FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Gabriel Pereira har fødselsdag i dag.
25 år fylder brasilianeren, og det blev markeret ved, at Pereira stillede sig op foran den danske sportspresse og gav et af sine meget sjældne interviews.
FC København-stjernens engelskkundskaber var nærmest ikke-eksisterende, da han kom til Danmark for ni måneder siden, og derfor er han blevet skånet for pressens diktafoner, men nu går det nogenlunde, og når ordforrådet svigtede, kom hans gode ven, Cesar Santin, ham til undsætning og agerede tolk.
Gabriel Pereira fik blandt andet fortalt, at han er glad for at være i FC København, at han holder af Nyhavn og Cesar Santins spaghetti på kampdage. De helt store betragtninger om livets tilstand får vi nok først, når der er blevet føjet yderligere nogle måneder til engelskundervisningen.
Men han så glad ud, og det har han da også al mulig grund til. For den glæde, han udtrykker over at være i FC København, gengældes til fulde af hans arbejdsgiver.
– Jeg synes, det er en rigtig, rigtig, rigtig dygtig midtstopper, fastslår Jacob Neestrup.

FC København-træneren har haft tillid til Gabriel Pereira mere eller mindre fra dag ét. Brasilianeren starter inde stort set hver gang, og han er blevet lidt af en “big game player“. Han formår i hvert fald at score nogle vigtige mål – i denne sæson har Pereira blandt andet scoret to gange mod Brøndby IF og én gang mod Chelsea.
Da FCK mødte FC Midtjylland i påsken, var brasilianeren anfører.
– Han har en god fart, han er duelstærk og hovedstødsstærk. Kompromisløs, iskold på bolden og målfarlig. Derudover har han nogle lederegenskaber, som af åbenlyse årsager har været svært for ham at få ud på grund af hans manglende sprogkundskaber i begyndelsen.
– Vi har fået en dygtig forsvarsspiller til København, og han har været en top-top-signing. Jeg er sikker på, at han får en stor fremtid i én af de helt store ligaer – men jeg håber ikke, det bliver foreløbig, siger Neestrup.
FC København risikerer imidlertid at må undvære Gabriel Pereira i to måneder, når der falder en afgørelse i den langstrakte karantænesag, han har med sig fra Portugal. Den sag havde midtstopperen ingen kommentarer til onsdag eftermiddag på Frederiksberg.
Han skulle også hjem og fejre sin fødselsdag.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
TOPNYHED