Neestrup irriteret og skuffet over Parken-lækage

FC København-træner Jacob Neestrup er irriteret over, at informationen om Parkens dårlige græstæppe slap ud inden kampen.



Tipsbladet i Parken

Grønsværen i Parken var det helt store tema forud for lørdagens Superliga-brag mellem FC København og FC Midtjylland.  Alt for ofte har græsset i nationalarenaen ikke levet op til forventningerne, og nu er den gal igen, efter at Suspekt for nyligt gav koncert i Parken. 

– Banen var en smule dårligere end forventet i forhold til, hvad vi fik at vide i går. Vi havde desværre ikke mulighed for at træne herinde fredag, og det er vi ærgerlige over, for så kunne vi måske have fået den lille fordel, det ville være at være hjemmehold, siger Jacob Neestrup.

Der er dog særligt én ting, der irriterer FC København-træneren mere end banens beskaffenhed.

– Det er ærgerligt, at vi på vores egen hjemmebane ikke kan holde hemmeligt, at banen er, som den er. Vi vælger at give modstanderen den lille fordel, og den får vi altså ikke andre steder. Det, synes jeg, er rigtig ærgerligt, men det er ikke nogen undskyldning for ikke at få point, siger Neestrup.

Vil I have ændret, at folk kan få adgang til stadion før kampene?

– Det har jeg ikke noget at gøre med. Jeg synes bare, det er ærgerligt.

Hvad mener du om, at der er store koncerter her i Parken midt under sæsonen?

– Det har jeg det helt fint med. Det er sådan, butikken kører rundt, så det har jeg det fint med, og det er der heldigvis også mange københavnere, der nyder godt af. 

Man ser jo ikke mange andre store klubber i verden have det?

– Det har jeg ingen kommentarer til. Vi skal som hus bare ikke give den information væk. Jeg læste et interview med Thomasberg, som kendte alt til, at banen er dårlig, og det er jeg en kende skuffet over. 

Skuffet er FC København-træneren også over niveauet i Superliga-kampen, som FC Midtjylland vandt 2-0.

– Jeg kan ikke huske, hvornår jeg har været en del af en fodboldkamp, der var så urytmisk. Der var lav effektiv spilletid, ekstremt mange spilstop og generet bare en ekstremt langsom kamp. Af mange forskellige årsager løste de det bedre end os, siger han.

Jacob Neestrup fastslår, at han ikke vil ikke brokke sig over FC Midtjyllands tilgang til kampen, som bød på masser af fysisk og langsom afvikling af dødbolde. 

– Men jeg kan konstatere, at der i hvert fald er forskel på reglerne i UEFA-regi og i DBU. I UEFA fik Elias Jelert gult kort for tidsudtræk for at stå med bolden i hænderne i ni sekunder, og i dag kunne man gøre det i længere tid. Men credit til FC Midtjylland – de spillede kampen klogt, lyder det fra Neestrup.

FC København skal i aktion i Parken igen på tirsdag, når Bayern München kommer på besøg i Champions League. 





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Målfattig mandagskamp i New York

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Brasiliansk VM-mavepuster

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Afslører dansk toptræners millionløn

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere