Neestrup støtter Olsson: Vi håber det bedste

Jacob Neestrup sender sine mest støttende tanker til Kristoffer Olsson, der ligger i respirator på Aarhus Universitetshospital.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der gik et chok gennem fodboldlandskabet, da FC Midtjylland tirsdag meldte ud, at Kristoffer Olsson er blevet alvorligt syg. 

Svenskeren blev tirsdag den 20. februar ramt af en tilsyneladende akut opstået sygdom relateret til hjernen, og han har siden ligget i respirator på Aarhus Universitetshospital. 

FC Midtjylland og FC København møder fredag hinanden på MCH Arena, og her vil hjemmeholdets fans støtte Olsson med et stående bifald i det 8. minut. Et initiativ, som FC København har opfordret deres udefans til at respektere og bakke op om. 

Og respekten sendes også i retning af FC Midtjylland og Kristoffer Olsson, da Tipsbladet og flere medier denne onsdag besøger FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg, hvor cheftræner, Jacob Neestrup, bliver spurgt ind til, hvordan de i FC København har taget nyheden.

– Alle i FC København føler selvfølgelig med Kristoffer og også med FC Midtjylland, som er i en svær situation og skal passe på hinanden. Vi håber selvfølgelig på det bedste.

Herefter bliver Neestrup spurgt ind til fanstøtten fra lejrene, hvorefter han gentager sig selv:

– Jeg har ikke mere at sige til det, andet end det jeg lige har sagt. At vi håber det bedste, siger han. 

FC Midtjylland har selv meldt ud, at de vil orientere offentligheden omkring Olssons situation, når der opstår væsentligt nyt. Onsdag kunne klubben melde, at man har lukket dagens træning for medier og tilskuere som følge af hændelsen.





Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC København sælger Nathan Trott

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Barcelona – Real Madrid

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen