HADERSLEV (Tipsbladet): Jacob Neestrup er ikke enig.
Pointmæssigt har københavnerne fået en tæt på perfekt start på sæsonen, men Neestrup og co. har mødt kritik for, at spillet ikke har været mere overbevisende.
Det skete igen, da Neestrup gæstede Viaplay-studiet efter søndagens sejr over Sønderjyske, og det samme skete, da FCK-træneren mødte op foran den skrevne presse efterfølgende.
– Det var ikke en lige kamp. Vi vandt fuldt fortjent, og vi snakker om to centimenter i en syv otte situationer, fire offsides og to tre gange på stolpen, så havde vi vundet 7-0, og det er ikke engang løgn, og så har jeg ikke flere kommentarer til det. Jeg har lige stået i Viaplay-studiet og skulle høre på det samme.
Jeg synes, vi vandt fuldt fortjent. Jeg har stor respekt for Sønderjyske. Jeg synes, de er gode, jeg synes, det er en fed hjemmebane, og jeg kommer til at tænke, når vi tager hjem, at det var et fedt sted, så de hører til i Superligaen, siger Jacob Neestrup.
Selvom Sønderjyske også formåede at spille sig frem til chancer, ser Neestrup ingen dårlige ting ved tirsdagens præstation.
– Jeg synes ikke, man kan sætte en finger på præstationen i dag, det synes jeg ikke. Det er, ”uheld” for os, held for dem, at den her kamp ikke bliver vundet med fire, fem eller seks nul.
– Jeg er meget tilfreds med, at vi vinder kampen 2-0 fuldt fortjent. De havde en chance i første halvleg, og så havde de nogle farlige situationer i anden halvleg, og det er meget svært at lukke ned for i 90 minutter.
– Vi vinder fuldt fortjent, og det overrasker mig, at det ikke er den følelse, I (journalister, red.) står med, efter vi har haft bolden i nettet seks gange og har ramt stolpen tre eller fire gange. Typisk når sådan noget sker, så er det en meget fortjent sejr.
FC København topper Superligaen efter søndagens sejr.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT