Pro Ventilation Arena (Tipsbladet) OB står med røven i vandskorpen.
For selvom fynboerne hentede en forløsende sejr på udebane mod Hvidovre i torsdags, befinder de sig stadig på den kedelige side af nedrykningsstregen med tre point op til Lyngby. OB-cheftræner Søren Krogh erkender da også, at han har oplevet et pres og en nervøsitet, der spreder sig langt ud over omklædningsrummet.
– Jeg har oplevet det på den måde, at der en frygt i alle i byen. Min egen familie, mine børn, alle spillernes koner, kærester og familie. Jeg mærker det der tryk, hvor vi måske ikke er så afklaret som Lyngby eller Vejle. Vi er i en situation, som er ekstremt uvant for en klub af vores størrelse.
– Men der er så mange, der vil os det godt, og som vil have, at vi klarer det. Jeg tror, at vi er vores egen værste fjende i forhold til at generere denne her frygt.
Har du været klar til at tage imod det her pres?
– Ja, hundrede procent. Jeg har energi og jeg har kræfter. Vi gik jo ikke ind i hele denne her ansættelse med en bevidsthed om, at vi bare klarede det let. Der var nogle dybe og alvorlige snakke omkring den situation, vi kunne ende i, og det er der, vi er nu. Man havde ikke drømt om det eller ønsket det, men vi er langt ude.
Man kan da heller ikke forvente andet, når man ikke har vundet en eneste hjemmekamp set over en hel sæson.
– Vi har fået tre point på hjemmebane. Altså det er jo et absurd scenarie, vi står i. Det er på mange måder en akavet, grotesk og underlig sæson for OB. Det må jeg bare sige.
Søren Krogh og co. har dog endnu en chance for at få en længeventet hjemmebanesejr, når Randers kommer på besøg søndag eftermiddag i en sæsondefinerende kamp for OB.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT