FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik på de sidste minutter af Deadline Day fuldført midtstopper-kabalen, da man lejede græske Pantelis Hatzidiakos i Cagliari.
Den 27-årige græske landsholdsspiller kommer med en masse erfaring fra særligt den hollandske Eredivisie. Sidste sommer skiftede han til Cagliari, hvor han primært var backup, og den rolle tog han med sig ind i denne sæson.
Så det er derfor en mand, der er stødt til København, som mangler kamptræning. Man skal faktisk helt tilbage til slutningen af april, hvor han sidst spillede en betydende kamp, og det er noget, der skal ændres på snart, håber cheftræner Jacob Neestrup.
Han havde derfor også håbet, at Pantelis Hatzidiakos havde fået nogle tiltrængte minutter under den seneste landsholdssamling, hvor han så begge af Grækenlands opgør fra bænken.
– Jeg må indrømme, at jeg havde håbet, at den græske landstræner havde sat ham på banen, for han har akut brug for spilletid. Det er det eneste ”men”, jeg har med ham. "Panter" som spiller er rolig, en leder, har stor erfaring fra en topklub i den hollandske liga hvor han har taget stort lederskab og ansvar gennem mange år.

Neestrup kalder ham for mere hollænder end græker, så der ikke er nogle tilvænningsproblemer i forhold til, at han nu befinder sig i Skandinavien. Derudover siger han, at han ikke har nogle problemer med at kaste ham ind fra start, hvis han føler for det.
FCK-træneren giver heller ikke ikke meget for dem, der siger, det er en nødløsning, fordi Hatzidiakos blev hentet til allersidst i transfervinduet.
– Det var en spiller, vi var meget opmærksomme på allerede for 15 måneder siden, så vi kender ham godt. Det er ikke bare en eller anden hovsa-løsning. Så har man ikke sat sig godt nok ind i den spiller.
– Men det er en udfordring, at han ikke har spillet en kompetitiv kamp i lang tid. Han har spillet træningskampe for Cagliari, men det er lang tid siden, han har spillet om point, slutter Jacob Neestrup.
Pantelis Hatzidiakos fik 90 minutter i en testkamp for Grækenland tilbage i juni før EM. I sidste sæson spillede han 15 kampe for Cagliari.
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Biereth og Dolberg bryder måltørke
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
Slut: FC København vinder intenst derby
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
NYHEDER
– Korthuset er væltet
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Pogba er lettet
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
OPTAKT