AARHUS (Tipsbladet) Jordan Larsson var igen på pletten, da FC København havde allermest brug for en målscorer.
I udekampen mod AGF, som styrede begivenhederne i anden halvleg, hvor stillingen var 1-1, tænkte man, at det ville tippe over til aarhusianernes fordel, hvis der skulle findes en vinder, men så slog den svenske angriber til med en drømmehug.
Det var Jordan Larssons anden kamp i streg med en scoring mod AGF og hans fjerde mål i Superligaen i 2025, og han får stor ros af sin cheftræner Jacob Neestrup, der i efteråret ikke så svenskerens vej, men nu har ham med i startopstillingen hver gang.
– Spillere har jo brug for selvtillid, og Jordan og jeg bliver nok aldrig enige – han vil nok altid sige, at der var en manglende snor, da han ikke spillede. Det er jo sådan, fodboldspillere er. Og jeg kan sige noget andet, siger Jacob Neestrup og fortsætter om Jordan Larsson, der ifølge FCKs træner skinner allermest i de helt store kampe:
– Men jeg kan bare sige, at han har haft sine ups and downs i FC København, han startede faktisk denne sæson rigtig godt, men det blev ødelagt af en slem baglårsskade, men han er jo en big game player og kan godt lide, når det spidser til. Og det synes jeg også, at han har vist i starten af det her mesterskabsspil. Eller i foråret i en helhed.

Jacob Neestrup bemærker, at Jordan Larsson senest havde en stor andel i mesterskabet for et par sæsoner siden, og han vil have ham til at gentage kunststykket.
– Jeg har sagt til ham, at nu må du afgøre det. Igen som han gjorde for to år siden. Det har jeg lige sagt til ham. Du må lave de kasser, der er vigtige, og dem har han lavet to af i to kampe nu her.
Målet fra Jordan Larsson kom på en dag, hvor FC København trods cifrene 3-1 ikke fik det til at glide helt smurt.
– Hvis du skal blive mester, skal du også kunne vinde kampe som denne. Første halvleg er lige, helt lige, hvor vi er skarpest på den ene mulighed, vi har. Så synes jeg, at vi er det næstbedste hold i anden halvleg.
– Hvis du skal vinde mesterskabet, skal du også vinde kampe, hvor du i perioder er det næstbedste mandskab, og jeg kan gudhjælpemig finde mange kampe, hvor marginalerne er faldet anderledes ud, hvor vi kunne have fået et eller tre point. Så jeg er glad for de tre point et svært sted mod et hold, der er ubesejret her, lyder det fra Neestrup, der så sit hold lide undervejs i sejren.
– Vi tager tre point i en anden halvleg, hvor vi lider, og hvor vi vinder på baggrund af hårdt arbejde og nogle spillere, der gør alt for at holde sig inde i kampen.
FC København skal i næste runde igen spille på udebane, når der venter et brag mod Brøndby på søndag.
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
Forlænger med to Superliga-talenter
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
City-ejer sælger klub
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG