Neestrup om choktransfer: Måtte læse den 2-3 gange

Jacob Neestrup har nu udpeget en af de transfers, der har overrasket ham mest.



Der var utvivlsomt en del Brøndby-fans, der fik kaffen galt i halsen, da FC København i sommeren 2020 kunne præsentere den tidligere Brøndby-profil Kamil Wilczek.

Og FC København-cheftræner Jacob Neestrup, der på det tidspunkt var i Viborg, var blandt dem, der lige skulle bruge et par minutter på at fordøje FC Københavns indkøb af den tidligere Brøndby-målræv. 

– Jeg ved ikke, om det er den vildeste transfer, jeg har oplevet i mit liv, men jeg tror, at jeg lige skulle tjekke avisen to eller tre gange, da jeg så, at FC København havde signet Kamil Wilczek for et par år siden, fortæller Jacob Neestrup til Viaplay. 

– Kamil gjorde det fantastisk her og gjorde sit allerbedste for klubben. Men det er klart, at når du signer en så stor Brøndby-profil, så… den skulle jeg lige læse igennem et par gange, før jeg troede på det. 

Jacob Neestrup blev herefter spurgt, om han også lige skulle bruge et par minutter til at acceptere FC Københavns indkøb af en tidligere Brøndby-helt. 

– Jeg var i Viborg på det tidspunkt, så det handlede ikke om at acceptere eller ikke acceptere. Som de fleste ved, så skal man ikke tro alt, man læser i aviserne, angående transfers. Så den skulle lige dobbelttjekkes et par gange, siger Jacob Neestrup.

Kamil Wilczek nåede at score 14 mål i 46 kampe for FC København, inden den polske angriber for et år siden skiftede til Piast Gliwice i hjemlandet. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

AGF giver lange karantæner for racisme

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Afvist – Brøndby undrer sig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds