Neestrups pausesnak: Det ville gøre rigtigt ondt

FCK-træner Jacob Neestrup advarede sine spillere om en besværlig anden halvleg inden comebacket i Horsens.



FC København var bagud 0-1 mod AC Horsens, og træner Jacob Neestrup fortalte sine spillere i pausen, at de tre point ikke ville komme let.

– Jeg sagde, at det handlede om at være rolige og stole på det kollektiv, vi har. Og jeg mindede spillerne om, at det her kommer til at gøre ondt, hvis vi skulle have tre point. Rigtigt ondt, siger FCK-træneren.

FCK’s trænerteam havde dog en plan B klar, hvis tingenes tilstand ikke ændrede sig efter pausen.

– Jeg skiftede ikke ud i pausen, fordi jeg tror på de spillere, jeg har. Men vi havde besluttet os for at lave en tredobbelt udskiftning 10-12 minutter inde i anden halvleg, hvis det blev nødvendigt, siger Neestrup.

Pausesnakken hjalp tilsyneladende, for FCK scorede tre mål inden for de første ti minutter af anden halvleg og vandt opgøret med 4-1 på udebane i Superligaen.

FCK-træneren mente ikke, at der var noget galt med holdet gameplan, men at det blot var eksekveringen, der manglede.

– Der var stadig mulighed for at spille i de rum, vi gerne ville. Vi skulle bare gøre det bedre, og det var, hvad vi gjorde i starten af anden halvleg, siger FCK-bossen.

Modstanderens anfører fra AC Horsens, Janus Drachmann, mente at hjemmeholdets spillere var dårlige til at bremse FCK i starten af anden halvleg.

– Vi burde have stoppet FCK noget tidligere, inden de kom ind i feltet. Vi formåede ikke at bryde deres rytme, siger Horsens-kaptajnen.

Den 34-årige midtbanespiller mener, at fejlene mod FCK minder om tidligere fejl, som holdet har begået i andre kampe i foråret.

– Vi var alt for passive i nogle situationer. Ikke bare i kampen mod FCK, men også mod Brøndby og Viborg, siger Horsens-spilleren.

FCK er med sejren nu kun et point efter førerholdet FC Nordsjælland i Superligaen.

Men de andre holds resultater i toppen af ligaen fylder ikke meget i FCK-træner Jacob Neestrups bevidsthed.

– Vi bruger kun tid på vores egne kampe og præstationer. De andres resultater er sekundære. Da jeg blev ansat i efteråret, var vi ti point efter førerholdet, og der sagde jeg, at vi skal blive danske mestre.

– Det har jeg sagt fra dag ét, uanset hvor mange skader og modgang vi har haft, siger den 35-årige træner.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Argentina – Egypten

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enig med FC Midtjylland-angriber

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Her er 1/8-finalerne ved VM

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

David Nielsen er stensikker

Skyder stor FCM-historie ned

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Don Ø: Mange rystede på hovedet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

AGF-spiller idømt karantæne

‘Det er et angreb på FCK’