Ronaldos klub får ny ejer: Større muskler i sigte

Public Investment Fund har købt fire saudiarabiske fodboldklubber, heriblandt Cristiano Ronaldos Al Nassr FC.



Cristiano Ronaldo kan formentlig se frem til at få flere prominente holdkammerater og modstandere i saudiarabisk fodbold.

Mandag overtog den statslige investeringsfond Public Investment Fund (PIF) aktiemajoriteten i fire af landets fodboldklubber – tre klubber fra den bedste række og en klub fra den næstbedste række.

Blandt klubberne finder man Al Nassr FC, som har superstjernen Cristiano Ronaldo på lønningslisten. De øvrige klubber er Al Ittihad, Al Ahli og Al Hilal. Alle fire klubber kan nu se frem til at få større økonomiske muskler.

– Overtagelsen af ejerskabet i de fire klubber vil åbne for forskellige kommercielle muligheder, lyder det blandt andet fra PIF efter opkøbene.

Kronprins Muhammed bin Salman, Saudi-Arabiens de facto-leder, har peget på fodboldklubber som et oplagt mål for "privatiseringsprojekter".

Ved at øge investeringerne i klubberne er det håbet, at omsætningen i landets bedste række skal firedobles inden for de næste syv år, skriver Reuters.

På rygteplan er Lionel Messi og Karim Benzema sat i forbindelse med lukrative klubskifter til saudiarabiske klubber.

PIF har ejet Premier League-klubben Newcastle United siden oktober 2021 og pumpet hundredvis af millioner kroner ind i den nordengelske klub. PIF grundlagde også den lukrative, men kontroversielle golforganisation LIV Golf samme år.

Begge de investeringer klandres for at være sportswashing. Begrebet dækker over lande, der forsøger at forbedre sit omdømme gennem sport.

Saudi-Arabien jagter værtskabet for VM-slutrunden i 2030.

/ritzau/





Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF




LIVE

TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: Kolding køber stor profil



LIVE

VM-LIVE: Surt show

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Kryptisk transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’