FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik på de sidste minutter af Deadline Day fuldført midtstopper-kabalen, da man lejede græske Pantelis Hatzidiakos i Cagliari.
Den 27-årige græske landsholdsspiller kommer med en masse erfaring fra særligt den hollandske Eredivisie. Sidste sommer skiftede han til Cagliari, hvor han primært var backup, og den rolle tog han med sig ind i denne sæson.
Så det er derfor en mand, der er stødt til København, som mangler kamptræning. Man skal faktisk helt tilbage til slutningen af april, hvor han sidst spillede en betydende kamp, og det er noget, der skal ændres på snart, håber cheftræner Jacob Neestrup.
Han havde derfor også håbet, at Pantelis Hatzidiakos havde fået nogle tiltrængte minutter under den seneste landsholdssamling, hvor han så begge af Grækenlands opgør fra bænken.
– Jeg må indrømme, at jeg havde håbet, at den græske landstræner havde sat ham på banen, for han har akut brug for spilletid. Det er det eneste ”men”, jeg har med ham. "Panter" som spiller er rolig, en leder, har stor erfaring fra en topklub i den hollandske liga hvor han har taget stort lederskab og ansvar gennem mange år.

Neestrup kalder ham for mere hollænder end græker, så der ikke er nogle tilvænningsproblemer i forhold til, at han nu befinder sig i Skandinavien. Derudover siger han, at han ikke har nogle problemer med at kaste ham ind fra start, hvis han føler for det.
FCK-træneren giver heller ikke ikke meget for dem, der siger, det er en nødløsning, fordi Hatzidiakos blev hentet til allersidst i transfervinduet.
– Det var en spiller, vi var meget opmærksomme på allerede for 15 måneder siden, så vi kender ham godt. Det er ikke bare en eller anden hovsa-løsning. Så har man ikke sat sig godt nok ind i den spiller.
– Men det er en udfordring, at han ikke har spillet en kompetitiv kamp i lang tid. Han har spillet træningskampe for Cagliari, men det er lang tid siden, han har spillet om point, slutter Jacob Neestrup.
Pantelis Hatzidiakos fik 90 minutter i en testkamp for Grækenland tilbage i juni før EM. I sidste sæson spillede han 15 kampe for Cagliari.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
AVIS