Tipsbladet i Parken
Grønsværen i Parken var det helt store tema forud for lørdagens Superliga-brag mellem FC København og FC Midtjylland. Alt for ofte har græsset i nationalarenaen ikke levet op til forventningerne, og nu er den gal igen, efter at Suspekt for nyligt gav koncert i Parken.
– Banen var en smule dårligere end forventet i forhold til, hvad vi fik at vide i går. Vi havde desværre ikke mulighed for at træne herinde fredag, og det er vi ærgerlige over, for så kunne vi måske have fået den lille fordel, det ville være at være hjemmehold, siger Jacob Neestrup.
Der er dog særligt én ting, der irriterer FC København-træneren mere end banens beskaffenhed.
– Det er ærgerligt, at vi på vores egen hjemmebane ikke kan holde hemmeligt, at banen er, som den er. Vi vælger at give modstanderen den lille fordel, og den får vi altså ikke andre steder. Det, synes jeg, er rigtig ærgerligt, men det er ikke nogen undskyldning for ikke at få point, siger Neestrup.
Vil I have ændret, at folk kan få adgang til stadion før kampene?
– Det har jeg ikke noget at gøre med. Jeg synes bare, det er ærgerligt.
Hvad mener du om, at der er store koncerter her i Parken midt under sæsonen?
– Det har jeg det helt fint med. Det er sådan, butikken kører rundt, så det har jeg det fint med, og det er der heldigvis også mange københavnere, der nyder godt af.
Man ser jo ikke mange andre store klubber i verden have det?
– Det har jeg ingen kommentarer til. Vi skal som hus bare ikke give den information væk. Jeg læste et interview med Thomasberg, som kendte alt til, at banen er dårlig, og det er jeg en kende skuffet over.
Skuffet er FC København-træneren også over niveauet i Superliga-kampen, som FC Midtjylland vandt 2-0.
– Jeg kan ikke huske, hvornår jeg har været en del af en fodboldkamp, der var så urytmisk. Der var lav effektiv spilletid, ekstremt mange spilstop og generet bare en ekstremt langsom kamp. Af mange forskellige årsager løste de det bedre end os, siger han.
Jacob Neestrup fastslår, at han ikke vil ikke brokke sig over FC Midtjyllands tilgang til kampen, som bød på masser af fysisk og langsom afvikling af dødbolde.
– Men jeg kan konstatere, at der i hvert fald er forskel på reglerne i UEFA-regi og i DBU. I UEFA fik Elias Jelert gult kort for tidsudtræk for at stå med bolden i hænderne i ni sekunder, og i dag kunne man gøre det i længere tid. Men credit til FC Midtjylland – de spillede kampen klogt, lyder det fra Neestrup.
FC København skal i aktion i Parken igen på tirsdag, når Bayern München kommer på besøg i Champions League.
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TIPSBLADETS DOM