Neestrup roser Larsson: Han er en big game player

Jordan Larsson scorede igen, da alt spidsede til i sejren over AGF - til stor glæde for Jacob Neestrup.



AARHUS (Tipsbladet) Jordan Larsson var igen på pletten, da FC København havde allermest brug for en målscorer. 

I udekampen mod AGF, som styrede begivenhederne i anden halvleg, hvor stillingen var 1-1, tænkte man, at det ville tippe over til aarhusianernes fordel, hvis der skulle findes en vinder, men så slog den svenske angriber til med en drømmehug. 

Det var Jordan Larssons anden kamp i streg med en scoring mod AGF og hans fjerde mål i Superligaen i 2025, og han får stor ros af sin cheftræner Jacob Neestrup, der i efteråret ikke så svenskerens vej, men nu har ham med i startopstillingen hver gang. 

– Spillere har jo brug for selvtillid, og Jordan og jeg bliver nok aldrig enige – han vil nok altid sige, at der var en manglende snor, da han ikke spillede. Det er jo sådan, fodboldspillere er. Og jeg kan sige noget andet, siger Jacob Neestrup og fortsætter om Jordan Larsson, der ifølge FCKs træner skinner allermest i de helt store kampe: 

– Men jeg kan bare sige, at han har haft sine ups and downs i FC København, han startede faktisk denne sæson rigtig godt, men det blev ødelagt af en slem baglårsskade, men han er jo en big game player og kan godt lide, når det spidser til. Og det synes jeg også, at han har vist i starten af det her mesterskabsspil. Eller i foråret i en helhed. 

Jacob Neestrup bemærker, at Jordan Larsson senest havde en stor andel i mesterskabet for et par sæsoner siden, og han vil have ham til at gentage kunststykket. 

– Jeg har sagt til ham, at nu må du afgøre det. Igen som han gjorde for to år siden. Det har jeg lige sagt til ham. Du må lave de kasser, der er vigtige, og dem har han lavet to af i to kampe nu her. 

Målet fra Jordan Larsson kom på en dag, hvor FC København trods cifrene 3-1 ikke fik det til at glide helt smurt. 

– Hvis du skal blive mester, skal du også kunne vinde kampe som denne. Første halvleg er lige, helt lige, hvor vi er skarpest på den ene mulighed, vi har. Så synes jeg, at vi er det næstbedste hold i anden halvleg. 

– Hvis du skal vinde mesterskabet, skal du også vinde kampe, hvor du i perioder er det næstbedste mandskab, og jeg kan gudhjælpemig finde mange kampe, hvor marginalerne er faldet anderledes ud, hvor vi kunne have fået et eller tre point. Så jeg er glad for de tre point et svært sted mod et hold, der er ubesejret her, lyder det fra Neestrup, der så sit hold lide undervejs i sejren.  

– Vi tager tre point i en anden halvleg, hvor vi lider, og hvor vi vinder på baggrund af hårdt arbejde og nogle spillere, der gør alt for at holde sig inde i kampen.

FC København skal i næste runde igen spille på udebane, når der venter et brag mod Brøndby på søndag.








Højbjerg: ‘Det er en skandale’




EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Skotland dummer sig i Grækenland

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Ny kæmpeklub er interesseret

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Bendtner med drømmemelding for Danmark



Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København EKSKLUSIVT

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Riemer giver Højlund-opdatering

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

GOG buldrer forbi bundhold

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Her kan du se Danmark mod Belarus

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Medie med Kamil Grabara-afsløring



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Peter Christiansen har fundet afløseren

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Simon Kjær havde Superliga-tilbud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Aflyser pressemøde i Parken

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Chok i OB – siger op efter seks dage

Superliga-profil får trænerlicens

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Landstræner uenig med Ronaldo

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel