BRØNDBY (Tipsbladet): Jubel og jubelscener har fyldt en hel del gående ind til søndagens derby.
Det er ene og alene på grund af afslutningen på det seneste møde mellem FC København og Brøndby IF i Parken, hvor Patrick Pentz bukkede og nejede foran Sektion 12, som udløste en større batalje midt på banen med flere røde kort til følge.
På Brøndby Stadion fik FC København mulighed for at juble tre gange ved Jordan Larsson, Victor Froholdt og Gabriel Pereira – og det blev fejret behørigt.
– Du kan ikke sætte en sådan streg i sandet. Det er irrationelt, og måske overreagerede vi også i Parken. Det er meget, meget svært at sige, men det forløb professionelt i dag, siger Thomas Delaney, hvis cheftræner Jacob Neestrup er enig.
– Da Daniel Wass scorer på et straffespark i Parken. Hvor skal han løbe hen? Når vi scorer her, kan vi jo ikke løbe ind på Øster Allé og fejre det i Parken. Du skal have lov til at juble og også foran modstandernes fans. Den balance er rigtig, rigtig svær fordi, guderne skal også vide, at hvis du bliver svinet til i 90 minutter af en hel tribune, så er der noget i dig, der har lyst til at give lidt igen. Men jeg synes, vi holder os indenfor skiven. Vi vandt 3-0 og gik direkte i omklædningsrummet. Jeg synes også, Brøndby holdt sig indenfor skiven, så stor ros til begge klubber.
Jacob Neestrup understreger dog, at grænsen sættes, når der kastes ting efter ham, som der blev gjort i løbet af første halvleg.
– Det var en papirskugle, og jeg har ikke fået nogen skramme. Men jeg synes, det er fair, at du som aktør siger, I kan råbe, alt det I vil, og jeg skal gudhjælpemig høre på meget både i Jylland, på Brøndby Stadion og hjemme i Parken. Det er fair nok, men jeg finder mig ikke i, at nogen kaster noget efter mig. Det er uanset, hvad det er. Det synes jeg er helt fair at slå fast.
Det var en gul papirskugle, som var blevet brugt til Brøndbys tifo ved kick off, der var blevet krøllet sammen og altså blev kastet fra en Brøndby-fan, så den ramte Jacob Neestrup i panden.
Thomas Delaney sendte Jordan Larsson væk
Jordan Larsson var en af aktørerne, som fik mulighed for at juble over sin scoring til 1-0, og det blev gjort med hånden oppe til det ene øre.
Et klart signal om, hvor lydkulissen på Brøndby Stadion nu var henne. Til sidst måtte Thomas Delaney dæmpe jublen og slå fast, at “nok er nok” og guide sit hold væk fra området foran Sydsiden.
– Man vil jo gerne juble, når man scorer. Vi havde ikke vores fans i dag, og deres fans svinede os til i 90 minutter, så det var selvfølgelig ekstra skønt at juble. Men jeg synes ikke, det var over grænsen, siger Jordan Larsson og forklarer, at Thomas Delaney manede til ro og bad om ikke at få dumme gule kort.
Også Victor Froholdt kom på måltavlen, og han mener heller ikke, at man krydsede grænsen.
– Vi vil gerne juble, når vi scorer, og der synes jeg, at vi fandt en rigtig fin balancegang i dag, så det ikke blev hoverende på nogen måder. Jeg tror, det var nok at lukke munden på dem med sejren, og jeg så da også, at et par enkelte gule trøjer forlod Stadion før tid, og det kan vi jo godt lide.
Gabriel Pereira lukkede og slukkede til 3-0, og dermed kan FC København glæde sig over en komfortabel sejr, som kom i stand med effektivitet og evnen til at stå imod, da Brøndby kom blæsende ud af startblokkene.
– Jeg synes, det er en kamp, hvor Brøndby er bedst til at starte begge halvlege, som vi har lidt for vane herude. Som kampen skred frem, ved vi fra erfaring, at der kommer nogle muligheder i forhold til at tage fat i spillet og deres intensitet daler lidt, hvilket vi også kender fra Parken. Vi slutter halvlegene bedst, og så har vi en god effektivitet igen og en bagkæde plus keeper, der gør det fænomenalt, siger Jacob Neestrup.
Der resterer to spillerunder, og FC København indtager førstepladsen uanset resultatet i Herning.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
NYHEDER