Neestrup med opråb – vil have stoppet FCM-finte

Det er ikke okay, synes Jacob Neestrup.



Jacob Neestrup kan ånde lettet op. Selvom FC København-cheftræneren var i karantæne, fik “løverne” søndag aften stoppet deres sejrsløse stime mod FC Midtjylland takket være en straffesparksscoring af Magnus Mattsson. 

Men selvom han kan glæde sig over sejren, var Jacob Neestrup utilfreds med særligt én ting fra kampen. Nemlig, hvor og hvordan FC Midtjylland afviklede indkast.

Det gjorde FC København-cheftræneren klart i et interview med Viaplay efter kampen. 

– Deres muligheder for at score i anden halvleg er vel reelt set kun på dødbolde, hvor – og nu siger jeg noget kontroversielt – jeg igen synes, at de får nogle muligheder foræret, de ikke burde. 

– Der er indkast, der går ud 40 meter fra mållinjen, som bliver konverteret 28 til 30 meter fra mål, som de kan kaste ind i boksen. Derfor er det så vigtigt, at dommerne holder øje med, hvor den bold ryger ud, når der er indkast. Så har de en fordel, som de ikke burde have i forhold til spillets regler. 

– Så når et indkast går ud 40 meter fra mållinjen, så skal det være 40 meter fra mållinjen, og ikke 30 meter gang efter gang, fordi det bliver konverteret til tilfældige situationer, andenfaser og til hjørnespark, som gør, at de har mulighed til at komme ind i kampen.

– Og der har jeg godt udkig fra sjette sal i dag, og jeg må sige, at jeg synes ikke, det er okay, siger Jacob Neestrup og tilføjer: 

– Og jeg synes heller, det skal komme det førende hold til last, at fordi de bruger 30-40 sekunder på indkast hver evig eneste gang, så skal der lægges næsten 10 minutter til kampen. Det gav dem en mulighed til at komme ind, og det synes jeg ikke, at de skulle have.

FC Midtjylland var blandt andet tæt på at score via et langt indkast fra Mads Bech Sørensen, som snittede Kevin Mbabu, før bolden endte på overliggeren.

Med dagens resultat er FC København alene i front i Superligaen med 39 point, mens FC Midtjylland er tre point efter.

Se interviewet med Neestrup i videoafspilleren øverst i artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Dansk megahandel på plads

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Han er ny landstræner for Italien

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Transferjournalist med Nørgaard-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bekræfter: Salah-transfer droppet

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Rodri er blevet opereret i ryggen

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse