Niclas Jensen ydmyg overfor sit nye liv

FCK’s rutinerede back starter forfra – som agentføl i First Artist.



Med 17 sæsoner på banen og udenlandsophold i Holland, Tyskland og England har 35-årige Niclas Jensen masser af fodbolderfaring at dele ud af, når han efter kontraktudløbet med FCK til nytår begynder på et nyt liv som agent for sit eget nuværende bureau First Artist, hvis danske afdeling ledes af Karsten Aabrink.

Men selv om han har set meget og prøvet det meste, farer Jensen ikke ud i sin nye karriere med brask og bram.

– Nej, jeg er meget ydmyg overfor det, for jeg ved, at det vil tage tid at lære. Der er en eksamen, der skal beståes, og der er masser af ting at lære. Derfor er jeg også superglad for, at jeg får chancen for at lære faget at kende hos First Artist, hvor jeg kan læne mig op ad de andre og de første måneder vil fungere som en slags føl, siger Niclas Jensen til tipsbladet.dk.

Men hvorfor blev det lige spilleragentjobbet, der trak?

– Jeg skal jo finde på et eller andet, når det snart er slut, siger han grinende.

– Nej, jeg har selvfølgelig tænkt længe og meget over, hvad jeg kunne tænke mig, når min karriere var slut, og jeg var ret hurtig sikker på, at mit største ønske var at blive i fodboldverdenen. Jeg ville simpelt hen komme til at savne det for meget, hvis jeg begyndte på noget helt andet. Og med mit kendskab til flere forskellige ligaer, sprogene og med de mange kontakter jeg har fået gennem årerne, var det oplagt at gå agentvejen, lyder det fra den rutinerede back, der altså har været bundet op de fleste weekender over de seneste 17 år – og nu fortsætter med at følge fodbolden fast og tæt.

– Ja, det er rigtigt, og det har jeg da også vendt med min familie, for hvis nu min kone havde nogle projekter, som hun gerne ville i gang med, når min tid som fodboldspiller var forbi, så havde det høj prioritet. Det har hun også, men de kan sagtens fungere, selv om jeg fortsætter i fodboldens verden, så det er perfekt, siger Niclas Jensen.

Men foreløbig er der altså et par måneder tilbage som FCK-spiller og måske endda også en sjælden tjans på banen torsdag aften, for Jensen spillede fra start i den seneste pokalrunde mod Elite 3000 Helsingør og kan meget vel få mere spilletid, når det gælder SønderjyskE i pokalturneringens 1/8-finaler.



Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Jonas Wind er i København

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

– Det har man nok aldrig set før

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Dybt skuffet og trist

Froholdt får kæmpe hæder

Patrick Da Silva idømt fængsel

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Frank reddet i døende sekunder

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Han erstatter Bo Henriksen

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret