Neestrup roser Larsson: Han er en big game player

Jordan Larsson scorede igen, da alt spidsede til i sejren over AGF - til stor glæde for Jacob Neestrup.



AARHUS (Tipsbladet) Jordan Larsson var igen på pletten, da FC København havde allermest brug for en målscorer. 

I udekampen mod AGF, som styrede begivenhederne i anden halvleg, hvor stillingen var 1-1, tænkte man, at det ville tippe over til aarhusianernes fordel, hvis der skulle findes en vinder, men så slog den svenske angriber til med en drømmehug. 

Det var Jordan Larssons anden kamp i streg med en scoring mod AGF og hans fjerde mål i Superligaen i 2025, og han får stor ros af sin cheftræner Jacob Neestrup, der i efteråret ikke så svenskerens vej, men nu har ham med i startopstillingen hver gang. 

– Spillere har jo brug for selvtillid, og Jordan og jeg bliver nok aldrig enige – han vil nok altid sige, at der var en manglende snor, da han ikke spillede. Det er jo sådan, fodboldspillere er. Og jeg kan sige noget andet, siger Jacob Neestrup og fortsætter om Jordan Larsson, der ifølge FCKs træner skinner allermest i de helt store kampe: 

– Men jeg kan bare sige, at han har haft sine ups and downs i FC København, han startede faktisk denne sæson rigtig godt, men det blev ødelagt af en slem baglårsskade, men han er jo en big game player og kan godt lide, når det spidser til. Og det synes jeg også, at han har vist i starten af det her mesterskabsspil. Eller i foråret i en helhed. 

Jacob Neestrup bemærker, at Jordan Larsson senest havde en stor andel i mesterskabet for et par sæsoner siden, og han vil have ham til at gentage kunststykket. 

– Jeg har sagt til ham, at nu må du afgøre det. Igen som han gjorde for to år siden. Det har jeg lige sagt til ham. Du må lave de kasser, der er vigtige, og dem har han lavet to af i to kampe nu her. 

Målet fra Jordan Larsson kom på en dag, hvor FC København trods cifrene 3-1 ikke fik det til at glide helt smurt. 

– Hvis du skal blive mester, skal du også kunne vinde kampe som denne. Første halvleg er lige, helt lige, hvor vi er skarpest på den ene mulighed, vi har. Så synes jeg, at vi er det næstbedste hold i anden halvleg. 

– Hvis du skal vinde mesterskabet, skal du også vinde kampe, hvor du i perioder er det næstbedste mandskab, og jeg kan gudhjælpemig finde mange kampe, hvor marginalerne er faldet anderledes ud, hvor vi kunne have fået et eller tre point. Så jeg er glad for de tre point et svært sted mod et hold, der er ubesejret her, lyder det fra Neestrup, der så sit hold lide undervejs i sejren.  

– Vi tager tre point i en anden halvleg, hvor vi lider, og hvor vi vinder på baggrund af hårdt arbejde og nogle spillere, der gør alt for at holde sig inde i kampen.

FC København skal i næste runde igen spille på udebane, når der venter et brag mod Brøndby på søndag.



Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Her kan du se VM-lodtrækningen

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

FC Fredericia – OB

– Det har man nok aldrig set før

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

De er klar til at købe Mohamed Salah

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Saver United-stjerne over

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Jonas Wind er i København

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Griner af AaB-rygte

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Stor derby-bøde til FC København

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det var vanvittigt brutalt!

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Rigmand vild med FC København-aftale

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen