BRØNDBY (Tipsbladet): Jubel og jubelscener har fyldt en hel del gående ind til søndagens derby.
Det er ene og alene på grund af afslutningen på det seneste møde mellem FC København og Brøndby IF i Parken, hvor Patrick Pentz bukkede og nejede foran Sektion 12, som udløste en større batalje midt på banen med flere røde kort til følge.
På Brøndby Stadion fik FC København mulighed for at juble tre gange ved Jordan Larsson, Victor Froholdt og Gabriel Pereira – og det blev fejret behørigt.
– Du kan ikke sætte en sådan streg i sandet. Det er irrationelt, og måske overreagerede vi også i Parken. Det er meget, meget svært at sige, men det forløb professionelt i dag, siger Thomas Delaney, hvis cheftræner Jacob Neestrup er enig.
– Da Daniel Wass scorer på et straffespark i Parken. Hvor skal han løbe hen? Når vi scorer her, kan vi jo ikke løbe ind på Øster Allé og fejre det i Parken. Du skal have lov til at juble og også foran modstandernes fans. Den balance er rigtig, rigtig svær fordi, guderne skal også vide, at hvis du bliver svinet til i 90 minutter af en hel tribune, så er der noget i dig, der har lyst til at give lidt igen. Men jeg synes, vi holder os indenfor skiven. Vi vandt 3-0 og gik direkte i omklædningsrummet. Jeg synes også, Brøndby holdt sig indenfor skiven, så stor ros til begge klubber.
Jacob Neestrup understreger dog, at grænsen sættes, når der kastes ting efter ham, som der blev gjort i løbet af første halvleg.
– Det var en papirskugle, og jeg har ikke fået nogen skramme. Men jeg synes, det er fair, at du som aktør siger, I kan råbe, alt det I vil, og jeg skal gudhjælpemig høre på meget både i Jylland, på Brøndby Stadion og hjemme i Parken. Det er fair nok, men jeg finder mig ikke i, at nogen kaster noget efter mig. Det er uanset, hvad det er. Det synes jeg er helt fair at slå fast.
Det var en gul papirskugle, som var blevet brugt til Brøndbys tifo ved kick off, der var blevet krøllet sammen og altså blev kastet fra en Brøndby-fan, så den ramte Jacob Neestrup i panden.
Thomas Delaney sendte Jordan Larsson væk
Jordan Larsson var en af aktørerne, som fik mulighed for at juble over sin scoring til 1-0, og det blev gjort med hånden oppe til det ene øre.
Et klart signal om, hvor lydkulissen på Brøndby Stadion nu var henne. Til sidst måtte Thomas Delaney dæmpe jublen og slå fast, at “nok er nok” og guide sit hold væk fra området foran Sydsiden.
– Man vil jo gerne juble, når man scorer. Vi havde ikke vores fans i dag, og deres fans svinede os til i 90 minutter, så det var selvfølgelig ekstra skønt at juble. Men jeg synes ikke, det var over grænsen, siger Jordan Larsson og forklarer, at Thomas Delaney manede til ro og bad om ikke at få dumme gule kort.
Også Victor Froholdt kom på måltavlen, og han mener heller ikke, at man krydsede grænsen.
– Vi vil gerne juble, når vi scorer, og der synes jeg, at vi fandt en rigtig fin balancegang i dag, så det ikke blev hoverende på nogen måder. Jeg tror, det var nok at lukke munden på dem med sejren, og jeg så da også, at et par enkelte gule trøjer forlod Stadion før tid, og det kan vi jo godt lide.
Gabriel Pereira lukkede og slukkede til 3-0, og dermed kan FC København glæde sig over en komfortabel sejr, som kom i stand med effektivitet og evnen til at stå imod, da Brøndby kom blæsende ud af startblokkene.
– Jeg synes, det er en kamp, hvor Brøndby er bedst til at starte begge halvlege, som vi har lidt for vane herude. Som kampen skred frem, ved vi fra erfaring, at der kommer nogle muligheder i forhold til at tage fat i spillet og deres intensitet daler lidt, hvilket vi også kender fra Parken. Vi slutter halvlegene bedst, og så har vi en god effektivitet igen og en bagkæde plus keeper, der gør det fænomenalt, siger Jacob Neestrup.
Der resterer to spillerunder, og FC København indtager førstepladsen uanset resultatet i Herning.
LIVE
TransferLIVE: Real henter ombejlet angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Franco Baresi er død
LIVE
Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
Her er FCK’s næste modstander i Europa
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TOPNYHED