FC Københavns målmand Kamil Grabara indtog en plads på bænken i søndagens 1-0-sejr hjemme over AGF i Superligaen.
I målet stod det australske nyindkøb Mathew Ryan, som har taget pladsen, mens Grabara i de seneste måneder har været ude med en slem skade i ansigtet.
I torsdags meldte Grabara sig kampklar igen og mente samtidig, at han stadig burde være førstemålmand.
– Jeg ser ikke nogen konkurrence om målmandsposten. Jeg har al mulig grund til at mene, at jeg er førstemålmand i FC København, sagde Kamil Grabara til Tipsbladet.
Jacob Neestrup, der lige er blevet ansat som ny cheftræner i FCK efter fyringen af Jess Thorup, nedtonede målmandskampen efter kampen mod AGF.
– Vi har to klassekeepere. Det ser jeg ikke som en udfordring. Jeg har ikke tænkt mig at være uden nogen af de to, siger Neestrup.
Træneren havde i sin debut som FCK-cheftræner valgt Ryan, også selv om det ikke behagede Grabara.
– Det er Kamil da formentlig ikke glad for. Eller det ved jeg, han ikke er, konstaterer Neestrup.
Men hvem er så førstemålmanden i FCK lige nu? Det vil den nye træner ikke udpensle.
– Jeg kommer slet ikke til at snakke om, hvem der er første- eller andenkeeper. Jeg kommer heller ikke til at snakke om, hvem der er førstevalg på backerne.
– Min holdning til det der med keeperen er, at det er lidt for beskyttet. Hvorfor skal man have at vide, om man er etter eller toer? Skal de ikke bare præstere, ligesom de andre spillere? Det tænker jeg, lyder det fra Neestrup.
Grabara skal have lov til at ytre sig en smule bramfrit, for det er den type, han er, forklarer Neestrup.
– Jeg synes ikke, det er larm. Hvis jeg går hen til Kamil og fortæller, at han ikke må sige, at han ser sig selv som klar førstekeeper, så fjerner jeg jo alt det, der gør Kamil så stærk.
– Det er klart, at alt er til en vis grænse. Men hvis ikke jeg kan tåle det der, så skal jeg netop ikke være træner i den her fodboldklub, påpeger Neestrup.
Ryan blev også spurgt til målmandsduellen og Grabaras mening om konkurrencen.
– Han har ret til at have sin mening. Alt, jeg ved, er, at ingen er berettiget til at spille. Den bedste mand spiller. Jeg kan kun kontrollere, hvad jeg gør ude på banen og gøre det bedste, jeg kan, siger Ryan.
Australieren giver Grabara ret i det faktum, at FCK har lukket mange mål ind, mens polakken har siddet ude.
– Det er rigtigt, at vi har lukket mange mål ind, og det er ikke ideelt. Min erfaring siger mig, at det aldrig er én mands skyld, når der går mål ind.
– Jeg kan se mig selv i spejlet vel vidende, at jeg har forsøgt at gøre alt, hvad jeg kan, for at bidrage til holdet. Det vil ikke ændre sig. Jeg fokuserer på det, jeg kan kontrollere, siger Ryan.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død