Neestrup irriteret og skuffet over Parken-lækage

FC København-træner Jacob Neestrup er irriteret over, at informationen om Parkens dårlige græstæppe slap ud inden kampen.



Tipsbladet i Parken

Grønsværen i Parken var det helt store tema forud for lørdagens Superliga-brag mellem FC København og FC Midtjylland.  Alt for ofte har græsset i nationalarenaen ikke levet op til forventningerne, og nu er den gal igen, efter at Suspekt for nyligt gav koncert i Parken. 

– Banen var en smule dårligere end forventet i forhold til, hvad vi fik at vide i går. Vi havde desværre ikke mulighed for at træne herinde fredag, og det er vi ærgerlige over, for så kunne vi måske have fået den lille fordel, det ville være at være hjemmehold, siger Jacob Neestrup.

Der er dog særligt én ting, der irriterer FC København-træneren mere end banens beskaffenhed.

– Det er ærgerligt, at vi på vores egen hjemmebane ikke kan holde hemmeligt, at banen er, som den er. Vi vælger at give modstanderen den lille fordel, og den får vi altså ikke andre steder. Det, synes jeg, er rigtig ærgerligt, men det er ikke nogen undskyldning for ikke at få point, siger Neestrup.

Vil I have ændret, at folk kan få adgang til stadion før kampene?

– Det har jeg ikke noget at gøre med. Jeg synes bare, det er ærgerligt.

Hvad mener du om, at der er store koncerter her i Parken midt under sæsonen?

– Det har jeg det helt fint med. Det er sådan, butikken kører rundt, så det har jeg det fint med, og det er der heldigvis også mange københavnere, der nyder godt af. 

Man ser jo ikke mange andre store klubber i verden have det?

– Det har jeg ingen kommentarer til. Vi skal som hus bare ikke give den information væk. Jeg læste et interview med Thomasberg, som kendte alt til, at banen er dårlig, og det er jeg en kende skuffet over. 

Skuffet er FC København-træneren også over niveauet i Superliga-kampen, som FC Midtjylland vandt 2-0.

– Jeg kan ikke huske, hvornår jeg har været en del af en fodboldkamp, der var så urytmisk. Der var lav effektiv spilletid, ekstremt mange spilstop og generet bare en ekstremt langsom kamp. Af mange forskellige årsager løste de det bedre end os, siger han.

Jacob Neestrup fastslår, at han ikke vil ikke brokke sig over FC Midtjyllands tilgang til kampen, som bød på masser af fysisk og langsom afvikling af dødbolde. 

– Men jeg kan konstatere, at der i hvert fald er forskel på reglerne i UEFA-regi og i DBU. I UEFA fik Elias Jelert gult kort for tidsudtræk for at stå med bolden i hænderne i ni sekunder, og i dag kunne man gøre det i længere tid. Men credit til FC Midtjylland – de spillede kampen klogt, lyder det fra Neestrup.

FC København skal i aktion i Parken igen på tirsdag, når Bayern München kommer på besøg i Champions League. 





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem