Neestrup revser FCK-stjerne: Det må ikke ske

Jacob Neestrup var hudløst ærlig efter 2-1-sejren over OB, hvor FC Københavns cheftræner slet ikke var tilfreds med Denis Vavro.



FC København var tæt på at smide to point i dagens hjemmekamp mod OB, hvor et afrettet skud fra Elias Achouri endte med at sikre 'Løverne' en 2-1-sejr i tillægstiden. 

Det holdt ellers hårdt for FC København i opgøret mod fynboerne, hvor Denis Vavro efter 57 minutters spil leverede en omgang tvivlsomt forsvarsspil, hvilket Charly Horneman udnyttede til at bringe OB foran med 1-0. 

Og efter slutfløjtet tøvede Jacob Neestrup ikke med at kritisere Denis Vavro, der også var tæt på at koste efter blot fire minutters spil, da slovakken missede en clearing, hvilket gav Horneman en stor chance, som Kamil Grabara reddede. 

– Jeg synes, at vi får en rigtig god start på kampen i det første kvarter, hvor vi spiller med godt tempo. Propper vi én ind der, så tror jeg, at det kunne være gået stærkt i dag. Jeg synes, at OB gjorde ondt på os de få gange, hvor de tog spillet til sig. Der fandt de nogle gode rum at spille i. De var farlige på omstillinger, fordi de er dygtige til det, men også fordi vi et par enkelte gange både strukturelt og individuelt ikke løser vores opgave godt nok, lød det fra Neestrup, da FCK-træneren gæstede Viaplay-studiet. 

– For eksempel her (efter fire minutters spil, hvor Horneman var tæt på, red.) hvor Denis slet ikke skal gå efter den bold. Det må ikke ske. Det er jo ikke en farlig situation, men det ender med at blive en stor chance. Det samme på målet, hvor vi leder dem ind i banen i stedet for udad. Det er den primære grund til, at det blev lidt spændende. 

Jacob Neestrup blev senere spurgt, om han er bekymret over balancen på FC Københavns hold, men det afviste cheftræneren. 

– Hvis du tager deres 1-0-mål, der er vi fuldstændigt i balance. Det er bare dårligt forsvarsspil. Denis skal lede dem udad, lød det fra Neestrup. 

Med sejren over OB har FC København maksimumpoint efter sæsonens første fire spillerunder. 





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Tullberg teaser for transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Steve Cooper med stor beslutning

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Forstår intet af Bisseck-beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

USA – Bosnien-Hercegovina



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Portugal – Kroatien

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

Nu er Brøndby IF konkret på banen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Belgien – Senegal

Spår rekordtransfer i dette vindue

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte