Ronaldos klub får ny ejer: Større muskler i sigte

Public Investment Fund har købt fire saudiarabiske fodboldklubber, heriblandt Cristiano Ronaldos Al Nassr FC.



Cristiano Ronaldo kan formentlig se frem til at få flere prominente holdkammerater og modstandere i saudiarabisk fodbold.

Mandag overtog den statslige investeringsfond Public Investment Fund (PIF) aktiemajoriteten i fire af landets fodboldklubber – tre klubber fra den bedste række og en klub fra den næstbedste række.

Blandt klubberne finder man Al Nassr FC, som har superstjernen Cristiano Ronaldo på lønningslisten. De øvrige klubber er Al Ittihad, Al Ahli og Al Hilal. Alle fire klubber kan nu se frem til at få større økonomiske muskler.

– Overtagelsen af ejerskabet i de fire klubber vil åbne for forskellige kommercielle muligheder, lyder det blandt andet fra PIF efter opkøbene.

Kronprins Muhammed bin Salman, Saudi-Arabiens de facto-leder, har peget på fodboldklubber som et oplagt mål for "privatiseringsprojekter".

Ved at øge investeringerne i klubberne er det håbet, at omsætningen i landets bedste række skal firedobles inden for de næste syv år, skriver Reuters.

På rygteplan er Lionel Messi og Karim Benzema sat i forbindelse med lukrative klubskifter til saudiarabiske klubber.

PIF har ejet Premier League-klubben Newcastle United siden oktober 2021 og pumpet hundredvis af millioner kroner ind i den nordengelske klub. PIF grundlagde også den lukrative, men kontroversielle golforganisation LIV Golf samme år.

Begge de investeringer klandres for at være sportswashing. Begrebet dækker over lande, der forsøger at forbedre sit omdømme gennem sport.

Saudi-Arabien jagter værtskabet for VM-slutrunden i 2030.

/ritzau/





Steve Cooper med stor beslutning




LIVE

TransferLIVE: Dansker kan byttes væk

Spanien – Østrig

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

‘Det er en interessant spiller’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De køber ham for 740 mio.

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

England – DR Congo



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på denne keeper

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Her er Jonas Winds nye klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Belgien – Senegal

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller