Der var utvivlsomt en del Brøndby-fans, der fik kaffen galt i halsen, da FC København i sommeren 2020 kunne præsentere den tidligere Brøndby-profil Kamil Wilczek.
Og FC København-cheftræner Jacob Neestrup, der på det tidspunkt var i Viborg, var blandt dem, der lige skulle bruge et par minutter på at fordøje FC Københavns indkøb af den tidligere Brøndby-målræv.
– Jeg ved ikke, om det er den vildeste transfer, jeg har oplevet i mit liv, men jeg tror, at jeg lige skulle tjekke avisen to eller tre gange, da jeg så, at FC København havde signet Kamil Wilczek for et par år siden, fortæller Jacob Neestrup til Viaplay.
– Kamil gjorde det fantastisk her og gjorde sit allerbedste for klubben. Men det er klart, at når du signer en så stor Brøndby-profil, så… den skulle jeg lige læse igennem et par gange, før jeg troede på det.
Jacob Neestrup blev herefter spurgt, om han også lige skulle bruge et par minutter til at acceptere FC Københavns indkøb af en tidligere Brøndby-helt.
– Jeg var i Viborg på det tidspunkt, så det handlede ikke om at acceptere eller ikke acceptere. Som de fleste ved, så skal man ikke tro alt, man læser i aviserne, angående transfers. Så den skulle lige dobbelttjekkes et par gange, siger Jacob Neestrup.
Kamil Wilczek nåede at score 14 mål i 46 kampe for FC København, inden den polske angriber for et år siden skiftede til Piast Gliwice i hjemlandet.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Rødt kort er svært at vurdere’
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
OPTAKT