Niclas Jensen: Jeg har prøvet hele paletten

Torsdag takker Niclas Jensen af som aktiv fodboldspiller, når han siger farvel til FC Københavns hjemmepublikum inden kampen mod Cluj.



Niclas Jensen siger farvel til fodbold på topplan, når han bliver hyldet torsdag aften inden kampen mod Cluj. Det er Jensens sidste hjemmekamp for FC København, og han får formentlig ingen spilletid i kampen, for svenske Oscar Wendt har for længst overhalet Jensen, der står noteret for 212 FCK-kampe og 62 landskampe.

– Jeg er utroligt glad for den karriere, som jeg har haft. Jeg har været dygtig, men selvfølgelig også heldig med at spille godt under de rigtige trænere på de rigtige tidspunkter. Jeg har prøvet hele paletten fra dengang hvor der blot var ti ansatte på kontoret, og hvor alle kendte alle, frem til det klubben er i dag. Jeg har sindssygt mange gode oplevelser, og jeg har mødt en masse fantastiske mennesker herinde. Det er en superdejlig klub, siger han til magasinet FCK Balls.

Niclas Jensen debuterede for FCK helt tilbage i 1998, og var i store udenlandske klubbet som Borussia Dortmund og Manchester City, inden han i 2007 vendte tilbage til FCK. Venstre backen fortsætter nu som spilleragent, så et farvel til fodbold, bliver det ikke helt.

–  I forbindelse med mit annoncerede stop er der mange, der gerne vil snakke med mig om det, og det sætter selvfølgelig nogle tanker i gang. Men jeg frygter ikke for, at jeg får noget tomrum i hverdagen. Jeg glider med det samme over i en hverdag med fast arbejde som fodboldagent, og bliver dermed i fodboldverdenen.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-spiller åben for transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Jonas Lössl stopper karrieren

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Brasilien – Haiti

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

VM-powerranking: En guddommelig præstation