Officielt: Newcastle snupper angriber fra rival

Newcastle er for alvor begyndt at røre på sig på transfermarkedet med klubbens andet indkøb på under en uge.



Med blot 3 mål i 17 Premier League-kampe har angriberen Chris Wood ikke ligefrem brændt banerne af i denne sæson.

Men den 30-årige angribers meritter har alligevel været nok til, at storsatsende Newcastle torsdag har hentet ham hos Premier League-rivalen Burnley. Det oplyser Newcastle på sin hjemmeside.

– Det er en meget spændende mulighed for mig, og jeg er meget glad for at være Newcastle United-spiller, siger Chris Wood til Newcastles hjemmeside.

Chris Wood har tidligere i karrieren vist, at han er i stand til at score regelmæssigt. Det er således blevet til 53 mål i 165 kampe for Burnley siden 2017.

– Jeg har spillet på St. James’ Park et par gange, og det er et fantastisk sted, så at få chancen for at repræsentere denne klub med disse utrolige tilhængere bag mig og mine holdkammerater er meget specielt, siger Chris Wood.

Ifølge engelske medier havde newzealandske Chris Wood en frikøbsklausul på 25 millioner pund. Det svarer til 223 millioner danske kroner.

Chris Wood har fået en kontrakt, der løber frem til sommeren 2024.

Tidligere i januars transfervindue har Newcastle også hentet den 31-årige engelske landsholdsback Kieran Trippier hos Atlético Madrid.

For lidt over tre måneder siden blev Newcastle overtaget af en stenrig saudiarabisk investeringsfond. Nu er klubben begyndt at agere på transfermarkedet.

Newcastle er placeret på næstsidstepladsen i Premier League med blot 11 point på kontoen efter 19 kampe. Dermed er klubben i fare for at rykke ned.

/ritzau/





Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber




LIVE

LIVE: Her er Brøndbys startopstilling

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Manchester United – Liverpool

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Martin Jørgensen lander nyt job