Neestrup køber den ikke: Vi kunne have vundet 7-0

Jacob Neestrup køber ikke, at søndagens FCK-sejr var andet end fuldt fortjent.



HADERSLEV (Tipsbladet): Jacob Neestrup er ikke enig. 

Pointmæssigt har københavnerne fået en tæt på perfekt start på sæsonen, men Neestrup og co. har mødt kritik for, at spillet ikke har været mere overbevisende.

Det skete igen, da Neestrup gæstede Viaplay-studiet efter søndagens sejr over Sønderjyske, og det samme skete, da FCK-træneren mødte op foran den skrevne presse efterfølgende.

– Det var ikke en lige kamp. Vi vandt fuldt fortjent, og vi snakker om to centimenter i en syv otte situationer, fire offsides og to tre gange på stolpen, så havde vi vundet 7-0, og det er ikke engang løgn, og så har jeg ikke flere kommentarer til det. Jeg har lige stået i Viaplay-studiet og skulle høre på det samme.

Jeg synes, vi vandt fuldt fortjent. Jeg har stor respekt for Sønderjyske. Jeg synes, de er gode, jeg synes, det er en fed hjemmebane, og jeg kommer til at tænke, når vi tager hjem, at det var et fedt sted, så de hører til i Superligaen, siger Jacob Neestrup.

Selvom Sønderjyske også formåede at spille sig frem til chancer, ser Neestrup ingen dårlige ting ved tirsdagens præstation.

– Jeg synes ikke, man kan sætte en finger på præstationen i dag, det synes jeg ikke. Det er, ”uheld” for os, held for dem, at den her kamp ikke bliver vundet med fire, fem eller seks nul.

– Jeg er meget tilfreds med, at vi vinder kampen 2-0 fuldt fortjent. De havde en chance i første halvleg, og så havde de nogle farlige situationer i anden halvleg, og det er meget svært at lukke ned for i 90 minutter.

– Vi vinder fuldt fortjent, og det overrasker mig, at det ikke er den følelse, I (journalister, red.) står med, efter vi har haft bolden i nettet seks gange og har ramt stolpen tre eller fire gange. Typisk når sådan noget sker, så er det en meget fortjent sejr.

FC København topper Superligaen efter søndagens sejr.





Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok




LIVE

TransferLIVE: Præsenterer tidl. Superliga-profil

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!



LIVE

Superliga-LIVE: Så længe er FCM-stjerne ude

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Stor ændring i AGF?

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ingen klausul i FC København-aftale

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Silkeborg IF – FC København

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Dansker scorer mod Barcelona



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Christian Nørgaard tæt på skifte