Neestrup har ét “men” ved ny spiller

Pantelis Hatzidiakos er klar til at blive smidt i kamp for FC København, men han mangler kamptræning, indrømmer Jacob Neestrup.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik på de sidste minutter af Deadline Day fuldført midtstopper-kabalen, da man lejede græske Pantelis Hatzidiakos i Cagliari.

Den 27-årige græske landsholdsspiller kommer med en masse erfaring fra særligt den hollandske Eredivisie. Sidste sommer skiftede han til Cagliari, hvor han primært var backup, og den rolle tog han med sig ind i denne sæson.

Så det er derfor en mand, der er stødt til København, som mangler kamptræning. Man skal faktisk helt tilbage til slutningen af april, hvor han sidst spillede en betydende kamp, og det er noget, der skal ændres på snart, håber cheftræner Jacob Neestrup.

Han havde derfor også håbet, at Pantelis Hatzidiakos havde fået nogle tiltrængte minutter under den seneste landsholdssamling, hvor han så begge af Grækenlands opgør fra bænken.

– Jeg må indrømme, at jeg havde håbet, at den græske landstræner havde sat ham på banen, for han har akut brug for spilletid. Det er det eneste ”men”, jeg har med ham. "Panter" som spiller er rolig, en leder, har stor erfaring fra en topklub i den hollandske liga hvor han har taget stort lederskab og ansvar gennem mange år.

273168

Pantelis Hatzidiakos har – desværre for FC København – været vant til at have udskiftningsvest på det seneste stykke tid. Foto: Alamy

Neestrup kalder ham for mere hollænder end græker, så der ikke er nogle tilvænningsproblemer i forhold til, at han nu befinder sig i Skandinavien. Derudover siger han, at han ikke har nogle problemer med at kaste ham ind fra start, hvis han føler for det.

FCK-træneren giver heller ikke ikke meget for dem, der siger, det er en nødløsning, fordi Hatzidiakos blev hentet til allersidst i transfervinduet.

– Det var en spiller, vi var meget opmærksomme på allerede for 15 måneder siden, så vi kender ham godt. Det er ikke bare en eller anden hovsa-løsning. Så har man ikke sat sig godt nok ind i den spiller.

– Men det er en udfordring, at han ikke har spillet en kompetitiv kamp i lang tid. Han har spillet træningskampe for Cagliari, men det er lang tid siden, han har spillet om point, slutter Jacob Neestrup.

Pantelis Hatzidiakos fik 90 minutter i en testkamp for Grækenland tilbage i juni før EM. I sidste sæson spillede han 15 kampe for Cagliari.



Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

AGF nærmer sig angriber

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

Bekræftet: Færdig

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Belønnes af FC København

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Vanvittig Victor Froholdt-historie

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Stor ros til FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig