Neestrup om choktransfer: Måtte læse den 2-3 gange

Jacob Neestrup har nu udpeget en af de transfers, der har overrasket ham mest.



Der var utvivlsomt en del Brøndby-fans, der fik kaffen galt i halsen, da FC København i sommeren 2020 kunne præsentere den tidligere Brøndby-profil Kamil Wilczek.

Og FC København-cheftræner Jacob Neestrup, der på det tidspunkt var i Viborg, var blandt dem, der lige skulle bruge et par minutter på at fordøje FC Københavns indkøb af den tidligere Brøndby-målræv. 

– Jeg ved ikke, om det er den vildeste transfer, jeg har oplevet i mit liv, men jeg tror, at jeg lige skulle tjekke avisen to eller tre gange, da jeg så, at FC København havde signet Kamil Wilczek for et par år siden, fortæller Jacob Neestrup til Viaplay. 

– Kamil gjorde det fantastisk her og gjorde sit allerbedste for klubben. Men det er klart, at når du signer en så stor Brøndby-profil, så… den skulle jeg lige læse igennem et par gange, før jeg troede på det. 

Jacob Neestrup blev herefter spurgt, om han også lige skulle bruge et par minutter til at acceptere FC Københavns indkøb af en tidligere Brøndby-helt. 

– Jeg var i Viborg på det tidspunkt, så det handlede ikke om at acceptere eller ikke acceptere. Som de fleste ved, så skal man ikke tro alt, man læser i aviserne, angående transfers. Så den skulle lige dobbelttjekkes et par gange, siger Jacob Neestrup.

Kamil Wilczek nåede at score 14 mål i 46 kampe for FC København, inden den polske angriber for et år siden skiftede til Piast Gliwice i hjemlandet. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Afslører: Dolberg sat til salg

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Monsterbud på vej

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Medier sender ham hjem til AGF

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Tysk VM-chok