PARKEN (Tipsbladet): 2023 var lidt af et triumftog for Jacob Neestrup, der vandt 'The Double' med FC København og også sikrede 'Løverne' avancement fra Champions League-gruppespillet.
De flotte bedrifter sikrede mandag Jacob Neestrup prisen som Årets Træner 2023, og efter 2-0-sejren over FC Nordsjælland satte FCK-bossen ord på den glædelige nyhed.
– Jeg er selvfølgelig stolt, ydmyg og glad over det, fordi det er kollegaerne (der har stemt, red.), og jeg synes, at der har været nogle rigtig, rigtig dygtige præstationer undervejs. Med Priske i Prag, som kører derudad, og jeg synes også, at den 9. plads, som Brentford får, er flot. Så det er jeg selvfølgelig stolt over.
– Men jeg tror, at det havde været federe at få den i starten af januar eller i slut-december, for nu er vi snart i marts 2024, og vi ligger nummer tre i Superligaen, lød det fra Jacob Neestrup.
FC Københavns cheftræner blev herefter spurgt om, hvem han selv stemte på.
– Jeg kan i hvert fald sige, at jeg havde Brian Priske og Thomas Frank i min top to, for jeg synes, at det er rigtig flot, det de har leveret. Det må jeg sige, lød det fra Neestrup, der altså ikke ville afsløre rækkefølgen.
Jacob Neestrup understregede flere gange, at præstationen mod FC Nordsjælland var god uden at være fantastisk, men cheftræneren erkendte samtidig, at det generelt går rigtigt godt for hovedstadsklubben.
– Det gør det jo, og det havde det også gjort, selvom vi havde fået et lorteresultat i dag. Jeg har fået super meget ros og anerkendelse, og det er jeg dybt taknemmelig for. Men det er også fint, når det lige blæser lidt, som det også gjorde i slutningen af 2023.
– Og hvis det lige havde været lidt stolpe ud i de to første kampe, så er det vel også der, at man skal vise, at man er Årets Træner, lød det afslutningsvist fra Jacob Neestrup.
FC København spiller igen fredag aften, hvor der venter en udekamp mod FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
10. gang i træk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
El Clásico kan afgøre det hele
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’