Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

Jubelscener og kast med papirskugler fyldte en hel del efter kampen mellem Brøndby IF og FC København. Her fortæller aktørerne om det til Tipsbladet og den fremmødte presse.



BRØNDBY (Tipsbladet): Jubel og jubelscener har fyldt en hel del gående ind til søndagens derby.

Det er ene og alene på grund af afslutningen på det seneste møde mellem FC København og Brøndby IF i Parken, hvor Patrick Pentz bukkede og nejede foran Sektion 12, som udløste en større batalje midt på banen med flere røde kort til følge.

På Brøndby Stadion fik FC København mulighed for at juble tre gange ved Jordan Larsson, Victor Froholdt og Gabriel Pereira – og det blev fejret behørigt.

– Du kan ikke sætte en sådan streg i sandet. Det er irrationelt, og måske overreagerede vi også i Parken. Det er meget, meget svært at sige, men det forløb professionelt i dag, siger Thomas Delaney, hvis cheftræner Jacob Neestrup er enig.

– Da Daniel Wass scorer på et straffespark i Parken. Hvor skal han løbe hen? Når vi scorer her, kan vi jo ikke løbe ind på Øster Allé og fejre det i Parken. Du skal have lov til at juble og også foran modstandernes fans. Den balance er rigtig, rigtig svær fordi, guderne skal også vide, at hvis du bliver svinet til i 90 minutter af en hel tribune, så er der noget i dig, der har lyst til at give lidt igen. Men jeg synes, vi holder os indenfor skiven. Vi vandt 3-0 og gik direkte i omklædningsrummet. Jeg synes også, Brøndby holdt sig indenfor skiven, så stor ros til begge klubber.

Jacob Neestrup understreger dog, at grænsen sættes, når der kastes ting efter ham, som der blev gjort i løbet af første halvleg.

– Det var en papirskugle, og jeg har ikke fået nogen skramme. Men jeg synes, det er fair, at du som aktør siger, I kan råbe, alt det I vil, og jeg skal gudhjælpemig høre på meget både i Jylland, på Brøndby Stadion og hjemme i Parken. Det er fair nok, men jeg finder mig ikke i, at nogen kaster noget efter mig. Det er uanset, hvad det er. Det synes jeg er helt fair at slå fast.

Det var en gul papirskugle, som var blevet brugt til Brøndbys tifo ved kick off, der var blevet krøllet sammen og altså blev kastet fra en Brøndby-fan, så den ramte Jacob Neestrup i panden.

Thomas Delaney sendte Jordan Larsson væk

Jordan Larsson var en af aktørerne, som fik mulighed for at juble over sin scoring til 1-0, og det blev gjort med hånden oppe til det ene øre.

Et klart signal om, hvor lydkulissen på Brøndby Stadion nu var henne. Til sidst måtte Thomas Delaney dæmpe jublen og slå fast, at “nok er nok” og guide sit hold væk fra området foran Sydsiden.

– Man vil jo gerne juble, når man scorer. Vi havde ikke vores fans i dag, og deres fans svinede os til i 90 minutter, så det var selvfølgelig ekstra skønt at juble. Men jeg synes ikke, det var over grænsen, siger Jordan Larsson og forklarer, at Thomas Delaney manede til ro og bad om ikke at få dumme gule kort.

Også Victor Froholdt kom på måltavlen, og han mener heller ikke, at man krydsede grænsen.

– Vi vil gerne juble, når vi scorer, og der synes jeg, at vi fandt en rigtig fin balancegang i dag, så det ikke blev hoverende på nogen måder. Jeg tror, det var nok at lukke munden på dem med sejren, og jeg så da også, at et par enkelte gule trøjer forlod Stadion før tid, og det kan vi jo godt lide.

Gabriel Pereira lukkede og slukkede til 3-0, og dermed kan FC København glæde sig over en komfortabel sejr, som kom i stand med effektivitet og evnen til at stå imod, da Brøndby kom blæsende ud af startblokkene.

– Jeg synes, det er en kamp, hvor Brøndby er bedst til at starte begge halvlege, som vi har lidt for vane herude. Som kampen skred frem, ved vi fra erfaring, at der kommer nogle muligheder i forhold til at tage fat i spillet og deres intensitet daler lidt, hvilket vi også kender fra Parken. Vi slutter halvlegene bedst, og så har vi en god effektivitet igen og en bagkæde plus keeper, der gør det fænomenalt, siger Jacob Neestrup.

Der resterer to spillerunder, og FC København indtager førstepladsen uanset resultatet i Herning.





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Bo Henriksen lander TV-job

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

‘Det er tæt på uforklarligt’

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Chokpris på Victor Froholdt

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

‘Jeg er fucking irriteret’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Dansk drømmehug i Serie A

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Henter kæmpe Superliga-flop

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’