Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

Jubelscener og kast med papirskugler fyldte en hel del efter kampen mellem Brøndby IF og FC København. Her fortæller aktørerne om det til Tipsbladet og den fremmødte presse.



BRØNDBY (Tipsbladet): Jubel og jubelscener har fyldt en hel del gående ind til søndagens derby.

Det er ene og alene på grund af afslutningen på det seneste møde mellem FC København og Brøndby IF i Parken, hvor Patrick Pentz bukkede og nejede foran Sektion 12, som udløste en større batalje midt på banen med flere røde kort til følge.

På Brøndby Stadion fik FC København mulighed for at juble tre gange ved Jordan Larsson, Victor Froholdt og Gabriel Pereira – og det blev fejret behørigt.

– Du kan ikke sætte en sådan streg i sandet. Det er irrationelt, og måske overreagerede vi også i Parken. Det er meget, meget svært at sige, men det forløb professionelt i dag, siger Thomas Delaney, hvis cheftræner Jacob Neestrup er enig.

– Da Daniel Wass scorer på et straffespark i Parken. Hvor skal han løbe hen? Når vi scorer her, kan vi jo ikke løbe ind på Øster Allé og fejre det i Parken. Du skal have lov til at juble og også foran modstandernes fans. Den balance er rigtig, rigtig svær fordi, guderne skal også vide, at hvis du bliver svinet til i 90 minutter af en hel tribune, så er der noget i dig, der har lyst til at give lidt igen. Men jeg synes, vi holder os indenfor skiven. Vi vandt 3-0 og gik direkte i omklædningsrummet. Jeg synes også, Brøndby holdt sig indenfor skiven, så stor ros til begge klubber.

Jacob Neestrup understreger dog, at grænsen sættes, når der kastes ting efter ham, som der blev gjort i løbet af første halvleg.

– Det var en papirskugle, og jeg har ikke fået nogen skramme. Men jeg synes, det er fair, at du som aktør siger, I kan råbe, alt det I vil, og jeg skal gudhjælpemig høre på meget både i Jylland, på Brøndby Stadion og hjemme i Parken. Det er fair nok, men jeg finder mig ikke i, at nogen kaster noget efter mig. Det er uanset, hvad det er. Det synes jeg er helt fair at slå fast.

Det var en gul papirskugle, som var blevet brugt til Brøndbys tifo ved kick off, der var blevet krøllet sammen og altså blev kastet fra en Brøndby-fan, så den ramte Jacob Neestrup i panden.

Thomas Delaney sendte Jordan Larsson væk

Jordan Larsson var en af aktørerne, som fik mulighed for at juble over sin scoring til 1-0, og det blev gjort med hånden oppe til det ene øre.

Et klart signal om, hvor lydkulissen på Brøndby Stadion nu var henne. Til sidst måtte Thomas Delaney dæmpe jublen og slå fast, at “nok er nok” og guide sit hold væk fra området foran Sydsiden.

– Man vil jo gerne juble, når man scorer. Vi havde ikke vores fans i dag, og deres fans svinede os til i 90 minutter, så det var selvfølgelig ekstra skønt at juble. Men jeg synes ikke, det var over grænsen, siger Jordan Larsson og forklarer, at Thomas Delaney manede til ro og bad om ikke at få dumme gule kort.

Også Victor Froholdt kom på måltavlen, og han mener heller ikke, at man krydsede grænsen.

– Vi vil gerne juble, når vi scorer, og der synes jeg, at vi fandt en rigtig fin balancegang i dag, så det ikke blev hoverende på nogen måder. Jeg tror, det var nok at lukke munden på dem med sejren, og jeg så da også, at et par enkelte gule trøjer forlod Stadion før tid, og det kan vi jo godt lide.

Gabriel Pereira lukkede og slukkede til 3-0, og dermed kan FC København glæde sig over en komfortabel sejr, som kom i stand med effektivitet og evnen til at stå imod, da Brøndby kom blæsende ud af startblokkene.

– Jeg synes, det er en kamp, hvor Brøndby er bedst til at starte begge halvlege, som vi har lidt for vane herude. Som kampen skred frem, ved vi fra erfaring, at der kommer nogle muligheder i forhold til at tage fat i spillet og deres intensitet daler lidt, hvilket vi også kender fra Parken. Vi slutter halvlegene bedst, og så har vi en god effektivitet igen og en bagkæde plus keeper, der gør det fænomenalt, siger Jacob Neestrup.

Der resterer to spillerunder, og FC København indtager førstepladsen uanset resultatet i Herning.







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland

Protesterer efter dansk drømmekamp



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Randers FC – Silkeborg IF

“Ingen er uerstattelige”

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Brighton – Liverpool

Benhård Brian Riemer-melding

Det kommer formentlig til at ske

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Barcelona – Rayo Vallecano

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet