Neestrup om choktransfer: Måtte læse den 2-3 gange

Jacob Neestrup har nu udpeget en af de transfers, der har overrasket ham mest.



Der var utvivlsomt en del Brøndby-fans, der fik kaffen galt i halsen, da FC København i sommeren 2020 kunne præsentere den tidligere Brøndby-profil Kamil Wilczek.

Og FC København-cheftræner Jacob Neestrup, der på det tidspunkt var i Viborg, var blandt dem, der lige skulle bruge et par minutter på at fordøje FC Københavns indkøb af den tidligere Brøndby-målræv. 

– Jeg ved ikke, om det er den vildeste transfer, jeg har oplevet i mit liv, men jeg tror, at jeg lige skulle tjekke avisen to eller tre gange, da jeg så, at FC København havde signet Kamil Wilczek for et par år siden, fortæller Jacob Neestrup til Viaplay. 

– Kamil gjorde det fantastisk her og gjorde sit allerbedste for klubben. Men det er klart, at når du signer en så stor Brøndby-profil, så… den skulle jeg lige læse igennem et par gange, før jeg troede på det. 

Jacob Neestrup blev herefter spurgt, om han også lige skulle bruge et par minutter til at acceptere FC Københavns indkøb af en tidligere Brøndby-helt. 

– Jeg var i Viborg på det tidspunkt, så det handlede ikke om at acceptere eller ikke acceptere. Som de fleste ved, så skal man ikke tro alt, man læser i aviserne, angående transfers. Så den skulle lige dobbelttjekkes et par gange, siger Jacob Neestrup.

Kamil Wilczek nåede at score 14 mål i 46 kampe for FC København, inden den polske angriber for et år siden skiftede til Piast Gliwice i hjemlandet. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Frankrig – Spanien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har spurgt på Gustav Isaksen

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

‘Det er jeg træt af’

England – Argentina

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Amir Richardson meldes tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Melder ud om Mbappé

De vil ansætte Guardiola som landstræner