Tilskuerne er vendt tilbage i fransk fodbold efter en coronanedlukning, men i de kommende hjemmekampe må Kasper Dolbergs klub, Nice, alligevel se på et delvist tomt stadion.
Holdet må nemlig ikke lukke fans ind på stadionets sydtribune i de næste fire kampe. Det er den straf, som klubben har fået, efter at fanuroligheder afbrød søndagens kamp mellem Nice og Marseille.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Fortsatte undersøgelser af hændelserne på stadionet skal klarlægge, om der er belæg for at straffe de to klubber yderligere.
Tv-billeder fra kampen viste, at Marseille-spilleren Dimitri Payet efter 74 minutter lå på græsset. Tilsyneladende fordi han blev ramt af en genstand, der blev kastet på banen.
Den tidligere landsholdsspiller blev så rasende, at han rejste sig op og i to omgange kastede en genstand tilbage mod tilskuerne.
En gruppe af fans stormede ned mod reklamebanderne, mens en anden Marseille-spiller sparkede bolden op på tribunen. Flere af fansene endte også inde på banen.
Efter 80 minutters afbrydelse blev det besluttet, at kampen skulle genoptages, og Nice-spillerne var klar på banen.
Det var Marseille-holdet til gengæld ikke. Ifølge klubbens præsident, Pablo Longoria, var de blevet i omklædningsrummet af sikkerhedsmæssige årsager, og Longoria hævder også, at kampens dommer heller ikke ønskede at fortsætte.
Nice førte kampen 1-0, efter at Kasper Dolberg havde dirigeret et indlæg fra højre i nettet med brystet og bragt Nice foran.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TRANSFER
