AARHUS (Tipsbladet) Jordan Larsson var igen på pletten, da FC København havde allermest brug for en målscorer.
I udekampen mod AGF, som styrede begivenhederne i anden halvleg, hvor stillingen var 1-1, tænkte man, at det ville tippe over til aarhusianernes fordel, hvis der skulle findes en vinder, men så slog den svenske angriber til med en drømmehug.
Det var Jordan Larssons anden kamp i streg med en scoring mod AGF og hans fjerde mål i Superligaen i 2025, og han får stor ros af sin cheftræner Jacob Neestrup, der i efteråret ikke så svenskerens vej, men nu har ham med i startopstillingen hver gang.
– Spillere har jo brug for selvtillid, og Jordan og jeg bliver nok aldrig enige – han vil nok altid sige, at der var en manglende snor, da han ikke spillede. Det er jo sådan, fodboldspillere er. Og jeg kan sige noget andet, siger Jacob Neestrup og fortsætter om Jordan Larsson, der ifølge FCKs træner skinner allermest i de helt store kampe:
– Men jeg kan bare sige, at han har haft sine ups and downs i FC København, han startede faktisk denne sæson rigtig godt, men det blev ødelagt af en slem baglårsskade, men han er jo en big game player og kan godt lide, når det spidser til. Og det synes jeg også, at han har vist i starten af det her mesterskabsspil. Eller i foråret i en helhed.

Jacob Neestrup bemærker, at Jordan Larsson senest havde en stor andel i mesterskabet for et par sæsoner siden, og han vil have ham til at gentage kunststykket.
– Jeg har sagt til ham, at nu må du afgøre det. Igen som han gjorde for to år siden. Det har jeg lige sagt til ham. Du må lave de kasser, der er vigtige, og dem har han lavet to af i to kampe nu her.
Målet fra Jordan Larsson kom på en dag, hvor FC København trods cifrene 3-1 ikke fik det til at glide helt smurt.
– Hvis du skal blive mester, skal du også kunne vinde kampe som denne. Første halvleg er lige, helt lige, hvor vi er skarpest på den ene mulighed, vi har. Så synes jeg, at vi er det næstbedste hold i anden halvleg.
– Hvis du skal vinde mesterskabet, skal du også vinde kampe, hvor du i perioder er det næstbedste mandskab, og jeg kan gudhjælpemig finde mange kampe, hvor marginalerne er faldet anderledes ud, hvor vi kunne have fået et eller tre point. Så jeg er glad for de tre point et svært sted mod et hold, der er ubesejret her, lyder det fra Neestrup, der så sit hold lide undervejs i sejren.
– Vi tager tre point i en anden halvleg, hvor vi lider, og hvor vi vinder på baggrund af hårdt arbejde og nogle spillere, der gør alt for at holde sig inde i kampen.
FC København skal i næste runde igen spille på udebane, når der venter et brag mod Brøndby på søndag.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Jubler over ny Brøndby-chef
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
MEDIE
Nu dukker første historie op
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
Liverpool vender dobbeltopgøret
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT