Niclas Jensen: Jeg har prøvet hele paletten

Torsdag takker Niclas Jensen af som aktiv fodboldspiller, når han siger farvel til FC Københavns hjemmepublikum inden kampen mod Cluj.



Niclas Jensen siger farvel til fodbold på topplan, når han bliver hyldet torsdag aften inden kampen mod Cluj. Det er Jensens sidste hjemmekamp for FC København, og han får formentlig ingen spilletid i kampen, for svenske Oscar Wendt har for længst overhalet Jensen, der står noteret for 212 FCK-kampe og 62 landskampe.

– Jeg er utroligt glad for den karriere, som jeg har haft. Jeg har været dygtig, men selvfølgelig også heldig med at spille godt under de rigtige trænere på de rigtige tidspunkter. Jeg har prøvet hele paletten fra dengang hvor der blot var ti ansatte på kontoret, og hvor alle kendte alle, frem til det klubben er i dag. Jeg har sindssygt mange gode oplevelser, og jeg har mødt en masse fantastiske mennesker herinde. Det er en superdejlig klub, siger han til magasinet FCK Balls.

Niclas Jensen debuterede for FCK helt tilbage i 1998, og var i store udenlandske klubbet som Borussia Dortmund og Manchester City, inden han i 2007 vendte tilbage til FCK. Venstre backen fortsætter nu som spilleragent, så et farvel til fodbold, bliver det ikke helt.

–  I forbindelse med mit annoncerede stop er der mange, der gerne vil snakke med mig om det, og det sætter selvfølgelig nogle tanker i gang. Men jeg frygter ikke for, at jeg får noget tomrum i hverdagen. Jeg glider med det samme over i en hverdag med fast arbejde som fodboldagent, og bliver dermed i fodboldverdenen.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s Champions League-modstander

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

De lurer på Kjærgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Portugal – DR Congo

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

England – Kroatien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar transfermelding

Vilde Messi tangerer VM-rekord