Neestrups forbandelse: Det nager altid

Fem kampe - nul sejre. Det er facit for Jacob Neestrup på kunstgræsset i Farum, og den forbandelse går ham på.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): 3-2, 2-1, 2-2, 3-2 og 3-2.

Man skal ikke komme og sige, at det ikke er underholdende, når FC Nordsjælland tager imod Jacob Neestrups FC København på Right to Dream Park.

Der bliver altid scoret mange mål, og så har FC København under Neestrup aldrig slået Farum-klubben på kunstgræsset, som resultaterne herover indikerer. Faktisk er det kun blevet til et enkelt kryds i de fem opgør.

En decideret forbandelse for Jacob Neestrup, men hvorfor er det sådan? Det forsøger FCK-træneren at give et bud efter torsdagens træningspas.

– Det nager altid, når vi ikke vinder. Vi har tabt en del gange 3-2 deroppe, og vi har haft en lidt kedelig tendens til at være bagud med et par mål meget tidligt et par gange, og det gør altid tingene sværere.

– Jeg har stor respekt for FC Nordsjælland som modstander. Det er en meget kompleks modstander taktisk. Alt afhængig hvor de er på sæsonen, og hvilket peak de er i, så har de ofte nogle spillere med meget store individuelle kompetencer i forhold til tekniske færdigheder, taktisk forståelse og fart krydret med underlaget deroppe. Det gør, at kampene bare er svære. Men vi må se, om vi ikke kan gøre det bedre deroppe, end vi har gjort de sidste par gange.

– Vi har prøvet med og uden held at lave nogle gode boldspillende hold eller gode preshold deroppe. Noget har vi lykkedes med, og noget har vi ikke lykkedes med. De sidste to gange, vi har været deroppe, har vi tabt fortjent.

Han fremhæver ligeledes FC Nordsjællands talentafdeling, hvor de kan hente toptalenter fra Right to Dream-akademierne fra forskellige steder i verden. Det gør, at det er dygtige spillere, som FC Nordsjælland sender på banen, særligt også når de unge spillere bliver suppleret af rutinerede kræfter.

– Vi skal tage hævn

Kunstgræsset og FC Københavns problemer er nærmest et tema hver gang, de besøger Farum.

Spørger man Jordan Larsson, der har spillet en del på kunstgræs fra sin tid i Sverige, så er holdningen da også klar – græs trumfer kunst hver gang.

– Jeg foretrækker altid græs, men jeg har spillet meget på kunst i min opvækst i Sverige. Jeg har også spillet det i en halv sæson hos IFK Norrköping. Så jeg er vant til det, men jeg foretrækker græs ti ud af ti gange, siger han efter interviewet med Jacob Neestrup.

Han var ikke med i opgøret mod FC Nordsjælland i efteråret på grund af en skade, som FCK tabte 3-2, men alligevel går han med en tørst af hævn.

– De er gode til at holde på bolden, og de har mange gode spillere. Du spiller på kunstgræs, og det er en faktor, men vi har vundet der før, så det er ikke umuligt. Vi skal tage hævn fra sidst, siger han.

FCK’s skrækstatistik er ikke noget, som bekymret holdkammeraten Amin Chiakha op til kampen, for han har ingen dårlige oplevelser deroppe fra i bagagen.

– Jeg har ikke været med deroppe endnu, så jeg har en clean slate. Den står 0-0 mellem mig og Nordsjælland. Vi prøver at bruge den energi og selvsikkerhed i vores pres fra Randers, for FC Nordsjælland er et godt spillende hold. Så ved vi, at vi har så meget kvalitet, at vi nok skal få skabt et eller andet, siger han i solskinnet.

Søndag får Jacob Neestrup chancen for at bryde forbandelsen, når FC Københavns guldjagtende mandskab gæster Farum. Her vil det være et rigtig godt tidspunkt at rejse hjem med tre point i banken.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Markant ændring i Silkeborg

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Kroatien – Ghana

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansk klub henter Jonathan Hutters