Dolbergs Nice straffes efter fan-uroligheder

Efter fanuroligheder søndag må Nice lukke sin sydtribune i de kommende fire hjemmekampe.



Tilskuerne er vendt tilbage i fransk fodbold efter en coronanedlukning, men i de kommende hjemmekampe må Kasper Dolbergs klub, Nice, alligevel se på et delvist tomt stadion.

Holdet må nemlig ikke lukke fans ind på stadionets sydtribune i de næste fire kampe. Det er den straf, som klubben har fået, efter at fanuroligheder afbrød søndagens kamp mellem Nice og Marseille.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Fortsatte undersøgelser af hændelserne på stadionet skal klarlægge, om der er belæg for at straffe de to klubber yderligere.

Tv-billeder fra kampen viste, at Marseille-spilleren Dimitri Payet efter 74 minutter lå på græsset. Tilsyneladende fordi han blev ramt af en genstand, der blev kastet på banen.

Den tidligere landsholdsspiller blev så rasende, at han rejste sig op og i to omgange kastede en genstand tilbage mod tilskuerne.

En gruppe af fans stormede ned mod reklamebanderne, mens en anden Marseille-spiller sparkede bolden op på tribunen. Flere af fansene endte også inde på banen.

Efter 80 minutters afbrydelse blev det besluttet, at kampen skulle genoptages, og Nice-spillerne var klar på banen.

Det var Marseille-holdet til gengæld ikke. Ifølge klubbens præsident, Pablo Longoria, var de blevet i omklædningsrummet af sikkerhedsmæssige årsager, og Longoria hævder også, at kampens dommer heller ikke ønskede at fortsætte.

Nice førte kampen 1-0, efter at Kasper Dolberg havde dirigeret et indlæg fra højre i nettet med brystet og bragt Nice foran.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Young Boys snupper Berner-lokalderby

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

FC Nordsjælland – Randers FC

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Midtjylland – AC Horsens

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Silkeborg IF – FC København

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Lyngby BK – AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

‘En trøstepræmie af en turnering’

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Brøndby-boss teaser for transfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Tidligere Superliga-træner dybt involveret