PARKEN (Tipsbladet): 2023 var lidt af et triumftog for Jacob Neestrup, der vandt 'The Double' med FC København og også sikrede 'Løverne' avancement fra Champions League-gruppespillet.
De flotte bedrifter sikrede mandag Jacob Neestrup prisen som Årets Træner 2023, og efter 2-0-sejren over FC Nordsjælland satte FCK-bossen ord på den glædelige nyhed.
– Jeg er selvfølgelig stolt, ydmyg og glad over det, fordi det er kollegaerne (der har stemt, red.), og jeg synes, at der har været nogle rigtig, rigtig dygtige præstationer undervejs. Med Priske i Prag, som kører derudad, og jeg synes også, at den 9. plads, som Brentford får, er flot. Så det er jeg selvfølgelig stolt over.
– Men jeg tror, at det havde været federe at få den i starten af januar eller i slut-december, for nu er vi snart i marts 2024, og vi ligger nummer tre i Superligaen, lød det fra Jacob Neestrup.
FC Københavns cheftræner blev herefter spurgt om, hvem han selv stemte på.
– Jeg kan i hvert fald sige, at jeg havde Brian Priske og Thomas Frank i min top to, for jeg synes, at det er rigtig flot, det de har leveret. Det må jeg sige, lød det fra Neestrup, der altså ikke ville afsløre rækkefølgen.
Jacob Neestrup understregede flere gange, at præstationen mod FC Nordsjælland var god uden at være fantastisk, men cheftræneren erkendte samtidig, at det generelt går rigtigt godt for hovedstadsklubben.
– Det gør det jo, og det havde det også gjort, selvom vi havde fået et lorteresultat i dag. Jeg har fået super meget ros og anerkendelse, og det er jeg dybt taknemmelig for. Men det er også fint, når det lige blæser lidt, som det også gjorde i slutningen af 2023.
– Og hvis det lige havde været lidt stolpe ud i de to første kampe, så er det vel også der, at man skal vise, at man er Årets Træner, lød det afslutningsvist fra Jacob Neestrup.
FC København spiller igen fredag aften, hvor der venter en udekamp mod FC Midtjylland.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Snart kan det give rødt kort