Neestrup støtter Olsson: Vi håber det bedste

Jacob Neestrup sender sine mest støttende tanker til Kristoffer Olsson, der ligger i respirator på Aarhus Universitetshospital.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der gik et chok gennem fodboldlandskabet, da FC Midtjylland tirsdag meldte ud, at Kristoffer Olsson er blevet alvorligt syg. 

Svenskeren blev tirsdag den 20. februar ramt af en tilsyneladende akut opstået sygdom relateret til hjernen, og han har siden ligget i respirator på Aarhus Universitetshospital. 

FC Midtjylland og FC København møder fredag hinanden på MCH Arena, og her vil hjemmeholdets fans støtte Olsson med et stående bifald i det 8. minut. Et initiativ, som FC København har opfordret deres udefans til at respektere og bakke op om. 

Og respekten sendes også i retning af FC Midtjylland og Kristoffer Olsson, da Tipsbladet og flere medier denne onsdag besøger FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg, hvor cheftræner, Jacob Neestrup, bliver spurgt ind til, hvordan de i FC København har taget nyheden.

– Alle i FC København føler selvfølgelig med Kristoffer og også med FC Midtjylland, som er i en svær situation og skal passe på hinanden. Vi håber selvfølgelig på det bedste.

Herefter bliver Neestrup spurgt ind til fanstøtten fra lejrene, hvorefter han gentager sig selv:

– Jeg har ikke mere at sige til det, andet end det jeg lige har sagt. At vi håber det bedste, siger han. 

FC Midtjylland har selv meldt ud, at de vil orientere offentligheden omkring Olssons situation, når der opstår væsentligt nyt. Onsdag kunne klubben melde, at man har lukket dagens træning for medier og tilskuere som følge af hændelsen.





100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Randers kæmper sig tilbage to gange

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

LIVE: Evander skriver MLS-historie

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Kæmpekøb retur til FC København?

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sønderjyske – FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links