Neestrup støtter Olsson: Vi håber det bedste

Jacob Neestrup sender sine mest støttende tanker til Kristoffer Olsson, der ligger i respirator på Aarhus Universitetshospital.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der gik et chok gennem fodboldlandskabet, da FC Midtjylland tirsdag meldte ud, at Kristoffer Olsson er blevet alvorligt syg. 

Svenskeren blev tirsdag den 20. februar ramt af en tilsyneladende akut opstået sygdom relateret til hjernen, og han har siden ligget i respirator på Aarhus Universitetshospital. 

FC Midtjylland og FC København møder fredag hinanden på MCH Arena, og her vil hjemmeholdets fans støtte Olsson med et stående bifald i det 8. minut. Et initiativ, som FC København har opfordret deres udefans til at respektere og bakke op om. 

Og respekten sendes også i retning af FC Midtjylland og Kristoffer Olsson, da Tipsbladet og flere medier denne onsdag besøger FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg, hvor cheftræner, Jacob Neestrup, bliver spurgt ind til, hvordan de i FC København har taget nyheden.

– Alle i FC København føler selvfølgelig med Kristoffer og også med FC Midtjylland, som er i en svær situation og skal passe på hinanden. Vi håber selvfølgelig på det bedste.

Herefter bliver Neestrup spurgt ind til fanstøtten fra lejrene, hvorefter han gentager sig selv:

– Jeg har ikke mere at sige til det, andet end det jeg lige har sagt. At vi håber det bedste, siger han. 

FC Midtjylland har selv meldt ud, at de vil orientere offentligheden omkring Olssons situation, når der opstår væsentligt nyt. Onsdag kunne klubben melde, at man har lukket dagens træning for medier og tilskuere som følge af hændelsen.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: ‘Betydelig interesse’ – færdig i Danmark?

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Skidt nyt om Lukas Lerager



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Patrick Dorgu er med

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Smider Salah-bombe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Gratis adgang til Superliga-brag

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej