Med 17 sæsoner på banen og udenlandsophold i Holland, Tyskland og England har 35-årige Niclas Jensen masser af fodbolderfaring at dele ud af, når han efter kontraktudløbet med FCK til nytår begynder på et nyt liv som agent for sit eget nuværende bureau First Artist, hvis danske afdeling ledes af Karsten Aabrink.
Men selv om han har set meget og prøvet det meste, farer Jensen ikke ud i sin nye karriere med brask og bram.
– Nej, jeg er meget ydmyg overfor det, for jeg ved, at det vil tage tid at lære. Der er en eksamen, der skal beståes, og der er masser af ting at lære. Derfor er jeg også superglad for, at jeg får chancen for at lære faget at kende hos First Artist, hvor jeg kan læne mig op ad de andre og de første måneder vil fungere som en slags føl, siger Niclas Jensen til tipsbladet.dk.
Men hvorfor blev det lige spilleragentjobbet, der trak?
– Jeg skal jo finde på et eller andet, når det snart er slut, siger han grinende.
– Nej, jeg har selvfølgelig tænkt længe og meget over, hvad jeg kunne tænke mig, når min karriere var slut, og jeg var ret hurtig sikker på, at mit største ønske var at blive i fodboldverdenen. Jeg ville simpelt hen komme til at savne det for meget, hvis jeg begyndte på noget helt andet. Og med mit kendskab til flere forskellige ligaer, sprogene og med de mange kontakter jeg har fået gennem årerne, var det oplagt at gå agentvejen, lyder det fra den rutinerede back, der altså har været bundet op de fleste weekender over de seneste 17 år – og nu fortsætter med at følge fodbolden fast og tæt.
– Ja, det er rigtigt, og det har jeg da også vendt med min familie, for hvis nu min kone havde nogle projekter, som hun gerne ville i gang med, når min tid som fodboldspiller var forbi, så havde det høj prioritet. Det har hun også, men de kan sagtens fungere, selv om jeg fortsætter i fodboldens verden, så det er perfekt, siger Niclas Jensen.
Men foreløbig er der altså et par måneder tilbage som FCK-spiller og måske endda også en sjælden tjans på banen torsdag aften, for Jensen spillede fra start i den seneste pokalrunde mod Elite 3000 Helsingør og kan meget vel få mere spilletid, når det gælder SønderjyskE i pokalturneringens 1/8-finaler.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
AVIS