Nervøs OB-træner: Der er en frygt i alle i byen

Søren Krogh mærker tydeligt det pres, han har været under som cheftræner i OB, men står godt rustet til det, lyder det fra ham selv til Tipsbladet og den øvrige presse.



Pro Ventilation Arena (Tipsbladet) OB står med røven i vandskorpen. 

For selvom fynboerne hentede en forløsende sejr på udebane mod Hvidovre i torsdags, befinder de sig stadig på den kedelige side af nedrykningsstregen med tre point op til Lyngby. OB-cheftræner Søren Krogh erkender da også, at han har oplevet et pres og en nervøsitet, der spreder sig langt ud over omklædningsrummet. 

– Jeg har oplevet det på den måde, at der en frygt i alle i byen. Min egen familie, mine børn, alle spillernes koner, kærester og familie. Jeg mærker det der tryk, hvor vi måske ikke er så afklaret som Lyngby eller Vejle. Vi er i en situation, som er ekstremt uvant for en klub af vores størrelse. 

– Men der er så mange, der vil os det godt, og som vil have, at vi klarer det. Jeg tror, at vi er vores egen værste fjende i forhold til at generere denne her frygt. 

Har du været klar til at tage imod det her pres?

– Ja, hundrede procent. Jeg har energi og jeg har kræfter. Vi gik jo ikke ind i hele denne her ansættelse med en bevidsthed om, at vi bare klarede det let. Der var nogle dybe og alvorlige snakke omkring den situation, vi kunne ende i, og det er der, vi er nu. Man havde ikke drømt om det eller ønsket det, men vi er langt ude. 

Man kan da heller ikke forvente andet, når man ikke har vundet en eneste hjemmekamp set over en hel sæson. 

– Vi har fået tre point på hjemmebane. Altså det er jo et absurd scenarie, vi står i. Det er på mange måder en akavet, grotesk og underlig sæson for OB. Det må jeg bare sige. 

Søren Krogh og co. har dog endnu en chance for at få en længeventet hjemmebanesejr, når Randers kommer på besøg søndag eftermiddag i en sæsondefinerende kamp for OB. 





LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

Braithwaite del af stor transferplan

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Afvist – Brøndby undrer sig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Bo Svensson svært utilfreds