Cristiano Ronaldo kan formentlig se frem til at få flere prominente holdkammerater og modstandere i saudiarabisk fodbold.
Mandag overtog den statslige investeringsfond Public Investment Fund (PIF) aktiemajoriteten i fire af landets fodboldklubber – tre klubber fra den bedste række og en klub fra den næstbedste række.
Blandt klubberne finder man Al Nassr FC, som har superstjernen Cristiano Ronaldo på lønningslisten. De øvrige klubber er Al Ittihad, Al Ahli og Al Hilal. Alle fire klubber kan nu se frem til at få større økonomiske muskler.
– Overtagelsen af ejerskabet i de fire klubber vil åbne for forskellige kommercielle muligheder, lyder det blandt andet fra PIF efter opkøbene.
Kronprins Muhammed bin Salman, Saudi-Arabiens de facto-leder, har peget på fodboldklubber som et oplagt mål for "privatiseringsprojekter".
Ved at øge investeringerne i klubberne er det håbet, at omsætningen i landets bedste række skal firedobles inden for de næste syv år, skriver Reuters.
På rygteplan er Lionel Messi og Karim Benzema sat i forbindelse med lukrative klubskifter til saudiarabiske klubber.
PIF har ejet Premier League-klubben Newcastle United siden oktober 2021 og pumpet hundredvis af millioner kroner ind i den nordengelske klub. PIF grundlagde også den lukrative, men kontroversielle golforganisation LIV Golf samme år.
Begge de investeringer klandres for at være sportswashing. Begrebet dækker over lande, der forsøger at forbedre sit omdømme gennem sport.
Saudi-Arabien jagter værtskabet for VM-slutrunden i 2030.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
England – Argentina
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
MEDIE