FC Københavns målmand Kamil Grabara indtog en plads på bænken i søndagens 1-0-sejr hjemme over AGF i Superligaen.
I målet stod det australske nyindkøb Mathew Ryan, som har taget pladsen, mens Grabara i de seneste måneder har været ude med en slem skade i ansigtet.
I torsdags meldte Grabara sig kampklar igen og mente samtidig, at han stadig burde være førstemålmand.
– Jeg ser ikke nogen konkurrence om målmandsposten. Jeg har al mulig grund til at mene, at jeg er førstemålmand i FC København, sagde Kamil Grabara til Tipsbladet.
Jacob Neestrup, der lige er blevet ansat som ny cheftræner i FCK efter fyringen af Jess Thorup, nedtonede målmandskampen efter kampen mod AGF.
– Vi har to klassekeepere. Det ser jeg ikke som en udfordring. Jeg har ikke tænkt mig at være uden nogen af de to, siger Neestrup.
Træneren havde i sin debut som FCK-cheftræner valgt Ryan, også selv om det ikke behagede Grabara.
– Det er Kamil da formentlig ikke glad for. Eller det ved jeg, han ikke er, konstaterer Neestrup.
Men hvem er så førstemålmanden i FCK lige nu? Det vil den nye træner ikke udpensle.
– Jeg kommer slet ikke til at snakke om, hvem der er første- eller andenkeeper. Jeg kommer heller ikke til at snakke om, hvem der er førstevalg på backerne.
– Min holdning til det der med keeperen er, at det er lidt for beskyttet. Hvorfor skal man have at vide, om man er etter eller toer? Skal de ikke bare præstere, ligesom de andre spillere? Det tænker jeg, lyder det fra Neestrup.
Grabara skal have lov til at ytre sig en smule bramfrit, for det er den type, han er, forklarer Neestrup.
– Jeg synes ikke, det er larm. Hvis jeg går hen til Kamil og fortæller, at han ikke må sige, at han ser sig selv som klar førstekeeper, så fjerner jeg jo alt det, der gør Kamil så stærk.
– Det er klart, at alt er til en vis grænse. Men hvis ikke jeg kan tåle det der, så skal jeg netop ikke være træner i den her fodboldklub, påpeger Neestrup.
Ryan blev også spurgt til målmandsduellen og Grabaras mening om konkurrencen.
– Han har ret til at have sin mening. Alt, jeg ved, er, at ingen er berettiget til at spille. Den bedste mand spiller. Jeg kan kun kontrollere, hvad jeg gør ude på banen og gøre det bedste, jeg kan, siger Ryan.
Australieren giver Grabara ret i det faktum, at FCK har lukket mange mål ind, mens polakken har siddet ude.
– Det er rigtigt, at vi har lukket mange mål ind, og det er ikke ideelt. Min erfaring siger mig, at det aldrig er én mands skyld, når der går mål ind.
– Jeg kan se mig selv i spejlet vel vidende, at jeg har forsøgt at gøre alt, hvad jeg kan, for at bidrage til holdet. Det vil ikke ændre sig. Jeg fokuserer på det, jeg kan kontrollere, siger Ryan.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Reagerer på Brøndby-bombe
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Langer ud efter trænerlegende
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
I chok over Manchester United
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Kritik preller af på Arteta
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER