Neestrup køber den ikke: Vi kunne have vundet 7-0

Jacob Neestrup køber ikke, at søndagens FCK-sejr var andet end fuldt fortjent.



HADERSLEV (Tipsbladet): Jacob Neestrup er ikke enig. 

Pointmæssigt har københavnerne fået en tæt på perfekt start på sæsonen, men Neestrup og co. har mødt kritik for, at spillet ikke har været mere overbevisende.

Det skete igen, da Neestrup gæstede Viaplay-studiet efter søndagens sejr over Sønderjyske, og det samme skete, da FCK-træneren mødte op foran den skrevne presse efterfølgende.

– Det var ikke en lige kamp. Vi vandt fuldt fortjent, og vi snakker om to centimenter i en syv otte situationer, fire offsides og to tre gange på stolpen, så havde vi vundet 7-0, og det er ikke engang løgn, og så har jeg ikke flere kommentarer til det. Jeg har lige stået i Viaplay-studiet og skulle høre på det samme.

Jeg synes, vi vandt fuldt fortjent. Jeg har stor respekt for Sønderjyske. Jeg synes, de er gode, jeg synes, det er en fed hjemmebane, og jeg kommer til at tænke, når vi tager hjem, at det var et fedt sted, så de hører til i Superligaen, siger Jacob Neestrup.

Selvom Sønderjyske også formåede at spille sig frem til chancer, ser Neestrup ingen dårlige ting ved tirsdagens præstation.

– Jeg synes ikke, man kan sætte en finger på præstationen i dag, det synes jeg ikke. Det er, ”uheld” for os, held for dem, at den her kamp ikke bliver vundet med fire, fem eller seks nul.

– Jeg er meget tilfreds med, at vi vinder kampen 2-0 fuldt fortjent. De havde en chance i første halvleg, og så havde de nogle farlige situationer i anden halvleg, og det er meget svært at lukke ned for i 90 minutter.

– Vi vinder fuldt fortjent, og det overrasker mig, at det ikke er den følelse, I (journalister, red.) står med, efter vi har haft bolden i nettet seks gange og har ramt stolpen tre eller fire gange. Typisk når sådan noget sker, så er det en meget fortjent sejr.

FC København topper Superligaen efter søndagens sejr.





Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

I dialog om dansk bomber

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM-spiller får fem karantænedage

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

Forbereder bud på 970 mio.

Chokskifte på vej?

Ny bejler til dansk guldfugl

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

FC Barcelona køber VM-angriber

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ecuador – Tyskland

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’