FC København var bagud 0-1 mod AC Horsens, og træner Jacob Neestrup fortalte sine spillere i pausen, at de tre point ikke ville komme let.
– Jeg sagde, at det handlede om at være rolige og stole på det kollektiv, vi har. Og jeg mindede spillerne om, at det her kommer til at gøre ondt, hvis vi skulle have tre point. Rigtigt ondt, siger FCK-træneren.
FCK’s trænerteam havde dog en plan B klar, hvis tingenes tilstand ikke ændrede sig efter pausen.
– Jeg skiftede ikke ud i pausen, fordi jeg tror på de spillere, jeg har. Men vi havde besluttet os for at lave en tredobbelt udskiftning 10-12 minutter inde i anden halvleg, hvis det blev nødvendigt, siger Neestrup.
Pausesnakken hjalp tilsyneladende, for FCK scorede tre mål inden for de første ti minutter af anden halvleg og vandt opgøret med 4-1 på udebane i Superligaen.
FCK-træneren mente ikke, at der var noget galt med holdet gameplan, men at det blot var eksekveringen, der manglede.
– Der var stadig mulighed for at spille i de rum, vi gerne ville. Vi skulle bare gøre det bedre, og det var, hvad vi gjorde i starten af anden halvleg, siger FCK-bossen.
Modstanderens anfører fra AC Horsens, Janus Drachmann, mente at hjemmeholdets spillere var dårlige til at bremse FCK i starten af anden halvleg.
– Vi burde have stoppet FCK noget tidligere, inden de kom ind i feltet. Vi formåede ikke at bryde deres rytme, siger Horsens-kaptajnen.
Den 34-årige midtbanespiller mener, at fejlene mod FCK minder om tidligere fejl, som holdet har begået i andre kampe i foråret.
– Vi var alt for passive i nogle situationer. Ikke bare i kampen mod FCK, men også mod Brøndby og Viborg, siger Horsens-spilleren.
FCK er med sejren nu kun et point efter førerholdet FC Nordsjælland i Superligaen.
Men de andre holds resultater i toppen af ligaen fylder ikke meget i FCK-træner Jacob Neestrups bevidsthed.
– Vi bruger kun tid på vores egne kampe og præstationer. De andres resultater er sekundære. Da jeg blev ansat i efteråret, var vi ti point efter førerholdet, og der sagde jeg, at vi skal blive danske mestre.
– Det har jeg sagt fra dag ét, uanset hvor mange skader og modgang vi har haft, siger den 35-årige træner.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT
Colombia – DR Congo
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TOPNYHED
