Cristiano Ronaldo kan formentlig se frem til at få flere prominente holdkammerater og modstandere i saudiarabisk fodbold.
Mandag overtog den statslige investeringsfond Public Investment Fund (PIF) aktiemajoriteten i fire af landets fodboldklubber – tre klubber fra den bedste række og en klub fra den næstbedste række.
Blandt klubberne finder man Al Nassr FC, som har superstjernen Cristiano Ronaldo på lønningslisten. De øvrige klubber er Al Ittihad, Al Ahli og Al Hilal. Alle fire klubber kan nu se frem til at få større økonomiske muskler.
– Overtagelsen af ejerskabet i de fire klubber vil åbne for forskellige kommercielle muligheder, lyder det blandt andet fra PIF efter opkøbene.
Kronprins Muhammed bin Salman, Saudi-Arabiens de facto-leder, har peget på fodboldklubber som et oplagt mål for "privatiseringsprojekter".
Ved at øge investeringerne i klubberne er det håbet, at omsætningen i landets bedste række skal firedobles inden for de næste syv år, skriver Reuters.
På rygteplan er Lionel Messi og Karim Benzema sat i forbindelse med lukrative klubskifter til saudiarabiske klubber.
PIF har ejet Premier League-klubben Newcastle United siden oktober 2021 og pumpet hundredvis af millioner kroner ind i den nordengelske klub. PIF grundlagde også den lukrative, men kontroversielle golforganisation LIV Golf samme år.
Begge de investeringer klandres for at være sportswashing. Begrebet dækker over lande, der forsøger at forbedre sit omdømme gennem sport.
Saudi-Arabien jagter værtskabet for VM-slutrunden i 2030.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER