BRØNDBY (Tipsbladet): Jubel og jubelscener har fyldt en hel del gående ind til søndagens derby.
Det er ene og alene på grund af afslutningen på det seneste møde mellem FC København og Brøndby IF i Parken, hvor Patrick Pentz bukkede og nejede foran Sektion 12, som udløste en større batalje midt på banen med flere røde kort til følge.
På Brøndby Stadion fik FC København mulighed for at juble tre gange ved Jordan Larsson, Victor Froholdt og Gabriel Pereira – og det blev fejret behørigt.
– Du kan ikke sætte en sådan streg i sandet. Det er irrationelt, og måske overreagerede vi også i Parken. Det er meget, meget svært at sige, men det forløb professionelt i dag, siger Thomas Delaney, hvis cheftræner Jacob Neestrup er enig.
– Da Daniel Wass scorer på et straffespark i Parken. Hvor skal han løbe hen? Når vi scorer her, kan vi jo ikke løbe ind på Øster Allé og fejre det i Parken. Du skal have lov til at juble og også foran modstandernes fans. Den balance er rigtig, rigtig svær fordi, guderne skal også vide, at hvis du bliver svinet til i 90 minutter af en hel tribune, så er der noget i dig, der har lyst til at give lidt igen. Men jeg synes, vi holder os indenfor skiven. Vi vandt 3-0 og gik direkte i omklædningsrummet. Jeg synes også, Brøndby holdt sig indenfor skiven, så stor ros til begge klubber.
Jacob Neestrup understreger dog, at grænsen sættes, når der kastes ting efter ham, som der blev gjort i løbet af første halvleg.
– Det var en papirskugle, og jeg har ikke fået nogen skramme. Men jeg synes, det er fair, at du som aktør siger, I kan råbe, alt det I vil, og jeg skal gudhjælpemig høre på meget både i Jylland, på Brøndby Stadion og hjemme i Parken. Det er fair nok, men jeg finder mig ikke i, at nogen kaster noget efter mig. Det er uanset, hvad det er. Det synes jeg er helt fair at slå fast.
Det var en gul papirskugle, som var blevet brugt til Brøndbys tifo ved kick off, der var blevet krøllet sammen og altså blev kastet fra en Brøndby-fan, så den ramte Jacob Neestrup i panden.
Thomas Delaney sendte Jordan Larsson væk
Jordan Larsson var en af aktørerne, som fik mulighed for at juble over sin scoring til 1-0, og det blev gjort med hånden oppe til det ene øre.
Et klart signal om, hvor lydkulissen på Brøndby Stadion nu var henne. Til sidst måtte Thomas Delaney dæmpe jublen og slå fast, at “nok er nok” og guide sit hold væk fra området foran Sydsiden.
– Man vil jo gerne juble, når man scorer. Vi havde ikke vores fans i dag, og deres fans svinede os til i 90 minutter, så det var selvfølgelig ekstra skønt at juble. Men jeg synes ikke, det var over grænsen, siger Jordan Larsson og forklarer, at Thomas Delaney manede til ro og bad om ikke at få dumme gule kort.
Også Victor Froholdt kom på måltavlen, og han mener heller ikke, at man krydsede grænsen.
– Vi vil gerne juble, når vi scorer, og der synes jeg, at vi fandt en rigtig fin balancegang i dag, så det ikke blev hoverende på nogen måder. Jeg tror, det var nok at lukke munden på dem med sejren, og jeg så da også, at et par enkelte gule trøjer forlod Stadion før tid, og det kan vi jo godt lide.
Gabriel Pereira lukkede og slukkede til 3-0, og dermed kan FC København glæde sig over en komfortabel sejr, som kom i stand med effektivitet og evnen til at stå imod, da Brøndby kom blæsende ud af startblokkene.
– Jeg synes, det er en kamp, hvor Brøndby er bedst til at starte begge halvlege, som vi har lidt for vane herude. Som kampen skred frem, ved vi fra erfaring, at der kommer nogle muligheder i forhold til at tage fat i spillet og deres intensitet daler lidt, hvilket vi også kender fra Parken. Vi slutter halvlegene bedst, og så har vi en god effektivitet igen og en bagkæde plus keeper, der gør det fænomenalt, siger Jacob Neestrup.
Der resterer to spillerunder, og FC København indtager førstepladsen uanset resultatet i Herning.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
NYHEDER