Cristiano Ronaldo kan formentlig se frem til at få flere prominente holdkammerater og modstandere i saudiarabisk fodbold.
Mandag overtog den statslige investeringsfond Public Investment Fund (PIF) aktiemajoriteten i fire af landets fodboldklubber – tre klubber fra den bedste række og en klub fra den næstbedste række.
Blandt klubberne finder man Al Nassr FC, som har superstjernen Cristiano Ronaldo på lønningslisten. De øvrige klubber er Al Ittihad, Al Ahli og Al Hilal. Alle fire klubber kan nu se frem til at få større økonomiske muskler.
– Overtagelsen af ejerskabet i de fire klubber vil åbne for forskellige kommercielle muligheder, lyder det blandt andet fra PIF efter opkøbene.
Kronprins Muhammed bin Salman, Saudi-Arabiens de facto-leder, har peget på fodboldklubber som et oplagt mål for "privatiseringsprojekter".
Ved at øge investeringerne i klubberne er det håbet, at omsætningen i landets bedste række skal firedobles inden for de næste syv år, skriver Reuters.
På rygteplan er Lionel Messi og Karim Benzema sat i forbindelse med lukrative klubskifter til saudiarabiske klubber.
PIF har ejet Premier League-klubben Newcastle United siden oktober 2021 og pumpet hundredvis af millioner kroner ind i den nordengelske klub. PIF grundlagde også den lukrative, men kontroversielle golforganisation LIV Golf samme år.
Begge de investeringer klandres for at være sportswashing. Begrebet dækker over lande, der forsøger at forbedre sit omdømme gennem sport.
Saudi-Arabien jagter værtskabet for VM-slutrunden i 2030.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Overraskende skifte lurer
TRANSFERPLANEN