Neestrup om Jelert: Det skal ikke ske

Jacob Neestrup var tilfreds med Elias Jelerts spil i første halvleg af 2-0-sejren over FC Nordsjælland, men FCK-cheftræneren var samtidig særdeles frustreret over backens manglende evne til at styre sit temperament.



PARKEN (Tipsbladet): Elias Jelert havde egentlig flere rigtig fine aktioner i første halvleg af opgøret mod FC Nordsjælland, men alligevel blev den unge FC København-profil pillet ud i pausen af Jacob Neestrup. 

FC Københavns cheftræner var undervejs i første halvleg tydeligt frustreret over Elias Jelert, der efter et dumt gult kort legede lige lovlig meget med ilden, idet højrebacken ved et par lejligheder var tæt på endnu et gult kort. 

Efter slutfløjtet satte Jacob Neestrup ord på beslutningen om at hive Elias Jelert ud allerede i pausen.

– Det er den bedste præstation, hvor jeg har taget en spiller ud i pausen. For jeg synes, at han var decideret fremragende. Men han får et gult kort for en overreaktion. Det skal ikke ske. Jeg synes, at hans reaktion overfor fjerdedommeren, da vi scorer, der skal han juble med spillerne og fansene i stedet for.

– Jeg har også et temperament, så jeg skal ikke stå og lege perfekt, for jeg har også fået et par gule kort før for interaktioner med fjerdedommeren, men det er den personlige grænse, der afgør det.

– Og i dag var det en (fjerdedommer, red.), der havde lidt modstandskraft og havde en højere grænse for, hvad man kan tillade sig, i forhold til hvordan man kan opføre sig overfor en fjerdedommer. Det kunne have været en anden, der havde sat grænsen lavere, og så skulle vi have spillet med 10 mand. Og det var derfor, at jeg tog ham ud i pausen, lød det fra Jacob Neestrup. 

FC København-bossen blev herefter spurgt, hvad han sagde til Elias Jelert i første halvleg, da han havde fat i backen. 

– Det kan jeg ikke huske. Men det er jo, at nu skal han lige tænke sig om, lød svaret fra Neestrup, der herefter også var klar med en ros til Jelert. 

– Elias er en ung, men rutineret spiller, som har prøvet rigtigt meget for FC København. Heldigvis spiller han med følelserne ude på tøjet, og det skal han fortsætte med at gøre. Og så må han jo forbedre det (at styre følelserne, red.).

FC København spiller igen på fredag, hvor der venter en udekamp mod FC Midtjylland. 





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Færdig i FC Midtjylland?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

UEFA med ny stor FC København-straf

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Samler informationer om FCK’er

Bo Svensson i spil til stort job



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Den første i næsten 40 år

Manchester United jagter Liverpool-profil

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Medie peger på FC København

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Vild udtalelse om Nathan Trott

I svime over Højlund

FC København-stjerne straffes af UEFA

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Choktransfer?



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Sæsonens hurtigste hattrick

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Superliga-stortalenter topper international liste

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!