Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

FC København-træner Jacob Neestrup hylder Gabriel Pereira og spår ham en stor fremtid.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Gabriel Pereira har fødselsdag i dag.

25 år fylder brasilianeren, og det blev markeret ved, at Pereira stillede sig op foran den danske sportspresse og gav et af sine meget sjældne interviews.

FC København-stjernens engelskkundskaber var nærmest ikke-eksisterende, da han kom til Danmark for ni måneder siden, og derfor er han blevet skånet for pressens diktafoner, men nu går det nogenlunde, og når ordforrådet svigtede, kom hans gode ven, Cesar Santin, ham til undsætning og agerede tolk.

Gabriel Pereira fik blandt andet fortalt, at han er glad for at være i FC København, at han holder af Nyhavn og Cesar Santins spaghetti på kampdage. De helt store betragtninger om livets tilstand får vi nok først, når der er blevet føjet yderligere nogle måneder til engelskundervisningen.

Men han så glad ud, og det har han da også al mulig grund til. For den glæde, han udtrykker over at være i FC København, gengældes til fulde af hans arbejdsgiver.

– Jeg synes, det er en rigtig, rigtig, rigtig dygtig midtstopper, fastslår Jacob Neestrup.

FC København-træneren har haft tillid til Gabriel Pereira mere eller mindre fra dag ét. Brasilianeren starter inde stort set hver gang, og han er blevet lidt af en “big game player“. Han formår i hvert fald at score nogle vigtige mål – i denne sæson har Pereira blandt andet scoret to gange mod Brøndby IF og én gang mod Chelsea.

Da FCK mødte FC Midtjylland i påsken, var brasilianeren anfører.

– Han har en god fart, han er duelstærk og hovedstødsstærk. Kompromisløs, iskold på bolden og målfarlig. Derudover har han nogle lederegenskaber, som af åbenlyse årsager har været svært for ham at få ud på grund af hans manglende sprogkundskaber i begyndelsen.

– Vi har fået en dygtig forsvarsspiller til København, og han har været en top-top-signing. Jeg er sikker på, at han får en stor fremtid i én af de helt store ligaer – men jeg håber ikke, det bliver foreløbig, siger Neestrup.

FC København risikerer imidlertid at må undvære Gabriel Pereira i to måneder, når der falder en afgørelse i den langstrakte karantænesag, han har med sig fra Portugal. Den sag havde midtstopperen ingen kommentarer til onsdag eftermiddag på Frederiksberg.

Han skulle også hjem og fejre sin fødselsdag.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Kasper Hjulmand fyret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

De 10 største stjerner, der misser VM

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Liverpool præsenterer succestræner

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt transferrygte skydes ned

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir