Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

FC København-træner Jacob Neestrup hylder Gabriel Pereira og spår ham en stor fremtid.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Gabriel Pereira har fødselsdag i dag.

25 år fylder brasilianeren, og det blev markeret ved, at Pereira stillede sig op foran den danske sportspresse og gav et af sine meget sjældne interviews.

FC København-stjernens engelskkundskaber var nærmest ikke-eksisterende, da han kom til Danmark for ni måneder siden, og derfor er han blevet skånet for pressens diktafoner, men nu går det nogenlunde, og når ordforrådet svigtede, kom hans gode ven, Cesar Santin, ham til undsætning og agerede tolk.

Gabriel Pereira fik blandt andet fortalt, at han er glad for at være i FC København, at han holder af Nyhavn og Cesar Santins spaghetti på kampdage. De helt store betragtninger om livets tilstand får vi nok først, når der er blevet føjet yderligere nogle måneder til engelskundervisningen.

Men han så glad ud, og det har han da også al mulig grund til. For den glæde, han udtrykker over at være i FC København, gengældes til fulde af hans arbejdsgiver.

– Jeg synes, det er en rigtig, rigtig, rigtig dygtig midtstopper, fastslår Jacob Neestrup.

FC København-træneren har haft tillid til Gabriel Pereira mere eller mindre fra dag ét. Brasilianeren starter inde stort set hver gang, og han er blevet lidt af en “big game player“. Han formår i hvert fald at score nogle vigtige mål – i denne sæson har Pereira blandt andet scoret to gange mod Brøndby IF og én gang mod Chelsea.

Da FCK mødte FC Midtjylland i påsken, var brasilianeren anfører.

– Han har en god fart, han er duelstærk og hovedstødsstærk. Kompromisløs, iskold på bolden og målfarlig. Derudover har han nogle lederegenskaber, som af åbenlyse årsager har været svært for ham at få ud på grund af hans manglende sprogkundskaber i begyndelsen.

– Vi har fået en dygtig forsvarsspiller til København, og han har været en top-top-signing. Jeg er sikker på, at han får en stor fremtid i én af de helt store ligaer – men jeg håber ikke, det bliver foreløbig, siger Neestrup.

FC København risikerer imidlertid at må undvære Gabriel Pereira i to måneder, når der falder en afgørelse i den langstrakte karantænesag, han har med sig fra Portugal. Den sag havde midtstopperen ingen kommentarer til onsdag eftermiddag på Frederiksberg.

Han skulle også hjem og fejre sin fødselsdag.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Elias Jelert færdig

AGF køber ham

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Bud på 1,12 milliard afvist

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”