.

FCK-træneren giver heller ikke ikke meget for dem, der siger, det er en nødløsning, fordi Hatzidiakos blev hentet til allersidst i transfervinduet.

– Det var en spiller, vi var meget opmærksomme på allerede for 15 måneder siden, så vi kender ham godt. Det er ikke bare en eller anden hovsa-løsning. Så har man ikke sat sig godt nok ind i den spiller.

– Men det er en udfordring, at han ikke har spillet en kompetitiv kamp i lang tid. Han har spillet træningskampe for Cagliari, men det er lang tid siden, han har spillet om point, slutter Jacob Neestrup.

Pantelis Hatzidiakos fik 90 minutter i en testkamp for Grækenland tilbage i juni før EM. I sidste sæson spillede han 15 kampe for Cagliari.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: FCM-komet reagerer på matchvinder-moment

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Den største genistreg i Superligaen?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Er det Dolbergs vilde millionløn?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske