FC København var bagud 0-1 mod AC Horsens, og træner Jacob Neestrup fortalte sine spillere i pausen, at de tre point ikke ville komme let.
– Jeg sagde, at det handlede om at være rolige og stole på det kollektiv, vi har. Og jeg mindede spillerne om, at det her kommer til at gøre ondt, hvis vi skulle have tre point. Rigtigt ondt, siger FCK-træneren.
FCK’s trænerteam havde dog en plan B klar, hvis tingenes tilstand ikke ændrede sig efter pausen.
– Jeg skiftede ikke ud i pausen, fordi jeg tror på de spillere, jeg har. Men vi havde besluttet os for at lave en tredobbelt udskiftning 10-12 minutter inde i anden halvleg, hvis det blev nødvendigt, siger Neestrup.
Pausesnakken hjalp tilsyneladende, for FCK scorede tre mål inden for de første ti minutter af anden halvleg og vandt opgøret med 4-1 på udebane i Superligaen.
FCK-træneren mente ikke, at der var noget galt med holdet gameplan, men at det blot var eksekveringen, der manglede.
– Der var stadig mulighed for at spille i de rum, vi gerne ville. Vi skulle bare gøre det bedre, og det var, hvad vi gjorde i starten af anden halvleg, siger FCK-bossen.
Modstanderens anfører fra AC Horsens, Janus Drachmann, mente at hjemmeholdets spillere var dårlige til at bremse FCK i starten af anden halvleg.
– Vi burde have stoppet FCK noget tidligere, inden de kom ind i feltet. Vi formåede ikke at bryde deres rytme, siger Horsens-kaptajnen.
Den 34-årige midtbanespiller mener, at fejlene mod FCK minder om tidligere fejl, som holdet har begået i andre kampe i foråret.
– Vi var alt for passive i nogle situationer. Ikke bare i kampen mod FCK, men også mod Brøndby og Viborg, siger Horsens-spilleren.
FCK er med sejren nu kun et point efter førerholdet FC Nordsjælland i Superligaen.
Men de andre holds resultater i toppen af ligaen fylder ikke meget i FCK-træner Jacob Neestrups bevidsthed.
– Vi bruger kun tid på vores egne kampe og præstationer. De andres resultater er sekundære. Da jeg blev ansat i efteråret, var vi ti point efter førerholdet, og der sagde jeg, at vi skal blive danske mestre.
– Det har jeg sagt fra dag ét, uanset hvor mange skader og modgang vi har haft, siger den 35-årige træner.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Snart kan det give rødt kort
EKSKLUSIVT
