Cristiano Ronaldo kan formentlig se frem til at få flere prominente holdkammerater og modstandere i saudiarabisk fodbold.
Mandag overtog den statslige investeringsfond Public Investment Fund (PIF) aktiemajoriteten i fire af landets fodboldklubber – tre klubber fra den bedste række og en klub fra den næstbedste række.
Blandt klubberne finder man Al Nassr FC, som har superstjernen Cristiano Ronaldo på lønningslisten. De øvrige klubber er Al Ittihad, Al Ahli og Al Hilal. Alle fire klubber kan nu se frem til at få større økonomiske muskler.
– Overtagelsen af ejerskabet i de fire klubber vil åbne for forskellige kommercielle muligheder, lyder det blandt andet fra PIF efter opkøbene.
Kronprins Muhammed bin Salman, Saudi-Arabiens de facto-leder, har peget på fodboldklubber som et oplagt mål for "privatiseringsprojekter".
Ved at øge investeringerne i klubberne er det håbet, at omsætningen i landets bedste række skal firedobles inden for de næste syv år, skriver Reuters.
På rygteplan er Lionel Messi og Karim Benzema sat i forbindelse med lukrative klubskifter til saudiarabiske klubber.
PIF har ejet Premier League-klubben Newcastle United siden oktober 2021 og pumpet hundredvis af millioner kroner ind i den nordengelske klub. PIF grundlagde også den lukrative, men kontroversielle golforganisation LIV Golf samme år.
Begge de investeringer klandres for at være sportswashing. Begrebet dækker over lande, der forsøger at forbedre sit omdømme gennem sport.
Saudi-Arabien jagter værtskabet for VM-slutrunden i 2030.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED