Ronaldos klub får ny ejer: Større muskler i sigte

Public Investment Fund har købt fire saudiarabiske fodboldklubber, heriblandt Cristiano Ronaldos Al Nassr FC.



Cristiano Ronaldo kan formentlig se frem til at få flere prominente holdkammerater og modstandere i saudiarabisk fodbold.

Mandag overtog den statslige investeringsfond Public Investment Fund (PIF) aktiemajoriteten i fire af landets fodboldklubber – tre klubber fra den bedste række og en klub fra den næstbedste række.

Blandt klubberne finder man Al Nassr FC, som har superstjernen Cristiano Ronaldo på lønningslisten. De øvrige klubber er Al Ittihad, Al Ahli og Al Hilal. Alle fire klubber kan nu se frem til at få større økonomiske muskler.

– Overtagelsen af ejerskabet i de fire klubber vil åbne for forskellige kommercielle muligheder, lyder det blandt andet fra PIF efter opkøbene.

Kronprins Muhammed bin Salman, Saudi-Arabiens de facto-leder, har peget på fodboldklubber som et oplagt mål for "privatiseringsprojekter".

Ved at øge investeringerne i klubberne er det håbet, at omsætningen i landets bedste række skal firedobles inden for de næste syv år, skriver Reuters.

På rygteplan er Lionel Messi og Karim Benzema sat i forbindelse med lukrative klubskifter til saudiarabiske klubber.

PIF har ejet Premier League-klubben Newcastle United siden oktober 2021 og pumpet hundredvis af millioner kroner ind i den nordengelske klub. PIF grundlagde også den lukrative, men kontroversielle golforganisation LIV Golf samme år.

Begge de investeringer klandres for at være sportswashing. Begrebet dækker over lande, der forsøger at forbedre sit omdømme gennem sport.

Saudi-Arabien jagter værtskabet for VM-slutrunden i 2030.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Toptræner hylder Danmark og FC København

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tager kontakt om Kamil Grabara 

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Hylder kæmpe FCM-transfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Supercomputer: De vinder VM

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er danskers millionløn i Lazio

Fredberg henter italiensk legende



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’