Pro Ventilation Arena (Tipsbladet) OB står med røven i vandskorpen.
For selvom fynboerne hentede en forløsende sejr på udebane mod Hvidovre i torsdags, befinder de sig stadig på den kedelige side af nedrykningsstregen med tre point op til Lyngby. OB-cheftræner Søren Krogh erkender da også, at han har oplevet et pres og en nervøsitet, der spreder sig langt ud over omklædningsrummet.
– Jeg har oplevet det på den måde, at der en frygt i alle i byen. Min egen familie, mine børn, alle spillernes koner, kærester og familie. Jeg mærker det der tryk, hvor vi måske ikke er så afklaret som Lyngby eller Vejle. Vi er i en situation, som er ekstremt uvant for en klub af vores størrelse.
– Men der er så mange, der vil os det godt, og som vil have, at vi klarer det. Jeg tror, at vi er vores egen værste fjende i forhold til at generere denne her frygt.
Har du været klar til at tage imod det her pres?
– Ja, hundrede procent. Jeg har energi og jeg har kræfter. Vi gik jo ikke ind i hele denne her ansættelse med en bevidsthed om, at vi bare klarede det let. Der var nogle dybe og alvorlige snakke omkring den situation, vi kunne ende i, og det er der, vi er nu. Man havde ikke drømt om det eller ønsket det, men vi er langt ude.
Man kan da heller ikke forvente andet, når man ikke har vundet en eneste hjemmekamp set over en hel sæson.
– Vi har fået tre point på hjemmebane. Altså det er jo et absurd scenarie, vi står i. Det er på mange måder en akavet, grotesk og underlig sæson for OB. Det må jeg bare sige.
Søren Krogh og co. har dog endnu en chance for at få en længeventet hjemmebanesejr, når Randers kommer på besøg søndag eftermiddag i en sæsondefinerende kamp for OB.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
På vej til storklub?
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub