Neestrup om Jelert: Det skal ikke ske

Jacob Neestrup var tilfreds med Elias Jelerts spil i første halvleg af 2-0-sejren over FC Nordsjælland, men FCK-cheftræneren var samtidig særdeles frustreret over backens manglende evne til at styre sit temperament.



PARKEN (Tipsbladet): Elias Jelert havde egentlig flere rigtig fine aktioner i første halvleg af opgøret mod FC Nordsjælland, men alligevel blev den unge FC København-profil pillet ud i pausen af Jacob Neestrup. 

FC Københavns cheftræner var undervejs i første halvleg tydeligt frustreret over Elias Jelert, der efter et dumt gult kort legede lige lovlig meget med ilden, idet højrebacken ved et par lejligheder var tæt på endnu et gult kort. 

Efter slutfløjtet satte Jacob Neestrup ord på beslutningen om at hive Elias Jelert ud allerede i pausen.

– Det er den bedste præstation, hvor jeg har taget en spiller ud i pausen. For jeg synes, at han var decideret fremragende. Men han får et gult kort for en overreaktion. Det skal ikke ske. Jeg synes, at hans reaktion overfor fjerdedommeren, da vi scorer, der skal han juble med spillerne og fansene i stedet for.

– Jeg har også et temperament, så jeg skal ikke stå og lege perfekt, for jeg har også fået et par gule kort før for interaktioner med fjerdedommeren, men det er den personlige grænse, der afgør det.

– Og i dag var det en (fjerdedommer, red.), der havde lidt modstandskraft og havde en højere grænse for, hvad man kan tillade sig, i forhold til hvordan man kan opføre sig overfor en fjerdedommer. Det kunne have været en anden, der havde sat grænsen lavere, og så skulle vi have spillet med 10 mand. Og det var derfor, at jeg tog ham ud i pausen, lød det fra Jacob Neestrup. 

FC København-bossen blev herefter spurgt, hvad han sagde til Elias Jelert i første halvleg, da han havde fat i backen. 

– Det kan jeg ikke huske. Men det er jo, at nu skal han lige tænke sig om, lød svaret fra Neestrup, der herefter også var klar med en ros til Jelert. 

– Elias er en ung, men rutineret spiller, som har prøvet rigtigt meget for FC København. Heldigvis spiller han med følelserne ude på tøjet, og det skal han fortsætte med at gøre. Og så må han jo forbedre det (at styre følelserne, red.).

FC København spiller igen på fredag, hvor der venter en udekamp mod FC Midtjylland. 





På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’


‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Rygter om AC Horsens-legende

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Neymar tager en tørn mere

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Tauson er færdig i Brisbane

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Vil have Jonas Wind til FC København

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er Ajax-danskers millionløn

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Manchester United overvejer ham

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Her er Superligaens bedste stadion

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub