Officielt: Newcastle snupper angriber fra rival

Newcastle er for alvor begyndt at røre på sig på transfermarkedet med klubbens andet indkøb på under en uge.



Med blot 3 mål i 17 Premier League-kampe har angriberen Chris Wood ikke ligefrem brændt banerne af i denne sæson.

Men den 30-årige angribers meritter har alligevel været nok til, at storsatsende Newcastle torsdag har hentet ham hos Premier League-rivalen Burnley. Det oplyser Newcastle på sin hjemmeside.

– Det er en meget spændende mulighed for mig, og jeg er meget glad for at være Newcastle United-spiller, siger Chris Wood til Newcastles hjemmeside.

Chris Wood har tidligere i karrieren vist, at han er i stand til at score regelmæssigt. Det er således blevet til 53 mål i 165 kampe for Burnley siden 2017.

– Jeg har spillet på St. James’ Park et par gange, og det er et fantastisk sted, så at få chancen for at repræsentere denne klub med disse utrolige tilhængere bag mig og mine holdkammerater er meget specielt, siger Chris Wood.

Ifølge engelske medier havde newzealandske Chris Wood en frikøbsklausul på 25 millioner pund. Det svarer til 223 millioner danske kroner.

Chris Wood har fået en kontrakt, der løber frem til sommeren 2024.

Tidligere i januars transfervindue har Newcastle også hentet den 31-årige engelske landsholdsback Kieran Trippier hos Atlético Madrid.

For lidt over tre måneder siden blev Newcastle overtaget af en stenrig saudiarabisk investeringsfond. Nu er klubben begyndt at agere på transfermarkedet.

Newcastle er placeret på næstsidstepladsen i Premier League med blot 11 point på kontoen efter 19 kampe. Dermed er klubben i fare for at rykke ned.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Positive forhandlinger med Nartey

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

FC Midtjylland-spiller stukket ned