PARKEN (Tipsbladet): 2023 var lidt af et triumftog for Jacob Neestrup, der vandt 'The Double' med FC København og også sikrede 'Løverne' avancement fra Champions League-gruppespillet.
De flotte bedrifter sikrede mandag Jacob Neestrup prisen som Årets Træner 2023, og efter 2-0-sejren over FC Nordsjælland satte FCK-bossen ord på den glædelige nyhed.
– Jeg er selvfølgelig stolt, ydmyg og glad over det, fordi det er kollegaerne (der har stemt, red.), og jeg synes, at der har været nogle rigtig, rigtig dygtige præstationer undervejs. Med Priske i Prag, som kører derudad, og jeg synes også, at den 9. plads, som Brentford får, er flot. Så det er jeg selvfølgelig stolt over.
– Men jeg tror, at det havde været federe at få den i starten af januar eller i slut-december, for nu er vi snart i marts 2024, og vi ligger nummer tre i Superligaen, lød det fra Jacob Neestrup.
FC Københavns cheftræner blev herefter spurgt om, hvem han selv stemte på.
– Jeg kan i hvert fald sige, at jeg havde Brian Priske og Thomas Frank i min top to, for jeg synes, at det er rigtig flot, det de har leveret. Det må jeg sige, lød det fra Neestrup, der altså ikke ville afsløre rækkefølgen.
Jacob Neestrup understregede flere gange, at præstationen mod FC Nordsjælland var god uden at være fantastisk, men cheftræneren erkendte samtidig, at det generelt går rigtigt godt for hovedstadsklubben.
– Det gør det jo, og det havde det også gjort, selvom vi havde fået et lorteresultat i dag. Jeg har fået super meget ros og anerkendelse, og det er jeg dybt taknemmelig for. Men det er også fint, når det lige blæser lidt, som det også gjorde i slutningen af 2023.
– Og hvis det lige havde været lidt stolpe ud i de to første kampe, så er det vel også der, at man skal vise, at man er Årets Træner, lød det afslutningsvist fra Jacob Neestrup.
FC København spiller igen fredag aften, hvor der venter en udekamp mod FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Messi-statue fjernes
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
MEDIE
Klar til at gå shopamok
INTERVIEW