Neestrup med opråb – vil have stoppet FCM-finte

Det er ikke okay, synes Jacob Neestrup.



Jacob Neestrup kan ånde lettet op. Selvom FC København-cheftræneren var i karantæne, fik “løverne” søndag aften stoppet deres sejrsløse stime mod FC Midtjylland takket være en straffesparksscoring af Magnus Mattsson. 

Men selvom han kan glæde sig over sejren, var Jacob Neestrup utilfreds med særligt én ting fra kampen. Nemlig, hvor og hvordan FC Midtjylland afviklede indkast.

Det gjorde FC København-cheftræneren klart i et interview med Viaplay efter kampen. 

– Deres muligheder for at score i anden halvleg er vel reelt set kun på dødbolde, hvor – og nu siger jeg noget kontroversielt – jeg igen synes, at de får nogle muligheder foræret, de ikke burde. 

– Der er indkast, der går ud 40 meter fra mållinjen, som bliver konverteret 28 til 30 meter fra mål, som de kan kaste ind i boksen. Derfor er det så vigtigt, at dommerne holder øje med, hvor den bold ryger ud, når der er indkast. Så har de en fordel, som de ikke burde have i forhold til spillets regler. 

– Så når et indkast går ud 40 meter fra mållinjen, så skal det være 40 meter fra mållinjen, og ikke 30 meter gang efter gang, fordi det bliver konverteret til tilfældige situationer, andenfaser og til hjørnespark, som gør, at de har mulighed til at komme ind i kampen.

– Og der har jeg godt udkig fra sjette sal i dag, og jeg må sige, at jeg synes ikke, det er okay, siger Jacob Neestrup og tilføjer: 

– Og jeg synes heller, det skal komme det førende hold til last, at fordi de bruger 30-40 sekunder på indkast hver evig eneste gang, så skal der lægges næsten 10 minutter til kampen. Det gav dem en mulighed til at komme ind, og det synes jeg ikke, at de skulle have.

FC Midtjylland var blandt andet tæt på at score via et langt indkast fra Mads Bech Sørensen, som snittede Kevin Mbabu, før bolden endte på overliggeren.

Med dagens resultat er FC København alene i front i Superligaen med 39 point, mens FC Midtjylland er tre point efter.

Se interviewet med Neestrup i videoafspilleren øverst i artiklen.





LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

De overvejer Christian Eriksen

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

LIVE: Slutfløjt i Parken