FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Gabriel Pereira har fødselsdag i dag.
25 år fylder brasilianeren, og det blev markeret ved, at Pereira stillede sig op foran den danske sportspresse og gav et af sine meget sjældne interviews.
FC København-stjernens engelskkundskaber var nærmest ikke-eksisterende, da han kom til Danmark for ni måneder siden, og derfor er han blevet skånet for pressens diktafoner, men nu går det nogenlunde, og når ordforrådet svigtede, kom hans gode ven, Cesar Santin, ham til undsætning og agerede tolk.
Gabriel Pereira fik blandt andet fortalt, at han er glad for at være i FC København, at han holder af Nyhavn og Cesar Santins spaghetti på kampdage. De helt store betragtninger om livets tilstand får vi nok først, når der er blevet føjet yderligere nogle måneder til engelskundervisningen.
Men han så glad ud, og det har han da også al mulig grund til. For den glæde, han udtrykker over at være i FC København, gengældes til fulde af hans arbejdsgiver.
– Jeg synes, det er en rigtig, rigtig, rigtig dygtig midtstopper, fastslår Jacob Neestrup.

FC København-træneren har haft tillid til Gabriel Pereira mere eller mindre fra dag ét. Brasilianeren starter inde stort set hver gang, og han er blevet lidt af en “big game player“. Han formår i hvert fald at score nogle vigtige mål – i denne sæson har Pereira blandt andet scoret to gange mod Brøndby IF og én gang mod Chelsea.
Da FCK mødte FC Midtjylland i påsken, var brasilianeren anfører.
– Han har en god fart, han er duelstærk og hovedstødsstærk. Kompromisløs, iskold på bolden og målfarlig. Derudover har han nogle lederegenskaber, som af åbenlyse årsager har været svært for ham at få ud på grund af hans manglende sprogkundskaber i begyndelsen.
– Vi har fået en dygtig forsvarsspiller til København, og han har været en top-top-signing. Jeg er sikker på, at han får en stor fremtid i én af de helt store ligaer – men jeg håber ikke, det bliver foreløbig, siger Neestrup.
FC København risikerer imidlertid at må undvære Gabriel Pereira i to måneder, når der falder en afgørelse i den langstrakte karantænesag, han har med sig fra Portugal. Den sag havde midtstopperen ingen kommentarer til onsdag eftermiddag på Frederiksberg.
Han skulle også hjem og fejre sin fødselsdag.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
INTERVIEW
Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT