Neestrup støtter Olsson: Vi håber det bedste

Jacob Neestrup sender sine mest støttende tanker til Kristoffer Olsson, der ligger i respirator på Aarhus Universitetshospital.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der gik et chok gennem fodboldlandskabet, da FC Midtjylland tirsdag meldte ud, at Kristoffer Olsson er blevet alvorligt syg. 

Svenskeren blev tirsdag den 20. februar ramt af en tilsyneladende akut opstået sygdom relateret til hjernen, og han har siden ligget i respirator på Aarhus Universitetshospital. 

FC Midtjylland og FC København møder fredag hinanden på MCH Arena, og her vil hjemmeholdets fans støtte Olsson med et stående bifald i det 8. minut. Et initiativ, som FC København har opfordret deres udefans til at respektere og bakke op om. 

Og respekten sendes også i retning af FC Midtjylland og Kristoffer Olsson, da Tipsbladet og flere medier denne onsdag besøger FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg, hvor cheftræner, Jacob Neestrup, bliver spurgt ind til, hvordan de i FC København har taget nyheden.

– Alle i FC København føler selvfølgelig med Kristoffer og også med FC Midtjylland, som er i en svær situation og skal passe på hinanden. Vi håber selvfølgelig på det bedste.

Herefter bliver Neestrup spurgt ind til fanstøtten fra lejrene, hvorefter han gentager sig selv:

– Jeg har ikke mere at sige til det, andet end det jeg lige har sagt. At vi håber det bedste, siger han. 

FC Midtjylland har selv meldt ud, at de vil orientere offentligheden omkring Olssons situation, når der opstår væsentligt nyt. Onsdag kunne klubben melde, at man har lukket dagens træning for medier og tilskuere som følge af hændelsen.





Martin Jørgensen lander nyt job




LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Brian Riemer peger på tre årsager

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson svært utilfreds

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg