AARHUS (Tipsbladet) Jordan Larsson var igen på pletten, da FC København havde allermest brug for en målscorer.
I udekampen mod AGF, som styrede begivenhederne i anden halvleg, hvor stillingen var 1-1, tænkte man, at det ville tippe over til aarhusianernes fordel, hvis der skulle findes en vinder, men så slog den svenske angriber til med en drømmehug.
Det var Jordan Larssons anden kamp i streg med en scoring mod AGF og hans fjerde mål i Superligaen i 2025, og han får stor ros af sin cheftræner Jacob Neestrup, der i efteråret ikke så svenskerens vej, men nu har ham med i startopstillingen hver gang.
– Spillere har jo brug for selvtillid, og Jordan og jeg bliver nok aldrig enige – han vil nok altid sige, at der var en manglende snor, da han ikke spillede. Det er jo sådan, fodboldspillere er. Og jeg kan sige noget andet, siger Jacob Neestrup og fortsætter om Jordan Larsson, der ifølge FCKs træner skinner allermest i de helt store kampe:
– Men jeg kan bare sige, at han har haft sine ups and downs i FC København, han startede faktisk denne sæson rigtig godt, men det blev ødelagt af en slem baglårsskade, men han er jo en big game player og kan godt lide, når det spidser til. Og det synes jeg også, at han har vist i starten af det her mesterskabsspil. Eller i foråret i en helhed.

Jacob Neestrup bemærker, at Jordan Larsson senest havde en stor andel i mesterskabet for et par sæsoner siden, og han vil have ham til at gentage kunststykket.
– Jeg har sagt til ham, at nu må du afgøre det. Igen som han gjorde for to år siden. Det har jeg lige sagt til ham. Du må lave de kasser, der er vigtige, og dem har han lavet to af i to kampe nu her.
Målet fra Jordan Larsson kom på en dag, hvor FC København trods cifrene 3-1 ikke fik det til at glide helt smurt.
– Hvis du skal blive mester, skal du også kunne vinde kampe som denne. Første halvleg er lige, helt lige, hvor vi er skarpest på den ene mulighed, vi har. Så synes jeg, at vi er det næstbedste hold i anden halvleg.
– Hvis du skal vinde mesterskabet, skal du også vinde kampe, hvor du i perioder er det næstbedste mandskab, og jeg kan gudhjælpemig finde mange kampe, hvor marginalerne er faldet anderledes ud, hvor vi kunne have fået et eller tre point. Så jeg er glad for de tre point et svært sted mod et hold, der er ubesejret her, lyder det fra Neestrup, der så sit hold lide undervejs i sejren.
– Vi tager tre point i en anden halvleg, hvor vi lider, og hvor vi vinder på baggrund af hårdt arbejde og nogle spillere, der gør alt for at holde sig inde i kampen.
FC København skal i næste runde igen spille på udebane, når der venter et brag mod Brøndby på søndag.
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers