Neestrup revser FCK-stjerne: Det må ikke ske

Jacob Neestrup var hudløst ærlig efter 2-1-sejren over OB, hvor FC Københavns cheftræner slet ikke var tilfreds med Denis Vavro.



FC København var tæt på at smide to point i dagens hjemmekamp mod OB, hvor et afrettet skud fra Elias Achouri endte med at sikre 'Løverne' en 2-1-sejr i tillægstiden. 

Det holdt ellers hårdt for FC København i opgøret mod fynboerne, hvor Denis Vavro efter 57 minutters spil leverede en omgang tvivlsomt forsvarsspil, hvilket Charly Horneman udnyttede til at bringe OB foran med 1-0. 

Og efter slutfløjtet tøvede Jacob Neestrup ikke med at kritisere Denis Vavro, der også var tæt på at koste efter blot fire minutters spil, da slovakken missede en clearing, hvilket gav Horneman en stor chance, som Kamil Grabara reddede. 

– Jeg synes, at vi får en rigtig god start på kampen i det første kvarter, hvor vi spiller med godt tempo. Propper vi én ind der, så tror jeg, at det kunne være gået stærkt i dag. Jeg synes, at OB gjorde ondt på os de få gange, hvor de tog spillet til sig. Der fandt de nogle gode rum at spille i. De var farlige på omstillinger, fordi de er dygtige til det, men også fordi vi et par enkelte gange både strukturelt og individuelt ikke løser vores opgave godt nok, lød det fra Neestrup, da FCK-træneren gæstede Viaplay-studiet. 

– For eksempel her (efter fire minutters spil, hvor Horneman var tæt på, red.) hvor Denis slet ikke skal gå efter den bold. Det må ikke ske. Det er jo ikke en farlig situation, men det ender med at blive en stor chance. Det samme på målet, hvor vi leder dem ind i banen i stedet for udad. Det er den primære grund til, at det blev lidt spændende. 

Jacob Neestrup blev senere spurgt, om han er bekymret over balancen på FC Københavns hold, men det afviste cheftræneren. 

– Hvis du tager deres 1-0-mål, der er vi fuldstændigt i balance. Det er bare dårligt forsvarsspil. Denis skal lede dem udad, lød det fra Neestrup. 

Med sejren over OB har FC København maksimumpoint efter sæsonens første fire spillerunder. 







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Ny træner? ‘Hans navn nævnes ofte i Real Madrid’

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Den største genistreg i Superligaen?

Legende scorer landstrænerjob

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Er det Dolbergs vilde millionløn?

AGF har holdt fri inden FCM-brag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske