Neestrup roser Larsson: Han er en big game player

Jordan Larsson scorede igen, da alt spidsede til i sejren over AGF - til stor glæde for Jacob Neestrup.



AARHUS (Tipsbladet) Jordan Larsson var igen på pletten, da FC København havde allermest brug for en målscorer. 

I udekampen mod AGF, som styrede begivenhederne i anden halvleg, hvor stillingen var 1-1, tænkte man, at det ville tippe over til aarhusianernes fordel, hvis der skulle findes en vinder, men så slog den svenske angriber til med en drømmehug. 

Det var Jordan Larssons anden kamp i streg med en scoring mod AGF og hans fjerde mål i Superligaen i 2025, og han får stor ros af sin cheftræner Jacob Neestrup, der i efteråret ikke så svenskerens vej, men nu har ham med i startopstillingen hver gang. 

– Spillere har jo brug for selvtillid, og Jordan og jeg bliver nok aldrig enige – han vil nok altid sige, at der var en manglende snor, da han ikke spillede. Det er jo sådan, fodboldspillere er. Og jeg kan sige noget andet, siger Jacob Neestrup og fortsætter om Jordan Larsson, der ifølge FCKs træner skinner allermest i de helt store kampe: 

– Men jeg kan bare sige, at han har haft sine ups and downs i FC København, han startede faktisk denne sæson rigtig godt, men det blev ødelagt af en slem baglårsskade, men han er jo en big game player og kan godt lide, når det spidser til. Og det synes jeg også, at han har vist i starten af det her mesterskabsspil. Eller i foråret i en helhed. 

Jacob Neestrup bemærker, at Jordan Larsson senest havde en stor andel i mesterskabet for et par sæsoner siden, og han vil have ham til at gentage kunststykket. 

– Jeg har sagt til ham, at nu må du afgøre det. Igen som han gjorde for to år siden. Det har jeg lige sagt til ham. Du må lave de kasser, der er vigtige, og dem har han lavet to af i to kampe nu her. 

Målet fra Jordan Larsson kom på en dag, hvor FC København trods cifrene 3-1 ikke fik det til at glide helt smurt. 

– Hvis du skal blive mester, skal du også kunne vinde kampe som denne. Første halvleg er lige, helt lige, hvor vi er skarpest på den ene mulighed, vi har. Så synes jeg, at vi er det næstbedste hold i anden halvleg. 

– Hvis du skal vinde mesterskabet, skal du også vinde kampe, hvor du i perioder er det næstbedste mandskab, og jeg kan gudhjælpemig finde mange kampe, hvor marginalerne er faldet anderledes ud, hvor vi kunne have fået et eller tre point. Så jeg er glad for de tre point et svært sted mod et hold, der er ubesejret her, lyder det fra Neestrup, der så sit hold lide undervejs i sejren.  

– Vi tager tre point i en anden halvleg, hvor vi lider, og hvor vi vinder på baggrund af hårdt arbejde og nogle spillere, der gør alt for at holde sig inde i kampen.

FC København skal i næste runde igen spille på udebane, når der venter et brag mod Brøndby på søndag.





LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

To danske klubber jagter formstærk angriber



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Åbner for ny rolle i FC København

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Viaplay deler stor nyhed

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Klubber holder øje med AaB-profil

Storklub jagter FCK-emne

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget