HADERSLEV (Tipsbladet): Jacob Neestrup er ikke enig.
Pointmæssigt har københavnerne fået en tæt på perfekt start på sæsonen, men Neestrup og co. har mødt kritik for, at spillet ikke har været mere overbevisende.
Det skete igen, da Neestrup gæstede Viaplay-studiet efter søndagens sejr over Sønderjyske, og det samme skete, da FCK-træneren mødte op foran den skrevne presse efterfølgende.
– Det var ikke en lige kamp. Vi vandt fuldt fortjent, og vi snakker om to centimenter i en syv otte situationer, fire offsides og to tre gange på stolpen, så havde vi vundet 7-0, og det er ikke engang løgn, og så har jeg ikke flere kommentarer til det. Jeg har lige stået i Viaplay-studiet og skulle høre på det samme.
Jeg synes, vi vandt fuldt fortjent. Jeg har stor respekt for Sønderjyske. Jeg synes, de er gode, jeg synes, det er en fed hjemmebane, og jeg kommer til at tænke, når vi tager hjem, at det var et fedt sted, så de hører til i Superligaen, siger Jacob Neestrup.
Selvom Sønderjyske også formåede at spille sig frem til chancer, ser Neestrup ingen dårlige ting ved tirsdagens præstation.
– Jeg synes ikke, man kan sætte en finger på præstationen i dag, det synes jeg ikke. Det er, ”uheld” for os, held for dem, at den her kamp ikke bliver vundet med fire, fem eller seks nul.
– Jeg er meget tilfreds med, at vi vinder kampen 2-0 fuldt fortjent. De havde en chance i første halvleg, og så havde de nogle farlige situationer i anden halvleg, og det er meget svært at lukke ned for i 90 minutter.
– Vi vinder fuldt fortjent, og det overrasker mig, at det ikke er den følelse, I (journalister, red.) står med, efter vi har haft bolden i nettet seks gange og har ramt stolpen tre eller fire gange. Typisk når sådan noget sker, så er det en meget fortjent sejr.
FC København topper Superligaen efter søndagens sejr.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Belgien – Iran
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED