Neestrup køber den ikke: Vi kunne have vundet 7-0

Jacob Neestrup køber ikke, at søndagens FCK-sejr var andet end fuldt fortjent.



HADERSLEV (Tipsbladet): Jacob Neestrup er ikke enig. 

Pointmæssigt har københavnerne fået en tæt på perfekt start på sæsonen, men Neestrup og co. har mødt kritik for, at spillet ikke har været mere overbevisende.

Det skete igen, da Neestrup gæstede Viaplay-studiet efter søndagens sejr over Sønderjyske, og det samme skete, da FCK-træneren mødte op foran den skrevne presse efterfølgende.

– Det var ikke en lige kamp. Vi vandt fuldt fortjent, og vi snakker om to centimenter i en syv otte situationer, fire offsides og to tre gange på stolpen, så havde vi vundet 7-0, og det er ikke engang løgn, og så har jeg ikke flere kommentarer til det. Jeg har lige stået i Viaplay-studiet og skulle høre på det samme.

Jeg synes, vi vandt fuldt fortjent. Jeg har stor respekt for Sønderjyske. Jeg synes, de er gode, jeg synes, det er en fed hjemmebane, og jeg kommer til at tænke, når vi tager hjem, at det var et fedt sted, så de hører til i Superligaen, siger Jacob Neestrup.

Selvom Sønderjyske også formåede at spille sig frem til chancer, ser Neestrup ingen dårlige ting ved tirsdagens præstation.

– Jeg synes ikke, man kan sætte en finger på præstationen i dag, det synes jeg ikke. Det er, ”uheld” for os, held for dem, at den her kamp ikke bliver vundet med fire, fem eller seks nul.

– Jeg er meget tilfreds med, at vi vinder kampen 2-0 fuldt fortjent. De havde en chance i første halvleg, og så havde de nogle farlige situationer i anden halvleg, og det er meget svært at lukke ned for i 90 minutter.

– Vi vinder fuldt fortjent, og det overrasker mig, at det ikke er den følelse, I (journalister, red.) står med, efter vi har haft bolden i nettet seks gange og har ramt stolpen tre eller fire gange. Typisk når sådan noget sker, så er det en meget fortjent sejr.

FC København topper Superligaen efter søndagens sejr.







LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF – Brøndby IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Paulinho tager hjem til Brasilien

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Viborg FF – OB

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Nu taler Messi

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Bundesliga-klub enig med dansker

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Skandaløse scener: Han er en skændsel!